شرایط کار در استرالیا برای ایرانیان

اهل زندگی ساده هستید؟ دوست دارید دور از فضای پر دود و شلوغ شهرهای بزرگ زندگی کنید؟ چشم هایتان را ببندید و دشتی وسیع را تصور کنید که حیوانات وحشی در میانش، آزادانه می دوند؛ یا ساحلی گرم با موج های خروشان را در خیال بیاورید که فارغ از همه چیز، روی ماسه های نرمش قدم می زنید. زندگی شهری را می پسندید؟ چشم هایتان را ببندید و شهری مدرن را تصور کنید، با یک سالن اپرای شگفت انگیز که یکی از شاخص ترین سازه های معماری قرن بیستم است، با امکانات رفاهی عالی، بدون دغدغه های یک زندگی پر از بالا و پایین، بدون تورم و نگرانی از فردای فرزندان. حالا چشم ها را باز کنید: به استرالیا خوش آمدید. اگر دوست دارید این رویاها به واقعیت بپیوندد، عزم تان را برای کار در استرالیا جزم کنید.

فهرست مطالب

شرایط کار در استرالیا برای ایرانیان

شرایط اقتصادی کشور استرالیا

استرالیا بر اساس آمار سال ۲۰۲۱ بیست و پنجمین صادر کننده و بیستمین وارد کننده بزرگ دنیا بوده است. تولید ناخالص داخلی این کشور نیز حدود ۱۶۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود. این در حالی است که تنها ۲۶ میلیون نفر جمعیت دارد.

 • استرالیا از نظر ارزش منابع طبیعی، در دنیا دهم است. برآورد می شود ارزش منابع طبیعی این کشور حدود ۲۰ هزار میلیارد دلار باشد.
 • با وجود ذخایر طبیعی زیاد، بخش خدمات ۶۳ درصد از تولید ناخالص داخلی استرالیا را تشکیل می دهد.
 • سرانه تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) در استرالیا از بریتانیا، آلمان و فرانسه بالاتر است.   

بازار کار و شرایط کاری در استرالیا

توزیع فرصت های شغلی و نیروی کار در استرالیا به این ترتیب است:

 1. بخش خدمات: ۷۹ درصد
 2. ساخت و ساز: ۹ درصد
 3. کارخانه ها: ۵/۷ درصد
 4. کشاورزی: ۵/۲ درصد
 5. معدن: ۲ درصد
 • نرخ بیکاری در استرالیا در سال ۲۰۲۲ چهار درصد بوده که رقم پایینی است.
 • مجله فورچون سال ۲۰۱۹ فهرستی از ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا بر اساس درآمد سالانه شان منتشر کرد که ۷ شرکت استرالیایی در میان آن ها بود. مجله معتبر فوربز هم سال ۲۰۱۹ فهرستی از ۲ هزار کمپانی بزرگ دنیا (سهامی عام) منتشر کرد که ۳۷ شرکت استرالیایی در میان شان دیده می شد. بسیاری از این شرکت ها در بخش خدمات فعالیت می کنند.
 • بزرگترین کارخانه های استرالیا در حوزه مواد غذایی هستند و محصولاتی مانند گوشت قرمز، نوشیدنی، لبنیات و شیرینی جات تولید می کنند.

ساعت کار در استرالیا

ساعت کاری استاندارد برای کارگرها معمولا از ۷ یا ۸ صبح شروع می شود و تا ۳ و نیم یا ۴ و نیم بعد از ظهر ادامه دارد. بسیاری از کارمندها و مغازه ها ساعت هشت و نیم یا نه و نیم صبح شیفت کاری خود را شروع می کنند و تا ۴ و نیم یا ۵ و نیم عصر ادامه می دهند. یک ساعت هم وقت ناهار دارند.

 • سقف ساعت کاری استاندارد در طول هفته ۳۸ ساعت است. بیش از آن اضافه کار حساب می شود. البته خیلی از استرالیایی ها به ویژه در کارخانه ها اضافه کاری می کنند. نتیجه یک تحقیق نشان داده حدود یک سوم نیروی کار این کشور ۴۸ ساعت در هفته کار می کند.

مالیات مشاغل در استرالیا

میزان مالیات می تواند بر اساس شرایط مختلف تغییر کند اما جدول پایه آن به این ترتیب است (درآمدها به دلار استرالیا و سالانه است):

 1. تا ۱۸ هزار و ۲۰۰ دلار: صفر درصد
 2. از ۱۸ هزار و ۲۰۱ تا ۴۵ هزار دلار: ۱۹ درصد
 • (اگر درآمد شما ۲۰ هزار دلار باشد، تا ۱۸ هزار و ۲۰۰ دلار آن معاف از مالیات می شود و به ازای هر یک دلار بیشتر، ۱۹ سنت مالیات می پردازید.)
 1. از ۴۵ هزار و یک دلار تا ۱۲۰ هزار دلار: ۵/۳۲ درصد
 2. از ۱۲۰ هزار و یک دلار تا ۱۸۰ هزار دلار: ۳۷ درصد
 3. بیش از ۱۸۰ هزار دلار: ۴۵ درصد

راه های ورود به بازار کار استرالیا برای ایرانیان

 • می توانید از طریق ویزای ENS یا زیر کلاس ۱۸۶ (Subclass 186) اقدام کنید. شرایط لازم برای گرفتن این ویزا به این ترتیب است:
 1. یک کارفرما در استرالیا پیدا کنید که حاضر به استخدام شما باشد. البته دولت استرالیا برای این که فرصت های شغلی به خارجی ها برسد، شرایط سخت گیرانه ای دارد؛ از جمله این که کارفرما باید ابتدا فرصت شغلی مورد نظرش را آگهی کند و بعد در صورتی که داخل استرالیا کسی با کیفیت مورد نظر او پیدا نشد، حق استخدام یک خارجی را دارد.
 2. باید برای فرصت های شغلی اقدام کنید که نیازمند تخصص و مهارت در رشته هایی خاص است. نام این رشته ها تحت عنوان MLTSSL یا «فهرست مهارت های استراتژیک بلندمدت یا میان مدت» دسته بندی شده و باید مهارت شما در این فهرست باشد.
 3. کارفرما باید با شما قرارداد دو ساله ببندد و اسپانسر شما شود. در صورت تایید نهایی مدارک توسط دولت استرالیا، به شما ویزا و اقامت دایم داده می شود.
 4. حقوق این شغل باید دست کم ۵۳ هزار و ۹۰۰ دلار در سال باشد.
 5. برای گرفتن این ویزا باید آیلتس ۶ داشته باشید؛ مگر در شرایط خاص.
 6. این ویزا به افراد زیر ۴۵ سال تعلق می گیرد، مگر برای افرادی که در رشته های خاص فعالیت می کنند، مثل محققان علمی یا اساتید دانشگاه که در این صورت، شرط سنی ۴۵ سال برای آنها برداشته می شود.
 • اگر نمی توانید کارفرما پیدا کنید، همچنان شانس کار در استرالیا را خواهید داشت. این کشور برای پر کردن مشاغلی که برای تامین نیروی متخصص آن با دشواری روبرو است، از کشورهای دیگر نیروی کار ماهر می گیرد؛ اما از طریق سیستم امتیازبندی.

جدول امتیازبندی برای مهاجرت کاری به استرالیا

فهرست های مختلفی از مشاغل مورد نیاز در استرالیا منتشر می شود، از جمله MLTSSL که پیشتر به آن اشاره شد و یا ROL (فهرست مشاغل منطقه ای). اگر تخصص شما در این فهرست بود، می توانید وارد مرحله اول شوید، یعنی محاسبه امتیازات. اگر دست کم ۶۵ امتیاز داشته باشید، می توانید درخواست تان برای زندگی و کار در استرالیا را ثبت کنید. جدول امتیازبندی تعیین شده بسیار مفصل است اما بعضی از شرایط گرفتن امتیازات به این قرار است:

 1. تجربه کاری

 • زیر ۳ سال: صفر امتیاز
 • بین ۳ تا ۵ سال: ۵ امتیاز
 • بین ۵ تا ۷ سال: ۱۰ امتیاز
 • ۸ سال یا بیشتر: ۱۵ امتیاز
 1. مدرک تحصیلی

 • دیپلم یا مدرک فنی و حرفه ای: ۱۰ امتیاز
 • کارشناسی: ۱۵ امتیاز
 • دکترا: ۲۰ امتیاز
 1. سن

 • بین ۱۸ تا ۲۵ سال: ۲۵ امتیاز
 • بین ۲۵ تا ۳۳ سال: ۳۰ امتیاز
 • بین ۳۳ تا ۴۰ سال: ۲۵ امتیاز
 • بین ۴۰ تا ۴۵ سال: ۱۵ امتیاز
 1. زبان انگلیسی

 • نمره آیلتس ۶ در هر ۴ زمینه: صفر امتیاز
 • نمره آیلتس ۷ در هر ۴ زمینه: ۱۰ امتیاز
 • نمره آیلتس ۸ در هر ۴ زمینه: ۲۰ امتیاز

(نباید نمره تان از ۶ کمتر باشد.)

 1. کیفیت تحصیلی و سطح زبان همسر

سطح تحصیلات و زبان انگلیسی همسر نیز دارای امتیاز و تاثیر مثبت خواهد بود.

گرفتن ویزا بر اساس جدول امتیازبندی

 • اگر دست کم ۶۵ امتیاز می گیرید، می توانید درخواست خود را ثبت کنید و پس از تکمیل مدارک مورد نیاز، منتظر بررسی پرونده تان شوید. در صورت تایید، برای شما دعوت نامه ارسال می شود تا درخواست ویزای استرالیا بدهید. ظرف ۶۰ روز پس از گرفتن دعوتنامه می توانید به سفارت استرالیا بروید و کارهای اداری برای مهاجرت به این کشور را انجام دهید.
 • ویزاهای متعددی بر اساس سیستم امتیازبندی داده می شود که شاید محبوب ترین آن زیر کلاس ۱۸۹ (Subclass189) یا ویزای مستقل نیروی کار متخصص باشد. این ویزا نیازی به داشتن اسپانسر یا پیشنهاد شغلی از استرالیا ندارد؛ اما با توجه به رقابت موجود، برای بعضی از مشاغل باید ۹۰ و گاهی ۹۵ امتیاز گرفته باشید تا دعوتنامه دریافت کنید و برای کار در استرالیا بروید.

شرایط مورد نیاز برای کار در استرالیا

 • شرایط سنی

باید بیش از ۱۸ سال و کمتر از ۴۵ سال داشته باشید. البته بعضی از مشاغل علمی سقف ۴۵ سال را ندارند.

 • مدرک تحصیلی

باید حرفه ای که در آن تخصص دارید، در فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا باشد. هم چنین به دست کم ۳ سال سابقه در آن رشته نیاز دارید. با این حال، هر چه مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد، بخت تان برای گرفتن ویزا بالاتر می رود.

 • مدرک زبان مورد نیاز

 1. حداقل نمره آیلتس ۶ در هر ۴ مهارت
 2. حداقل نمره تافل: ۱۲ برای بخش گوش دادن، ۱۳ برای خواندن، ۲۱ برای نوشتن و ۱۸ برای صحبت کردن

بهترین مشاغل مورد نیاز در استرالیا

بازار کار استرالیا برای افراد شاغل در این رشته ها خوب است:

 1. پرستار
 2. معلم برای دوره متوسطه اول
 3. برنامه نویس نرم افزار
 4. برقکار
 5. نجار
 6. لوله کش
 7. مکانیک
 8. استاد دانشگاه
 9. پزشک عمومی
 10. مهندس عمران
 11. مهندس صنایع
 12. سرآشپز
 13. آجرچین
 14. کابینت ساز
 15. فیزیوتراپ
 16. روانشناس
 17. معمار
 18. مهندس برق
 19. گچ کار
 20. ماما

میزان حقوق و دستمزد مشاغل مختلف در استرالیا

حداقل حقوق در استرالیا ۷۷۲ دلار و ۶۰ سنت در هفته است. میانگین حقوق سالانه بعضی از مشاغل به دلار استرالیا نیز از این قرار است:

 1. روانشناس: ۹۸ هزار دلار
 2. مهندس عمران: ۸۲ هزار دلار
 3. داروساز: ۷۵ هزار دلار
 4. معلم دبستان: ۶۸ هزار دلار
 5. پرستار: ۶۳ هزار دلار
 6. نجار: ۶۲ هزار دلار

شرایط بازنشستگی و بیمه در استرالیا

 • سن بازنشستگی در استرالیا ۶۷ سال است.
 • برای دریافت حقوق بازنشستگی به دلیل سالمندی، باید دست کم ۱۰ سال از اقامت شما در استرالیا گذشته باشد که از این ۱۰ سال، دست کم ۵ سال آن پیوسته باشد.
 • سیستم درمانی دولتی در استرالیا که به Medicare معروف است، دارو، ویزیت پزشک و درمان در بیمارستان را رایگان یا با هزینه ناچیز فراهم می کند.

نحوه کاریابی ایرانیان در استرالیا

برای پیدا کردن کار در استرالیا باید این ۳ نکته را در نظر داشته باشید که

 1. اگرچه فرصت های شغلی در استرالیا زیاد است، اما رقابت بین نیروی کار خارجی بسیار فشرده است چون آدم های زیادی از نقاط مختلف دنیا دوست دارند برای کار در استرالیا اقدام کنند.
 2. کارفرماها برای استخدام افرادی که ویزا ندارند و می خواهند با گرفتن فرصت شغلی، تازه برای ویزا اقدام کنند، تمایل زیادی نشان نمی دهند.
 3. با این حال، شما می توانید نه از طریق یک کارفرمای خاص که از طریق ایالت های مختلف استرالیا، نامزد گرفتن ویزا و کار در این کشور شوید.

برای پیدا کردن کار در استرالیا می توانید از طریق جستجو در سایت های کاریابی فراوان یا آژانس های کاریابی اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای کار در استرالیا

مدرک دال بر این که شما در یک رشته خاص مهارت دارید، مدرک برای اثبات سابقه کاری و مدرک زبان از مهم ترین ها هستند.

شرایط دریافت ویزای کار استرالیا

 1. یک کارفرما پیدا کنید که حاضر به استخدام شما و طی مراحل اداری آن باشد.
 2. و یا از طریق سیستم امتیازبندی اقدام کنید که نیازمند کسب حداقل ۶۵ امتیاز است.

شرایط دریافت اقامت دائم بعد از پیدا کردن کار در استرالیا

در اغلب موارد، گرفتن ویزای کار در استرالیا با اقامت دایم همراه است و دیگر نیازی نیست نگران پایان مجوز اقامت تان باشید.

شرایط مورد نیاز برای همراه یا همراهان

اگر اقامت دایم استرالیا را بگیرید، می توانید همسر، فرزندان و والدین خود را به این کشور ببرید.

 • شرایط همسر

موقع پر کردن فرم ها می توانید نام همسرتان را هم در آن بنویسید تا او هم ویزا بگیرد.

 • شرایط فرزندان

می توانید برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود به سادگی ویزا بگیرید. برای فرزندان ۱۸ تا ۲۳ سال هم اگر از نظر مالی به شما وابسته باشند، می توانید درخواست ویزا کنید و اگر فرزندتان بیش از ۲۳ سال داشته باشد و به دلیل مشکلات جسمی یا روانی به شما وابسته باشد، باز هم برایش ویزا صادر خواهد شد.

شرایط کار در استرالیا بدون مدرک تحصیلی

بعضی از مشاغل نیاز به مدرک تحصیلی ندارند اما باید ثابت کنید که در آن مهارت دارید. برای سابقه کار و سطح زبان انگلیسی هم به مدرک نیاز دارید.

شرایط کار در استرالیا با مدرک دیپلم

اگر در یک حرفه خاص و یا حوزه IT مهارت قابل توجهی دارید، می توانید از طریق دریافت پیشنهاد کار و یا ثبت نام در سیستم امتیازبندی برای مهاجرت و کار در استرالیا اقدام کنید.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۶۹۵۴۱۱ و ۰۲۱۸۸۶۹۶۵۰۷ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *