دو نوع محل اقامت وجود دارد که می توانید به عنوان دانشجو در آلمان تهیه کنید.


یکی گزینه اقتصادی تر و به صرفه تر است که سالن های خوابگاهی اتحادیه های دانشجویی می باشد و دیگری محل اسکان خصوصی که در مقایسه با گزینه اول  هزینه بیشتری دارند.

به گفته  Deutsches Studentenwerk ، ده درصد از جمعیت دانشجویی از سالن های اقامت خوابگاهی در آلمان استفاده می کنند. برای مقایسه می توان گفت 29 درصد از کل دانشجویان آلمانی دارای آپارتمان های اشتراکی هستند و  17 درصد دانشجویان به تنهایی در یک آپارتمان زندگی می کنند و 20 درصد با یک پارتنر زندگی می کنند.

همین منبع ذکر می کند که مکان های موجود در سالن های اقامت خوابگاهی به میزان 40٪  توسط دانشجویان بین المللی در آلمان اشغال می شود.

این نشان می دهد که 60٪ از دانشجویان بین المللی، در بخش اسکان خصوصی  یا همراه با افراد دیگر و یا به تنهایی زندگی می کنند و یا صرفاً در آن اسکان داده می شوند. این واقعیت که بیشتر دانشجویان در اماکن خصوصی زندگی می کنند ، می تواند ناشی از کمبود خوابگاه باشد، چرا که سالن های اقامت خوابگاهی موجود خیلی سریع تمام می شوند و ظرفیت آنها تکمیل می شود. با این وجود عوامل دیگری هم ممکن است در این مساله نقش داشته باشند ، که ما نمی خواهیم در مورد آنها بحث کنیم.

با این حال ،  Deutsches Studentenwerk درک کرده اند که تقاضای بسیار بیشتری برای سکونت در سالن های اقامتی نسبت به تعداد ظرفیت موجود وجود دارد. به همین دلیل است که آنها از دولت آلمان حمایت می کنند تا ساخت سالن های جدید مسکونی را با ظرفیت حدود 45000 تأمین نماید.

چگونه می توان به عنوان دانشجو در آلمان محلی برای اسکان پیدا کرد؟

پیدا کردن مکانی برای اقامت در آلمان برای افرادی که در حال حاضر خارج از آلمان هستند بسیار چالش برانگیز است. به همین دلیل است که بیشتر دانشجویان بین المللی آلمان منتظر این هستند که بتوانند گزینه های خود را برای اقامت خصوصی بصورت حضوری کشف کنند.

این موارد شامل مواردی درخواست سالن های خوابگاهی برای اقامت نمی شود ، زیرا این کار کاملاً آنلاین انجام می شود و توصیه می شود بلافاصله پس از پذیرش در دانشگاه انجام شود.
خوابگاه دانشجویی

چرا یافتن یک مکان خصوصی ایده آل برای اقامت اینقدر دشوار است؟

با توجه به تجربیات دیگران می توان گفت ، مطمئناً مکانهای خصوصی زیادی وجود دارد که مالکان آن منتظر اجاره دادن آن هستند، اما تعداد معدودی از آنها کاملاً مبله و کاربردی برای زندگی آدم است. بسیاری از آپارتمان ها و اتاق ها به دلیل نیاز به تجهیزات مسکن و نیاز به بازسازی هایی که شاید از آنها بی اطلاع باشید، فاقد قابلیت استفاده هستند.

بنابراین، مراجعه حضوری به مکانهای موجود برای اجاره  و مقایسه پیشنهادات ، راهی مطمئن تر برای سرمایه گذاری در اجاره کردن یک خانه شخصی است تا در آینده دچار یاس و ناامیدی نشوید.

عمده دلایل ملاقات حضوری با موجر برای بحث در مورد جزئیات و کلیه شرایط قرارداد اجاره ، قبل از امضای آن عبارتند از:

 • تعداد آپارتمانهای خصوصی مقرون به صرفه وجود دارد که انتظار می رود دانشجویان آن را اجاره کنند ، که فاقد کابینت آشپزخانه ، یخچال ، اجاق گاز ، کمد لباس ، تختخواب یا میز ، پرده و سایر ملزومات مورد نیاز برای زندگی هستند - شما باید برای تهیه این وسایل پول خود را هدر دهید چرا که صاحبخانه در این مورد خسارت شما را جبران نمی کند و هزینه ای را بر عهده نمی گیرد.

 • مکانهای خصوصی کاملاً مبله که بسیار نادر هستند، در مقایسه با مکانهای غیر مبله بسیار گران تر هستند.

 • صاحبخانه هایی که دارای مکان های اجاره ای در دسترس هستند ، معمولاً در حال جستجو برای قراردادهای اجاره بلند مدت هستند - چیزی که شما را از تغییر مکان به جایی دیگر محدود می کند ، زیرا شرایط شما ممکن است تغییر کند ، مثلا ممکن است بخواهید جایی ارزان تر یا اشتراکی اجاره کنید.

 • صاحبخانه در مواردی ممکن است در قرارداد خود شروطی را بیاورد که به او اجازه می دهد در طول زمان اجاره بها را افزایش دهد.

 • آپارتمان هایی وجود دارد که نیاز به نوسازی دارند که باید توسط مستاجر انجام شود ، مثلا یک چارچوب ، یک درب شکسته و ... وجود دارد ، و شما نیاز به نوسازی آنها دارید – که این کار در بیشتر موارد، هزینه اضافی برای شما در بر خواهد داشت و صاحبخانه هم آنرا از اجاره کسر نمی کند.

 • قراردادهای اجاره نامه معمولاً به زبان آلمانی نوشته می شود ، و صاحبخانه می تواند از این مزایا استفاده کند تا بندهایی را در آن بگنجاند و شروطی بگذارد که باید از آن مطلع باشید - مترجمی را با خود همراه داشته باشید که بتواند همه آنچه در قرارداد نوشته شده است را برای شما توضیح دهد.

  قرار داد اجاره خانه

در اولین روزهای تحصیل خود در آلمان به عنوان دانشجو کجا ساکن شویم؟

 • اسکان به صورت موقت تا زمان یافتن محل اقامت دائم در آلمان یک روش بسیار رایج در بین دانشجویان بین المللی است.

 • گزینه های اقامت موقت برای دانشجویان در آلمان عبارتند از:

 • هتل های ارزان قیمت

 • خوابگاه های کم هزینه

 • خوابگاه های جوانان - اما شما باید با پرداخت هزینه ای ناچیز عضو اتحادیه ملی فدراسیون بین المللی خوابگاه جوانان شوید

 • B&B خصوصی - اتاقهای خصوصی افرادی که به صورت آنلاین تبلیغ می کنند و در تبلیغ خود از واژه "Privatzimmer"اتاق خصوصی) استفاده می کنند + از سیستم مکان یابی شما برای یافتن آنلاین آنها استفاده می شود

 • مهمانخانه (پانسیون)

نکته: اندکی قبل از تاریخ سفر ، رزرو را به صورت آنلاین انجام دهید

 • خلاصه آنچه شما باید انجام دهید تا بتوانید به عنوان دانشجوی خارجی در آلمان محلی برای اقامت پیدا کنید:

 • کمی قبل از سفر به آلمان ، گزینه ای برای اسکان موقت پیدا کنید - بنابراین می توانید تا زمان یافتن مکان دائمی مناسب در آنجا بمانید (از اطلاعات ارائه شده توسط آژانس های آنلاین ، رسانه های اجتماعی استفاده کنید یا به دفتر بین المللی دانشگاهی که قرار است در آن درس بخوانید نامه بنویسید).

 

 • قبل از ورود به آلمان، فراموش نکنید که نحوه حمل و نقل خود را از فرودگاه یا ایستگاه قطار تا محل اسکان موقت مشخص کنید  و فراموش نکنید که آدرس محلی را که می خواهید بروید،  در برگه ای یادداشت کنید و همراه داشته باشید.

 • هنگام ورود به آلمان ، زمان کافی صرف کنید و به دفتر بین المللی بروید که می تواند در مورد مکانهای مناسب دانشجویی برای اجاره در نزدیکی دانشگاه به شما کمک کند.

 • هنگامی که در آلمان هستید و مکانهای مناسبی برای اجاره را جستجو کرده و پیدا کرده اید ، جلساتی را با صاحبخانه ها برای بازدید از چنین آپارتمان هایی تعیین کنید تا آنها را با دقت بررسی کنید - فقط در مورد محل های شخصی.

 • زمانیکه در آلمان می خواهید به یک روش ارزان تر اسکان داده شوید ، با درخواست آنلاین از اتحادیه دانشجویی "Studierendenwerk" در شهری که در آن تحصیل می کنید ، درخواست اسکان در سالن های خوابگاهی بنمایید.

 • به محض اینکه محل اقامت مورد نظر خود را پیدا کردید ، وقت خود را برای بازدید از اداره ثبت محل اقامت خود بگذارید تا آدرس خود را به عنوان محل اقامت رسمی خود ثبت کنید. شما می توانید از اداره بین الملل بخواهید که پشتیبانی خود را دراین مورد انجام دهد ، مانند یافتن دفترثبت مربوطه و اطلاعات مربوط به رعایت شرایط لازم.

 دانشجویان در آلمان چقدر برای اقامت هزینه می کنند؟

بیشتر دانشجویان در آلمان هر ماه حدود 900 یورو ، مطابق با  DAAD خرج می کنند. همانطور که آمارهای رسمی نشان می دهد ، دانشجویان بین المللی در آلمان برای محل اقامت خود در هر ماه حدود 298 یورو هزینه می کنند ، البته جدا از هزینه های زندگی. کسانی که در گزینه های ارزان قیمت تر برای اقامت زندگی می کنند ، می توانند برای مدت مشابه 218 یورو هزینه کنند ، که هزینه های جاری زندگی را هم شامل می شود.

انواع محل های اقامت در آلمان برای دانشجویان کدام است؟

با توجه به اینکه 40٪ از دانشجویان بین المللی از اشکال ارزان قیمت اسکان استفاده می کنند، می فهمیم که 60٪ دیگر یا اکثر دانشجویان بین المللی در آپارتمان های خصوصی زندگی می کنند.

ما به طور مفصل درباره مشخصات کلی تمام اشکال موجود اسکان ارزان قیمت صحبت خواهیم کرد.

اقامت ارزان در آلمان برای دانشجویان

سالن های اقامت خوابگاهی ارزانترین گزینه برای اسکان دانشجویان در آلمان است. این فرم اقامتی مورد توجه دانشجویان سال اول و همچنین دانشجویان بین المللی است.

سالن های اقامت دانشجویان

سرمایه گذاری کم از بودجه ماهانه، تنها ویژگی جذاب در مورد گرفتن مکان در سالن های اقامت نیست. دلیل استقبال دانشجویان بین المللی از این نوع اقامتگاه می تواند تلاش برای کاهش هزینه ها و در عین حال فرصتی برای تعامل اجتماعی بیشتر باشد. سالن های دانشجویی معمولاً در مجاورت دانشگاه قرار دارند و نوید تعامل اجتماعی بیشتری را در مقایسه با اسکان خصوصی می دهند.

ساکن بودن در یک سالن اقامت به معنای موافقت با قوانین خاص و تعامل با دیگران است. دانش آموزان ساکن خوابگاه، دارای کمیته ای خودگردان هستند که محل ارتباط بین اتحادیه دانشجویی و دانشجویان ساکن در آن است. این اداره با مربیان مقیم دانشجویان برای سازماندهی فعالیت های اجتماعی ، ورزشی و فرهنگی با هدف ادغام دانشجویان بین المللی همکاری می کند.

انواع اسکان در یک سالن اقامت خوابگاهی یکسان نیست، و بسته به آنچه اتحادیه دانشجویی شهر ارائه می دهد متفاوت است. گزینه ها ممکن است اتاق های منفرد ، آپارتمان مشترک ، آپارتمان مجردی ، آپارتمان برای زوجها ، خانه تک والدینی ، آپارتمان / اتاق یک نفره برای معلولان در جامعه باشد. از این گذشته ، اندازه و میزان اثاث در فضای زندگی در سالن های محل اقامت یکسان نیست.

علاوه بر این ، همه دانشجویان به همان اندازه واجد شرایط نیستند که بتوانند یک سالن اقامت درخواست کنند و نیز تنها در زمان خاص تعیین شده می توان تقاضای اسکان خوابگاهی کرد. توصیه می شود به محض دریافت نامه قبولی در رشته مورد نظر ، درخواست خوابگاه ارائه شود ، زیرا محل های موجود خیلی سریع  پر می شوند و به اتمام می رسند.

 • دانشجویان از طریق درخواست آنلاین می گویند که به مکانی در یک سالن محل اقامت نیاز دارند ، در حالی که اجاره به صورت ماهیانه و به صورت بدهی مستقیم پرداخت می شود.

 • نیاز به مکان موجود برای اجاره سالن اقامت به معنای:

 • ارسال تقاضانامه آنلاین در صفحه وب اتحادیه دانشجویی ویژه شهر

 • دریافت ایمیلی که اطلاعات فرد متقاضی و مهلت ارسال گواهی دوره بلوغ را نشان می دهد - این بدان معنی است که متقاضی در لیست انتظار قرار میگیرد تا پیشنهادی برای محلی برای ماندن در آنجا بگیرد.

 • ارائه گواهی دوره بلوغ توسط متقاضی در مهلت مقرر

 • دریافت ایمیل با اطلاع قبلی ، با بیان اینکه در 4 تا 8 هفته آینده پیشنهادی برای محل اقامت موجود برای شما ارسال می شود

 • دریافت ایمیل با پیشنهاد اسکان "Festanschreiben" با مهلت پاسخ همراه با مجوز بدهی مستقیم و همچنین محتوای قرارداد اجاره نامه و اطلاعات مربوط به دفتر اداری مسئول برای مراحل اجاره نامه

 • پذیرش پیشنهاد با پاسخ دادن به ایمیل با مجوز مستقیم بدهی گنجانده شده ، یا رد کردن پیشنهاد با عدم پاسخگویی به ایمیل در مهلت مقرر

پیشنهاد اقامت سریع "Schnellanschreiben"

 • هنگامی که یک اتاق به طور ناگهانی در سالن محل اقامت خالی می شود ، اطلاعیه ای فوری از طریق ایمیل به طور همزمان برای همه افراد موجود در لیست انتظار برای محل اقامت در دسترس ارسال می شود.

 • کسی صاحب این اتاق می شود که اولین کسی باشد که به مجوز بدهی مستقیم پاسخ می دهد.

اسکان خصوصی در آلمان برای دانشجویان

بزرگترین بخش از کل دانشجویان بین المللی در آلمان برای محل زندگی خود اشکال خصوصی را انتخاب می کنند. زندگی در یک آپارتمان خصوصی به معنای حفظ حریم خصوصی بیشتر و طی کردن قوانین و مراحل کمتری است اما در عین حال امکان تعامل اجتماعی کمتری را فراهم می سازد.

قیمت اجاره به احتمال زیاد در شهرهایی مانند برلین ، مونیخ ، فرانکفورت ، مین ، کلن ، هامبورگ و ... در مقایسه با سایر نقاط آلمان بیشتر است.

جستجو برای یک مکان خصوصی به این معنی است که شما باید به تنهایی برای پیدا کردن یک مکان جستجو کنید. با این حال ، شما می توانید از اداره بین المللی یا اتحادیه دانشجویی در شهر خود درخواست کمک در این زمینه کنید .

اگر می خواهید خودتان جستجو کنید ، باید تبلیغات مربوط به آپارتمان های دانشجویی موجود را در روزنامه ها و مجلات محلی ، شهری یا دانشجویی بررسی کنید. روزنامه های محلی معمولاً چهارشنبه و شنبه ها آپارتمان های اجاره ای را تبلیغ می کنند.

علاوه بر این ، دانشگاه ها همچنین در پردیس خود جایی دارند که چنین تبلیغاتی را نصب می کنند ، در ضمن دانشجویان نیز اعلام می کنند که می خواهند آپارتمان خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارند. راه دیگر ارسال آگهی شما مبنی بر نیاز به آپارتمان در پورتال های مختلف و رسانه های اجتماعی شهر که در آن تحصیل می کنید - بخصوص   Facebook است.

توصیه می شود هنگام جستجوی خود از عبارت Studenten-WG و Studentenwohnung استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که جستجوی شما برای شهری که در آن تحصیل می کنید شخصی سازی شده است. علاوه بر جستجوی عمومی ، می توانید به طور خاص در نیازمندی های مکانهای مشترک برای زندگی جستجو کنید و یا برای دریافت پیشنهادهایی برای اجاره و دریافت پیشنهادات مربوطه از طریق ایمیل ثبت نام کنید.

در حین تلاش خود برای اجاره آپارتمان / اتاق خصوصی خود ، باید با اختصارهایی که در تبلیغات در رسانه ها استفاده می شود آشنا باشید ، تا دچار سردرگمی نشوید: جایی که: 2-Zi.-Whg - یعنی یک آپارتمان با دو اتاق ، 2 ZKDB - یعنی یک آپارتمان با دو اتاق ، سالن ، حمام و آشپزخانه ، KT - یعنی واریز ، + NK -  یعنی هزینه ای شامل آب ، دفع زباله ، آسانسور ، نظافت منزل ، همچنین می تواند شامل هزینه های گرمایش ، گاز و برق ، باشد NR - سیگار کشیدن مجاز نیست و WBS – یعنی مجوز پشتیبانی از درآمد لازم است.

اجاره محل معمولاً مستلزم پیش پرداختی اولیه معادل با سه ماه اجاره است ، به عنوان ضمانت نامه ای برای مالک که مطمئن شود به زودی محل را ترک نمی کنید. در صورت آسیب ندیدن آپارتمان و مبلمان توسط مستاجر ، این مبلغ توسط صاحبخانه برگردانده می شود. اجاره ماهانه به دو بخش تقسیم می شود: "کالتمیته" - اجاره اولیه و بدون هزینه های دیگر و "وارمیته" -  تمام هزینه های موجود در نظر گرفته شده  (یا قیمت نهایی اجاره) است.

یکی از آسان ترین راه های غلبه بر چالش پیش پرداخت اجاره، خرید بیمه سپرده اجاره ای است.

روش های اصلی برای اقامت در آلمان به صورت خصوصی به شرح زیر است:

آپارتمان برای یک نفر

این روش زمانی است که شما تصمیم می گیرید کل یک آپارتمان را برای خود به تنهایی اجاره کنید. اینکه بتوانید از عهده اجاره و هزینه لوازم برآیید، در حقیقت به معنی این است که باید پول زیادی خرج کنید. همچنین در این صورت می توانید از یک فضای خصوصی آرام و بی سر و صدا بهره مند شوید.  زندگی به تنهایی در یک کشور خارجی به معنای شانس کمتر برای تعامل با افراد دانشجویان بومی و یا بین المللی است.

آپارتمان اشتراکی "Wohngemeinschaf"

این  روش بسیار رایج  برای اسکان در آلمان است ، چرا که حدودا 30% از دانشجویان آلمانی از این روش استفاده می کنند.

دانشجویی که در یک آپارتمان مشترک مسکونی زندگی می کند ، باید در لوازم منزل و پرداخت اجاره شریک شود. در این نوع از اقامت ، افراد باید از یک آشپزخانه ، حمام ، بالکن و فضای نشیمن به صورت مشترک استفاده کنند. با این وجود فضایی را بعنوان حریم خصوصی در اختیار شما قرار می دهند یعنی هر فرد می تواند یک اتاق خواب اختصاصی داشته باشد.

احتمال این وجود دارد که یک هم اتاقی هم پیدا کنید، افراد غریبه ای که علاقه مند هستند با افرادی مانند شما همخانه شوند.