تحصیل در روسیه

بزرگترین کشور جهان با فرهنگی غنی و دانشمندان و هنرمندانی که در جهان جزو بهترین ها هستند، قطعا برای ادامه ی تحصیل گزینه جذابی خواهد بود از این رو ویزای تحصیلی روسیه مورد تقاضای بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.

الو ویزا با سابقه طولانی در زمینه ویزای تحصیلی روسیه با شما تا پایان این مطلب همراه خواهد بود.

بررسی شرایط تحصیل در روسیه

روسیه آنقدر پهناور است که از یک طرف با آمریکا و از طرف دیگر با ژاپن همسایه است و بالای ١٢٠ گروه قومی در این کشور زندگی می کنند و علاوه بر زبان روسی، زبان های دیگری نیز در این کشور صحبت می شود. پس شرایط تحصیل بسته به اینکه محل دانشگاه شما کدام قسمت از روسیه باشد، تعیین می شود.

به صورت کلی تحصیل در روسیه با بازدید و سفر های علمی زیادی همراه خواهد بود زیرا این کشور هم از لحاظ میراث تاریخی و هم از لحاظ طبیعت و زیست گاه های منحصر به فرد غنی است.

 

ثبت شرکت - الوویزا

دانشگاه Lomonosov Moscow State University رتبه نخست بین دانشگاه های روسیه و رتبه ٢٢٣ جهانی را داراست.

هزینه تحصیل در روسیه

به دلیل شرایط اقتصادی روسیه، تحصیل نیز نسبت به کشورهای اروپای غربی بسیار ارزان تر خواهد بود و یکی از دلایل پر طرفدار بودن روسیه بین دانشجویان بین المللی نیز همین موضوع است.

به طور مثال ITMO University واقع در شهر سنت پترزبورگ، شهریه ای در حدود ۴،٠٠٠ دلار از دانشجویان طلب می‌کند و دانشگاه هایی وجود دارند که شهریه آن ها حدود ١٠٠٠ دلار است.

هزینه های زندگی برای تحصیل در روسیه، به نسبت شهریه ها پایین نیست ولی در شرایط مناسبی قرار دارد. البته با ذکر این موضوع که مسکو و سنت پترزبورگ شهرهای گران روسیه هستند و هزینه ها در سایر شهر به مراتب پایین تر است.

هزینه زندگیِ تحصیل  در شهرهای بزرگ بین ١٠٠٠ تا ١٢٠٠ دلار برای یک زندگی دانشجویی خواهد بود.

تحصیل در مقطع کارشناسی

با داشتن مدرک دیپلم معتبر امکان تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد. با اینکه اکثر رشته های این دوره به زبان روسی ارائه می شوند و دانشگاه ها نیز برنامه هایی برای آموزش زبان روسی به دانشجویان دارند اما تعداد رشته های انگلیسی زبان هم کم نیستند که نیاز به آیلتس ۶ برای تحصیل در این رشته ها وجود دارد.

۴ سال برای تحصیل در دوره کارشناسی در روسیه زمان لازم است.

تحصیل در مقطع کارشناسی به طور میانگین سالیانه ٣۵٠٠ دلار هزینه دارد در حالی که در شرایط خاص این میزان به ١١،٠٠٠ دلار نیز می رسد و حداقل آن نیز ١٩٠٠ دلار خواهد بود.

ثبت شرکت - الوویزا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مانند بسیاری از کشور ها، موسسات آموزش عالی در روسیه نیز مقطع کارشناسی ارشد را در مدت ٢ سال برگزار می کنند. این دوره بر پایه پروژه های تحقیقاتی بوده و دانشجویان باید در پایان دوره از پروژه خود دفاع خواهند کرد.

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد باز هم به هر دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است. نمره آیلتس بالای ۶ برای تحصیل در این مقطع مورد نیاز خواهد بود.

فرصت های فاند و بورسیه برای دانشجویان بین المللی در دسترس خواهند بود و این در حالی است که تحصیل در دانشگاه های خصوصی در یک سال می تواند به ١٩،٠٠٠ دلار برسد.

تحصیل در مقطع دکتری

روسیه مهد دانشجویانی است که به دنبال فرصت های تحقیقاتی بی نظیر می گردند و دانشگاه های روسیه نیز امکانات مناسبی در اختیار دانشجویان دکتری خواهند گذاشت.

رزومه تحقیقاتی قوی و سابقه تحصیلاتی دانشجو برای تحصیل در مقطع دکتری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نمره آیلتس بالای ۶.۵ نیز جزو واجبات تحصیل در مقطع دکتری است.

هزینه های پایین زندگی، منابع مناسب برای پروژه های تحقیقاتی و بورسیه های تحصیلی فراوان از مهم ترین عواملی است که دانشجویان دکتری را به سمت تحصیل می‌کشاند.

بورسیه تحصیلی- الوویزا

تحصیل در روسیه و شرایط ویزای همراه

روسیه نیز جزو کشورهایی است شرایط اخذ ویزای همراه را برای برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

بر این اساس دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه این امکان را خواهند داشت تا برای همسر و فرزندان زیر ١٨ سال خود درخواست ویزای همراه داشته باشند.

مدارک زیر برای این منظور لازم است:

١.پرداخت هزینه های مربوطه 

٢.گواهی پزشکی برای همراهان

٣.دعوتنامه(از طرف دانشجو برای همراهان ارسال شده باشد)

۴.عکس و مدارک هویتی

۵.مدارک اثبات ازدواج و فرزندی

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی روسیه

دانشجویان پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های روسیه می توانند با در دست داشتن مدارک زیر به سفارت روسیه مراجعه کنند: ١.نامه پذیرش تحصیلی ٢.پاسپورت و مدارک هویتی ٣.گواهی پزشکی و نامه سلامت ۴.مدارک تحصیلی و ترجمه آن ها ۵.عکس مناسب جهت امور سفارت برای پذیرش ترم پاییزی (سپتامبر) از اول ژانویه تا اول ماه جولای می توانید برای گرفتن پذیرش و انجام سایر کارهای مربوط به سفارت برنامه ریزی بفرمایید.

بیشتر بخوانیم : تحصیل در آلمان  چیست؟

موقعیت کار پس از تحصیل در روسیه

شرایط اقتصادی روسیه این اجازه را به فارغ‌التحصیلان می دهد تا بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند. دانستن زبان روسی تا حد زیادی به این موضوع کمک می کند. حتی شرایطی در روسیه وجود دارد که اگر از سوی کارفرمای مناسبی دعوت به همکاری نشدید، خودتان بتوانید دست به کارآفرینی بزنید.

دانشجویان پس از کاریابی و با پرداخت به موقع مالیات های خود در چند سال می توانند در خواست اقامت دائم از کشور روسیه داشته باشند و در نهایت پس از ۵ سال اقامت نیز برای آن ها پاسپورت روسیه صادر خواهد شد.

با توجه به مطالب بالا موقعیت کار پس از تحصیل در روسیه را می توان مناسب ارزیابی کرد.

الو ویزا آماده اراِئه هرگونه راهنمایی و همراهی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی روسیه می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

۰۲۱-۸۸۶۹۶۵۰۷

برای دانشجویان ممتاز و کسانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند این امکان وجود دارد ولی در شرایط کلی دانشگاه های روسیه از دانشجویان شهریه می‌گیرند.

بورسیه های متعددی برای تحصیل در روسیه وجود دارند که البته طبیعی است بیشتر به دانشجویان ممتاز تعلق بگیرند. اما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد آن ها را از سایت دانشگاه ها پیگیری کنید.

پس از تحصیل اگر مشغول به کار شوید، با رعایت ضوابطی می توانید اقامت خود را به اقامت دائم روسیه تبدیل کنید.

سایت قدیم
فارسی
f