بهترین کشورها برای مهاجرت خانوادگی

افراد بسیاری با هدف داشتن زندگی مرفه، شغل مناسب، کسب درآمد بالا و یا موقعیت تحصیلی ایده‌آل تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. شاید یکی از مهم‌ترین چالش‌های هر فرد برای مهاجرت، دوری از خانواده باشد. به همین دلیل است که بسیاری همراه با خانواده خود به کشوری دیگر نقل مکان می‌کنند. اگر شما نیز چنین تصمیمی دارید، خوب است با بهترین کشورها برای مهاجرت خانوادگی آشنا شوید.

فهرست مطالب

گام اول در مهاجرت خانوادگی

اولین و مهم‌ترین قدم در این شکل از مهاجرت، انتخاب مقصد مناسب است. خوب است بدانید که شمار زیادی از کشورها پذیرای خانواده‌های مهاجر هستند. با این حال، هریک از آن‌ها شرایط و قوانین خاص خود را دارند. بنابراین، لازم است پیش از اقدام اطلاعات کاملی از سطح کیفی زندگی، امکانات تحصیلی و درمانی، هزینه‌ها، شرایط دریافت ویزا و اقامت در کشورهای مختلف به دست آورید. در این صورت، با در نظر گرفتن انتظارات خانواده‌ و شرایط کشورهای مقصد، بهترین انتخاب را خواهید داشت. اگر می‌خواهید مطالبی را پیرامون شرایط مهاجرت با خانواده، فاکتورهای مهم در انتخاب مقصد و بهترین مقاصد مهاجرت خانوادگی بدانید، پیشنهاد ما خواندن این مقاله است.

شرایط لازم برای مهاجرت با خانواده

همانند هر شکل دیگری از مهاجرت، مهاجرت خانوادگی نیز با دریافت ویزا امکان‌پذیر است. ویزاهای خانوادگی انواع گوناگونی داشته و یکی از پرطرفدارترین انواع ویزا به حساب می‌آیند. هر کشوری بسته به قوانین مهاجرتی خود، شرایط خاصی را برای مهاجرین تعیین می‌کند. با این حال، برخی موارد میان کشورهای مختلف یکسان است.

توجه داشته باشید که تنها افراد دارای شرایط می‌توانند برای دریافت ویزای خانوادگی اقدام کنند.

 • اولین شرط، تبعه بودن یکی از افراد خانواده است. یعنی لازم است یکی از اعضای خانواده از پیش مهاجرت کرده و اقامت کشور مورد نظر را داشته باشد. در این صورت می‌تواند برای بستگان درجه یک خود درخواست ویزا بدهد. بستگان درجه یک شامل همسر و فرزندان هستند.
 • داشتن فرزند کمتر از ۲۱ سال شرط بعدی جهت دریافت ویزای خانوادگی است. تنها فرزندان زیر ۲۱ سال می‌‍توانند به همراه خانواده خود مهاجرت کنند. بنابراین اگر تصمیم به مهاجرت خانوادگی داشته و دارای فرزند هستید، لازم است شرایط سنی او را در نظر بگیرید.
 • حال نوبت به جمع‌آوری و ارائه مدارک می‌رسد. مدارک مورد نیاز بسته به نوع ویزای شما متفاوت خواهد بود. برخی از مدارک ضروری جهت گرفتن ویزای خانوادگی عبارتند از:
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • مدارک اثبات رابطه خانوادگی
 • مدرک زبان
 • گواهی سلامت پزشکی

در این مرحله، قرار مصاحبه‌ای با سفارت کشور مقصد تنظیم می‌شود. در این مصاحبه، شما مدارک ترجمه شده را به سفارت تحویل داده و منتظر انجام بررسی‌های لازم می‌مانید. ویزای خانوادگی انواع گوناگونی دارد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم.

 • اگر شما با فردی که به عنوان شهروند کشور مقصد شناخته می‌شود، ازدواج کنید می‌توانید ویزای همسر بگیرید.
 • در مواردی فرزندان موفق به دریافت اقامت یک کشور خارجی می‌شوند. در این صورت، پدر و مادر آن‌ها به کمک ویزای والدین می‌توانند وارد این کشور شوند.
 • در مواقعی که والدین دارای تابعیت یک کشور هستند، فرزندان نیز از مزایای ویزای کودکان بهره‌مند می‌شوند. در این صورت آن‌ها نیز می‌توانند به تابعیت کشور مقصد دست پیدا می‌کنند.

فاکتورهای انتخاب کشور برای مهاجرت خانوادگی

زمانی که تصمیم می‌گیرید به همراه خانواده خود مهاجرت کنید، تغییر بزرگی را در مسیر زندگی خود پذیرفته‌‌اید. بنابراین، انتخاب کشوری که قصد دارید در آن زندگی کنید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در انتخاب مقصد، اهداف و علایق تمام اعضای خانواده در نظر گرفته می‌شود. شما و خانواده‌تان ممکن است روش‌های گوناگونی را برای مهاجرت خانوادگی انتخاب کنید. پیش از آن که اقدامی انجام دهید، لازم است برخی فاکتورهای ضروری را پیرامون کشورهای مختلف بررسی کنید. بدین ترتیب، به بهترین مقصد مهاجرت خواهید کرد. در اینجا قصد داریم معیارهای مهمی که باید در انتخاب مقصد مهاجرتی در نظر گرفته شوند را مطالعه کنیم.

۱. فرصت‌های شغلی

زندگی شما در کشور مقصد مشمول برخی هزینه‌های ضروری است. بنابراین، لازم است که موقعیت شغلی مناسبی برای کسب درآمد داشته باشید. بهترین مقصد جایی است که تمام اعضای خانواده در آن فرصت اشتغال داشته باشند.

۲. مخارج زندگی

مورد دیگری که باید در انتخاب مقصد مهاجرت خانوادگی در نظر گرفته شود، هزینه‌های زندگی است. این هزینه‌ها شامل مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، درمان و … هستند. لازم است اطلاعات کاملی پیرامون مخارج کشور مقصد به دست آورید.

۳. حمل و نقل

اگر می‌خواهید برای همیشه در یک کشور جدید زندگی کنید، بهتر است سیستم حمل و نقل آن را بررسی کنید. شما ممکن است در طول روز برای تأمین نیازهای خود به مکان‌های مختلفی بروید. بنابراین، مهم است که  به راحتی بتوانید در داخل و خارج کشور محل سکونت خود جابجا شوید.

آب و هوا

آب و هوا نیز یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در مهاجرت خانوادگی است. شما ممکن است تمایل به زندگی در کشورهای پرباران، گرمسیر یا معتدل داشته باشید. لازم است پیش از انتخاب از آب و هوای کشور و شهر مورد نظر خود مطلع شوید.

خدمات درمانی

زمانی که تصمیم به زندگی در کشور دیگری می‌گیرید، برایتان مهم است که دسترسی سریع و مطلوب به خدمات درمانی داشته باشید. همچنین مایلید با هزینه مقرون به‌صرفه از این خدمات بهره‌مند شوید.

معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت خانوادگی

خوب است بدانید که شرایط مهاجرت فردی تفاوت‌های بسیاری با مهاجرت خانوادگی دارد. هنگامی که شما به همراه خانواده خود مهاجرت می‌کنید، حساسیت انتخاب مقصد بالاتر می‌رود. چرا که در این حالت آینده تمام افراد خانواده ارتباط مستقیمی با شرایط زندگی در کشور مقصد دارد. توجه داشته باشید که انتخاب بهترین کشور برای این شکل از مهاجرت به شرایط، اهداف و سبک زندگی شما بستگی دارد. بهترین مقصد برای هر خانواده تعریف متفاوتی دارد. با این حال، برخی کشورها شرایط مناسب‌تری را برای خانواده‌های مهاجرت فراهم می‌کنند. برخی دیگر نیز شرایط آسان‌تری برای مهاجرت ایرانیان دارند. در ادامه تعدادی از بهترین کشورها برای این نوع از مهاجرت را معرفی می‌کنیم.

کانادا

هنگامی که صحبت از مهاجرت به میان می‌آید، بسیاری از شما به کانادا فکر می‌کنید. سال‌های بسیاری است که این کشور به عنوان کشوری مهاجرپذیر شناخته می‌شود. کانادا از بالاترین استانداردهای جهانی برای زندگی برخوردار است. بسیاری از متقاضیان که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند، این کشور را انتخاب می‌کنند. امنیت و راحتی کانادا آن را به یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرت خانوادگی تبدیل کرده است. دولت این کشور نیز به منظور تأمین نیروی کار مورد نیاز، همواره مهاجرین بسیاری را از نقاط مختلف دنیا می‌پذیرد.

اگر کانادا را برای نقل مکان انتخاب کرده‌اید، این فرصت را دارید که از امکانات تحصیلی و شغلی فوق‌العاده آن بهره‌مند شوید. از دیگر مزایای زندگی در این کشور می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سیستم آموزشی معتبر
 • سیستم درمانی پیشرفته
 • اقتصاد قوی و فعال
 • موقعیت‌های شغلی متنوع
 • جامعه چند فرهنگی

استرالیا

اگر در فکر مهاجرت با خانواده خود هستید، قطعا استرالیا را نیز کاندید کرده‌اید. شما برای دریافت ویزا و اقامت دائم این کشور مسیر سختی را پیش‌رو ندارید. به همین دلیل، مهاجرین بسیاری متقاضی زندگی در استرالیا هستند. اقتصاد قوی، نظام آموزشی معتبر، زندگی باکیفیت، امنیت بالا و سیستم درمانی پیشرفته از دیگر مزایای مهاجرت به این سرزمین هستند. بهتر است بدانید که استرالیا کشور گرانی به حساب می‌آید. با این حال، شما با سطح درآمد مناسب خود می‌توانید هزینه‌های زندگی را تأمین کنید. یکی از مواردی که روند مهاجرت شما را سرعت می‌دهد، تسلط به زبان انگلیسی است. به خاطر داشته باشید که اگر موفق به دریافت اقامت استرالیا شوید، می‌توانید حامی مالی بستگان خود باشید. از دیگر مزایای مهاجرت خانوادگی به استرالیا می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • امکانات رفاهی بالا
 • جامعه چند فرهنگی
 • موقعیت‌های شغلی متنوع
 • مناظر دیدنی فراوان
 • دانشگاه‌های معتبر

انگلستان

یکی از بهترین کشورهایی که می‌توانید برای مهاجرت خانوادگی انتخاب کنید، انگلستان است. چیزی بیش از همه مهاجرین را به این کشور جذب می‌کند، اقتصاد قوی و امنیت شغلی بالای آن است. بنابراین، دور از انتظار نیست که شمار زیادی از افراد انگلستان را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. انگلیس کشور گرانی به حساب می‌آید. اما می‌توانید اطمینان داشته باشید که با سطح درآمد کافی قادر به تأمین هزینه‌های خود هستید. بسیاری با هدف تحصیل در دانشگاه‌های برجسته تصمیم به مهاجرت به انگلیس می‌گیرند. اگر تحصیلات آکادمیک دارید و یا در یک زمینه متخصص هستید، نگرانی از بابت یافتن شغل مناسب نخواهید داشت.

خوب است بدانید که افراد دارای اقامت دائم می‌توانند برای مهاجرت همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقدام کنند. پس از ورود به کشور، امکان دریافت اقامت دائم برای این افراد نیز وجود دارد.  

آلمان

آلمان یکی از بهترین و مرفه‌ترین کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. اقتصاد قدرتمند، نرخ پایین بیکاری و امکانات تحصیلی و اجتماعی فوق‌العاده آن را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت خانوادگی تبدیل کرده است. شما با زندگی در شهرهای بزرگ همچون مونیخ و برلین از امکانات رفاهی بی‌نظیر و مناظر طبیعی زیبا لذت می‌برید. آلمان به عنوان کشوری مهاجرپذیر جمعیتی با تنوع فرهنگی و ملیتی بسیار را در خود جای داده است. نظام قانونی این کشور به گونه‌ای است که به طور کامل از حقوق مهاجرین دفاع می‌کند.

شما ممکن است از راه‌های مختلفی برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید. در همه این راه‌ها، اثبات تمکن مالی ضروری است.

نیوزلند

نیوزلند یکی از جذاب‌ترین کشورها برای مهاجرت خانوادگی است. کمبود نیروی کار ماهر موجب شده که دولت نیز به دنبال جذب مهاجرین از سراسر جهان باشد. این کشور اقتصاد پررونقی داشته و همواره فرصت‌های شغلی متعددی را برای مهاجرین فراهم می‌کند. خوب است بدانید که شما با اشتغال در نیوزلند سطح درآمد بالایی نیز خواهید داشت. سن کمتر از ۵۵ سال و داشتن تخصص و تجربه کاری از جمله شرایطی هستند که شانس شما برای گرفتن ویزای نیوزلند را بالا می‌برند. پس از ورود به کشور، امکان دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور نیز برای مهاجرین وجود دارد. اگر قصد مهاجرت به نیوزلند را دارید، بهتر است با مزایای زندگی در آن آشنا شوید.

 • کیفیت زندگی مطلوب
 • نظام آموزشی معتبر
 • مراقبت‌های بهداشتی دردسترس و کم هزینه
 • آب و هوای مناسب
 • امنیت و رفاه بالا

سوئیس

اگر تصمیم به مهاجرت خانوادگی دارید خوب است که شرایط کشور سوئیس را نیز بررسی کنید. طبق رده‌بندی جهانی، سوئیس یکی از برترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. مهاجرین می‌توانند زندگی با کیفیتی را تجربه کنند، موقعیت شغلی مناسب خود را بیایند و درآمد بالایی داشته باشند. سیستم آموزشی معتبر سوئیس نیز فرصت خوبی را برای ادامه تحصیل فرزندان فراهم کرده است. ویزای اتحاد خانواده یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. در این روش، یکی از اعضای خانواده اقامت دائم یا شهروندی سوئیس را دارد. بنابراین، سایر اعضای خانواده نیز می‌توانند به او بپیوندند. موارد ذیل از دیگر مزایای مهاجرت به سوئیس هستند:

 • سیستم مراقبت بهداشتی باکیفیت
 • آب و هوای مناسب
 • امنیت بالا
 • سیستم حمل و نقل پیشرفته

سوئد

بسیاری از شما سوئد را به عنوان کشوری مرفه و مدرن می‌شناسید. سوئد کشوری زیبا با مناظر طبیعی فراوان است. امنیت، آرامش و کیفیت بالای زندگی آن را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت خانوادگی تبدیل کرده است. اگر با هدف ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنید، این کشور یکی از بهترین گزینه‎ها خواهد بود. شما در دانشگاه‌های برجسته سوئد درس می‌خوانید و هزینه زیادی نیز برای آن نمی‌پردازید. جالب است بدانید که این کشور شمار زیادی از ایرانیان مهاجر را در خود جای داده است. آن‌ها می‌توانند از فرصت‌های شغلی متعددی در این کشور بهره‌مند شوند. 

راحت‌ترین کشور برای مهاجرت خانوادگی

هنگامی که تصمیم به مهاجرت خانوادگی می‌گیرید، به دنبال کشوری هستید که تمام اعضای خانواده به راحتی بتوانند به آن راه پیدا کنند. راحت‌ترین مقصد، کشوری است که مسیر مهاجرت به آن دشوار نباشد. برخی کشورها همچون آمریکا و انگلیس قوانین مهاجرتی سختی تعیین کرده‌اند. شما برای ورود به این کشورها باید مدارک گوناگونی را ارائه دهید. این در حالی است که برای رفتن به کشورهایی چون کانادا مراحل طولانی و پیچیده‌ای را طی نمی‌کنید. این کشورها با تدوین قوانین روشن و برنامه‌های مهاجرتی متنوع، شرایط را برای مهاجرت خانوادگی هموارتر می‎‌سازند. مدت زمان پروسه مهاجرت نیز عاملی تأثیرگذار در انتخاب راحت‌ترین کشور است. توجه داشته باشید که هدف از مهاجرت و روش انتخابی شما نیز اهمیت دارد. شما برای ورود به برخی کشورها لازم است از طریق روش‌های مهاجرتی خاصی اقدام کنید. در ادامه برخی از راحت‌ترین کشورها برای مهاجرت خانواده‌‎ها را نام می‌بریم.

 1. کانادا
 2. آلمان
 3. رومانی

در ادامه به بررسی کشورهای نامبرده می‌پردازیم:

 • کانادا: چیزی که کانادا را به یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی تبدیل کرده، قوانین مهاجرتی شفاف آن است. شما از راه‌های مختلف همچون تحصیل، سرمایه‌گذاری و کار می‌توانید وارد این کشور شوید. سیستم اکسپرس انتری یک سیستم امتیازدهی در کانادا است که روند بررسی پرونده‌های مهاجرتی را سریع‌تر می‌کند.
 • آلمان: آلمان نیز به عنوان یکی از راحت‌ترین کشورها برای مهاجرت خانوادگی شناخته می‌شود. این کشور برنامه‌های مهاجرتی متنوعی را طراحی کرده است. شمار زیادی از متقاضیان با هدف ادامه تحصیل و یا داشتن موقعیت شغلی بهتر به آلمان مهاجرت می‌کنند.
 • رومانی: کشور رومانی قوانین آسان و روشنی را برای ورود مهاجرین تعیین کرده است. متقاضیان از طریق کار، سرمایه‌گذاری یا تحصیل می‌توانند وارد کشور شوند. اگر به دنبال زندگی در کشوری آرام و امن هستید، رومانی گزینه مناسبی خواهد بود.

ارزان‌ترین کشور برای مهاجرت خانوادگی

یکی از مسائل مهمی که در مهاجرت با خانواده مطرح می‌شود، هزینه است. احتمالا شما نیز همانند بسیاری از مهاجرین دیگر به دنبال کشوری هستید که هزینه زندگی در آن پایین باشد. بنابراین، لازم است پیش از اقدام مخارج و شرایط زندگی در کشورهای مختلف را به خوبی بررسی کنید. این مخارج شامل خورد و خوراک، مسکن، خدمات، پوشاک، تحصیل و … هستند. در اینجا قصد داریم تعدادی از مقرون به‌صرفه‌ترین کشورهای مهاجرپذیر را معرفی کنیم.

 1. رومانی
 2. ترکیه
 3. مجارستان

در ادامه به بررسی کشورهای نامبرده می‌پردازیم:

 • رومانی: رومانی کشوری آرام و البته ارزان در قاره اروپا است. این کشور یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت خانوادگی ارزان به حساب می‌آید. بسیاری با هدف تحصیل در دانشگاه‌های مناسب قیمت رومانی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. علاوه بر این، شما به کمک ویزای کاری نیز می‌توانید وارد این کشور شوید.
 • ترکیه: ترکیه یکی از بهترین و ارزان‌ترین مقاصد برای مهاجرت خانوادگی است. مهاجرین ایرانی بدون نیاز به ویزا می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. ترکیه مقصد مناسبی برای تحصیل و همچنین سرمایه‌گذاری ایرانیان محسوب می‌شود.
 • مجارستان: وجود دانشگاه‌های ممتاز و البته مقرون به‌صرفه مهاجرین بسیاری را به مجارستان جذب می‌کند. با این حال، خانواده‌هایی که اهداف دیگری از مهاجرت دارند نیز می‌توانند برای ویزای مجارستان اقدام کنند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *