ویزای خدمات پزشکی در آلمان

جمهوری فدرال آلمان اولین مقام در بخش كلی گردشگری بهداشتی و پزشکی است. تخمین زده می شود که تعداد تقریبی 250 هزار نفر از 177 کشور سالانه در آلمان  خدمات درمانی دریافت می کنند. این بیماران عمدتا از کشورهای همسایه مانند فرانسه، هلند و لهستان هستند. این کشور از گردشگری پزشکی حدود 1.2 میلیون یورو در سال بهره می برد.

 با توجه به سیاست های مسافرت و مهاجرت آلمان، بسیاری از مردم باید قبل از سفر به کشورهای اروپای غربی، ویزای خود را بدست آورند.

 ویزای پزشکی به آلمان چیست؟

ویزای پزشکی آلمان مجوزی است که اجازه می دهد دارنده آن به منظور جستجوی و دریافت درمان پزشکی وارد آلمان شود. این ویزا به خارجیان اجازه می دهد تا هر گونه خدمات پزشکی که در آلمان نیاز دارند، تا زمانی که قادر به پرداخت آن از لحاظ مالی باشند را برطرف نمایند.
ویزای خدمات پزشکی در آلمان

چه کسی نیاز به یک ویزای پزشکی به آلمان دارد؟

این که آیا شما به ویزا نیاز دارید یا نه، همه اینها به ملیت شما بستگی دارد و همچنین مدت اقامت برنامه ریزی شده شما در آلمان بستگی دارد. شما می توانید یک ویزای آلمان برای درمان پزشکی برای مدت 3 ماه یا یک ویزا برای اقامت طولانی تر از آن دریافت کنید.

 ویزای به مدت سه ماه

اگر شما نیاز به ورود به آلمان برای درمان پزشکی دارید که برای آن کمتر از سه ماه طول بکشد، ممکن است مجوز دریافت ویزای شنگن پزشکی به آلمان را داشته باشید. اگر ملیت یکی از کشورهای جهان سوم را دارید که بدون ویزا وارد منطقه شنگن شده اید، لازم نیست چنین ویزایی دریافت کنید.

 در حال حاضر، اتباع کشورهای 62 کشور جهان میتوانند در مدت 180 روز به صورت رایگان به آلمان سفر کنند و برای مدت سه ماه اقامت کنند. که ایران جزو این 180 کشور نیست و باید حتما ویزا دریافت کنید.

  اقامت برای مدتهای طولانی تر از سه ماه

از سوی دیگر، اگر شما نیاز به درمان بیشتری دارید که برای دریافت در آلمان بیشتر از سه ماه طول می کشد، ممکن است مجبور شوید یک ویزا پزشکی ملی دریافت کنید، حتی اگر متعلق به یکی از کشورهای ذکر شده در بالا باشد.

 شما فقط از اخذ ویزا برای درمان پزشکی معاف خواهید بود ، در صورتی که یک ملیت از یکی از موارد زیر باشد:

 اتحادیه اروپا / EEA / EFTA

استرالیا

هندوراس

اسرائيل

ژاپن

کانادا

نیوزلند

جمهوری کره جنوبی

ایالات متحده آمریکا

لطفا توجه داشته باشید که هنوز هم باید در مقامات محلی - اداره ثبت نام اقامت یا خدمات شهروندی پس از ورود به آلمان ثبت نام کنید.

 

چگونه می توانید یک ویزا پزشکی آلمان دریافت کنید؟

این که آیا شما نیاز به یک ویزای پزشکی کوتاه مدت یا طولانی مدت دارید، باید مراحل ذکر شده در زیر را برای تکمیل پرونده درخواست برای ویزای آلمان دنبال کنید:

 بررسی کنید که آیا به ویزا نیاز دارید. از توضیحات داده شده در بالا،  برای شما احتمالا تا به حال روشن شده است که آیا شما نیاز به یک ویزا.

پیدا کردن جایی که باید درخواست کنید در بعضی از کشورها ممکن است مجبور شوید در سفارت یا کنسولگری آلمان درخواست کنید و در موارد دیگر در یک مرکز ویزا که آلمان درخواست تجدید نظر ویزا کرده است درخواست کند.

جمع آوری اسناد مورد نیاز این بخش مهمی از درخواست شماست. جمع آوری اسناد مورد نیاز با توجه به مشخصات زیر در این مقاله شرح داده شده است.

قرار گذاشتن. در برخی کشورها، شما می توانید آن را آنلاین، در حالی که در دیگران شما ممکن است هنوز مجبور به قرار ملاقات شخصی داشته باشید.

شرکت در مصاحبه در روز ملاقات با شما، در اسرع وقت با اسناد لازم تنظیم شده است.

صبر کنید تا پرونده شما پردازش شود.

از کجا درخواست ویزای پزشکی دریافت کنید

بسته به اینکه سفارت آلمان در حال ارائه درخواست ویزا در کشور شما است، ممکن است مجاز به درخواست ویزای پزشکی آلمان باشید:

 

سفارت آلمان در کشور شما

یک کنسولگری آلمان در کشور شما

مرکز ویزا که سفارت آلمان در آن درخواست ویزای خارجی را صادر کرده است

با این حال، سفارت آلمان تنها کسی است که مسئول پردازش درخواست ویزا است، صرف نظر از ملیت یا نوع ویزا.

زمان درخواست ویزای پزشکی به آلمان

البته شما نمیتوانید درخواست ویزای خود را هر زمان که بخواهید ارائه دهید. آلمان در مورد درخواست ویزا قوانین بسیار سختی دارد.  به شما پیشنهاد می کنید درخواست خود را حداقل سه هفته قبل از سفر خود به آلمان ارسال کنید.

 با این حال، در موارد فوق العاده، سفارت آلمان مایل است درخواست های ویزا را قبول کند، مخصوصا اگر وضعیت سلامت متقاضی به طور ناگهانی بدتر شود.

 

درخواست پزشکی ویزا پزشکی ویزا

لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای پزشکی به آلمان به شرح زیر است:

 فرم درخواست کامل تکمیل شده ،لطفا توجه داشته باشید که فرم مناسب را انتخاب کنید، زیرا فرم ویزا کوتاه مدت با فرم ویزا طولانی مدت متفاوت است. مراقب باشید که اطلاعات صحیح را بدست آورید. فرم را دوبار چاپ کنید و در پایان هر دو نسخه را امضا کنید. شما می توانید این فرم را پر کنید و دانلود کنید!

دو عکس گذرنامه، این عکس ها با توجه به نیازهای عکس ویزا باید در سه ماه گذشته یکسان باشند.

پاسپورت معتبر، گذرنامه شما نباید بیش از 10 سال و با اعتبار سه ماه پس از تاریخ برنامه ریزی شده برای بازگشت به کشور خود، باشد. همچنین باید یک صفحه خالی برای برچسب ویزا داشته باشد و سایر ضوابط گذرنامه ویزا را نیز انجام دهد.

کپی از صفحه داده پاسپورت شما –کپی به اندازه A4

بیمه درمانی  سفر اروپا ، نامه ای توسط شرکت بیمه بهداشتی شما صادر می شود که بیمه مسافرتی را تأیید می کند که هر گونه اورژانس پزشکی یا بیمارستان بستری را با حداقل 30 هزار یورو پوشش می دهد.

رزرو پرواز، بلیط راه آهن،....

اگر شما یک کارمند هستید، باید این نامه را توسط کارفرمای خود ارسال کنید که تاریخ عزیمت شما را تایید می کند.

مستندات مورد نیاز متقاضی برای خدمات درمانی، به شرح زیر است:

گواهی از پزشک که نیاز به درمان پزشکی خاص در آلمان را تأیید می کند

گواهی از پزشک که تایید می کند که درمان لازم می تواند توسط یک درمانگاه / بیمارستان در آلمان ارائه شود

اثبات قرار ملاقات در این کلینیک / بیمارستان

اثبات پیش پرداخت درمان / مالیات با خدمات پزشکی در آلمان

مکاتبات بین فرستنده  خدمات پزشکی و دریافت کننده خدمات پزشکی

یک نامه تضمینی از متقاضی برای اطمینان از ظرفیت بیمار برای مقابله با هزینه های اضافی پزشکی (زمانی که انتظار هزینه های غیرقابل پیش بینی از درمان پزشکی رخ می دهد)

تأیید محل اقامت در کلینیک پزشکی

اثبات محل اقامت اگر در آلمان در تمام دوره خود در بیمارستان بستری هستید، باید این بیمارستان را برای تأیید ارسال کنید. اگر نه، شما باید رزرو هتل، یک نامه دعوت توسط یک میزبان آلمانی یا یک قرارداد اجاره، که در آن شما اقامت خواهید کرد را ارایه دهید.

 

اثبات وضعیت مدنی: گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی مرگ همسر، کارت جیره در صورت لزوم

اثبات وضعیت مالی: علاوه بر اسناد مربوط به درمان های بهداشتی ذکر شده در بالا، شما باید مدرکی را که قادر به پرداخت هزینه های دیگر می باشید، ارائه دهید. شما می توانید این کار را از طریق صورت حساب بانکی یا نامه حمایتی انجام دهید که از طریق آن یک طرف دیگر تأیید می کند که هزینه های شما را پوشش می دهد. با توجه به وضعیت اشتغال شما، همچنین باید  موارد زیر را ارائه دهید:

اگر استخدام هستید: پرداخت سه ماهه گذشته، قرارداد کار و اجازه خروج.

اگر خویش فرما هستید : گواهی مالکیت یا سایر اثبات مالکیت (اثبات مالکیت زمین، اثبات درآمد حاصل از کشاورزی (فرم فروش) و غیره)

در صورت تحصیل: مدارک تحصیلی و هیچ نامه اعتراضی از دانشگاه نداشته باشید.

در صورت بازنشستگی: گواهی بازنشستگی .

از سوی دیگر، اگر درخواست دریافت ویزای فرزند کوچک خود را دارید که نیاز به خدمات پزشکی در آلمان دارد، باید اسناد زیر را نیز ارسال کنید:

 

گواهی تولد، این گواهی را در اصل همراه با یک کپی ارائه کنید.

نامه موافقت پدر و مادر، یک سند رسمی از طرف والدین دیگر، ترجمه شده به زبان انگلیسی و یا زبان آلمانی و  درج شود که : در صورت اعتراض فرزندان قابل قبول نمی باشد.

گواهی مرگ پدر و مادر دیگر. در صورتی که پدر و مادر دیگر فرزند شما از بین رفته اند.

 هزینه ویزا درمان آلمان

هزینه مورد نیاز برای پرداخت ویزای پزشکی به آلمان بستگی دارد به مدت زمان لازم برای اقامت در آلمان برای دریافت درمان کامل.

 اگر به آلمان می روید تا درمان خود را برای دوره کوتاه تر از سه ماه دریافت کنید، پرداخت شما60  یورو می باشد. اگر شما زیر 12 سال سن دارید، باید مبلغی معادل 35 یورو پرداخت کنید. برخی از دسته بندی ها وجود دارد که باید هزینه آن را کاهش داده یا از پرداخت هزینه ها معاف باشند. لیست این دسته ها را بررسی کنید!

 از سوی دیگر، اگر قصد دارید در مدت بیش از 3 ماه تحت یک ویزا اقامت طولانی مدت در آلمان باقی بمانید، باید مبلغی به مبلغ 75 یورو پرداخت کنید.

 لطفا توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت ویزا و یا درخواست بازپرداخت مبلغ، هیچ مبلغی را پرداخت نمی کنید.

 زمان پردازش ویزا

سفارت آلمان در هر نقطه از جهان، 10 تا 15 روز طول می کشد تا پرونده درخواست ویزا را پردازش کند. تاخیر در زمانی اتفاق می افتد که سفارت بسیاری از برنامه ها را قبول می کند. با این حال، اگر وضعیت سلامت شما به طور ناگهانی بدتر شود و شما به صورت فوری به ویزا نیاز داشته باشید ، ممکن است درخواست شما سریعا انجام شود.

 

Validity ویزای پزشکی آلمان

 چه مدت شما مجاز به اقامت در آلمان هستید؟ بستگی به ویزایی که برای شما درخواست کرده اید.

 

اگر شما برای یک ویزای کوتاه مدت درخواست کرده اید، می توانید یک ویزا با تعداد روزهای تعیین شده 15 روز یا یک ویزای چندگانه دریافت کنید. ویزای چندگانه اجازه می دهد تا شما را به چندین بار وارد شینگن شوید و شنگن را ترک کنید، تا زمانی که بیش از 90 روز در یک دوره شش ماه اقامت نداشته باشید.

 

از سوی دیگر، اگر شما یک ویزای طولانی مدت دارید، ممکن است مجاز به مدت 12 ماه در آلمان باقی بمانید. پس از انقضای ویزا، اگر برای ادامه تحصیل در آلمان برای مدت طولانی باقی بمانید، می توانید یک ویزا درخواست کنید.

 

گسترش ویزای پزشکی آلمان

شما می توانید ویزای پزشکی خود را تنها در صورتی که سلامت شما بهبود نیافته است افزایش دهیم و درصورتی که شما نیاز به دریافت بیشتر درمان های پزشکی دارید که نمی توانید در کشور خود دریافت کنید. برای انجام این کار باید اسناد را از بیمارستان که در آن شما این درمان را دریافت می کنید. این اسناد باید نیاز شما را در مدت طولانی تر از اعتبار ویزای خود تامین کند.

 

لطفا قبل از پایان ویزای فعلی درخواست ویزای خود را درخواست کنید. اگر ویزای شما به پایان رسید، شما دیگر نمیتوانید برای یک برنامه افزودنی درخواست دهید.

 

امیدواریم مطالب مفید باشد.