ویزای تحصیلی آلمان

کشور آلمان با جمعیتی نزدیک به ایران، هفتمین کشور بزرگ اروپا و دارای بزرگترین اقتصاد اروپا، با کشورهایی نظیر فرانسه، دانمارک، اتریش سوئیس همسایگی دارد.

زبان آلمانی یکی از رایج ترین زبان ها در اروپا بوده که علاوه بر آلمان در کشور های اتریش و سوئیس نیز صحبت می شود.

کشور آلمان همواره جزو مقاصد محبوب دانشجویان بین المللی بوده و تعداد درخواست ویزای تحصیلی آلمان نیز قابل توجه می‌باشد.

الو ویزا با سال ها تجربه در اخذ ویزای تحصیلی آلمان توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کند.

شرایط تحصیل در آلمان

یکی از ویژگی های بی‌نظیر آلمان نسبت به دیگر کشورها در زمینه تحصیل این است که شرایط تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای تمامی مقاطع از دبیرستان تا دکترا در این کشور مهیا می باشد.

با توجه به این گستردگی مقاطع تحصیلی، شرایط اخذ ویزا نیز ممکن است نسبت هر فرد و محل درخواستی تحصیل، تفاوت هایی داشته باشد اما همواره امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان امکان پذیر خواهد بود.

ویزای تحصیلی آلمان-الوویزا

یکی از مشکلاتی که متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی آلمان در اولین گام با آن مواجه می شوند، گرفتن وقت از سفارت این کشور است که شاید بیش از یک سال طول بکشد. راه دیگر که متقاضیان را از نظر زمانی جلو می اندازد، گذراندن یک دوره زبان آلمانی در یکی از کشور های همجوار آلمان است. در این صورت در طول ١۵ روز، به شما یک وقت سفارت داده می شود.

از بهترین دانشگاه های آلمان می توان به دانشگاه فنی مونیخ،  دانشگاه لودویگ ماکسیملیان مونیخ،  دانشکاه روبرت کارلز هایدلبرگ و دانشگاه فنی KIT اشاره کرد.

هزینه تحصیل در آلمان

از لحاظ هزینه های زندگی، آلمان یکی از کشور های جذاب در اروپا به شمار می رود. اقتصاد ممتاز این کشور هم شرایطی را ایجاد کرده تا بتوان با گرفتن یک کار دانشجویی بخش زیادی از هزینه های زندگی را جبران کرد.

در صورت اخذ ویزای تحصیلی آلمان در یکی از دانشگاه های دولتی این کشور به زبان آلمانی، ملزم به پرداخت مبلغی در حدود ۵٠٠ یورو در طول یک سال تحصیلی برای هزینه هایی نظیر ثبت نام، بیمه، کتاب و دیگر هزینه های جانبی خواهید بود.

این در صورتی است که تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور همراه با پرداخت شهریه خواهد بود.

در حالی که تحصیل در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است، به طور میانگین مبلغی ما بین ١٢ تا ٢٠ هزار یورو به عنوان شهریه دریافت می کنند.

برخی از دانشگاه های آلمان دارای خوابگاه های دانشجویی هستند که به طور فابل توجهی، هزینه های زندگی را کاهش می دهند.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

پیش نیاز تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان، داشتن مدرک دیپلم است. در طی این سال ها حدود ٣۵ درصد از دانشجویان دانشگاه های آلمانی، بین المللی بوده اند. این مسئله می تواند بیانگر این باشد که دولت آلمان ظرفیت مناسبی را برای جذب دانشجوی بین المللی ایجاد کرده است.

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید به این نکته توجه داشته باشید که بین اخذ مدرک دیپلم و اقدام برای تحصیل در آلمان نباید بیشتر از ۵ سال فاصله افتاده باشد.

در صورتی که بخواهید از شرایط تحصیل رایگان در آلمان بهره مند شوید، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح b1 ضروری می باشد. دانشگاه های دولتی آلمان به صورت سالیانه مبلغی بین ۵٠٠ تا ٨٠٠ یورو بعنوان هزینه های ثبت نام و… دریافت می کنند. همچنین دوره کارشناسی در آلمان، ۴ ساله می باشد که با اجازه ۴٠ ساعت کار دانشجویی در هفته همراه خواهد بود.

اما کسانی که تمایل دارند دوره کارشناسی را به زبان انگلیسی بگذرانند، آیلتس ۶ کلید ورود آن ها به دانشگاه های خصوصی آلمان خواهد بود. شهریه این دانشگاه ها بین ١٢ تا ٢٠ هزار یورو در سال تخمین زده می شود.

تمکن مالی موضوع مهمی در راه اخذ ویزای تحصیلی آلمان خواهد بود. برای این منظور شما باید قادر به اثبات این موضوع باشید که ماهیانه حداقل ٧۵٠ یورو، برای گذران زندگی خواهید داشت.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

برای کسانی که در ایران مقطع کارشناسی را گذرانده اند، دانشگاه های آلمانی کسانی را در اولویت قرار می دهند که در دانشگاه های سراسری یا آزاد تحصیل کرده باشند.

مدارک دوره کارشناسی که در آلمان صادر نشده اند باید در سازمانی به نام Akademisches Auslandsamt مورد بررسی قرار بگیرند. مدارک تایید شده، معادل مدرک کارشناسی آلمان خواهند بود.

به مانند دوره کارشناسی، تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر خواهد بود اما دانشگاه ها سطح بالاتری از زبان را درخواست خواهند کرد.

تحصیل در رشته های متنوع در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان بین ١ تا ٢ سال به طول خواهد انجامید.

تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع دکترا، بسیار رقابتی بوده و در ابتدا باید نظر یکی از اساتید راهنما را به خود جلب کنید. در این زمینه سطح زبان بالا، رزومه حرفه ای و قوی، تعداد و اعتبار مقالات، توصیه نامه از اساتید معتبر و حتی سن متقاضی تاثیرگذار می باشد.

پس از تایید استاد راهنما از طرف دانشگاه مربوطه، موفق به اخذ ویزای تحصیلی آلمان خواهید شد و می توانید دوره ی ۴ ساله ی دکترا در این کشور را سپری کنید.

تحصیل در آلمان و شرایط ویزای همراه

برخی متقاضیان علاوه بر تلاش برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان، در تلاش اند تا همسر یا فرزندان زیر ١٨ سال خود را نیز در آلمان در کنار خود داشته باشند.

برای این منظور دولت آلمان شرایط ویژه ای را وضع کرده است.

١.متقاضی ابتدا باید ویزای تحصیلی خود را دریافت کند و در آلمان ساکن شود.

٢.بعد از زمانی در حدود ٣ ماه تا یک سال می تواند برای همراهان خود نیز تقاضای ویزا نماید.

٣.متقاضی باید بتواند تمکن مالی و مسکن مورد نیاز برای اسکان همراهان خود را اثبات نماید.

۴.از الزامات برای همراهان این است که مدرک زبان آلمانی سطح a1 را داشته باشند.

۵.ارائه سند ازدواج نیز یکی شروط است.

 

بیشتر بخوانیم : ویزای تحصیلی روسیه چگونه است ؟

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

بهتر است بدانید سه نوع ویزا برای افرادی که قصد تحصیل در آلمان را دارند وجود دارد.

 

١. ویزای دوره های زبان آلمانی

 

دولت آلمان برای کسانی که بخواهند دوره های زبان آلمانی را در این کشور بگذرانند، بین ٣ ماه تا یک سال ویزا صادر می‌کند.

 

٢.ویزای اپلای تحصیلی

 

این نوع ویزا مخصوص کسانی است که در آلمان باید مراحل انتخاب دانشگاه و ثبت نام خود را انجام دهند و تا قبل از گرفتن پذیرش از دانشگاه مربوطه اعتبار دارد.

 

٣. ویزای تحصیلی آلمان

 

زمانی صادر می شود که به طور قطع از یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفته باشید.

 

۴.چه اسنادی برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان مورد نیاز است؟

 

١.فرم درخواست

 

که در سفارت از شما گرفته خواهد شد. بهتر است اطلاعات کاملا صادقانه و درست را ارائه نمایید.

 

٢.ارائه ی تاییدیه پذیرش از دانشگاه به سفارت آلمان

 

٣.انگیزه نامه تحصیلی که در آن باید کاملا مشخص کرده باشید قصدتان از تحصیل در آلمان چیست.

 

۴.ارائه گذرنامه با اعتبار

 

۵.ارائه بلیت مسافرت یا اثبات برنامه ریزی دقیق سفر

 

۶.عکس با ضوابط مشخص شده از طرف سفارت آلمان

 

٧.بیمه درمانی

 

سندی که مشخص کند شما خودتان را از طرف یک شرکت معتبر به میزان ٣٠ هزار یورو به‌عنوان بیمه مسافرتی، بیمه کرده اید.

 

٨.اثبات تمکن مالی

 

مدرکی بانکی که نشان دهد شما برای هر روز زندگی در آلمان، حداقل ۴۵ یورو توان مالی دارید.

مقدار سرمایه شما باید به اندازه ی مدت اقامت شما در آلمان شد.

 

در نهایت اگر موفق به اخذ ویزای تحصیلی آلمان شدید، پس از ورود به این کشور، سه ماه فرصت دارید تا برای اخذ مجوز اقامت برای تحصیل در آلمان اقدام کند.

این مجوز به صورت سالیانه صادر می شود و قابل تمدید است.

موقعیت کار پس از تحصیل در کشور آلمان

از آن جا که نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین می باشد و کارفرمایان این کشور به نیروی فنی و ماهر خارجی روی خوش نشان می دهند، می توانید انتظار داشته باشید بعد از اخذ ویزای تحصیلی آلمان و پایان یافتن دوره ی تحصیل تان بتوانید یک کار مناسب نیز پیدا کنید.

 

پس از اتمام دوره تحصیل کافی است تا در اداره ثبت اتباع خارجی، یک مهلت ١٨ ماهه برای پیدا کردن شغل مناسب درخواست کنید به همراه گذرنامه، آخرین مدرک تحصیلی و همچنین ضمانت مالی.

 

اگر یکی از کارفرمایان آلمانی شما را به کار دعوت کند موفق به اخذ ویزای کاری آلمان خواهید شد و حتی تحت شرایط خاصی بلوکارت اتحادیه اروپا را دریافت خواهید کرد.

سوالات متداول

۱ویزای تحصیلی آلمان را چگونه بگیریم؟
بعد از کسب نامه پذیرش تحصیلی از یکی دانشگاه های آلمان باید به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت آلمان مراجعه کنید.
۲امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد؟
دانشگاه های دولتی آلمان، تنها مبالغ اندکی را به عنوان هزینه ثبت نام و… دریافت می‌کنند. پس می توان امکان تحصیل رایگان وجود دارد.
۳بدون مدرک زبان، اخذ ویزای تحصیلی آلمان امکان پذیر است؟
در موارد خاصی بله ولی شانس اخذ ویزا را کاهش می‌دهد.

سایت قدیم
فارسی
f