مهاجرت به روسیه

در این مقاله شرایط اخذ اقامت و تابعیت روسیه و روش های مختلف مهاجرت به روسیه مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به تنوع روش های گوناگون مهاجرتی، بسیاری از افراد علاقه مند ترجیح می دهند پس از بررسی این روش ها با شرایط خود بهترین اقدام را برای مهاجرت به روسیه داشته باشند. برخی سوالات برای بررسی روش های مختلف مهاجرت عبارتند از: آیا از طریق تحصیل می توان اقامت روسیه را دریافت کرد؟ مهاجرت به روسیه از طریق کار چه شرایطی دارد؟ چه میزان سرمایه برای اقامت در روسیه کافی است؟ آیا از طریق ازدواج با اتباع روسی می توان اقامت دائم این کشور را گرفت؟ نزدیکی روسیه به ایران ازعمده ترین دلایل مهاجرت ایرانیان به این کشوراست. دراین نوشتار مطالبی مانند مهاجرت به روسیه و شرایط عمومی آن، مهاجرت به روسیه ازطریق تحصیل، مهاجرت به روسیه از طریق کار، مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج، مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت از طریق تولد و غیره مورد بررسی قرار می گیرد.

شرایط مهاجرت به روسیه

متقاضیان برای مهاجرت به روسیه درابتدا باید از شرایط عمومی این کشور آگاهی داشته باشند. روسیه کشوری با مساحت حدود ۱۷ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۴۶ میلیون نفر است. روسیه به عنوان بزرگترین و وسیع ترین کشورجهان شناخته می شود. از نظرجغرافیایی این کشوردر قسمت شمالی اوراسیا قرار دارد. بیشترین جمعیت کشورروسیه در پایتخت آن یعنی مسکو واقع شده است. زبان رسمی این کشورروسی و واحد پول آن روبل می باشد. داشتن اطلاعات کامل در مورد آب و هوای روسیه برای افراد مهاجر به این کشور لازم است. روسیه به دلیل نزدیکی به قطب شمال دارای آب و هوای بسیار سرد می باشد. از گذشته روسیه به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند جهان بوده که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قدرت آن تضعیف شده است. این کشور در حال حاضر در صدد بازگرداندن جایگاه خود در سطح جهان می باشد.

مهاجرت به روسیه-الوویزا

مهاجرت به روسیه از طریق کار

یکی از بهترین روش ها برای پیشرفت افراد در زندگی و کار حرفه ای مهاجرت به روسیه از طریق کاراست. به دلیل عضویت روسیه در کشورهای مشترک المنافع cis ازاقتصاد خوبی برخوردار می باشد. این مسئله موجب شده تا بسیاری افراد از کشورهای مختلف به دنبال فراهم آوردن شغل مناسب برای خود در روسیه باشند. با توجه به بازار کار رقابتی روسیه، رقابت بین فارغ التحصیلان و متخصصان داخلی روسیه و شهروندان دیگر کشورها امری دشواراست. مطابق قانون روسیه تا زمان انجام شدن آن تخصص و حرفه به دست افراد روسی امکان صدورمجوز کار برای افراد خارجی وجود ندارد. شهروندان دیگر کشورها برای زندگی و کار در روسیه باید با یافتن شغل مناسب و به دست آوردن مجوز کار اقدام به مهاجرت کنند. بسته به نوع مشاغل و ملیت اتباع دیگر کشورها به دست آوردن مجوزکاربرای آن ها متفاوت است. به طور کلی افراد با تخصص خاص که توانایی و تسلط به زبان روسی دارند از شانس بیشتری برای مهاجرت به روسیه از طریق کار برخوردار هستند. متقاضیان با سپری کردن اقامت یک ساله می توانند در روسیه در خواست اقامت دائم کنند. با گذشت پنج سال از زندگی و کار در روسیه می توانید درخواستتان را به عنوان فردی با پاسپورت دولت این کشور اعلام نمایید.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

تحصیل در این کشور یکی دیگر از روش های مهاجرت به روسیه است. بیشتر متقاضیان برای تحصیل در این کشور تمایل به استفاده از بورسیه های تحصیلی دارند. آموزش در دانشگاه های روسیه از تنوع بالایی برخوردار است. معمولا آموزش ها در روسیه به صورت تمام وقت، پاره وقت و شبانه برای دانشجویان انجام می شود. دانشجویان و شهروندان خارجی می توانند در کنار تبعه روس در مقاطعی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از کلاس های درسی استفاده کنند. اگر دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه یا حین تحصیل موفق به یادگیری زبان روسی شوند، با قبولی در آزمون های ورودی می توانند از شرایط تحصیلی یکسان با شهروندان روسی بهره مند شوند.

برای تحصیل در روسیه و ورود به دانشگاه دانشجویان خارجی نیاز به ارائه مدارکی مانند مدرک زبان و آخرین مدرک تحصیلی خود دارند. برای تحصیل در دانشگاه های روسیه دانشجویان باید سالانه مبلغی معادل ۳.۰۰۰ الی ۷.۰۰۰ دلار شهریه پرداخت کنند.

در دانشگاه های انگلیسی زبان هزینه های تحصیل بالاتر است و این هزینه بسته به رشته تحصیلی افراد تعیین می شود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه برای ادامه تحصیل به زبان روسی باید وارد دوره پادفکت شوند و امکان تحصیل در دانشگاه های روسیه را با گذراندن دوره کالج و کسب نمرات بالا به دست آورند. به طور متوسط هزینه های گذراندن دوره های پادفکت ۲.۰۰۰ الی ۵.۰۰۰ دلار در سال است. البته متقاضیان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی نیازی به گذراندن دوره های پادفکت ندارند. هزینه های زندگی و تحصیل در کشور روسیه بسته به شهرانتخابی متفاوت می باشد. برای مثال هزینه های زندگی درشهرهای بزرگ مانند مسکو یا سنت پطرزبورگ از شهرهای کوچک بالاتر است. دانشجویان با استفاده از خوابگاه های دانشجویی می توانند مقداری ازهزینه های اسکان خود را کاهش دهند و ماهیانه ۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار هزینه کنند. دانشجویان بین المللی به واسطه فارغ التحصیلی در روسیه می توانند به مدت یک سال در این کشور حضور داشته باشند. فرد در این فرصت می تواند به جستجوی یک شغل مناسب بپردازد.

بیشتر بخوانیم : مهاجرت به قطر

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به یک کشور دیگر از طریق سرمایه گذاری داشتن سرمایه مهم و ضروری است. ولی قبل از اقدام به سرمایه گذاری باید اصول و قواعد اصلی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را فرا بگیرید. مراجعه به دموکراسی موجود در کشور مقصد و اجرای آن یکی از اصول مهم در امر سرمایه گذاری می باشد. ثبت شرکت در روسیه یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذاران می توانند با سرمایه گذاری به ارزش ۱۶۲.۰۰۰ دلار و ارائه یک بیزینس پلان قوی در ابتدا یک اقامت سه ساله به دست آورند که این کارت اقامت قابل تمدید می باشد. سرمایه گذاران علاقه مند به کسب پاسپورت روسیه باید با یک بار خروج از خاک روسیه اقدام به تمدید کارت اقامت خود برای مدت سه سال دیگر داشته باشند. حضور شش ماه در سال در خاک روسیه از دیگر شرایط اخذ پاسپورت روسیه از طریق سرمایه گذاری است. بنابراین متقاضیان برای کسب پاسپورت روسیه باید پنج سال حضور خود را در خاک روسیه اثبات کنند تا قوانین کسب پاسپورت و تابعیت روسیه شامل حال آنان شود.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت از طریق تولد نیاز به بررسی قوانین کلی و اعطای تابعیت از طریق سیستم خاک و خون دارد. برخی ازمتقاضیان به اشتباه بر این باورند که با تولد فرزند خود در یکی از کشورهای مهاجر پذیر می‌توانند اقامت خود و پاسپورت برای فرزند خود را دریافت کنند. در تعدادی از کشورها قوانین اقامت و تابعیت بر اساس قانون خون است و برخی کشورهای دیگر نیز از قانون خاک تبعیت می کنند. مطابق قانون اساسی کشور روسیه قوانین داخلی این کشور در قوانین و معاهدات بین المللی اولویت دارد. بنابراین افراد روسی زبانی که حداقل یکی از اجداد آنان اقامت روسیه را داشته باشد می توانند درخواست تابعیت روسیه را بدهند. در اخذ تابعیت روسیه از طریق تولد دو قانون اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که یکی از والدین فرزند متولد شده ملیت روسیه را داشته باشد، صرف نظرازمحل تولد کودک تابعیت روسیه به او اعطا می شود. همچنین اگر یکی از والدین فرزند ملیت روسیه و دیگری ملیت خارجی داشته باشد، با تولد فرزند در خاک روسیه به کودک تابعیت این کشور اعطا می گردد. مطابق قوانین و معاهدات بین المللی در روسیه چنانچه یکی از والدین فرزند ملیت روسیه را داشته باشند،  با متولد شدن فرزند در خارج از خاک روسیه تا زمانی که به کودک ملیت کشوردیگری اعطا نشود دولت روسیه تابعیت این کشوررا به کودک می دهد. در صورت متولد شدن کودک در خاک روسیه تا زمانی که شرایط و تابعیت والدین کودک محرز نشده کشور روسیه برای جلوگیری از بی تابعیتی به کودک تابعیت روسیه را اعطا می کند.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج شامل یک سری شرایط و قوانین مختص به این کشور است. تبعیت وآگاهی از آن ها می تواند منجر به اخذ اقامت این کشور شود. متقاضی باید برای مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج تمامی مراحل قانونی را نسبت به اخذ مجوز برای اقامت در این کشور طی کند. این مراحل شامل تجرد فرد، ارائه تمکن مالی مکفی، مدارکی مبنی بر واقعی بودن رابطه طرفین و احراز آن توسط دولت روسیه هستند. با توجه به بالا رفتن سن ازدواج در کشور روسیه چندی پیش خبری مبنی بر ازدواج اتباع دیگر کشورها با زنان روسی و دریافت مبلغی پول به همراه اخذ تابعیت این کشور پخش شد. اما متقاضیان باید در نظر داشته باشند که این خبر کذب است. شهروندان خارجی از طریق ازدواج با اتباع کشورروسیه و زندگی مشترک با آنان به مدت سه می توانند درخواست تابعیت کشور روسیه را داشته باشند.

۰۲۱-۸۸۶۹۶۵۰۷

سایت قدیم
فارسی
f