مهاجرت به اتریش

در این نوشتار مهاجرت به اتریش و راه های گوناگون اخذ اقامت در این کشور با رویکردی تخصصی بررسی می شود. در سال های اخیر مهاجرت به اتریش با استقبال بسیار خوبی رو به رو شده است. علاقه مندان مهاجرت به اتریش همواره به دنبال روش های مختلف مهاجرت به این کشور هستند. کسب اقامت دائم و تابعیت اتریش چگونه است؟ هزینه های زندگی در این کشور به چه صورت می باشد؟ در این نوشتار پاسخ تمامی این سوالات و سایر مسائل مربوط به روش های مهاجرت به اتریش مطرح می شود. این روش ها شامل تحصیل در اتریش، کار در اتریش، سرمایه گذاری در اتریش، خود حمایتی و ویزای هنرمندان هستند. در این نوشتار مباحثی مانند مهاجرت به اتریش و شرایط عمومی، مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق تحصیل، مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق کار، مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت به اتریش و اخذ تابعیت از طریق تولد، مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق ازدواج و غیره مورد بررسی قرار می گیرد.

شرایط عمومی مهاجرت به اتریش

برای مهاجرت به کشور اتریش بهتر است کمی با این کشور زیبا آشنا شوید. اتریش در اروپای مرکزی قرار دارد و هم مرز با کشورهای اسلواکی، مجارستان، جمهوری چک، آلمان، لیختن اشتاین، سوئیس، ایتالیا و اسلوونی هم مرز می باشد. از دیگر ویژگی های کشور اتریش دسترسی سریع و آسان آن با سایر کشورهای اروپایی است. یکی از کشورهای ثروتمند جهان اتریش می باشد که از امنیت بالا، شرایط تحصیل رایگان، موقعیت های شغلی مناسب، نرخ بیکاری پایین و بسیاری از امکانات برخوردار است. این موارد موجب شده تا سالانه تعداد زیادی مهاجر به این کشور جذب شوند.

مهاجرت به اتریش-الوویزا

مهاجرت به اتریش از طریق کار

اخذ ویزای کار یکی از روش های مهاجرت به اتریش است. این روش به دلیل امکان دریافت ویزای جستجوی کار و کم هزینه بودن از محبوبیت بسیاری بین مهاجران اتریش برخوردار می باشد. از دو روش کلی می توان برای دریافت ویزای کار در این کشور اقدام کرد.

مهاجرت به اتریش از طریق پیشنهاد کار (Job Offer)

افراد متخصص می توانند اجازه کار و اقامت در کشور اتریش را برای مدت یک سال اخذ کنند. داشتن پیشنهاد شغلی یا دعوتنامه از یک کارفرما در کشور اتریش و حداقل مدرک تحصیلی لیسانس شرایط این نوع ویزا است.

برای مهاجرت از طریق کار، کارفرما باید این شغل را به مدت سه ماه در اتریش و سه ماه در اتحادیه اروپا اگهی کند. در صورت پیدا نشدن فرد مناسب برای این شغل می تواند برای جذب فرد متخصص اقدام نماید. شرایط اخذ این نوع ویزا با توجه به این موارد بسیار دشوار است.

 

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای جستجوی کار

دریافت ویزای جستجوی کار در کشور اتریش روش دیگری برای اخذ اقامت کاری است. اعتبار آن شش ماهه بوده و برای اخذ این نوع ویزا کسب امتیاز مطلوب مورد نیاز می باشد. متقاضی باید بیشترین امتیاز را کسب کند و در صورت موافقت اداره کار اتریش با این نوع ویزا می تواند در کشور اتریش اقامت نماید. در این فرصت شش ماهه شما می توانید در کشور اتریش به جستجوی کار بپردازید. با پیدا کردن شغلی مرتبط با مدرک تحصیلی خود می توانید کارت قرمز سفید قرمز اتریش، که اقامت کاری این کشور است را کسب نمایید.

 

مهاجرت به اتریش-الوویزا

از طریق این دو روش می توانید کارت قرمز سفید قرمز اتریش را دریافت کنید و اقامت دائم کشور اتریش را پس از مدت چهار سال کار در این کشور و پرداخت مالیات اخذ نمایید.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

تحصیل در دانشگاه های اتریش از دیگر روش های مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی اتریش است. این روش آسان ترین راه مهاجرت به اتریش می باشد. از جمله کشورهای اروپایی با امکان تحصیل رایگان در دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی اتریش است. این مزیت در کنار کیفیت آموزشی بالا و سطح رفاه اجتماعی، کشوراتریش را مقصد مهاجرت بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا کرده است. در صورتی که شما در کنکور سراسری ایران در رشته مورد نظر خود در دانشگاه پذیرفته شده باشید می توانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی اتریش تحصیل کنید. همچنین با داشتن مدرک تحصیلی مقطع قبلی از دانشگاه های دولتی می توانید برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنید. البته برای رشته های پزشکی و هنر در دانشگاه های کشوراتریش باید در آزمون ورودی آن شرکت نمایید. اکثر رشته ها در دانشگاه های رایگان کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می شوند. متقاضیان باید به زبان آلمانی تسلط کامل داشته و مدرک زبان آلمانی A2 ارائه دهند. در هفته دانشجویان متناسب با مقطع تحصیلی خود اجازه کار پاره وقت را دارند تا بتوانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.

تعدادی دیگر از دانشگاه های دولتی در اتریش برای پذیرش به شرکت در کنکور ایران نیازی ندارند. این دانشگاه ها بیشتر از نوع علمی کاربردی هستند. برای این دانشگاه ها در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می توان پذیرش گرفت و مانند دیگر دانشگاه های دولتی شهریه بسیار کمی دارند. همچنین در این دانشگاه ها دوره های زبان آلمانی ارائه می شود. امکان تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش با شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه های دولتی وجود دارد. به طور گسترده دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی در این دانشگاه ها ارائه می شود. شما می توانید اقامت کاری اتریش را  پس از پایان تحصیلات در دانشگاه های اتریش کسب کنید و برای مدت یک سال فرصت جستجوی کار در اتریش را دارید. در صورت یافتن شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود می توانید کارت اقامت قرمز سفید قرمز اتریش را دریافت کنید و با این روش اقامت دائم و تابعیت اتریش را کسب نمایید.

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

در کشور اتریش انواع مختلفی از سرمایه گذاری وجود دارد که شما با توجه به شرایط خود می توانید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. کشور اتریش امنیت بالایی برای سرمایه گذاری دارد که با توجه به رشد اقتصادی مثبت توانسته سرمایه گذاران خارجی بسیاری را به سمت خود جذب کند. روش های سرمایه گذاری در اتریش در مقایسه با کشورهایی مانند انگلستان و کانادا با سرمایه کمتری همراه است.

 

  • سرمایه گذاری از طریق استارت آپ

شما باید یک ایده خلاقانه و جدید برای مهاجرت به اتریش از طریق ثبت شرکت استارت آپی داشته باشید. ایده های شما باید جدید و نو باشند یا ایده های موجود در اتریش را بهتر کنند. برای ثبت شرکت در این روش باید مبلغی حدود ۵۰ هزار یورو سرمایه گذاری کنید.

  • اقامت خود حمایتی

اگر چه معمولا اقامت خود حمایتی در کشور اتریش در دسته سرمایه گذاری قرار می گیرد، اما این روش هیچ نیازی به سرمایه گذاری و انتقال سرمایه به اتریش را ندارد. تنها اثبات این که شما در کشور خود قادر به تامین هزینه های زندگیتان هستید، کافی می باشد. در این روش شما باید به ازای هر یک از اعضای خانواده مبلغ ۲۲ هزار یورو در حساب بانکی موجودی داشته باشید. باید این مبلغ در حساب بانکی شما در ایران باشد و نیازی به انتقال سرمایه نیست. در روش خود حمایتی شما اجازه کار در اتریش را ندارید ولی می توانید صاحب کسب و کار یا ملک در اتریش باشید.

مهاجرت به اتریش از طریق تولد

تولد در خاک آن کشور یکی از راه های اخذ تابعیت برخی از کشورها است. اما تولد در خاک همه کشورها منجر به اعطای تابعیت به کودک متولد شده نمی شود. اعطای تابعیت بر اساس محل تولد در کشورها بر اساس دو اصل خون یا خاک است. در نظام خون تابعیت فرد به تابعیت والدین وی بستگی دارد. اما در نظام خاک تابعیت به محل تولد فرد باز می گردد. قانون اساسی کشور اتریش بر مبنای نظام خون می باشد. بر اساس قانون شهروندی اتریش کودک متولد شده از مادر اتریشی به صورت اتوماتیک تابعیت اتریشی را دریافت می کند. در صورت ازدواج پدر و مادری که تنها پدر اتریشی باشد، تابعیت به صورت اتوماتیک به کودک اعطا می شود. اگر والدینی ازدواج نکرده باشند و تنها پدر شهروند اتریش باشد، پدر باید در مدت هشت هفته پس از تولد اعلام کند که کودک متعلق به او است. تابعیت با تایید دادگاه به کودک اعطا می شود. در صورت متولد شدن کودکی از دو والد اتریشی و غیر اتریشی، اگر کودک از طرف والد غیر اتریشی اتوماتیک وار تابعیت بگیرد، دو تابعیتی می شود. بر اساس قوانین اتریش فرد پس از رسیدن به سن قانونی باید تصمیم بگیرد که کدام تابعیت را حفظ می کند. تابعیت کشور اتریش هم از پدر و هم از مادر به کودک می رسد. در صورت متولد شدن کودک از پدر و مادر اتریشی در خارج از اتریش باز هم تابعیت این کشور را کسب می کند. به طور فرع کشور اتریش اصل خاک را می پذیرد. در مواردی مانند نامشخص بودن والدین کودک یا تابعیت والدین کودک، با متولد شدن کودک در خاک این کشور تابعیت اتریشی به او تعلق می گیرد.

مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از روش های مهاجرت به اتریش است. فرد پناهنده به دلایل مذهبی، نژادی، سیاسی و غیره در کشورش مورد آزار قرار گرفته و مجبور به ترک کشور خود شده است. حق مسکن، حق خوراک، پوشاک، بیمه درمانی و غیره حقوقی ست که به پناهندگان اعطا می شود. همچنین به طور هفتگی مبلغی حدود ۱۰ یورو به پناهندگان دادهمی شود. پس از طی شدن مراحل پناهندگی در دفاتر پلیس کشور اتریش و انجام مصاحبه درخواست پناهندگی پناهجویان تایید یا رد می گردد. مدت دو سال زمان رسیدگی به پرونده پناه جویان طول می کشد. این روش با توجه به شرایط نامناسب زندگی در کمپ های پناهندگان، بیماری های فراوان و خطرات و آسیب های مالی، جسمی و روحی توصیه نمی شود.

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای هنرمندان

هنرمندان در صورت داشتن شرایط لازم می توانند اقامت اتریش را اخذ نمایند. شرایط لازم برای اخذ این ویزا به این صورت است که هنرمند باید سابقه هنری قابل اثبات در یکی از شاخه های هنری داشته باشد.همچنین دارای قرارداد کارهنری با شرکت یا موسسه هنری با درآمد ماهیانه ۲ تا ۳ هزار یورو داشته باشد. فرد دریافت کننده این اقامت باید در رشته هنری خود در اتریش کار خود را پیگیری کند. این موضوع برای مدت دو سال از طرف دولت اتریش نظارت می شود. همچنین به این افراد ویزای همراه تعلق می گیرد و همسر اواجازه کار در اتریش را خواهد داشت و فرزندان او می توانند از تحصیل رایگان بهره مند شوند. پس از پنج سال این اقامت می تواند به اقامت دائم و سپس به تابعیت اتریش منجر شود.

هزینه های زندگی در اتریش

بررسی هزینه های زندگی در اتریش یکی از موضوعات مهم پیش از مهاجرت به این کشور است. با توجه به تفاوت سبک زندگی افراد و الگوی مصرفی آن ها قیمت در شهرهای مختلف اتریش نیز با هم متفاوت می باشد. بنابراین یک مبلغ ثابت نمی توان به عنوان هزینه زندگی در اتریش مشخص کرد. برای مثال بدون در نظر گرفتن اجاره مسکن هزینه زندگی در پایتخت اتریش، برای یک خانواده ۴ نفره به صورت میانگین در ماه ۲،۶۰۰ یورو است. هزینه زندگی برای یک فرد مجرد در شهر وین اتریش بدون اجاره مسکن حدود ۷۰۰ یورو در ماه می باشد. این هزینه ها به صورت میانگین بوده و بسته به سبک زندگی، ممکن است شما هزینه ای کمتر یا بیشتر از این مبلغ داشته باشید.

۰۲۱-۸۸۶۹۶۵۰۷

سایت قدیم
فارسی
f