بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

تقریبا تمام افرادی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، در فکر داشتن زندگی بهتر هستند. این افراد بسته به شرایط و اهداف خود، روش‌های گوناگونی را برای ورود به کشورهای دیگر انتخاب می‌کنند. مهاجرت سرمایه‌گذاری از جمله روش‌های مهاجرتی پرطرفدار به حساب می‌آید. در سال‌های اخیر، مهاجرین بسیاری به دنبال مقاصد مناسب جهت توسعه سرمایه خود هستند.

فهرست مطالب

در سرمایه‌گذاری، متقاضی پول خود را با هدف افزایش میزان آن به یک زمینه خاص اختصاص می‌دهد. در این صورت، برای مدتی، برداشتی از سرمایه خود نخواهد داشت. خوب است بدانید که روش‌های مختلفی برای مهاجرت سرمایه‌گذاری وجود دارد. همچنین افراد با اهداف مختلفی تصمیم به توسعه سرمایه خود در کشورهای دیگر می‌گیرند. برخی ممکن است در کنار کسب سود مالی بیشتر، به اقامت در کشور مقصد نیز بیاندیشند. بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر امکان دریافت اقامت را نیز در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. اگر بودجه مالی شما برای سرمایه‌گذاری در خارج از کشور کافی است، بهتر است با روش‌های مختلف آن آشنا شوید. در ادامه شرایط این روش مهاجرتی و بهترین کشورها برای انتقال سرمایه را بررسی خواهیم کرد.

معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت سرمایه‌گذاری

خوب است بدانید که کشورهای بسیاری پذیرای سرمایه‌گذاران از نقاط مختلف دنیا هستند. متقاضی با در نظر گرفتن میزان بودجه خود، برای مهاجرت سرمایه‌گذاری اقدام می‌کند. قدم بعدی، مشخص کردن مسیر سرمایه‌گذاری و براساس آن، انتخاب بهترین کشور است. امنیت اقتصادی، میزان سودآوری، رشد و ثبات اقتصادی، حداقل پول مورد نیاز، شرایط دریافت ویزا و امکان گرفتن اقامت دائم از دیگر مواردی هستند که در انتخاب مقصد مناسب مطرح می‌شوند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری پیرامون بهترین کشورها برای انتقال سرمایه به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید.

کانادا

شما به عنوان متقاضی سرمایه‌گذاری در خارج از کشور، قطعا کانادا را یکی از گزینه‌های انتخابی خود می‌دانید. کانادا به عنوان یکی از بهترین مقاصد تجاری در سطح جهان شناخته می‌شود. فساد اقتصادی پایین آن را در میان ۱۰ کشور برتر جهان قرار داده است. امکان سرمایه‌گذاری از طریق روش‌های مختلف مهم‌ترین مزیت توسعه سرمایه در این کشور به حساب می‌آید. از دیگر مزایای مهاجرت سرمایه‌گذاری به کانادا می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • اقتصاد روبه رشد و سودآوری بالا
 • امکان دریافت اقامت و تابعیت
 • بانک‌های قابل اعتماد
 • شرایط یکسان برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

بیشتر مهاجرین به دنبال راه‌اندازی کسب و کار جدید در این کشور هستند. چرا که دولت شرایط مساعدی را برای استارتاپ‌ها فراهم کرده و همواره از آن‌ها حمایت می‌کند. استان‌های کبک، آلبرتا، یوکان و نوناوت مورد استقبال شمار زیادی از سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند.

اگر در فکر انتقال سرمایه خود به کانادا هستید، داشتن مدرک زبان، گواهی تمکن مالی و سابقه شغلی معتبر را فراموش نکنید.

اسپانیا

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت سرمایه‌گذاری، اسپانیا است. طبق قوانین و شرایط این کشور، مهاجرین می‌توانند در زمینه‌های مختلف به طور خاص خرید ملک سرمایه‌گذاری کنند. بدین منظور، لازم است به دنبال دریافت ویزای طلایی اسپانیا باشند. نکته مهم این است که برای گرفتن این ویزا، باید حداقل ۵۰۰,۰۰۰ یورو سرمایه داشته باشند.

ویزای طلایی در ابتدا یک سال اعتبار دارد. در صورتی که فعالیت سرمایه‎گذار ادامه پیدا کند، امکان تمدید آن برای دو سال دیگر نیز وجود دارد. افرادی که ۵ سال در اسپانیا زندگی داشته‌اند، شرایط دریافت اقامت دائم را خواهند داشت. آن‌ها پس از ۱۰ سال زندگی در این کشور، می‌توانند برای داشتن شهروندی اقدام کنند.

بسیاری به منظور برخورداری از زندگی باکیفیت، اسپانیا را به عنوان مقصد تجاری خود انتخاب می‌کنند.

انگلیس

در گذشته، انگلیس یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به حساب می‌آمد. اما چند سالی است که از این اتحادیه خارج شده است. با این حال، همچنان قدرت و ثبات اقتصادی خود را حفظ کرده است. کشورها براساس شاخص کسب و کار و رشد اقتصادی رتبه‌بندی شده‌اند. در این رتبه‌بندی، انگلستان در میان ۱۹۰ کشور برتر جهان قرار دارد. بنابراین، می‌توان گفت این کشور یکی از کاندیدهای برجسته مهاجرت سرمایه‌گذاری است. انگلستان اجازه توسعه سرمایه از طریق روش‌های مختلف چون خرید ملک، ثبت شرکت و کارآفرینی را به مهاجرین می‌دهد.

سرمایه‌گذاران جهت انتقال سرمایه خود به انگلیس، به ویزای سرمایه‌گذاری نیاز دارند. مهم‌ترین شرط دریافت این ویزا، داشتن حداقل ۲ میلیون پوند بودجه مالی است. افراد پس از گذشت مدتی از سرمایه‌گذاری خود می‌توانند به دنبال اقامت دائم و گرفتن تابعیت باشند. جالب است بدانید که متقاضیان اجازه همراه کردن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را دارند.

ترکیه

بسیاری ترکیه را برای مهاجرت سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. چرا که شرایط ورود به این کشور چندان دشوار نیست. همچنین افراد با سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف به سود بالایی دست پیدا می‌کنند. ایرانیان به راحتی می‌توانند به این کشور نقل مکان کنند. امکان دریافت اقامت و تابعیت نیز ترکیه را به یکی از پرطرفدارترین مقاصد تجاری تبدیل کرده است.

هنگامی که موفق به دریافت ویزای طلایی ترکیه می‌شوید، می‌توانید کار خود را آغاز کنید. بدین منظور لازم است حداقل ۴۰۰,۰۰۰ دلار پول داشته باشید. پس از گذشت ۳-۶ ماه از فعالیت‌تان، می‌توانید برای گرفتن شهروندی ترکیه اقدام کنید. خوب است بدانید که خرید ملک رایج‌ترین روش سرمایه‌گذاری در این کشور محسوب می‌شود. شما از این طریق می‌توانید میزان بودجه خود را تا چند برابر افزایش دهید. شانس دریافت پاسپورت ترکیه از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک است.

خرید سهام و اوراق قرضه، ثبت شرکت و کارآفرینی از دیگر راه‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه هستند.

پرتغال

یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت سرمایه‌گذاری ایرانیان، کشور پرتغال است. این کشور در رده‌بندی شاخص کسب و کار، در جایگاه ۲۹ قرار دارد. برای انتقال سرمایه به پرتغال، داشتن ویزای طلایی ضروری است. خبر خوب این است شما با دریافت این ویزا می‌توانید به سایر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر کنید. همراه کردن خانواده نیز یکی از جذاب‌ترین مزایای توسعه سرمایه در پرتغال است.

مهاجرین می‌توانند از طریق روش‌های مختلف در پرتغال سرمایه‌گذاری کنند. با این حال، خرید ملک پرطرفدارترین روش مهاجرت سرمایه‌گذاری به پرتغال محسوب می‌شود. با خرید ملک، شما مجوز اقامت ۵ ساله دریافت می‌کنید. در صورت ادامه فعالیت و داشتن شرایط لازم، امکان دریافت اقامت دائم نیز وجود دارد.

شمار زیادی از سرمایه‌گذاران در زمینه‌هایی چون گردشگری، خودروسازی، فناوری اطلاعات، کشاورزی، صنایع بیولوژیکی و برق و الکترونیک سرمایه‌گذاری می‌کنند.

استرالیا

استرالیا نیز یکی از برجسته‌ترین گزینه‎ها برای مهاجرت سرمایه‌گذاران خارجی به حساب می‌آید. منابع مالی و طبیعی فراوان، بازار کار پررونق و ثبات اقتصادی بالا آن را به یک مقصد تجاری معتبر تبدیل کرده است. طبق رتبه‌بندی شاخص کسب و کار، استرالیا در رتبه ۱۲ قرار دارد. مهاجرین علاوه بر سرمایه‌گذاری مطمئن و کسب سود بالا، امکان دریافت اقامت دائم این کشور را خواهند داشت. بدین منظور، لازم است برای به دنبال ویزای ۱۸۸ استرالیا باشند.

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به استرالیا، راه‌اندازی کسب و کارهای جدید است. این کشور استقبال زیادی از استارتاپ‌ها کرده و آن‌ها را تحت حمایت قرار می‌دهد. در مواردی افراد از راه ثبت شرکت و یا خرید ملک بودجه خود را به این کشور انتقال می‌دهند. برخی از متقاضیان نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برای افزایش پول خود در استرالیا انتخاب می‌کنند. 

توجه داشته باشید که قوانین مهاجرتی و سرمایه‌گذاری استرالیا دائما در حال تغییر است. بنابراین، لازم است پیش از اقدام به یک مؤسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کنید. 

اتریش

اگر قصد مهاجرت سرمایه‌گذاری به یک کشور اروپایی را دارید، اتریش گزینه فوق‌العاده‌ای خواهد بود. موقعیت جغرافیایی این کشور به گونه‌ای است که همچون پلی میان مناطق مختلف قاره اروپا عمل می‌کند. در رده‌بندی کسب و کار، اتریش رتبه ۲۲ را به خود اختصاص داده است. همه این موارد در کنار سودآوری بالا، موجب شده تا متقاضیان بسیاری با هدف توسعه بودجه خود به این کشور مهاجرت کنند.

نکته قابل توجه این است که اتریش سالانه تنها پذیرای تعداد محدودی از سرمایه‌گذاران خواهد بود.

صندوق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی دو روش پرطرفدار برای انتقال سرمایه به این کشور هستند. اتریش نیز همانند سایر کشورهای مهاجرپذیر، اجازه دریافت اقامت دائم را به مهاجرین می‌دهد. سرمایه‌گذارانی که حدود ۱۰ سال در این کشور فعالیت داشته‌اند، شانس بالایی برای دریافت اقامت و تابعیت خواهند داشت.

شرایط مهاجرت سرمایه‌گذاری

در سال‌های اخیر، مهاجرین بسیاری از توسعه بودجه مالی خود در خارج از کشور استقبال کرده‌اند. خوب است بدانید که شرایط سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف، متفاوت است. روش انتخابی برای افزایش سرمایه نیز تعیین کننده خواهد بود. در یک کشور، ممکن است شرایط سرمایه‌گذاری در ملک با شرایط ثبت شرکت متفاوت باشد. بنابراین، به منظور انتخاب بهترین مقصد مهاجرتی لازم است ابتدا روش مورد نظر خود را تعیین کنید. در اینجا قصد داریم برخی از شرایط کلی برای انتقال سرمایه به کشورهای دیگر را معرفی کنیم.

بودجه مالی:

شاید اصلی‌ترین شرط لازم جهت مهاجرت سرمایه‌گذاری، داشتن حداقل سرمایه مورد نیاز باشد. بدین منظور، لازم است پول خود را برای مدتی برداشت نکنید. توجه داشته باشید که حداقل بودجه مورد نیاز بسته به مقصد انتخابی شما متفاوت خواهد بود.

بیزنس پلن:

شما ممکن است با هدف راه‌اندازی کسب و کار جدید تصمیم به مهاجرت بگیرید. در این صورت، داشتن یک برنامه اقتصادی قوی بسیار مهم است. شما با ارائه یک بیزنس پلن دقیق، می‌توانید موفقیت خود در توسعه سرمایه‌تان را تضمین کنید.

مدرک زبان:

در برخی از روش‌های سرمایه‌گذاری، تسلط به زبان کشور مقصد اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر به قصد کارآفرینی یا ثبت شرکت مهاجرت می‌کنید، داشتن مدرک زبان معتبر همچون آیلتس ضرورت خواهد داشت.

سابقه کاری:

یکی از مواردی که شانس موفقیت سرمایه‌گذاری در خارج از کشور را بالا می‌برد، سابقه کاری متقاضی است. بنابراین، اگر به مهاجرت سرمایه‌گذاری فکر می‌کنید، بهتر است در مسیری که در آن تجربه دارید قدم بگذارید.

مدارک مورد نیاز ویزای سرمایه‌گذاری

افرادی که شرایط لازم را داشته باشند، باید خود را برای جمع‌آوری مدارک و مصاحبه با سفارت آماده کنند. مدارکی که عموما برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری مورد نیاز هستند، عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت دارای اعتبار کافی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک مربوط به دارایی‌های متقاضی

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

همان‌طور که اشاره شد، برخی علاوه بر سودآوری بیشتر، به منظور کسب اقامت کشور مقصد اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. خبر خوب این است که شما با مهاجرت به اکثر کشورها از این مزیت برخوردار خواهید شد. با این حال، هر کشور شرایط و قوانین خاص خود را برای ارائه اقامت و تابعیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با یک مشاور مهاجرتی باتجربه مشورت کنید. 

روش‌های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور

همان‌طور که می‌دانید، مهاجرت سرمایه‌گذاری از طریق روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. نکته مهم این است که کشورهای مختلف شرایط متفاوتی برای هریک از این روش‌ها مشخص کرده‌اند. از طرفی، شما از طریق تمام این روش‌ها موفق به دریافت اقامت از کشورهای مقصد نخواهید شد. همچنین برخی از راه‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به سرمایه محدود و برخی به بودجه بیشتری نیاز دارند. بنابراین، انتخاب بهترین مسیر و بهترین کشور جهت سرمایه‌گذاری ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. در ادامه قصد داریم با مهم‌ترین مسیرهای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری آشنا شویم. با مطالعه این بخش می‌توانید روش مناسب خود را انتخاب کنید.

خرید ملک

اگر می‌خواهید از طریق پرطرفدارترین مسیر سرمایه خود را توسعه دهید، بهتر است آن را صرف خرید ملک کنید. درصد بالایی از افرادی که بودجه کافی داشته و تصمیم به سرمایه‌گذاری در خارج از کشور می‌گیرند، این روش را انتخاب می‌کنند. متقاضیان با خرید ملک در کشورهای مختلف قطعا سود قابل توجهی به دست می‌آورند. آن‌ها از مزایای دیگری نیز بهره‌مند می‌شوند. با مهاجرت سرمایه‌گذاری به برخی از کشورها، اقامت، تابعیت و یا پاسپورت آن‌ها را می‌گیرند. کشورهای دیگر نیز ممکن است اجازه اقامت همراه با خانواده را به سرمایه‌گذاران بدهند.

توجه داشته باشید که کشور و روش انتخابی شما، حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک را تعیین می‌کند.

ثبت شرکت یا خرید سهام

ثبت شرکت یا خرید سهام شرکت نیز یکی از محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری است. بسیاری از متقاضیان سرمایه خود را صرف تأسیس یک شرکت یا هر کسب و کار دیگری در خارج از کشور می‌کنند. چیزی که در این روش اهمیت دارد، راه‌اندازی یک کسب و کار قوی و قابل اجرا است. بدین منظور، لازم است متقاضی تجربه کافی در زمینه مدیریت، کارآفرینی و کسب سود و درآمد داشته باشد. سرمایه‌گذاری که چند سال فعالیت کرده و موفق به ایجاد شغل سودآور می‌شود، شانس دریافت اقامت دائم کشور مقصد را خواهد داشت. تقریبا تمام کشورها این امکان را در اختیار مهاجرین قرار می‌دهند. در مواردی، متقاضیان به جای تأسیس یک شرکت جدید، در سهام شرکت‌های موجود شریک می‌شوند. بدین ترتیب نیز از مزایای سرمایه‌گذاری در کشور مقصد بهره‌مند خواهند شد. 

کارآفرینی (استارتاپ)

سرمایه‌گذاران بسیاری قصد دارند با استفاده از ابتکار و نوآوری خود سرمایه‌شان را افزایش دهند. در این صورت، می‌توانند بیزنس جدیدی در کشورهای دیگر تأسیس کنند. این شاید مهم‌ترین تفاوت موجود میان این روش با روش ثبت شرکت باشد. شمار زیادی از کشورهای مهاجرپذیر از استارتاپ‌ها استقبال و البته حمایت می‌کنند. سرمایه‌گذاران با در دست داشتن سرمایه کافی و استفاده از قدرت خلاقیت خود می‌توانند یک بیزنس پلن کارآمد ارائه دهند. توجه داشته باشید که یک طرح اقتصادی موفق علاوه بر نوآوری، باید قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.

بهتر است در انتخاب کشور مناسب و ارائه برنامه اقتصادی نوین، شاخص‌های اقتصادی کشور مقصد را نیز در نظر بگیرید.

سؤالات متداول

۱. حداقل بودجه مورد نیاز برای مهاجرت سرمایه‌گذاری چقدر است؟

 • این میزان بسته به کشور و روشی که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

۲. چه کشورهایی شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری ایرانیان دارند؟

 • استرالیا، اسپانیا، ترکیه، کانادا و پرتغال بهترین کشورها برای انتقال سرمایه مهاجرین ایرانی هستند.

۳. بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت کدامند؟

 • انگلیس، ترکیه، عمان و اسپانیا شرایط مساعدی را برای این نوع از مهاجرت سرمایه‌گذاری فراهم کرده‌اند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

2 دیدگاه برای “بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

 1. علی اکبر کلیزاده گفته:

  سلام. درود به شرفت جوان .من تراشکار م و جوشکاری و مکانیکی هم به صورت تجربی کار میکنم ولی مدرک تراشکاری و بنایی نمای ساختمان را به صورت حرفه ای با مدرک انجام میدم همینطور کل تاسیسات ساختمانی از سرمایشی و گرمایشی را انجام میدم .دیپلم هستم زبانم هم خوب نیست .دنبال راهی هستم که به آلمان مهاجرت کنم سرمایه زیادی هم ندارم متاهل هستم دو فرزند دارم دخترم دانشجو میشه امسال مترجمی زبان انشاالله پسرم اول راهنمایی .ممنون میشم اگر راهنماییم کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *