همه چیز درباره کشور استرالیا

یکی از بخش‌های عظیم قاره اقیانوسیه ویکی از کشورهای بزرگ جهان به لحاظ وسعت جغرافیایی، استرالیا است. این کشور بین اقیانوس هند و آرام واقع شده است. برخی کشور استرالیا را آکاسیای طلایی می‌نامند. علت این امر فراوانی این گل در استرالیا است. شهر کانبرا پایتخت استرالیا بوده که با شهرهای سیدنی و ملبورن هم مرز است. زبان اکثریت مردم استرالیا انگلیسی است. اما جالب است بدانید که این زبان به عنوان زبان رسمی مردم استرالیا ثبت نشده است. در این کشورها بیش از صد زبان بومی وجود دارد، و زبان‌های زیادی نیز با گذشت زمان از بین رفته اند. استرالیا دارای شش ایالت، هفت قلمرو بدون مرزی و سه قلمرو داخلی است. ما در این مقاله قصد داریم درباره کشور استرالیا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

فرهنگ و آداب و رسوم استرالیا

برخی استرالیا را قاره کوچک می‌نامند. علت این امر وسعت جغرافیایی زیاد این کشور است. در کل، جزایر محدوده استرالیا به همراه خود استرالیا، این قاره را تشکیل می‌دهد. بسیاری از افراد در سراسر دنیا، استرالیا را به عنوان یک کشور محبوب برای مهاجرت می‌شناسند. سیدنی و مبلورن از جمله شهرهای معروف استرالیا به حساب می‌آیند. دین اصلی مردم استرالیا مسیحیت است. این کشور به لحاظ اقتصادی و مشاغل جز کشورهای برتر جهان است. این کشور بسیار مهاجرپذیر است. به همین دلیل از تنوع فرهنگی زیادی برخوردار است. سبک‌های زندگی متفاوتی در این کشور وجود دارد.

به طور کلی، فرهنگ هر کشور با یک کشور دیگر فرق دارد. استرالیا مردم شادی دارد و جز کشورهایی است که نرخ افسردگی در آن پایین است. مردم استرالیا فرهنگ غنی و در این حال متنوعی دارند. علت این تنوع فرهنگی، نرخ بالای مهاجرین است. ماهیت فرهنگ استرالیایی‌ها کاملا منحصر به فرد و خاص است. با توجه به اینکه استرالیا یک کشور مهاجرپذیر است، فرهنگ آن دائما در حال تغییر است. آمار نشان می‌دهد که حدود ۲۸.۵ درصد از افرادی که در حال حاصر در استرالیا ساکن هستند، در کشورهای دیگر متولد شده اند.

شما در استرالیا طیف بسیار گسترده‌ای از رستوران‌ها را می‌بینید. در استرالیا، رستوران مدرن و سنتی زیادی وجود دارد. در این رستوران‌ها می‌توانید انواع مختلفی از غذاهای بین المللی را امتحان کنید. با وجود اینکه فرهنگ‌های زیادی در استرالیا وجود دارد، اما هر کدام از آن‌ها توانسته‌اند سنت‌هایشان را حفظ کنند. برای مثال شما می‌توانید در استرالیا سوپرمارکتی را پیدا کنید که تمام محصولات آن ایرانی است.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور استرالیا

جغرافیای یک کشور، یکی از مهم‌ترین موارد برای مهاجرت و حتی بازدید از یک کشور به حساب می‌آید. همان طور که قبلا گفتیم، استرالیا به لحاظ وسعت جغرافیایی جز کشورهای بزرگ جهان به حساب می‌آید. این کشور توانسته در سطح جهانی رتبه شش را به خود اختصاص دهد. مساحت این کشور حدود ۷۷۴۱۲۲۰ کیلومتر مربع است که اگر بخواهید به لحاظ بزرگی درک بهتری از آن داشته باشید، باید بگوییم که این کشور ۴.۵ برابر ایران است. همچنین خط ساحلی این کشور بسیار بلند است و به ۲۵۷۶۰ کیلومتر می‌رسد. کانبرا پایتخت استرالیا است که ۲۵ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. از آنجایی که اطراف استرالیا را آب احاطه کرده است، این کشوریک جزیره محسوب می‌شود. اما وسعت زیاد استرالیا باعث شده است که آن را یک قاره بنامند. با وجود اینکه این کشور به لحاظ اراضی و منابع طبیعی بسیار غنی است، اما یک سوم آن را بیابان‌ها تشکیل داده اند. استرالیا با هیچ کشور دارای مرزخاکی نیست.

به لحاظ مردم نیز، همان طور که قبلا گفتیم، بیشتر ساکنین استرالیا جز مهاجرین هستند. هرساله افراد زیادی از کشورهای مختلف جهان به استرالیا مهاجرت می‌کنند. این باعث شده است که استرالیا به لحاظ فرهنگی بسیار پویا باشد و فرهنگ‌های زیادی را با حفظ ویژگی‌های اصلی آن‌ها در خود جای داده است.

آب و هوا

یکی از مسائل مهم برای مهاجرین و افرادی که قصد سفر به یک کشور یا یک منطقه را دارند، شرایط آب و هوایی است. استرالیا به لحاظ وسعت جغرافیایی وسیع است و به همین دلیل آن را قارهکوچک می‌نامند. کشور استرالیا به همراه چند جزیزه دیگر در این قاره واقع شده اند. با توجه به وسعت جغرافیایی استرالیا، این کشور دارای آب و هوای بسیار متنوعی است. در بخش‌های مرکزی استرالیا بیابان‌هایی قرار دارد که خالی از سکنه هستند. فلات استرالیا در غرب و رشته کوه‌های مرتفع در شرق استرالیا واقع شده اند. وجود این رشته کوه‌های مرتفع باعث شده است که مانعی برای ورود باد و ابرهای باران‌زا به بخش‌های داخلی وجود داشته باشد.

بلندترین کوهستان‌های استرالیا ۲۲۲۸ هستند و همواره روی آن‌ها برف وجود دارد. دریاچه ایر نیز به عنوان پست‌ترین نقطه استرالیا شناخته می‌شود. عمق این دریاچه بیش از ۱۵ متر است. دما در نقاط مختلف استرالیا متفاوت است. بخش‌هایی از استرالیا که در مرکز آن واقع شده است دارای آب و هوای نیمه خشک است. بخش‌های جنوبی و جنوب غربی استرالیا آب و هوای معتدلی دارد. همچنین گفته می‌شود که خاک این مناطق حاصلخیزی نسبتا خوبی دارند. قسمت شمالی استرالیا نیز از آب و هوای استوایی برخوردار است.

اقیانوس جنوب استرالیا را از قطب جنوب جدا کرده است. به همین دلیل در زمستان، استرالیا خیلی تحت تاثیر هوای قطبی و یخبندان قرار نمی‌گیرد. همچنین اختلاف زیادی بین دمای استرالیا در زمستان و تابستان مشاهده نمیشودد. با توجه به آنچه بیان کردیم و وسعت منطقه جغرافیایی استرالیا، آب و هوای این کشور در نقاط مختلف آن متفاوت است و بستگی دارد که شما به کدام منطقه و شهر استرالیا سفر می‌کنید. به طور کلی، می‌توان گفت که آب و هوای این کشور گرم خشک، معتدل و استوایی است.

 

جمعیت

استرالیا یکی از کشورهای مهاجرپذیر است و گفته میشود که حدود ۲۸.۵ درصد از مردمی که در استرالیا ساکن هستند در کشورهای دیگر به دنیا آماده اند. بر اساس آخرین آمارها که در سال ۲۰۲۱ بیان شده است، جمعیت استرالیا به ۲۵.۷۴ می‌رسد. زبان اصلی این کشور زبان انگلیسی است. با این حال زبان‌های بومی زیادی نیز در استرالیا وجود دارد. شهرهای سیدنی و ملبورن جزو پرجمعیت‌ترین شهرهای استرالیا به حساب می‌آیند.

ایالت‌های استرالیا

همان طور که قبلا گفتیم استرالیا دارای شش ایالت، هفت قلمرو بدون مرزی و سه قلمرو داخلی است. ایالت‌های استرالیا شامل ایالت نیوساوت ولز با مرکزیت سیدنی، ایالت ویکتوریا با مرکزیت ملبورن، ایالت کوئینزلند با مرکزیت بریزبین، ایالت استرالیای جنوبی با مرکزیت آدلاید، ایالت استرالیای غربی با مرکزیت پرت و ایالت تاسمانی با مرکزیت هوبارت است. استرالیا همچنین سه قلمرو دارد که شامل قلمرو خلیج جرویس، قلمرو پایتختی استرالیا و قلمرو شمالی است.

۱۰ شهر بزرگ استرالیا

با توجه به وسعت جغرافیایی وسیع آن، استرالیا شهرهای زیادی را در خود جای داده است. این کشور دارای ۵۷ شهر است. ده تا از بزرگترین شهرهای استرالیا شامل سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت، آدلاید، گلد کوست، کانبرا، نیوکاسل، گاسفورد و ولونگونگ هستند. این ده شهرها جمعیت زیادی را در خود جای داده اند. سه شهر سیدنی، ملبورن و پرت بیشترین جمعیت را دارند و جز شهرهای ایده آل استرالیا محسوب می‌شوند.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن در استرالیا

بیشتر ایرانیانی که در استرالیا زندگی می‌کنند در ایالت‌های نیو ساوت ولز، ویکتوریا و کوئینزلند ساکن اند. ایالت نیو ساوت ولز با مرکزیت سیدنی بیشترین ایرانیان را در خود جای داده است. تعدادی کمی از ایرانیان نیز در ایالت استرالیای غربی زندگی می‌کنند.

گرانترین و ارزان‌ترین شهرهای استرالیا

همواره هزینه و مخارج مسئله مهمی است که بسیاری از افراد قبل از هر تصمیمی آن را مد نظر قرار می‌دهند. در اینجا قصد داریم درباره گرانترین و ارزان‌ترین شهرهای استرالیا اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

شهر گولد کوست، لونگونگ، آدلاید، کرنز، سان‌شاین کوست، جیلانگ و پرت از جمله شهرهای ارزان استرالیا به حساب می‌آیند. هزینه زندگی در این شهرها در مقایسه با شهرهای بزرگ نسبتا پایین‌تر است. شهرهای سیدنی، ملبورن، کانبرا، بریزین، هوربرت و داروین جز گرانترین شهرهای استرالیا به حساب می‌آیند. هزینه زندگی در شهرها در مقایسه با سایر شهرهای استرالیا بالاتر است.

سیستم سیاسی کشور استرالیا

نظام سیاسی غالب استرالیا، دموکراسی پارلمانی، پادشاهی مشروطه، لیبرال دموکراسی و نظام وست مینستر است. قانون اساسی این کشور که در سال ۱۹۰۱ میلادی اجرایی شد حجز قدیمی‌ترین قانون‌های اساسی در جهان به حساب می‌آید. همچنین این کشور جز قدیمی‌ترین دموکراسی‌ها است. دولت پایه استرالیا بر پایه رای دهی و نظام دو حزبی است. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، استرالیا را یک کشور با دموکراسی کامل می‌دانند. دولت فدرال استرالیا به سه بخش به سه قوه قضایی، مقننه و مجریه تقسیم می‌شود. پادشاهی مشروطه این کشور ترکیبی از سنت‌های سیاسی در بریتانیا و آمریکای شمالی است.

وضعیت اقتصادی استرالیا

استرالیا یک کشور بزرگ و در این حال پیشرفته است. این کشور از جهت‌های مختلف نسبت به بسیاری از کشورها برتری دارد. وضعیت معیشتی مردم در استرالیا خوب است و از رفاه خوبی برخوردار می‌باشند. امینیت و آسایش در این کشور بالا است و می‌توان به راحتی در زمینه‌های مختلف تحصیل و کار پیشرفت نمود. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. بسیاری از افراد بعد ازگذراندن دوره‌های دانشگاهی خود بالافاصله مشغول تحصیل می‌شوند. وضعیت جغرافیای استرالیا نیز به گونه‌ای است که آن را به یک کشور خاص و منحصر به فرد تبدیل نموده است. شاید همین امر باعث شده است که افرادی زیادی به دنبال مهاجرت به استرالیا باشند.

نرخ مالیات در استرالیا

دولت استرالیا نیز مانند سایر کشورها برای گذراندن امورات خود از مردم مالیات می‌گیرد. این مالیات در واقع، همان مالیات بر درآمد است. تمام کارهایی که فرد انجام می‌دهد اعم از سرمایه گذاری، خرید، سیستم آموزشی، بهداشتی، پزشکی و غیره در استرالیا مشمول مالیات می‌شود. برای مثال زمانی که در استرالیا چیزی را با قیمت ده دلار می‌خرید مبلغ ده درصد یعنی یک دلار به فیش پرداختی شما اضافه می‌شود که آن مالیات است. هر قدری که درآمد فرد بالاتر برود، باید مالیات بیشتری را به دولت پرداخت کند. برای مثال، افرادی که بیش از ۸۰ هزار دلار در سال درآمد دارند باید حدود ۴۰ درصد آن را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند. در صورتی که در استرالیا خرید‌های عمده‌ای انجام می‌دهید، حتما رسیدهای آن‌ها را نزد خود نگه دارید که اگر مالیات بالا یا پایین شد مدرک کافی برای ارائه دادشته باشید.

واقعیت‌های جالب درباره استرالیا

استرالیا یکی از کشور‌های وسیع جهان است و دارای آب و هوای متنوعی است. در این کشور حدود ۴۵ هزار سال است که انسان سکونت دارد و از این جهت یک منطقه جغرافیایی کهن به حساب می‌آید. اکثریت استرالیایی‌ها مردمان با سوادی هستند. همچنین استرالیا تنها قاره‌ای است که طبق قانون رژیم سلطنتی پیش می‌رود. شاید برایتان جالب باشد که در زمان رای گیریدر استرالیا، مردم این کشور باید همگی شرکت کنند و در غیر این صورت جریمه خواهند شد. همچنین بخش‌هایی از استرالیا، جز خشک‌ترین مناطق کره زمین به حساب می‌آیند. نکته جالب دیگر در رابطه با استرالیا این است که بسیاری از مردم این کشور در کشورهای دیگر متولد شده و جزو مهاجرین بوده اند.

روش‌های مهاجرت به استرالیا

بعد از آمریکا و کانادا، بسیاری از مردم جهان از جمله ایرانی‌ها استرالیا را به عنوان یک کشور خوب برای مهاجرت مد نظر قرار می‌دهند. استانداردهای بالای آموزشی، رفاه بالا، امنیت شغلی و شرایط مطلوب آب و هوایی باعث شده که استرالیا جزو کشورهای محبوب برای مهاجرت شود. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به اروپا وجود دارد که شامل مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت نخبگان، اسپانسرشیپ خانوادگی، مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق پناهنگی و مهاجرت تحصیلی می‌شود. از میان این روش‌ها مهاجرت کاری و تحصیلی بیشتر از سایرین مورد استفاده مهاجرین قرار می‌گیرد.

افرادی که می‌خواهند از طریق مهاجرت کاری وارد استرالیا شوند، باید یک رزومه از خود و کارشان تهیه کنند و شرکت‌ها و مراکزی کاری مختلف در استرالیا بفرستند. در صورتی که مدارک این افراد از طرف شرکت مورد نظر تایید شود، برای آن‌ها به مدت‌های مختلف ویزا صادر خواهد شد. امکان تمدید ویزای کاری در استرالیا وجود دارد. در رابطه با مهاجرت تحصیلی نیز همین گونه است. افراد می‌توانند مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه‌های مختلف ارسال کنند. در صورتی که دانشگاه این افراد را تایید کند، نامه‌ای به آن‌ها زده می‌شود. آنگاه می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا به سفارت مراجعه کنند. به خاطر داشته باشید که زبان اصلی مردم استرالیا زبان انگلیسی است. به همین دلیل، افرادی که قصد دارند که ویزای تحصیلی بگیرند باید بر این زبان تسلط داشته باشند. برخی دانشگاه‌های استرالیا آیلتس ۶.۵ و برخی از دانشگاه‌ها آیلتس ۷ می‌خواهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *