همه چیز درباره کشور ترکیه

ترکیه یک کشور توریستی که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمی از آن در قاره اروپا واقع شده است. میزان بارندگی در این کشور بسیار زیاد است. موقعیت جغرافیای ترکیه به گونه‌ای است که آن را به یکی از کشورهای حساس دنیا تبدیل کرده است. ترکیه یک گذرگاه برای اروپا و جنوب غرب آسیا به شمار می‌آید. به همین دلیل کشورهای زیادی برای انرژی و ترانزیت کالا از ترکیه استفاده می‌کنند. ترکیه دارای قدمت تاریخی نما و جاذبه‌های توریستی زیادی را در دل خود جای داده است. از این رو هرساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا از جمله ایران به این کشور سفر می‌کنند. زبان رسمی این کشور زبان ترکی استانبولی است. اما زبان‌های دیگری مانند زبان ترکی آذربایجانی، ارمنی و کردی نیز در این کشور در میان برخی قوم‌ها رواج دارد. اما به طور کلی، زبان مادری مدرم ترکیه ترکی استابولی است. این زبان یکی از بان‌های قدیمی دنیا به حساب می‌آید. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی را درباره ترکیه در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای قدیمی با تاریخی غنی است. ترک‌ها از یک سری جهات شبیه به ایرانی‌ها هستند. مردم ترکیه بسیار خونگرم‌اند و به خانواده بسیار توجه دارند. زمانی که شما به ترکیه سفر می‌کنید، متوجه خواهید شد که مردم ترکیه بسیار خونگرم و دوست داشتنی هستند. این مردم بسیار مهمان نوازند و تمایل دارند که با مردمان دیگر آشنا شوند. شاید یکی از بهترین چیزهایی که آن‌ها را خوشحال می‌کند، صحبت کردن با یک فرد غریبه باشد. ترک‌ها بسیار دوست دارند که درباره تاریخ و فرهنگشان صحبت کنند. بنابراین اگر می‌خواهید که با آن‌ها یک گفتگوی دوستانه داشته باشید بهتر است که از تاریخ و ملیتشان حرف بزنید. همچنین دین اصلی مردم ترکیه اسلام است و بسیار به باورهای دینی‌شان پایبند هستند.

ترک‌ها از کلمه خوش آمدید در بسیاری از رستوران‌ها و مغازه‌ها استفاده می‌کنند. ترک‌ها معمولا در دوستی روابط طولانی مدت دارند و بسیار متعهد هستند. در بسیاری از مواقع آن‌ها مهمانان‌شان را به منزل دعوت می‌کنند و از این کار بسیار لذت می‌برند. در اصلاح ترک‌ها شب نشینی دارند و اگر مهمان خانه میزبان را زود ترک کند به نوعی به او بی‌احترامی کرده است. ترکیه معمولا از مهمانان‌شان به طور مفصل پذیرایی می‌کنند. همچنین از انجایی که در اسلام به داشتن رابطه خوب با همسایه‌ها تاکیده شده است، ترک‌ها رابطه بسیار خوبی با همسایه‌هایشان دارند و حتی برای آن‌ها غذا می‌فرستند. همسایه‌ها نیز در ظرف غذای آن‌ها چیزی گذاشته و ظرف را برمی گردانند. در صورتی که فردی عذادار باشد، همسایه تا سه روز برای او غذا می‌ببرند. خانواده عذادار تنها حلوا می‌پزد و با آن از مهمان‌ها پذیرایی کرده و برای همسایگان می‌فرستند. در رابطه با خرید فروش و مسائل مالی، ترک‌ها بسیار چانه می‌زنند و چانه زنی جزئی از فهنگ ترک‌ها به حساب می‌آید.

در خانواده‌های ترکیه‌ای رئیس هر خانواده مرد آن خانواده است. بر اساس قانون، زن بعد از اینکه با مردی ازدواج می‌کند از نام خانوادگی مرد استفاده میکند. در ترکیه مسئله چند همسری بود کاملا غیرقانونی است و اگر فردی ازدواج می‌کند باید ثبت شود. زنان در دوره‌های معیتی برای دورهمی با همسایگان و دوستان برای چای در عصرها دور هم جمع می‌شوند. معمولا در تعطیلات آخر هفته، بیشتر خانواده‌های ترک به تئاتر، سینما و گردش می‌روند. در ترکیه به لحاظ فرهنگی و سنتی درست نیست که خانم‌ها به قهوه خانه یا چای خانه‌ها بروند. از این رو خانم‌ها برای سرو چایبه باغ‌ها یا کافه‌ها می‌روند.

در رابطه با ازدواج در ترکیه، ابتدا دختر و پسر باهم توافق می‌کنند و سپس خانواده‌های آن‌ها با هم آشنا می‌شوند و درباره ازدواج آن دو تصمیم می‌گیرند. مراسم ازدواج در ترکیه با رسوم و عقاید خاص انجام می‌گیرد. برای مثال، زمانی که یک دختر ازدواج می‌کند، همه دوستان او نامشان را روی کاغذ نوشته و داخل کفش عروس می‌گذارند و در آخر یک اسم را در می‌آورند. هر اسمی که در بیاید به عنوان نفر بعدی که عروس می‌شود تلقی می‌شود.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور ترکیه

همان طور که قبلا اشاره کردیم، موقعیت جغرافیایی ترکیه به گونه‌ای است که آن را به یک کشور منحصر به فرد در منطقه تبدیل نموده است. بخشی از این کشور آسیایی و بخش دیگر آن اروپایی است. در واقع، این کشور هم در قاره اروپا و هم در قاره آسیا واقع شده است. در طول زمان‌های مختلف از ترکیه به عنوان پلی بین این دو قاره استفاده می‌شد. ترکیه به لحاظ جغرافیایی در منطقه شرق مدیترانه واقع شده است. مساحت این کشور از تمام کشورهای اروپایی بیشتر است. ترکیه دارای وسعت شمالی جنوبی است و از ۴۸۰ تا ۶۴۰ کیلومتر متغیر بوده و از غرب به شرق حدود ۱۰۰۰ کیلومتر امتداد دارد. در شمال این کشور دریای سیاه واقع شده و از شمال شرقی با کشورهایی مانند ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و ایران هم مرز است. این کشور از جهت جنوب شرقی با کشورهای سوریه و عراق هم مرز بوده و دریای مدیترانه در جنوب آن واقع شده است. آنکارا پایتخت ترکیه است. استانبول یکی دیگر از شهرهای معروف و پرجمعیت ترکیه است که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای بندری ترکیه به حساب می‌آید. مساحت ترکیه، ۶۴۴۰ کیلومتر است و از این مقدار حدود یک چهارم آن خشکی و بقیه آن دریا است.

مردم ترکیه بسیار خونگرم هستند و زبان اصلی آن‌ها ترکی استانبولی است. این مردم فرهنگ بالایی دارند و بسیار به یکدیگر احترام می‌گذارند. دین اصلی مردم ترکیه اسلام بوده وبه شدت به ارزش‌های اسلامی دین‌شان پایبندند. مردم ترکیه با غریبه‌ها خوب رفتار می‌کنند و تمایل به معاشرت با آن‌ها دارند.

آب و هوا

آب و هوای ترکیه بسیار متنوع بوده و آب و هوای آن معتدل و نیمه قاره‌ای است. آب و هوای این کشور شدیدا تحت تاثیر دریا سیاه در شمال، مدیترانه در جنوب و رشته کوه‌هایی است که در غرب آن واقع شده است. وجود دریا و کوه باعث ایجاد تضادهایی در حاشیه ساحلی و فضای داخلی گردیده است. بسیاری از شهرها و مناطق ترکیه در زمستان بارش حداکثری دارند و همچنین در تابستان این مناطق بسیار خشک هستند. به همین دلیل بین فصل زمستان و تابستان در این کشور اختلاف دمای زیادی وجود دارد. ترکیه به لحاظ جغرافیایی در موقعیت خاصی از دنیا قرار دارد و به همین دلیل دارای مشخصات منحصر به فرد از جمله آب و هوایی مطلوب است.

جمعیت

ترکیه یک کشور بزرگ است و دارای موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی است. بر اساس آخرین سرشماری که در سال ۲۰۲۱ انجام شده است در این کشور اروپایی آسیایی ۸۵.۰۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند. همچنین این کشور بسیار مهاجرپذیر است و هرساله افراد زیادی در سراسر دنیا برای کار، ادامه تحصیل یا زندگی به ترکیه مهاجرت کرده و در آنجا زندگی می‌کنند. از آنجایی که ترکیه و ایران همسایه هستند بسیاری از ایرانیان نیز به این کشور تردد دارند یا در آن زندگی می‌کنند.

استان‌های ترکیه

ترکیه که در آسیای صغیر واقع شده است، دارای ۸۱ استان و ۷ ناحیه است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید که مرکز سه استان این کشور هم نام اند. ما در اینجا قصد داریم که درباره ۷ ناحیه اصلی این کشور اطلاعاتی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم.

تنگه بسفر

این تنگه دریای مرمره و داردانل را با دریای سیاه به هم متصل مکرده و دریای ارژه را به دریای مره مره وصل میکنید. کوه آرارات بلندترین قله ترکیه است. ارتفاع این کوه به ۵۱۳۷ متر می‌رسد.

منطقه دریای سیاه

اگر به نقشه نگاه کنید متوجه می‌شوید که دریای سیاه در شمال ترکیه واقع شده است. این دریا در واقع بین اروپا و آسیا قرار دارد و می‌توان گفت که حد غربی قفقاز توسط این دریا شکل گرفته است. استانبول یکی از شهرهای ساحلی دریای سیاه است که به نوعی بزرگترین شهر در ترکیه به حساب می‌آید. بندرهای معروفی در این شهر واقع شده اند.

منطقه اژه

منطقه استراتژیک و مهمی در غرب ترکیه قرار دارد. این منطقه اژه نامیده می‌شود. منطقه اژه در شمال به مرمره، در غرب به دریای کوچک اژه، در جنوب به مدیترانه و شرق به آناتولی مرکزی می‌رسد. منطقه اژه طبیعت منحصر به فردی دارد و به همین دلیل هرساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

دریای مدیترانه در جنوب ترکیه

دریای مدیترانه در کنار اقیانوس اطلس واقع شده و دو قاره اروپا و آسیا را به هم وصل می‌کند. مدیترانه به لحاظ ترابری و کشتیرانه یکی از دریاهای حائز اهمیت جهان است. سواحل مدیترانه در جنوب ترکیه قابل مشاهده هستند. ناحیه جنوب ترکیه فقط به دریا متصل نیست و کوه‌های تورس در آن ناحیه قرار دارند.

منطقه آناتولی مرکزی

کلمه آناتولی یک واژه یونانی است که معنی تابش خورشید از شرق است. اگر به نقشه ترکیه نگاه کنید متوجه خواهید شد که این منطقه در مرکز ترکیه واقع شده است. آنکارا که پایتخت ترکیه است در همین منطقه قرار دارد. در این منطقه می‌توانید آثار تاریخی زیادی را مشاهده کنید.

آناتولی شرقی

منطقه آناتولی شرقی در ترکیه دارای بیشترین مرز با کشور ایران است. همچنین این منطقه با کشورهای گرجستان و ارمستان نیز مرز مشترک دارد. در زمان امپراطوری عثمانی، منطقه آناتولی شرق درگیر چندین جنگ بزرگ با کشور همسایه خود یعنی ایران داشته است. از شهرهای معروف این منطقه می‌توان به وان اشاره کرد.

منطقه کردستان ترکیه

منطقه کردستان ترکیه در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. احتمالا تاکنون چندین بار نام کردستان عراق و ترکیه به گوشتان خورده است. کردها به طور کلی در جهان در سه منطقه زندگی می‌کنند که شامل کردستان ایران، کردستان ترکیه و کردستان عراق است. کردستان ترکیه جزو نخستین جلگه‌های حاصلخیز جهان به شمار می‌رود. این منطقه با عراق و سوریه مرز مشترک دارد.

۱۰ شهر بزرگ کشور ترکیه

ترکیه کشوری است که به لحاظ جغرافیایی وسعت زیادی دارد. این کشور آسیایی و اروپایی شهرها و استان‌های زیادی را در دل خود جای داده است. در اینجا قصد داریم ده تا از بزرگترین شهرهای ترکیه را به شما معرفی کنیم.

آنکارا که پایتخت ترکیه است، یکی از شهر بزرگ و استراتژیک این کشور به حساب می‌آید. آنکار در واقع یک شهر سیاسی وصنعتی است. آرامگاه آتاترک در این شهر قرار دارد. متوسط هزینه‌ها در آنکار از تهران کمتر است. صنعت حمل و نقل این شهر معمولی است و وسایل پیشرفته‌ای ندارد. بسیاری از مهاجران این شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

یکی دیگر از شهرهای بزرگ ترکیه شهر استانبول است. بسیاری از افراد این شهر را پایتخت فرهنگی اروپا می‌دانند. هرساله گردشگران زیادی از این شهر بازدید می‌کنند و از این نظر رتبه سوم را در جهان دارد. استانبول به لحاظ جمعیت نیز جز شهرهای پر جمعیت جهان ترکیه به حساب می‌آید. از آنجایی که این شهر بسیار شلوغ است، میزان ترافیک آن نیز بسیار زیاد است.

یکی دیگر از شهرهای بزرگ ترکیه، شهر ازمیر آن است. این شهر در ساحل دریای اژه واقع شده است. علت برجسته بودن این شهر بناهای تاریخی و بسیار مهم آن است. سالانه گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. در این شهر فیلم‌های متعددی ساخته شده است. به لحاظ اقتصادی نیز ازمیر یکی از شهرهای مهم ترکیه به حساب می‌آید.

از دیگر شهرهای بزرگ ترکیه می‌توان به آنتالیا اشاره کرد. آنتالیا جاذبه‌های گردشگری و توریستی زیادی دارد. سواحل دیدنی و زیبای آنتالیا از جمله جاذبه‌هایی است که گردشگران زیادی را به سمت این شهر جذب می‌کند. آنتالیا در فصل تابستان بسیار محبوب است و جایگاه خوبی را به لحاظ تفریحات آبی دارد.

بورسا یکی از شهرهای صنعتی و زیبای ترکیه است. این شهر در شمال غربی ترکیه و در سواحل زیبای دریای مرمره قرار دارد. قیمت اجاره خانه‌ها در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه مقرون به صرفه بوده و هزینه زندگی در آن پایین‌تر است. این شهر در دل خود امکانات تفریحی و گردشگری زیادی را جای داده است. چندین کارخانه اتومبیل‌سازی در این شهر واقع شده اند.

آدانا از دیگر شهرهای بزرگ ترکیه به حساب می‌آید. این شهر به لحاظ تاریخی و فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. آدانا زیبایی‌های زیادی دارد و جزو بهترین شهرهای ترکیه به حساب می‌آید. در این شهر کیفیت خدمات درمانی بسیار بالا بوده و بیمارستان‌های مجهزی در آن قرار دارند. از آنجایی که مهاجران زیادی در این شهر زندگی می‌کنند، بیشتر مردم آدانا به زبان انگلیسی تسلط دارند.

شهر غازی عینتاب یکی دیگر از شهرهای بزرگ ترکیه است. این شهر در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. خیلی‌ها شهر غازی عینتاب را به دلیل پاکیزه آن می‌شناسند. تنوع غذا در این شهر بالا بوده و یکی از قطب‌های اقتصادی ترکیه به حساب می‌آید. به طور کلی، زندگی در این شهر مقرون به صرفه و اقتصادی است.

از دیگر شهرهای بزرگ ترکیه می‌توان به شهر قونیه اشاره کرد. این شهر از نظر جغرافیایی در جنوب ترکیه واقع شده است. شهر آنتالیا در همسایگی قونیه قرار دارد. آرامگاه مولانا در شهر قونیه واقع شده و از این جهت این شهر بسیار حائز اهمیت است. هر ساله، توریست‌های زیادی از این شهر دیدن می‌کنند.

شهر دیاربکر یکی دیگر از شهرهای بزرگ ترکیه است. دیاربکر یک شهر کهن و قدمتی ترکیه به حساب می‌آید. این شهر از نظر جغرافیایی در بخش جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. این شهر در دل خود جاذبه‌های تاریخی زیادی را جای داده است و به همین دلیل گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن ترکیه

تذکیه در همسایگی ایران واقع شده است. به همین دلیل، هرساله ایرانیان زیادی به این کشور سفر کرده و همچنین بسیاری ازآن‌ها در این کشور زندگی می‌کنند. بیشتر ایرانیان ساکن ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، آلانیا، آنتالیا، ازمیر، ترابزون و ارزروم ساکن هستند.

گرانترین و ارزان‌ترین شهرهای کشور ترکیه

همواره برای مهاجران هزینه‌های زندگی در یک شهر مسئله بسیار مهمی است. در رابطه با ترکیه هم همین طور است. هزینه زندگی در یک سری از شهرهای ترکیه ارزان‌تر و در یک سری از شهرهای آن گرانتر است. در اینجا شهرهای ارزان و گران ترکیه را به شما معرفی می‌کنیم.

شهرهای ارزان ترکیه شامل آدی یامان، آفیون، آغری، آماسیا، آرتوین، بیلجیک، بالیک اسیر، بینگل، بیتلیس، بولو، بوردور، چناق قلعه، چانکیری، چوروم و هاری است. به طور کلی، هزینه زندگی در این شهرها در مقایسه با شهرهای بزرگ ترکیه پایین‌تر است.

سیستم سیاسی کشور ترکیه

نظام سیاسی ترکیه یک نظام پارلمانی به حساب می‌آید. بر اساس این نظام، نخست وزیر در واقع رئیس حکومت است. این نوع نظام مبتنی بر تفکیک قدرت پیش می‌رود. شورای وزیران قدرت اجرایی را اعمال میکنند.

وضعیت اقتصادی کشور ترکیه

ترکیه یک کشور توریستی و هرساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. این مسئله باعث شده که این کشور بخشی از درآمد خود را از این طریق کسب کند. این کشور به لحاظ اقتصادی فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. بدون شک پیشرفت اقتصادی این کشور سبب شد که افراد زیادی به فکر مهاجرت به ترکیه بیافتند. این کشور توانست رتبه ۱۶ را در اقتصاد جهانی به دست بیاورد. این کشور در زمینه‌های مختلف، پوشاک، شیشه، سیمان، کشاورزی، نساجی و بسیاری از صنایع دیگر فعالیت دارد. همه اینها باعث رونق اقتصادی این کشور شده است.

نرخ مالیات در کشور ترکیه

در ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، دولت برای گذراندن امور کشور مالیات بر درآمد، مالیات بر هزینه و مالیات بر دارایی می‌گیرد. مالیات بر درآمد با توجه به میزان درآمد افراد مشخص می‌شود و نرخ آن برای افراد متفاوت است. مالیات بر درآمد در ترکیه بین ۱۵ تا ۴۰ درصد است. مالیات بر دارایی نیز بر اساس دارایی‌های فرد تعیین شده و فرد موظف است که آن را بپردازد. مالیات بر هزینه مربوط به اقلامی است که شما خریداری می‌کنید. هر بار که رسید خریدتان را می‌گیرید متوجه خواهید شد که مبلغی را اضافه‌تر بابت مالیات پرداخت نموده اید.

واقعیت‌های جالب درباره کشور ترکیه

یک سری واقعیت‌های جالب در رابطه با ترکیه وجود دارد که احتمالا آن را نمی‌دانید. نخست اینکه قدیمی‌ترین و و نخستین بازار جهان در این کشور واقع شده است. این بازار همچنین بزرگترین بازار جهان به حساب می‌آید. بازار بزرگ ترکیه دارای ۶۱ خیابان و حدود ۳ هزار مغازه است.

در ترکیه همواره از سینه مرغ در دسرها استفاده می‌کنند. سینه مرغ به شکل نوعی پودینگ سرو می‌شود. پودینگ در واقع ترکیبی از شیر، مرغ سوخاری و شکر است که با دارچین ارائه می‌شود. این دسر مزه خوبی دارد. این غذا به نوعی تداعی کننده حکومت عثمانی است.

نوعی لاک پشت نادر در جهان وجود دارد که در ساحل مدیترانه در منطقه حفاظت شده زندگی می‌کند. این لاک پشت‌ها معمولا بین ماه‌های می‌و اکتبر به ساحل می‌رسند تا در آنجا تخمک‌گذاری کنند و جمعیتشان را افزایش دهند. هرساله حدود ۳۰۰ لانه لاک پشت در این سواحل به چشم می‌خورد.

روش‌های مهاجرت به ترکیه

هرساله افراد زیادی به ترکیه مهاجرت می‌کنند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد که متداول‌ترین آن‌ها مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق خرید ملک، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و مهاجرت از طریق اخذ شهروندی است. از میان این روش‌ها مهاجرت از طریق کار و خرید ملک بیشتر رواج دارد.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *