پایتخت آلمان، برلین یک نیروگاه اقتصادی ملی است و میزبان شرکت های معتبر فراوان در سطح جهانی،  از شرکت های  متوسط  تا بزرگ در بخش های مختلف است .در  برلین مکانهای جذاب گردشگری و اماکن فرهنگی بسیار زیاد است. جامعه برلین ترکیبی از فرهنگ ها و ملیت های مختلف است که جامعه ای ثروتمند و متنوع را غرق در یک سبک زندگی بی نظیر می کند.

همه این ویژگی ها ، برلین را به یکی از کلان شهرهای اصلی در کل اروپا تبدیل کرده است. اما در کمال تعجب باید گفت، این یک واقعیت شناخته شده است و همه می دانند که برلین مقرون به صرفه ترین شهری است که برای دانشجویان بین المللی در میان تمام پایتخت های بزرگ اروپا وجود دارد.

همانطور که ممکن است بدانید، محل اقامت، اولین و بزرگترین نگرانی شماست که هنگام تحصیل در آلمان به عنوان دانشجوی خارجی با آن سر و کار دارید.

اما در آلمان یافتن مکان مناسب برای اجاره به دو دلیل اصلی ساده تر از سایر نقاط است:

 • گزینه های زیاد

 •  طیف گسترده ای از هزینه های مقرون به صرفه

قابل درک است که سالن های خوابگاهی دانشگاه باید اولین گزینه برای اقامت شما باشد. اما بین تعداد دانشجویان بین المللی و تعداد اتاقهای موجود در این مکانها اختلاف وجود دارد و تعداد این اتاق ها محدود است. در نتیجه ، بسیاری از دانشجویان به دنبال دیگر گزینه های مقرون به صرفه هستند. خوشبختانه بسیاری از این گزینه ها در برلین وجود دارد. شما فقط باید کمی تحقیق و جستجو کنید.

اگرچه در مورد روند رو به رشد افزایش قیمت اجاره بهای آپارتمان ها در برلین گزارش هایی وجود دارد ، اما این هزینه در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ اروپا بسیار مقرون به صرفه است؛ همانطور که این مساله را با جزئیات بیشتر در زیر توضیح می دهیم.

هزینه اجاره آپارتمان در برلین چقدر است؟

از نظر اجاره بها، برلین مکانی با تضادهای بزرگ است و این در واقع یک مزیت به شمار می رود، زیرا این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید ازمیان  گزینه های بیشمار موجود، گزینه متناسب با ظرفیت های بودجه ای خود را انتخاب کنید.

این تقریباً یک قانون دو دو تا چهارتا برای برخی از بزرگترین شهرها است، که مناطق مرکز شهر از حاشیه شهر گرانتر هستند و  برلین هم از این قاعده مستثنی نیست. علاوه بر مکان و محل قرارگرفتن آپاتمان، هزینه اجاره آپارتمان در برلین به عوامل دیگر نیز بستگی دارد ، که عمدتا مربوط به ترجیحات شخصی شما است.

همانطور که انتظار دارید ، یک آپارتمان مجلل تر و با مبلمان مناسب، بیشتر از یک آپارتمان تصادفی در حاشیه برلین برای شما هزینه خواهد داشت. پوشش فضای آپارتمان و نیز تعداد اتاقها هم در اجاره بها تاثیرگذار است. آن را به خود اختصاص می دهد. بدیهی است که هرچه آپارتمان بزرگتر باشد هزینه آن بالاتر است.

در کل ، قیمت اجاره در برلین از 500 تا 2000 یورو متغیر است. همانطور که قبلاً نیز گفتیم، مناطق مرکز شهر هزینه اجاره بالاتری دارند. اگر می خواهید در یک آپارتمان یک خوابه در مرکز برلین اسکان پیدا کنید ، می توانید با حداقل اجاره ماهانه 600 یورو چیزی پیدا کنید ، در حالی که حداکثر هزینه می تواند از 1000 یورو بالاتر رود.

یک آپارتمان مشابه واقع در حاشیه شهر برای شما حداقل حدود 450 یورو و  حداکثر حدود 900 یورو هزینه خواهد داشت.

از طرف دیگر ، قیمت اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر می تواند حداکثر به 2000 یورو برسد. با کمی شانس می توانید چیزی در حدود 1200 یورو پیدا کنید. همین آپارتمان در بخش های حاشیه ای شهر برای شما بین 850 تا 1500 یورو هزینه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که بیشتر اوقات ، امکانات موجود در کل قبض اجاره ماهانه شما درج نمی شود.

متوسط اجاره در برلین در مقایسه با متوسط اجاره در سایر مراکز اتحادیه اروپا

در جدول زیر میانگین اجاره ماهانه فعلی برای برخی از بزرگترین و گرانترین  پایتختهای اروپا از جمله برلین آورده شده است:

 

شهرها

آپارتمان یک خوابه

در مرکز شهر

آپارتمان یک خوابه

در حاشیه شهر

آپارتمان سه خوابه

در مرکز شهر

آپارتمان سه خوابه

در حاشیه شهر

Berlin

€868.88

€643.94

€1,6019.05

€1,097.50

London

€1,894.50

€1,366.92

€3,537.15

€2,245.61

Paris

€1,161.13

€857.14

€2,477.38

€1,687.50

Vienna

€842

€633.02

€1,683.33

€1,182.69

Geneva

€1,677.74

€1,374.31

€3,271.19

€2,633.93

Luxembourg

€1,454.35

€1,191.67

€2,797.62

€2,066.67

Amsterdam

€1,529.84

€1,124.67

€2,567.41

€1,826.60

Copenhagen

€1,320.41

€937.71

€2,309.73

€1,681.53

Rome

€977.78

€675.09

€1,892.22

€1,156.89

Stockholm

€1174.34

€789.17

€1944.37

€1321.17

برای جمع بندی جدول می توان گفت:

 • • قیمت اجاره در برلین حدود  54 درصد کمتر از لندن است

 • • قیمت اجاره در برلین حدود 44% پایین تر از ژنو است.

 • • قیمت اجاره در برلین حدود 44 درصد کمتر از لوکزامبورگ است

 • • قیمت اجاره در برلین حدود 44 درصد از آمستردام پایین تر است

 • • قیمت اجاره در برلین نسبت به کپنهاگ 33 درصد پایین تر است

 • • قیمت اجاره در برلین حدود 32 درصد پایین تر از پاریس است

 • • قیمت اجاره در برلین 20٪ کمتر از استکهلم است

 • • قیمت اجاره در برلین 10٪ پایین تر از رم است

 • • قیمت اجاره در برلین 3٪ کمتر از وین است

 

برخی نکات مهم درباره اجاره در برلین

اگرچه برلین در مقایسه با سایر پایتخت های بزرگ اروپا خیلی گران نیست ، اما برای یک دانشجوی عادی شهری گران به حساب می آید. برای ساده کردن این مشکل ، باید خود را تا حدودی با شرایط  تطبیق دهید و به یک سبک زندگی جدید عادت کنید. چرا که این مساله ای است که اغلب دانشجویان با آن مواجه هستند.

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند:

به اشتراک گذاشتن اتاق 

شما به عنوان یک دانشجو، بیشتر اوقات به پس انداز شخصی و بودجه والدین خود  متکی هستید. به همین ترتیب ، هر پنی در طول تحصیل در آلمان ارزشمند است. یکی از راه های کاهش هزینه اجاره در برلین ، اشتراک گذاری اتاق خود با شخص دیگری است. این همان کاری است که اکثر دانشجویان خارجی در آلمان (و در واقع در جاهای دیگر) انجام می دهند. با این کار ، شما فقط هزینه اجاره را کاهش نمی دهید ، بلکه قبوض آب و برق را نیز به اشتراک می گذارید.

هدف گیری به سمت حاشیه 

همانطور که قبلاً توضیح دادیم ، آپارتمان ها در مناطق پیرامونی برلین ارزان تر است. بنابراین ، توصیه می کنیم اگر به دنبال مقرون به صرفه تر بودن هستید ، بیشتر روی آن مناطق تمرکز کنید. برلین یک شهر بزرگ و بسیار توسعه یافته است و فاصله از مناطق مرکزی هیچ مشکل بزرگی را ایجاد نمی کند. وسایل حمل و نقل بسیاری وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید و در نتیجه زندگی در این مناطق بسیار ارزان تر از زندگی در مرکز شهر خواهد بود.

دسترسی به شهر

قبل از تصمیم گیری در مورد اجاره مکانی ، باید ببینید که آیا آن منطقه دسترسی کافی به بقیه نقاط شهر دارد یا خیر. اگرچه برلین سیستم ارتباط خوبی دارد و دارای شبکه بسیار توسعه یافته و گسترده ای از جاده ها و حمل و نقل عمومی است ، ممکن است قسمت هایی از شهر وجود داشته باشد که دسترسی شما محدود باشد. در این صورت ، ممکن است رفت و آمد هر روز به دانشگاه یا خرید کردن در مسیرهای اطراف شما را  عصبی کند.

اجاره خانه های ویلایی 

در برلین معمول است که افراد زیادی مهاجران را در خانه خود با قیمت مناسب اقامت می دهند. بنابراین بسیار توصیه می شود که به دنبال این  نوع خانه ها باشید، زیرا به نوعی احساس خانه شما را به شما منتقل می کند و هزینه کمتری برای شما خواهد داشت.

زودتر شروع کنید

پیدا کردن مکانی برای اجاره در برلین زمان بر است  و زمان برای دانشجو ها اهمیت زیادی دارد. به جای هدر دادن وقت خود در جستجوی مکانی برای اقامت ، می توانید وقت خود را روی  هدف نهایی سفر خود به آلمان که تحصیل است ، بگذارید. به همین دلیل ، توصیه می شود که به موقع  مسائل مربوط به محل اقامت را حل کنید ، ترجیحاً قبل از عزیمت به آلمان. در پایان ، اگر هم نتوانید  یک مکان مناسب برای اسکان خود پیدا کنید ، حداقل می توانید لیستی از منابع مفید را پیدا کنید که می توانند به دنبال ورود به آلمان ، در پیدا کردن سریع یک آپارتمان به شما کمک کنند.

اجاره به طور مرتب افزایش می یابد 

اجاره آپارتمان در آلمان سالانه افزایش می یابد. میزان افزایش بسته به آپارتمانی که در آن سکونت دارید تغییر می کند. به طور متوسط می توانید انتظار داشته باشید که هزینه اجاره بها بعد از سال اول اقامت حدود 20٪ افزایش یابد. توجه داشته باشید که صاحبخانه شما مجاز به تجاوز از میزان افزایش قانونی آلمان نیست ، همانطور که در زیر توضیح داده ایم.

هزینه های پیش رو 

قبل از اینکه کلید آپارتمان در برلین به شما داده شود ، معمولاً صاحبخانه ها نیاز به پرداخت اولیه ای به عنوان مبلغ رهن دارند. معمولاً میزان پولی که برای رهن پرداخت می کنید برابر با سه ماه اجاره است.

منابع مفید برای دانشجویان

 شما باید اطلاعات بسیار زیادی در مورد گزینه های اقامت در برلین جمع آوری کنید تا بتوانید یک سرپناه مناسب در آنجا پیدا کنید. با توجه به این مساله ، نیاز به کمک از اهمیت اساسی برخوردار است.

دانشگاه شما باید اولین محل تماس برای رفع نگرانی های مربوط به اقامت شما باشد. به طور معمول ، دانشگاه ها در آلمان یک دفتر بین المللی ایجاد می کنند که به دانشجویان خارجی آنها کمک می کند تا درمورد مسائل مربوط به تحصیل در آلمان ، به آنها کمک کند. دانشگاه های دولتی تعداد زیادی اتاق را در سالن های خوابگاه خود برای پذیرایی از دانشجویان بین المللی به اشتراک می گذارند ، اما در دانشگاه های خصوصی احتمال کمتری وجود دارد که چنین خدماتی را به شما ارائه دهند.

با این حال ، اغلب بین تعداد دانشجویان خارجی ورودی در دانشگاه های دولتی آلمان و تعداد اتاق های موجود در خوابگاه برای آنها اختلاف وجود دارد. آنها از این واقعیت آگاه هستند که برای مهاجران جوان ، آلمان سرزمینی ناشناخته است و یافتن محل اقامت چالش برانگیز است.

برای همین ، آنها راهنمایی های کاملی را به شما ارائه می دهند تا به شما در یافتن یک آپارتمان در مناطق اطراف کمک کنند. علاوه بر این ، آنها پیوندهای محکمی با آژانس های اجاره محلی برقرار می کنند و برای ارتباط با آنها به شما کمک می کنند.

برای به دست آوردن چنین راهنمایی هایی می توانید وب سایت آنها را بررسی کنید و بروشورهای آنها را در مورد اسکان بخوانید. معمولاً لیستی از آژانسهای اجاره محلی و اتاقهای موجود وجود دارد که در آن یک لیست مناسب از شماره تماس مالکین آنها وجود دارد. اگر زمانی که به دنبال یافتن آپارتمانی هستید وارد آلمان شدید ، می توانید به صورت حضوری به این دافتر بروید و آنها حتی می توانند قرار ملاقات هایی را برای مراجعه به آن آژانس های اجاره مسکن برای شما ترتیب دهند.

سایر منابع مفید برای اجاره مسکن در آلمان ، آژانس های مسکن به شکل زیر هستند:

 • • مسکن در هر کجا

 • • Airbnb

قانون اجاره در آلمان

هنگام ورود به یک کشور خارجی و اجاره یک آپارتمان ، ضروری است که برای اجتناب از سناریوهای ناخواسته ، در مورد حقوق خود به عنوان مستاجر اطلاعاتی کسب کنید. آلمان به شما حقوق چندی به عنوان یک مستاجر اعطا می کند که به نفع شماست.

صاحبخانه شما حق دارد ، شما را از آپارتمان خود بیرون کند  تنها در صورتی که دو ماه اجاره خانه خود را پرداخت نکرده باشید.

طبق قانون ، اجاره پرداختی شما فقط می تواند با نرخی افزایش یابد که مطابق با مقادیر ثابت مقرر در قانون باشد. اگر دیدید که صاحبخانه شما اجاره خود را بیش از آن افزایش داده است، می توانید به مقامات محلی مراجعه کنید تا بررسی کنند که آیا این مساله قابل قبول است یا خیر.

در مدت اقامت در یک آپارتمان در برلین ، شما مجاز به دخالت و تغییر دکوراسیون آن به شکل مورد نظر خود هستید (به عنوان مثال نقاشی دیوارها) ، اما در زمان ترک آپارتمان باید تقریباً به همان شکلی باشد که آن را تحویل گرفته اید.

اگر معلولیت دارید ، قانون به شما اجازه می دهد از صاحبخانه بخواهید تا تغییرات مناسب را برای رفع نیازهای جسمی خود انجام دهید.

سرانجام ، صاحبخانه شما موظف است در تمام مدت اقامت شما در آن مکان ، ملک خود را در شرایط بهینه حفظ کند. با این حال ، قانون می گوید که هر دو طرف می توانند برای انجام هزینه های نگهداری به طور مشترک توافق کنند.