همه چیز درباره کشور ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است و هرساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. بسیاری از جاذبه‌های این کشور زیبای اروپایی در یونسکو ثبت شده است. در رابطه با تولید ناخالص ملی، ایتالیا دارای بزرگترین اقتصاد است. این کشور در عرصه‌های مختلفی از جمله صنعت، علم، ورزش و فرهنگ درخشیده است. ایتالیا به لحاظ جغرافیایی در منطقه جنوب اروپا قرار دارد و با کشورهای سوئیس، اتریش، اسلوونی و فرانسه مرز مشترک دارد. ایتالیا دارای ۲۰ ناحیه و ۱۱۰ استان است. در اطراف ایتالیا دریاهای زیادی قرار دارد. دریای تیرنی در غرب، دریای آدریانیک در شرق این کشور و دریای یونانی در جنوب ایتالیا واقع شده اند.

حدود نیمی از خاک ایتالیا کوهستانی است. دو رشته کوه آلپ و آپنین در دل این کشور قرار دارند. همچنین این کشور رودخانه‌های زیادی را در دل خود جای داده است. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه را که نیاز دارید درباره اروپا بدانید از صفر تا صد در اختیارتان قرار می‌دهیم.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور ایتالیا

خیلی‌ها ایتالیا را با موسیقی و معماری‌اش می‌شناسند. امپراطوری رم در این کشور متولد شد و در طول زمان، فرهنگ ایتالیا غنی‌تر شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود ۹۶ درصد از مردمی که در ایتالیا ساکن هستند خود ایتالیایی‌ها هستند. گفتنی است که تنها ۴ درصد از آن‌ها اهل کشور و قومیت‌های دیگرند. هر سال هزاران گردشگر از این کشور زیبا دیدن می‌کنند. خیلی‌ها منشا هنر را در ایتالیا می‌دانند.

در ایتالیا، خانواده یک رکن مهم است و بسیاری از ایتالیایی ها، خانواده را بسیار ارزشمند می‌دانند. خانواده به حدی برای ایتالیایی‌ها مهم است که یکپارچگی‌شان بر اساس خانواده شکل گرفته است. مردمان این کشور دورهمی‌های خانوادگی را زیاد برگزار می‌کنند و از سپری کردن زمان دور هم لذت می‌برند.

همچنین ایتالیایی‌ها به تربیت فرزندانشان بسیار اهمیت می‌دهند و آن‌ها را به گونه‌ای تربیت می‌کنند که حتی در بزرگسالی و بعد از ازدواج‌شان هم به اصول خانواده و ارزش به آن پایبندند. از نظر مذهبی، مردم ایتالیا کاتولیک رومی هستند.

این مردم بیشتر تعطیلات مسیحی مانند عید پاک را جشن می‌گیرند و در این روز کلی خوش میگذرانند. اول ماه نوامبر یکی از تعطیلات رسمی ایتالیایی‌ها است و آن را تحت عنوان روز قدیسین می‌شناسند. در این روز مردم دسته گل‌های زیبایی را تزئین کرده و بر سر آرامگاه رفتگانشان می‌روند.

نکته دیگر در رابطه با ایتالیا این است که بسیاری از پیشگامان در عرصه فشن و مد جهان از جمله گوچی، ورساچه، بنتون و آرمانی در این کشور متولد شده‌اند و افراد زیادی در سراسر دنیا آن‌ها را می‌شناسند و معروف هستند. همچنین ایتالیا درباره سبک معماری نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. از مهم‌ترین سبک‌های معماری ایتالیا می‌توان به سبک رنسانس، نئوکلاسیک و باروک اشاره کرد. سبک‌های معماری ایتالیایی در واقع مربوط به دوره‌های یونانی است و در طول سال‌ها پیشرفت نموده و شامل سبک کلاسیک رومی نیز می‌شود. امروزه سبک‌های مختلفی از معماری در ایتالیا وجود دارد.

نکته دیگر درباره مردم ایتالیا مربوط به سبک لباس پوشیدنشان است. مردم ایتالیا به سبک خاصی لباس می‌پوشاند و از این جهت در جهان معروف هستند. مردم ایتالیا عموما لباس‌هایی بر اساس آخرین مد روز پوشیده و اکثرا رسمی‌پوش هستند.

آن‌ها در موقعیت‌های مختلف لباس‌های مناسب آن را می‌پوشند. آن‌ها معمولا لباس‌های باز را برای جاهایی مانند فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و خیابان گزینه مناسبی نمی‌دانند. عموما از این لباس‌ها در جاهایی مانند استخر و سواحل استفاده می‌گردد. همچنین ایتالیایی‌ها در جاهایی مانند کلیسا لباس‌های جین نمی‌پوشند. لباس‌هایی که مردمان شمال ایتالیا می‌پوشند از لباس روستاییان قرون وسطی گرفته شده است.

برای مردم ایتالیا، استفاده از میوه و ماهی در رژیم غذایی‌شان بسیار حائز اهمیت است. شغل بیشتر مردم در بخش‌های شمالی ایتالیا عمدتا کشاورزی، شکار و دامداری است. از آنجایی که غذای اصلی مردم ایتالیا برگرفته از طبیعت است، تنوع غذایی بالایی دارند و غذاهای آن‌ها فصل به فصل تغییر می‌کند. بیشتر غذاهای آمریکایی خوشمزه و دارای عطر بوی خوبی هستند.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور ایتالیا

مساحت کشور ایتالیا حدود ۳۰۱۲۴۵ کیلومتر مربع است. بسیار از شما می‌دانید که شکل کشور ایتالیا شبیه یک چکمه است. ایتالیا با کشورهای سوئیس و اتریش هم مرز است. همچنین در شمال شرقی ایتالیا کشور اسلوونی واقع شده است. در غرب ایتالیا دریای تیرنو و لیگوریا، در جنوب آن دریای ایونی و در شرق آن دریای آدریاتیک قرار دارد. ایتالیا همچنین دارای سه دریاچه بزرگ با نام‌های کوکو، ماجوره و گاردا است. این سه دریا کوه‌های اپن ماینز را از جلگه حاصلخیز رودخانه پرالپ جدا می‌کند.

ناحیه جلگه پو

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود یک چهارم از خاک ایتالیا را جلگه تشکیل می‌دهد. ایتالیا چلگه‌های حاصلخیزی دارد. در این میان، حدود ۱۵ درصد از ایتالیا را جلگه پو تشکیل داده است. این جلگه بین دو رشته کوه آلپ و آپنین قرار گرفته است. به دلیل وجود این جلگه آب و هوا در تابستان‌ها بسیار گرم و در زمستان‌ها بسیار سرد است.

ناحیه آلپ

رشته کوه آلپ در ایتالیا قرار دارد. این رشته از غرب ایتالیا آغاز شده و تا شرق آن امتداد دارد. این رشته کوه این ناحیه را پوشش داده است. این ناحیه دارای آب و هوای معتدلی است. اما زمستان‌های این ناحیه بسیار سرد و طولانی است. جنگل بیشتر این ناحیه را پوشانده است.

ناحیه شبه جزیره‌ای

این ناحیه از قسمت جلگه پو شروع شده و تا جزیره سیسیل ادامه میابد. بخش بزرگی از این ناحیه را کوه‌های آپنین تشکیل می‌دهند. آب و هوای غالب این منطقه از نوع مدیترانه‌ای است. هر قدری که ما به جنوب نزدیک‌تر می‌شویم، دما بالاتر رفته و خشکی‌ها بیشتر می‌شوند.

حدود ۶۰.۵ میلیون نفر در ایتالیا زندگی می‌کنند. میانگین سنی مردم ایتالیا بالا است و ایتالیایی‌ها جزو پیرترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. زبان رسمی مردم ایتالیا، زبان ایتالیایی است و اکثریت مردم ایتالیا مسیحی هستند.

آب و هوا

آب و هوای هر منطقه بسیار حائز اهمیت است. کشور ایتالیا یک کشور شبه جزیره‌ای است که بیشتر اطراف آن را آب‌ها فرا گرفته است. در این کشور چهار فصل، تفاوت دما بین فصول مختلف آن کاملا مشهود است. این کشور دارای طبیعتی زیبا و چشم نواز است. به طور کلی، از نظر جغرافیایی آب و هوای ایتالیا معتدل است. آب و هوای بخش‌های داخلی ایتالیا کمی خنک‌تر از سایر مناطق آن است. در فصل بهار بیشتر مناطق ایتالیا دارای آب و هوای بارانی است.

جمعیت

بر اساس آخرین سرشماری‌هایی که در سال ۲۰۲۱ انجام شده است ایتالیا حدود ۵۹.۰۷ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از کشورهای پرجمعیت اروپایی است. دین اصلی مردم ایتالیا مسیحیت است. زبان رسمی مردم ایتالیا، ایتالیایی بوده و واحد پول این کشور یورو است.

استان‌های ایتالیا

ایتالیا ۱۱۰ استان دارد که مهم‌ترین استان‌های آن شامل استان کییتی، استان لاکویلا، استان پسکارا، استان تیرامو، استان بریندیسی، استان فوجا، استان لچه، استان باری، استان ماترا، استان پوتنزا، استان کروتون، استان کزنتزا، استان رجیو کالابریا، استان بنونتو، استان ناپل، استان، سالرنو، استان، کسرتا، استان آولینو، استان فرارا، استان راونا، استان ریمینی، استان مودنا، استان پارما در، استان پوردنونه، استان اودینه، استان تریسته، استان، لاتینا، استان رریتی، استان ویتربو، استان جنوا، استان لکو، استان پاویا، استان برشا، استان وارزه، استان لودی، استان فرمو، استان آنکونا، استان ماچراتا، استان تورین، استان ورسلی، استان کالیاری، استان سیراکوز، استان انا و استام پالرمو است.

۱۰ شهر بزرگ کشور ایتالیا

ایتالیا شهرهای زیادی را در دل خود جای داده است. از بزرگترین شهرهای ایتالیا می‌توان به رم (پایتخت ایتالیا)، ونیز، فلورانس، میلان، ناپل، بولونیا، تورین، ورونا، برگامو و فرارا اشاره کرد. هزینه زندگی در این شهرها در مقایسه با سایر شهرهای ایتالیا بالاتر است.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن در ایتالیا

ایرانیان ساکن ایتالیا بیشتر در شهرهای رم، ونیز و میلان زندگی می‌کنند. این شهرها جزو شهرهای بزرگ ایتالیا بوده و به طور کلی مهاجران زیادی در آن‌ها زندگی می‌کنند.

گرانترین و ارزانترین شهرهای ایتالیا

رم، میلان، پیزا، فلورانس و بولونیا از جمله گرانترین شهرهای ایتالیا به شمار می‌آیند. شهر پادو، شهر تورین، شهر پالرمو، شهر باری و شهر ورونا از جمله ارزان‌ترین شهرهای ایتالیا هستند.

سیستم سیاسی کشور ایتالیا

ایتالیا از دهه ۵۰ میلادی به یک جمهوری تبدیل شده است و ۵ منطقه خودمختار دارد. پارلمان این کشور شامل دو بخش است. سنای آن ۳۱۵ عضو و مجلس نمایندگان آن ۶۳۰ عضو دارد. دوره تعیین شده برای هر پارلمان ۵ سال است. رئیس جمهوری که در ایتالیا انتخاب می‌شود، بیشتر قدرت افتخاری دارد. نخست وزیر در واقع رئیس دولت به حساب می‌آید. مردم ایتالیا شدیدا به دولت بدبین هستند و معتقدند که هر قانونی که تصویب می‌شود نوعی میانبر برای دولت است.

وضعیت اقتصادی کشور ایتالیا

تا پیش از جنگ جهانی دوم، ایتالیا جز کشورهایی با اقتصاد بسیار ضعیف بود. زیرا در آن زمان اقتصاد ایتالیا تنها بر کشاورزی مبتنی بود. اما بعد از جنگ جهانی دوم ایتالیا در زمینه اقتصادی بسیار پیشرفت کرد و به یک کشور صنعتی پیشرفته تبدیل شد.

ایتالیا در طی مدت زمان ۲۰ سال پیشرفت‌های قابل توجهی را تجربه کرد. صنایع کوچک و متوسط در واقع از نقاط قوت اقتصاد ایتالیا به شمار می‌آیند. در حال حاضر بیش از سه میلیون شرکت‌های مختلف در ایتالیا در حال کار و فعالیت هستند.

امروزه، ایتالیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این کشور در زمینه مهندسی و نساجی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. کشاورزی نیز نقش زیادی در اقتصاد ایتالیا دارد. یه طور کلی، ایتالیا اقتصاد خوب و کارآمدی دارد.

نرخ مالیات در کشور ایتالیا

در ایتالیا نیز، دولت به منظور تامین هزینه‌های خود از مردم مالیات می‌گیرد. مالیات‌ها در ایتالیا شامل مالیات بر درآمد، مالیات بر شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات تامین اجتماعی می‌شود.

مالیات بر درآمد به مالیات گفته می‌شود که دولت از حقوقی که افراد در طول سال یا در طول ماه در می‌آورند، می‌گیرد. این مالیات شامل حقوق مستمری، نرخ‌های بهره، و بازنشستگی می‌شود. نرخ این نوع مالیات بین ۲۳ تا ۴۳ درصد متغیر است. هر قدری که درآمد افراد بیشتر باشد مالیات بیشتری را باید پرداخت کنند.

در رابطه با ارزش افزوده نیز، زمانی که شما در ایتالیا کالایی را می‌خرید یا خدماتی را دریافت می‌کنید باید مبلغ اضافه‌تری را در صورت حسابتان پرداخت کنید. آن مبلغ اضافه در واقع مالیاتی است که شما در ازای آن خدمات یا کالاها به دولت پرداخت می‌کنید.

در رابطه با مالیات شرکت‌ها نیز، دولت ایتالیا از شرکت‌ها و استارت آپ‌ها در ازای میزان درآمد سالیانه آن‌ها مالیات دریافت می‌کند. این میزان مالیات متغیر است و بستگی به شرکت و درآمد سالانه آن دارد.

واقعیت‌های جالب درباره کشور ایتالیا

یک سری حقایق درباره ایتالیا وجود دارد که شاید برایتان جالب باشد. کشور ایتالیا توانسته بیشتر اثر تاریخی را در یونسکو ثبت جهانی کند. این کشور به لحاظ اقتصادی در رتبه هشتم جهانی قرار دارد. مافیا در ایتالیا حدود هفت درصد از تولید ناخالص آن را تامین میکند. یک سوم از مردان ایتالیا در سن ۳۰ تا ۳۵ سال مجردند و با خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. بسیاری از ایتالیایی‌ها به جن باور دارند و هر ساله بیش از ۵۰۰ هزار نفر از آن‌ها پیش جنگیر می‌روند. همچنین شاید برایتان جالب باشد که در ایتالیا هیچ کالباسی وجود ندارد.

روش‌های مهاجرت به ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا مانند سایر کشورها روش‌های مختلفی وجود دارد. هر ساله افراد زیادی برای اهداف مختلف به ایتالیا مهاجرت می‌کنند. مهاجرت از روش‌های متفاوتی امکان‌پذیر است. مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت از طریق خانواده و مهاجرت از طریق پناهندگی از جمله راه‌های مهاجرت به ایتالیا به حساب می‌آید. در این میان، مهاجرت از طریق تحصیل و مهاجرت از طریق کار بیشتر از سایر روش‌ها متداول است.

کشور ایتالیا یکی از کشورهای خوب و مقرون به صرفه برای تحصیل به حساب می‌آید. کیفیت آموزشی در این کشور بسیار بالا است و از آنجایی که بیشتر دانشگاه‌ها در ایتالیا دولتی هستند می‌توان با کمتر از ۹۰۰ یورو در سال در آن‌ها ثبت نام کرده و درس خواند. آزمون ورودی این دانشگاه‌ها در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها راحت‌تر است. درس‌ها به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شوند. در نتیجه به یادگیری زبان ایتالیایی نیاز نیست. برای این منظور با توجه به رشته و مقطع تحصیلی تان، ابتدا یک رزومه از خودتان تهیه کرده به همراه ریز نمرات‌تان به صورت ترجمه شده به دانشگاه مورد نظر ارسال می‌کنید. در صورت تایید و قبولی از سمت دانشگاه در آزمون ورودی شرکت کرده و بعد از قبول می‌توانید ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید.

بسیاری از افراد از طریق اخذ ویزای کاری به ایتالیا مهاجرت می‌کنند. ایتالیا یک کشور توسعه یافته است و اقتصاد آن بسیار قوی است. از این رو با توجه به شغلتان باید یک رزومه خوب تهیه کرده و آن را ترجمه کنید سپس به ادارات کاریابی ارسال کنید. در صورت تایید قبولی به سفارت ایتالیا مراجعه نموده و ویزای کاری بر اساس مدت زمان معین می‌گیرید.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *