شرایط تحصیل دکتری در انگلستان

اگر به مهاجرت فکر می‌کنید، قطعا انگلستان نیز یکی از گزینه‌های شما خواهد بود. انگلیس از جمله کشورهای مدرن، مرفه و البته مهاجرپذیر محسوب می‌شود. امکانات رفاهی و اجتماعی بالا و اقتصاد قوی موجب شده که بسیاری این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند. انگلیس همچنین تاریخچه طولانی در ارائه تحصیلات آکادمیک در سطح بین‌المللی دارد. شما نیز ممکن است قصد تحصیل دکتری در انگلستان را داشته باشید.

فهرست مطالب

تحصیل دکتری در انگلستان

چرا تحصیل مقطع دکتری در انگلستان؟

بعد از آمریکا، انگلستان دومین مقصد تحصیلی پرطرفدار در دنیا به حساب می‌آید. سیستم آموزشی باکیفیت و وجود دانشگاه‌های ممتاز مهم‌ترین دلایل محبوبیت انگلیس هستند. دانشگاه‌های آن در لیست برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند. سالانه در حدود نیم میلیون دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل می‌شوند. شمار زیادی از آن‌ها در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند. دانشجویان علاوه بر برخورداری از زندگی مرفه و آموزش باکیفیت، آینده شغلی درخشانی نیز در انتظارشان خواهد بود. چرا که با داشتن مدرک تحصیلی معتبر می‌توانند به بهترین موقعیت‌‌های شغلی در انگلیس و حتی کشورهای اروپایی دست پیدا کنند. دیگر مزایای تحصیل دکتری در انگلستان عبارتند از:

 • بهره‌مندی از حضور اساتید برجسته
 • استفاده از امکانات تحصیلی و تفریحی فوق‌العاده
 • گرفتن بورسیه تحصیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط تحصیل دکتری، هزینه و مدارک مورد نیاز آن پیشنهاد ما مطالعه ادامه مقاله است.

شرایط تحصیل دکتری در انگلستان

مقطع دکتری در انگلیس بالاترین مقطع تحصیلات دانشگاهی به حساب می‌آید. دکتری در واقع یک دوره پژوهش محور است که در آن دانشجو موضوعی را انتخاب کرده و به تحقیق پیرامون آن مشغول می‌شود. طی تحصیل دکتری در انگلستان، شما با آموختن مهارت‌های تحقیقاتی، به یک محقق حرفه‌ای تبدیل می‌شوید. طبیعی است که در این دوره تحصیلی تعداد واحدهای درسی محدود باشد. شما تحت نظر استاد راهنما به تحقیقات علمی می‌پردازید و نتایج آن در قالب پایان نامه می‌نویسید. بهتر است بدانید که در آخر باید در جمع هیئت علمی دانشگاه از پایان نامه خود دفاع کنید.

اگر دانشجوی دکتری تمام وقت هستید طی ۳-۴ سال و اگر به صورت نیمه وقت درس می‌خوانید طی ۶-۷ سال تحصیل خود را تمام می‌کنید. برخی مواقع ممکن است با شرکت در برنامه‌های اضافی، این زمان طولانی‌تر شود. تحصیل دکتری در انگلستان هر سال از ماه سپتامبر آغاز شده و در ژوئن به پایان می‌رسد. برای تحصیل در بیشتر دانشگاه‌ها مرتبط بودن رشته دوره کارشناسی ارشد با دکتری اهمیت ویژه‌ای دارد. اما برخی دانشگاه‌ها این شرط را در نظر نمی‌گیرند. در پایین مراحل مختلف تحصیل دکتری انگلیس را در سه سال بررسی می‌کنیم.

 • در سال اول، دانشجو با استاد راهنمای خود آشنا می‌شود. سپس با انجام بررسی‌های لازم و مشورت با او، موضوع مناسبی برای تحقیق خود انتخاب می‌کند. دانشجو همچنین می‌تواند پایان نامه و تحقیقات دانشجویان دیگر را بخواند. تکراری نبودن موضوع انتخابی بسیار مهم است.
 • جمع آوری و توسعه اطلاعات پیرامون موضوع پژوهش مهم‌ترین بخش مرحله دوم تحصیل دکتری در انگلستان است. دانشجو می‌تواند از مشورت و همکاری دانشجویان دیگر استفاده کند. برخی مواقع اطلاعات جمع‌آوری شده به صورت کنفرانس ارائه می‌شوند. در این مرحله دانشجو به طور جدی نگارش پایان نامه را آغاز می‌کند.
 • در سال سوم دکتریی انگلستان، شما به عنوان دانشجو باید پایان نامه خود را کامل کرده و از آن دفاع کنید. اگر این مرحله را نیز با موفقیت بگذرانید، مدرک دکتری خود را دریافت خواهید کرد.

در ادامه با برخی از اساسی‌ترین الزامات تحصیل دکتری در انگلستان آشنا می‌شویم.

شرط سنی

سن و گپ تحصیلی از مهم‎ترین مواردی هستند که برای پذیرش در مقطع دکتری انگلیس مطرح می‌شوند. جالب است بدانید که دانشگاه‌ها محدودیت سنی برای تحصیل در این مقطع در نظر نمی‌گیرند. این محدودیت هنگام ارائه درخواست ویزای تحصیلی مطرح می‌شود. داشتن سن کمتر از ۶۰ سال و گپ تحصیلی حداکثر ۲-۴ سال از الزامات دریافت ویزای تحصیلی انگلستان هستند.

سطح زبان مورد نیاز

دانشجویان برای تحصیل دکتری در انگلستان به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند. آن‌ها بسته به دانشگاه مورد نظر لازم است مدرک آیلتس با نمره ۷ و یا تافل با نمره بالای ۹۰ را ارائه دهند. دوره‌های PrePhD یا Pathway دوره‌های زبان انگلیسی هستند که برای دانشجویانی با نمره کمتر از این میزان برگزار می‌شوند.

شرط معدل

اگر متقاضی تحصیل دکتری انگلیس هستید، به مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر نیاز دارید. البته ارائه مدرک با معدل بالا نیز شانس شما برای پذیرش را بالا می‌برد.

مراحل دریافت پذیرش دکتری در انگلستان

به عنوان متقاضی تحصیل دکتری در انگلیس، بهتر است بدانید که مسیر دشوار و نسبتا طولانی پیش‌روی شما است. دریافت پذیرش در این مقطع در مقایسه با مقاطع پایین‌تر متفاوت و البته سخت‌تر خواهد بود. چرا که ارسال درخواست پذیرش از طریق سیستم UCAS ممکن نبوده و تنها از طریق وبسایت رسمی دانشگاه امکان‌پذیر است. در اینجا قصد داریم مراحل گرفتن پذیرش برای تحصیل دکتری در انگلستان را بررسی کنیم.

 • اولین قدم، کاندید چند دانشگاه از میان دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته مورد نظر است. بدین منظور، لازم است ابتدا شرایط مورد نیاز هریک را به دقت بررسی کنید.
 • برای اپلای تحصیل دکتری در انگلستان علاوه بر نامه درخواست، مدارکی نیز برای دانشگاه ارسال می‌شود. این مدارک عموما شامل رزومه، پروپوزال قوی، مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل بالا، مقالات ISI یا چاپ شده در سایر نشریات معتبر و مدرک زبان هستند.
 • یکی از الزامات تحصیل دکتری انگلیس، یافتن سوپروایزر یا استاد راهنما است. شما می‌توانید از طریق دانشگاه با اساتید راهنما آشنا شوید. حال، پیرامون موضوع پژوهش خود با استاد راهنما مشورت می‌کنید. بعد از توافق نیز تحقیقات خود را تحت نظر او پیش می‌برید. بنابراین، بهتر است سوپروایزری را انتخاب کنید که تخصص کافی در زمینه موضوع مورد نظر داشته باشد.
 • بعد از ارسال اپلای، هیئت علمی دانشگاه طی ۸ هفته بررسی‌های لازم را انجام داده و نتیجه را اعلام می‌کند. طی این مدت، ممکن است مصاحبه غیر حضوری و در مواردی حضوری با دانشجویان داشته باشد. برخی مواقع قرار مصاحبه بعد از دریافت تأییدیه از استاد راهنما تنظیم می‌شود.

مدارک مورد نیاز تحصیل دکتری در انگلستان

شما به عنوان دانشجوی ایرانی، برای تحصیل دکتری در انگلیس به ویزا نیز احتیاج دارید. ویزای تحصیلی این کشور همان ویزای Tier4 است که برای دریافت آن باید امتیاز کافی داشته باشید. حداقل امتیاز لازم برای این نوع ویزا ۴۰ امتیاز است. شما با داشتن مدرک زبان با نمره کافی، گواهی تمکن مالی، نامه پذیرش دانشگاه و مواردی از این قبیل امتیاز لازم را به دست می‌آورید. پیش از اقدام برای ویزا، بهتر است مدارک مورد نیاز را به دقت جمع‌آوری و آماده کنید. این مدارک طی قرار مصاحبه به سفارت انگلیس تحویل داده می‌شوند. دریافت پذیرش دانشگاهی و ویزای تحصیلی یک پروسه ۴-۵ ماهه است. بنابراین، با توجه به زمان شروع ترم می‌توانید زمان مناسب برای اقدام را پیش‌بینی کنید. مدارک ضروری جهت دریافت ویزا و تحصیل دکتری در انگلستان عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • مدارک تحصیلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات)
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه

هزینه تحصیل مقطع دکتری در انگلستان

قطعا شما نیز به عنوان متقاضی تحصیل دکتری در انگلستان، دغدغه هزینه آن را دارید. لازم است بدانید که به طور کلی، تحصیل در این کشور پرهزینه است. بخش مهمی از این هزینه به شهریه دانشگاه اختصاص دارد. میزان شهریه در مقطع دکتری بسته به دانشگاه منتخب، ملیت دانشجو و رشته تحصیلی متفاوت است. دانشجویان خارجی در مقایسه با دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و بریتانیایی شهریه بیشتری پرداخت می‌کنند.

 

دانشجویان اروپایی و بریتانیایی

دانشجویان بین‌المللی

هزینه تحصیل مقطع دکتری (سالیانه)

۳۰۰۰-۶۰۰۰ پوند

۱۸,۰۰۰-۲۳,۰۰۰ پوند

بسیاری از دانشجویان ممکن است توان پرداخت هزینه تحصیل دکتری در انگلستان را نداشته باشند. در این صورت می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. آن‌ها با داشتن شرایط لازم از کمک‌ هزینه‌ها بهره‌مند شده و مخارج تحصیلی خود را کاهش می‌دهند. بخشی از مخارج زندگی دانشجویی در انگلستان نیز به تهیه غذا، مسکن، رفت و آمد، بیمه و … اختصاص دارد. عواملی چون شهر محل زندگی، منطقه محل اقامت، نوع مسکن و سبک زندگی فردی بر روی هزینه‌ زندگی دانشجویی مؤثر هستند. شما با تحصیل و زندگی در شهرهای کوچک‌تر می‌تواند مخارج خود را کاهش دهید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دکتری در انگلستان

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، انتخاب کشور و دانشگاه مناسب جدی‌ترین چالش‌های شما هستند. انگلیس کشوری با سیستم آموزشی قوی و معتبر است. سال‌های بسیاری است که دانشگاه‎های این کشور شرایط ایده‌آلی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. طبق رتبه‌بندی جهانی، دانشگاه‌های انگلیس جایگاه برجسته‌ای در میان سایر دانشگاه‌های جهان دارند. شما با تحصیل دکتری در این کشور علاوه بر دریافت مدرک معتبر، فرصت‌های کاری فوق‌العاده‌ای در سراسر دنیا خواهید داشت. در ادامه تعدادی از دانشگاه‌‌های ممتاز انگلستان برای تحصیل دکتری را نام می‌بریم:

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • کالج امپریال لندن
 • کالج دانشگاهی لندن
 • مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن
 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشگاه کینگز کالج لندن
 • دانشگاه منچستر

بهترین رشته‌ها برای تحصیل دکتری در انگلستان

وجود دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا موجب شده که دانشجویان بسیاری از تقاط مختلف جهان متقاضی تحصیل دکتری انگلیس باشند. نکته قابل توجه این است که شما با انتخاب انگلستان برای مهاجرت، فرصت تحصیل در طیف وسیعی از رشته‌ها را به دست می‌آورید. برخی از این رشته‌ها از جمله پرطرفدارترین رشته‌های این کشور محسوب می‌شوند. رشته‌های پرطرفدار طبیعتا سطح درآمد بالایی نیز دارند. در اینجا به برخی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل دکتری در انگلستان اشاره می‌کنیم:

مهندسی محیط زیست

طراحی و معماری

مهندسی برق و الکترونیک

مشاوره و روانشناسی

برنامه‌نویسی

حسابداری

سیاست و روابط بین‌الملل

هنرهای دیجیتالی

مهندسی نقشه‌برداری

مهندسی سیستم اطلاعات و شبکه‌ها

مدیریت بازاریابی

روان درمانی

شرایط دریافت فاند و بورسیه دکتری در انگلستان

همان‌طور که اشاره شد، تحصیل دکتری در انگلستان هزینه بالایی دارد. خبر خوب این است که شما به کمک بورسیه‌های تحصیلی می‌توانید این هزینه را تأمین کنید. دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند بورسیه دریافت کنند. این بورسیه‌ها به صورت خصوصی یا دولتی در اختیار افراد قرار می‌گیرند. با این حال، گرفتن کمک هزینه در مقطع دکتری برای دانشجویانی که شرایط لازم را دارند، امکان‌پذیر است. به همین دلیل، متقاضیان رقابت شدیدی در کسب صلاحیت لازم برای دریافت کمک هزینه تحصیلی دارند. در پایین، با دو نمونه از انواع بورسیه‌های انگلستان برای مقطع دکتری آشنا می‌شویم.

بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد 

این بورسیه به دانشجویان بریتانیایی و خارجی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند، تعلق می‌گیرد. دانشجویان دانشگاه آکسفورد صرف نظر از رشته تحصیلی‌شان، می‌توانند شرایط دریافت بورسیه را داشته باشند. بورسیه دانشگاه آکسفورد شهریه تحصیل و بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد.

بورسیه تحصیلی گیتس دانشگاه کمبریج

اگر مشغول به تحصیل دکتری در انگلستان آن هم در دانشگاه کمبریج هستید، می‌توانید از این کمک هزینه بهره‌مند شوید. شرط اصلی دریافت بورسیه گیتس داشتن وضعیت تحصیلی عالی و برجسته است. این بورسیه هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد.

شرایط کار حین تحصیل در مقطع دکتری

شاید برای بسیاری از شما امکان کار حین تحصیل مهم باشد. بهتر است بدانید حین تحصیل دکتری در انگلستان می‌توانید مشغول به کار شوید. دانشجویان بین‌المللی با ویزای تحصیلی می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. آن‌ها با درآمد حاصل از کار دانشجویی بخشی از مخارج خود را تأمین خواهند کرد. برخی از دانشجویان ممکن است به عنوان دستیار آموزش در دانشگاه فعالیت کرده و درآمدی به دست آورند.

شرایط کار پس از پایان تحصیلات دکتری

زمانی که تصمیم به تحصیل دکتری در انگلستان می‌گیرید، قطعا وضعیت بازار کار و نرخ بیکاری در این کشور را بررسی می‌کنید. پایین بودن نرخ بیکاری نشان می‌دهد که تقریبا تمام دانشجویان بعد از اتمام تحصیل وارد بازار کار می‌شوند. آن‌ها بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند یک سال ویزای تحصیلی خود را تمدید کرده و به دنبال شغل مناسب باشند. در صورت یافتن شغل، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری وجود دارد. افرادی که به مدت ۵ سال در انگلیس کار می‌کنند، کاندیدای دریافت اقامت دائم هستند. برخی از فارغ‌التحصیلان ممکن است با دریافت مدرک معتبر انگلیس تصمیم به کار در سایر نقاط جهان بگیرند.

شرایط همراه

دانشجویانی که شرایط تحصیل دکتری در انگلستان را دارند، مایل هستند این دوره را در کنار خانواده خود سپری کنند. خبر خوب این است که قوانین انگلیس اجازه همراه کردن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به آن‌ها می‌دهد. یکی از الزامات گرفتن ویزای همراه این است که فرد توانایی خود برای تأمین مخارج خانواده را اثبات کند. در مدت اقامت در انگلیس، فرزندان می‌توانند در مدارس کشور درس بخوانند. اگر این مدت بیش از ۶ ماه باشد، اجازه کار برای همسر نیز وجود دارد.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *