تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

طبق رتبه‌بندی جهانی، نام تعدادی از دانشگاه‌های انگلیس در لیست برترین دانشگاه‌های جهان به چشم می‌خورد. سالیانه نزدیک به ۵۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور مشغول به تحصیل می‌شوند. آمار به دست آمده نشان دهنده رضایت بیش از ۹۰ درصد دانشجویان از تحصیل در این کشور است. تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان از جمله دوره‌های پرطرفدار به حساب می‌آید. شما با تحصیل در این مقطع در واقع موفق به دریافت مدرک معتبر از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان می‌شوید. بنابراین، آینده شغلی فوق‌العاده‌ای نیز در انتظارتان خواهد بود. برخورداری از امکانات رفاهی، دوره تحصیل یک ساله و امکان کاریابی آسان از دیگر مواردی هستند که دانشجویان را به تحصیل فوق لیسانس در انگلیس جذب می‌کنند. در این مقاله می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد شرایط تحصیل و پذیرش و هزینه آن به دست آورید.

فهرست مطالب

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

از جمله دوره‌های تحصیلی انگستان که در سطح جهان مورد توجه قرار گرفته، دوره فوق لیسانس است. طول تحصیل یک ساله مهم‌ترین عامل محبوبیت انگلیس در این مقطع محسوب می‌شود. دانشجویان بسیاری با هدف تحصیل کوتاه مدت و ورود سریع به بازار کار، تصمیم به تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان می‌گیرند. این کشور سال‌های بسیاری است که در آموزش عالی فعالیت دارد. دیگر مزایای تحصیل در انگلیس عبارتند از:

 • استفاده از نهادهای فرهنگی چون موزه، گالری و کتابخانه
 • برخورداری از کمک هزینه‌های تحصیلی
 • کسب مدرک دارای اعتبار در سطح بین‌المللی

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان ممکن است به دو صورت پیوسته و ناپیوسته انجام شود. در حالت اول، دانشجو دوره کارشناسی خود را نیز در انگلیس می‌گذارند. در نتیجه، دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد طی ۳ سال ارائه می‌شوند. این در حالی است که دانشجویان ناپیوسته با داشتن مدرک لیسانس وارد دوره فوق لیسانس می‌شوند. نحوه ارائه دروس کارشناسی ارشد در انگلیس نیز به دو طریق خواهد بود: آموزش محور و پژوهش محور.

 • آموزش محور: این روش از تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان شامل برگزاری کلاس‌های درس، سمینارها و کارهای عملی است. دانشجویان در نهایت برای ارزیابی در امتحانات مربوطه شرکت می‌کنند. محور این روش بر پایه آموزش بوده و دانشجویان زمان کمتری برای تحقیق صرف می‌کنند. رشته‌هایی که با این روش ارائه می‌شوند، یک ساله هستند.
 • پژوهش محور: در این روش، بیشتر وقت دانشجویان صرف تحقیق و پژوهش می‌شود. آن‌ها موضوعی را انتخاب کرده و در مورد آن تحقیق می‌کنند. در نهایت نتایج کار خود را در قالب پایان نامه می‌نویسند. فعالیت پژوهشی دانشجویان تحت نظارت اساتید انجام می‌شود. این دوره فوق لیسانس اغلب به ۱۸ ماه تا ۲ سال زمان نیاز دارد. در روش پژوهش محور، حدود یک سال برای کارآموزی در نظر گرفته می‌شود.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان بسته به رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است. با این حال، دانشجویان با داشتن برخی شرایط اساسی می‌توانند برای پذیرش اقدام کنند.

شرط سنی

دانشگاه‌های انگلیس محدودیت سنی برای ورود به مقطع فوق لیسانس مشخص نکرده‌اند. دانشجویان خارجی حین دریافت ویزای تحصیلی با این محدودیت روبه‌رو می‌شوند. افرادی که سن کمتر از ۲۵ سال دارند شانس بیشتری برای گرفتن ویزا خواهند داشت. البته دانشگاه‌های این کشور به گپ تحصیلی توجه می‌کنند.

سطح زبان مورد نیاز

از آنجایی که تمام واحدهای درسی مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، تسلط به این زبان مهم است. هر دانشگاه شرایط خود را برای سطح زبان مورد نیاز دارد. بیشتر دانشگاه‌ها مدرک آیلتس با نمره ۵/۶ به بالا را برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان لازم می‌دانند.

شرط معدل

میزان معدل لازم برای پذیرش فوق لیسانس در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. به طور کلی، حداقل معدل مورد نیاز بین ۱۶-۱۸ است. برای اطلاع دقیق از شرط معدل، بهتر است به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه معتبر نیز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد ضروری است. در غیر این صورت، پیش از پذیرش لازم است مدرک لیسانس معادل‌سازی شود.

مراحل دریافت پذیرش کارشناسی ارشد در انگلستان

اگر قصد دارد برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان اپلای کنید، بهتر است اطلاعات کافی پیرامون شرایط و مراحل آن به دست آورید. در ابتدا لازم است رشته تحصیلی مورد نظرتان را انتخاب کنید. افرادی که رشته مرتبط با مقطع لیسانس خود را انتخاب می‌کنند، شانس موفقیت بیشتری دارند. در پایین به سایر مراحل لازم جهت اپلای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان اشاره می‌کنیم.

 • بعد از انتخاب رشته، نوبت به انتخاب دانشگاه مناسب می‌رسد. بیش از ۲۰۰ دانشگاه در انگلیس ارائه‌دهنده مقطع کارشناسی ارشد هستند. شما با مراجعه به وبسایت این مراکز آموزشی به شرایط پذیرش هریک دسترسی پیدا می‌کنید. حال، با در نظر گرفتن شرایط خود و دانشگاه می‌توانید تعدادی از آن‌ها را برای اپلای انتخاب کنید. جهت ارسال درخواست لازم است فرم پذیرش را از وبسایت دانلود کنید. فرم بعد از تکمیل شدن باید مستقیما برای دانشگاه ارسال شود.
 • برخی مدارک نیز باید همراه درخواست ارسال شوند. این مدارک شامل مدارک شناسایی و تحصیلی، ریز نمرات کارشناسی، مدرک زبان، سوابق کاری و … هستند. تمامی آن‌ها باید به انگلیسی ترجمه شوند. کامل بودن مدارک و ارسال آن‌ها پیش از اتمام مهلت مشخص شده شانس شما برای دریافت پذیرش را بالا می‌برد. نکته مهم این است که بالا بودن ریز نمرات و نمره زبان نیز در موفقیت شما تأثیرگذار هستند.
 • در این مرحله از پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان، باید منتظر بررسی و اعلام نتیجه دانشگاه بمانید. این پروسه به ۲ هفته تا ۱ ماه زمان نیاز دارد. برخی از دانشگاه‌ها طی این مدت ممکن است درخواست مصاحبه آنلاین بدهند.

در مواردی که نمره آیلتس دانشجو کمتر از ۵/۶ است، می‌تواند به صورت مشروط پذیرش بگیرد. سپس با شرکت در دوره‌های Pre-master یا Pre-sessional سطح زبان خود را ارتقاء دهد.

مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

شما تنها با داشتن نامه پذیرش دانشگاه نمی‌توانید در انگلیس درس بخوانید. بدین منظور، گرفتن ویزای تحصیلی نیز ضروری است. ویزای تحصیلی انگلستان همان ویزای Tier4 است. دانشجو با داشتن حداقل ۴۰ امتیاز (نمره زبان، تمکن مالی، نامه پذیرش) مشمول دریافت این ویزا می‌شود. با توجه به اهمیت این مرحله، بهتر است آن را با کمک یک مشاور مهاجرتی پیش ببرید. برای گرفتن ویزا نیز ارائه برخی مدارک به سفارت انگلیس ضرورت دارد که لیست آن در وبسایت سفارت موجود است. پروسه ویزای دانشجویی از زمان ارائه مدارک تا صدور آن ۳-۶ ماه طول می‌کشد. برخی از مهم‌ترین مدارک ویزا جهت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان عبارتند از:

 • مدارک هویتی ترجمه شده
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده (به همراه ریز نمرات)
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • توصیه نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

اگر تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفته‌اید، قطعا به هزینه آن نیز فکر می‌کنید. بهتر است بدانید که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان ملزم به پرداخت شهریه هستند. به طور کلی، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بالاتر از برای مثال کشورهای اروپایی است. اما کوتاه بودن طول تحصیل تاحدی این هزینه را کاهش می‌دهد. عواملی چون دانشگاه و رشته انتخابی و شهر محل تحصیل بر روی هزینه مقطع فوق لیسانس در انگلیس تأثیرگذار هستند. برای اطلاع از شهریه هر دانشگاه می‌توانید به وبسایت رسمی آن مراجعه کنید.

به طور میانگین، هزینه تحصیل کارشناسی ارشد انگلیس برای دانشجویان بومی سالانه ۸۷۴۰ پوند و دانشجویان خارجی ۱۷۱۰۹ پوند است.

شما به عنوان متقاضی تحصیل در انگلستان، لازم است مخارج زندگی را نیز در نظر داشته باشید. این مخارج تحت تأثیر عواملی چون نحوه اقامت، شهر محل زندگی و شیوه آن قرار دارد. دور از انتظار نیست که زندگی در شهرهای بزرگی چون لندن در مقایسه با شهرهای کوچک‌تر پرهزینه‌تر باشد. به همین دلیل، نمی‌توان برآورد دقیقی از هزینه زندگی دانشجویی در انگلیس داشت.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای تحصیل کارشناسی ارشد انگلیس مطرح می‌شود، انتخاب دانشگاه مناسب است. علاوه بر امکانات رفاهی و اجتماعی بالا، قطعا سیستم آموزشی قوی نیز شما را به تحصیل در انگلیس جذب می‌کند. این کشور سابقه طولانی در ارائه تحصیلات تکمیلی در سطح بین‌المللی دارد. بسیاری از دانشگاه‌های ارائه‌دهنده فوق لیسانس شهرت جهانی دارند. طبق رتبه‌بندی QS، ۴ دانشگاه این کشور در لیست معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. در ادامه ۱۰ دانشگاه برجسته برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان را نام می‌بریم:

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • کالج سلطنتی لندن
 • کالج دانشگاهی لندن
 • مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی
 • کالج کینگز لندن
 • دانشگاه منچستر
 • دانشگاه وارویک
 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه بیرمنگام

بهترین رشته‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

یکی از مهم‌ترین اقدامات در تحصیل فوق لیسانس انگلیس، انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر است. با توجه به وجود دانشگاه‌های متعدد، تنوع رشته‌ای بالایی نیز در این کشور وجود دارد. در انتخاب رشته، قطعا استعداد و علاقه خود را در نظر می‌گیرید. اما مرتبط بودن رشته انتخابی با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی شانس شما برای پذیرش را بالا می‌برد. رشته‌های پرطرفدار و پردرآمد نیز ممکن است به عنوان بهترین گزینه‌های فوق لیسانس در انگلیس شناخته شوند. در اینجا می‌خواهیم به برخی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان اشاره کنیم:

 • اقتصاد
 • علوم سلامت
 • مدیریت کسب و کار
 • معماری
 • تاریخ و باستان‌شناسی
 • علوم کامپیوتر
 • روابط بین‌الملل
 • مهندسی شیمی
 • مدیریت منابع انسانی
 • طراحی

شرایط دریافت فاند و بورسیه کارشناسی ارشد در انگلستان

برخی از متقاضیان ممکن است با اطلاع از هزینه‌ها، از تحصیل در انگلیس منصرف شوند. اما دولت و دانشگاه‌های این کشور با ارائه کمک هزینه تحصیلی شرایط را برای دانشجویان خارجی هموارتر کرده‌اند. دانشجویانی با معدل و نمره زبان بالا، ریز نمرات بالا و مقالات علمی چاپ شده شانس بیشتری برای دریافت بورسیه دارند. این بورسیه‌ها هزینه‌های مربوط به زندگی، تحصیل، رفت و آمد و حتی در مواردی درخواست ویزا را پوشش می‌دهند. برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان شامل موارد ذیل هستند:

بورسیه Chevening

این بورسیه یکی از رایج‌ترین و معتبرترین بورسیه‌های انگلیس محسوب می‌شود. دانشجویان بین‌المللی کارشناسی ارشد به کمک بورسیه چونینگ می‌توانند شهریه خود را تا سقف ۱۸ هزار پوند پرداخت کنند. این کمک هزینه مخارج مربوط به سفر، ویزا و زندگی در انگلیس را نیز پوشش می‌دهد.

بورسیه گیتس کمبریج

این بورسیه توسط دانشگاه کمبریچ به متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان تعلق می‌گیرد. دانشجویان ممتاز شانس بیشتری برای دریافت بورسیه گیتس دارند. این بورسیه علاوه بر شهریه، مبلغ اضافی نیز به دانشجویان اعطا می‌کند.

شرایط کار حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

امکان کار دانشجویی می‌تواند نگرانی شما را برای تأمین هزینه تحصیل کمتر کند. دانشجویان بین‌المللی مقطع فوق لیسانس در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار دارند. این در صورتی است که کار اختلالی در درس خواندن آن‌ها ایجاد نکند. افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند با کار دانشجویی، بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند. امکان کار حین تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان همچنین فرصتی برای کسب تجربه به حساب می‌آید. افراد بسته به شغل انتخابی و شرایط کاری خود به ازای هر ساعت ۷-۱۲ پوند درآمد خواهند داشت.

شرایط کار پس از پایان تحصیلات کارشناسی ارشد

معتبر بودن مدرک و نرخ پایین بیکاری در انگلستان موجب شده که فارغ‌التحصیلان در مدتی کوتاه وارد بازار کار شوند. بعد از اتمام تحصیلات، آن‌ها به مدت ۲ سال می‌توانند در کشور شغل مناسب خود را پیدا کنند. اگر مشغول به کار شوند، ویزای تحصیلی آن‌ها به ویزای کاری تبدیل می‌شود. خبر خوب این است که پس از ۵ سال کار و زندگی در انگلیس امکان گرفتن اقامت دائم وجود دارد. شما ممکن است تصمیم بگیرید با مدرک معتبر کارشناسی ارشد انگلیس در کشورهای دیگر مشغول به کار شوید. برخی از فارغ‌التحصیلان نیز تحصیل خود را در مقطع دکترا ادامه می‌دهند.

شرایط همراه

اگر متأهل هستید و تصمیم به تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان دارید، قطعا همراهی خانواده برای شما مهم است. طبق قوانین این کشور، دانشجویان متأهل می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود همراه کنند. در این صورت لازم است ابتدا دانشجو وارد کشور شده و سپس خانواده به انگلستان سفر کنند. اجازه کار تمام وقت همسر و تحصیل فرزندان در مدارس از مزایای ویزای همراه هستند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *