همه چیز درباره کشور فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی بوده و هرساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا از این کشور دیدن می‌کنند. این کشور زیبا و توریستی در جنوب غربی قاره اروپا واقع شده است. مساحت فرانسه ۵۴۳۹۶۵ کیلومتر مربع است و از این رو به عنوان بزرگترین کشور اروپایی شناخته می‌شود. با توجه به وسعت جغرافیایی و موقعیت مکانی فرانسه، این کشور آب و هوای مختلفی دارد. در واقع، آب و هوا در شهرهای مختلف فرانسه متفاوت است. در این کشور می‌توانید رشته کوه‌های مرتفع، دشت ها، کوهستان‌ها و سواحل زیبا را ببینید. فرانسه یکی از کشورهایی است که سواحل آن به دریای اطلس می‌رسد. بر اساس آخرین سرشماری‌های انجام شده حدود ۶۷.۵ میلیون نفر در فرانسه زندگی می‌کنند. به همین دلیل فرانسه دومین کشور بزرگ اروپایی از نظر جمعیت به حساب می‌آید. زبان رسمی فرانسه، زبان فرانسوی است و دین غالب مردم فرانسه دین مسیحی کاتولیک است. حدود یک درصد از فرانسوی‌ها یهودی هستند. اما مردم این کشور از هر قوم و مذهبی که باشند به یکدیگر احترام می‌گذارند. ما در این مقاله هر آنچه را که نیاز است درباره فرانسه بدانید، در اختیارتان قرار میدهیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب رسوم فرانسه

فرهنگ و آداب رسوم یک کشور مسئله بسیار مهمی است و بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشوری دارند، ابتدا درباره فرهنگ و آداب و رسوم آن مطالعه می‌کنند. بسیاری از مردم کلی مردم فرانسه را به پاریس ربط می‌دهند که مرکز مد، معماری و هنر این کشور به شمار می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید خود واژه فرهنگ از فرانسه گرفته شده است. فرانسوی‌ها تاریخ غنی دارند و از این رو از فرهنگ بالایی برخوردار هستند. آداب و رسوم فرانسوی‌ها در دنیا زبانزد است. در این کشور، مردمانی با فرهنگ و قومیت مختلف زندگی کرده و می‌کنند. مردمان فرانسه معتقدند که باید به هر قوم و نژادی احترام گذاشته شود و هر گونه رفتار دیگر بی‌احترامی به حساب می‌آید. فرانسوی‌ها چندین آداب و رسم و رسوم جالب دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

در فرانسه، غذا خوردن دارای رسم و رسوم خاصی است. اگر کسی شما در فرانسه به مهمانی و سرو شام دعوت کرد، بر اساس رسم و رسوم فرانسوی‌ها باید یک ربع تا ۲۰ دقیقه دیرتر بروید و به نوعی میزبان‌تان را سوپرایز کنید. اما اگر کسی شما را برای ناهار دعوت کرد، باید تمام تلاش‌تان را کنید تا سروقت به ناهار برسید و حتی یک دقیقه هم نباید دیر کنید. همچنین موقع غذا خوردن چاقو را در دست راست و چنگال را در دست چپ بگیرید و تا وقتی که میزبان به شما تعارف نکرده، نباید شروع به غذا خوردن کنید. در زمان غذا خوردن دستتان را روی پایتان نگذارید. در صورتی که می‌خواهید کاهو بخورید آن را دور چنگال بپیچید. در فرانسه نباید به هیچ عنوان میوه را با پوست بخورید. معمولا در زمان سرو شام فرانسوی‌ها درباره مسائل مهم کشور صحبت می‌کنند، عدم صحبت کردن و نظر ندادن به نوعی بی‌احترامی به حساب می‌آید.

فرانسوی‌ها هنگام سرو نوشیدنی آن را کمی سرد یا ولرم می‌نوشند. همچنین هیچ نوشیدنی الکی را نباید در فرانسه با یخ سرو کنید. زیرا این حرکت یک رفتار توهین‌آمیز به حساب می‌آید. همچین فرانسوی‌ها هنگام سرو چای یا قهوه از فنجان استفاده نمی‌کنند. آن‌ها چای یا قهوه خود را داخل یک کاسه کوچک ریخته و آنگاه سرو می‌کنند.

فرانسوی‌ها زمانی که دوستان و آشنایانشان را می‌بینند دوبار گونه‌های آن‌ها را بوس می‌کنند. این به منزله خوش آمد گویی و استقبال است. همچنین در فرانسه تنها افرادی را می‌توانید با نام کوچک صدا کنید که جز دوستان نزدیکشان هستند. همچنین در زمان ورود به مغازه باید از عبارت‌هایی مانند «صبح بخیر» «عصر بخیر» استفاده کنید. در فرانسه دوستان نزدیک چندین بار در روز به هم زنگ می‌زنند و احوال پرسی میکنند. در صورتی که فردی از شما تعریف می‌کند، نباید سریعا تشکر کنید زیرا این نشانه تکبر شماست. همچنین در صورت خرید از مغازه همراه خودتان کیسه پارچه‌ای یا بازیافتی داشته باشید. زیرا فرانسوی‌ها روی این مسائل حساس اند. در غیر این صورت باید برای خرید این کیسه‌ها پول بیشتری بدهید.

جغرافیای طبیعی و انسانی فرانسه

بسیاری فرانسه را تحت عنوان کشور شش ضلعی می‌شناسند که این عمدتا به دلیل شکل جغرافیایی این کشور بر روی نقشه است. مساحت فرانسه ۵۴۳۹۶۵کیلومتر مربع است و از این رو یکی از کشورهای بزرگ قاره اروپا به حساب می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که به لحاظ مساحتی ایران سه برابر فرانسه است. یک پنجم از مساحت اتحادیه اروپا را فرانسه تشکیل داده است. فرانسه با کشورهای ایتالیا، بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ، موناکو و اسپانیا مرز مشترک دارد. فرانسه در غرب قاره اروپا قرار دارد. همچنین این کشور با دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس هم مرز است. فرانسه حدود ۶۷.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و جز بیست کشور پر جمعیت جهان به حساب می‌آید. حدود ۸۲ درصد از مردم فرانسه در مناطق شهری ساکن هستند. امید به زندگی فرانسوی‌ها برای آقایان ۸۰.۴ سال و برای خانم‌ها ۸۵.۸ سال است.

حدود نیمی از خاک فرانسه را مراتع و جنگل‌ها تشکیل داده اند. رشته کوههای پیرنه در بخش غربی فرانسه واقع شده اند. این رشته کوها فرانسه و اسپانیا را از هم جدا می‌کند. این رشته کوه‌ها شیب تندی دارند و صعب العبور هستند. قله این رشته کوه‌ها را برف پوشانده است. رشته کوه‌های آلپ، ژروا، و وژ در مرزهای شرقی فرانسه قرار دارند. کوه‌های معروف آلپ نیز در قسمت جنوب شرقی فرانسه واقع شده اند. به همین دلیل هرساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا به این کشور زیبا در دل اروپا سفر می‌کنند.

همچنین فرانسه رودخانه‌های زیادی را در دل خود جای داده است. در برخی از این رودخانه قابلیت کشتیرانی وجود دارد. به همین دلیل حمل و نقل کالاهای زیادی از این طریق صورت می‌گیرد. به طور کلی، آب و هوا در فرانسه معتدل بوده و هوا مطلوب است.

آب و هوا

آب و هوا از شاخصه‌های اصلی برای ارزیابی یک منطقه به منظور مهاجرت و سفر است. فرانسه یکی از کشورهای بزرگ اروپایی به لحاظ وسعت جغرافیایی است. به همین دلیل، آب و هوا در این کشور از شهری به شهر دیگر متفاوت است. برای مثال، ممکن است که در یک شهر هوا کاملا سرد بوده و در شهر دیگر هوا کاملا آفتابی و گرم باشد. شما می‌توانید در قسمت‌های شمال شرق و شرق فرانسه آب و هوای معتدلی را تجربه کنید. در بخش جنوبی کشور فرانسه آب و هوا مدیترانه‌ای است. همچنین شما در قسمت غرب فرانسه شاهد اقلیم اقیانوسی خواهید بود. در این مناطق معمولا بارش زیاد است و تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. این در حالی است که در برخی از شهرهای فرانسه تابستان‌ها گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌ها بسیار سرد است. در پاریس احتمال اینکه برف بیاید کم بوده و بارش‌ها در این شهر ملایم است. ماه می، خشک‌ترین ماه در فرانسه به حساب می‌آید. سواحل مدیترانه که در جنوب فرانسه واقع شده است، خشکترین منطقه بوده و در پاییز و بهار میزان بارندگی در این منطقه بسیار زیاد است.

جمعیت

بر اساس آخرین آمارهایی که در سال ۲۰۲۱ انجام شده است، فرانسه حدود ۶۷.۵ میلیون نفر جمعیت دارد. اکثریت مردم فرانسه مسیح هستند. حدود ۸۰ درصد از فرانسه وی‌ها در مناطق شهری ساکن اند. فرانسوی‌ها در قوم و نژادی که باشند به یکدیگر احترام می‌گذارند و در کنار هم با آرامش زندگی می‌کنند. یک درصد از فرانسوی‌ها یهودی هستند.

استان‌های فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای بزرگ اروپایی است که در غرب این قاره اروپا واقع شده است. این کشور منطقه و قلمروهای زیادی دارد و یکی از کشورهایی است که سواحل آن تا اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه کشیده شده است. فرانسه از نظر مساخت به اندازه افغانستان است و دومین کشور پرجمعیت اروپا است. فرانسه دارای ۱۸ استان که از این تعداد ۱۳ تای آن در بخش مرکزی این کشور قرار دارد.

استان‌های فرانسه شامل استان بورگونی فرانش کنته، استان آکتین لیموزن پراتو شرانت، استان نرماندی، استان گرانت، استان او دو، استان اوورنی رون آلپ، استان برتان، استان وال دلوآر، جزیره کرس، استان گویان، استان گوادلوپ، استان ایل دو، استان مارتینیک، استان مایوت، استان پی دو لا اوآر، استان پروانس آلپ کوت دازور و استان رئونیون است.

۱۰ شهر بزرگ فرانسه

بسیاری از افراد فرانسه را بیشتر به خاطر شهر پاریس می‌شناسند. پاریس پایتخت فرانسه و تنها یکی از شهرهای مهم آن است. در ادامه درباره ده تا از مهم‌ترین شهرهای فرانسه اطلاعاتی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می‌دهیم.

پاریس

بسیاری از مردم جهان پاریس را می‌شناسند و بسیاری آن را مهد فرهنگ و مد می‌دانند. حدود ۲.۲ میلیون نفر در پاریس زندگی می‌کنند و به نوعی بزرگترین شهر فرانسه به حساب می‌آید. تونل مانش پاریس را به لندن متصل کرده است. پاریس فرودگاه بین المللی و مشهوری دارد. یکی از علت‌های شهرت پاریس همین فرودگاه است. شانزه لیزه، برج ایفل، کلیسای نوتردامو و رود سن از جمله جاهای مهم و دیدنی پاریس به حساب می‌آید. موزه لوور نیست در این شهر قرار دارد.

لیون

لیون یکی دیگر از شهرهای معروف فرانسه است. این شهر در نزدیکی مرز سوئیس قرار دارد. حدود ۵۰۰ هزار نفر در این شهر زندگی می‌کنند و سومین شهر بزرگ و پر جمعیت کشور فرانسه به حساب می‌آید. افرادی که به غذا اهمیت می‌دهند شهر لیون را گزینه مناسبی برای سفر می‌دانند. این شهر پر از اغذیه فروشی و رستوران است. لیون به لحاظ جغرافیایی نیز شهر بسیار مهمی به حساب می‌آید. تاریخ این شهر به دوره امپراطوری رم برمی شود.

نیس

یکی دیگر از شهرهای پرجمعیت فرانسه، شهر نیس است. موقعیت جغرافیایی این شهر فوق العاده است. این شهر چشم‌انداز بی‌نظیری در رابطه با سواحل مدیترانه دارد و در فرانسه یک شهر تفریحی به حساب می‌آید. این شهر دارای آب و هوای گرمی است. نام نیس نیز یک اسم تاریخی است.

مارسی

یکی از شهرهای کهن اروپا شهر مارسی است. این شهر ۶۰۰ سال پیش از یونان شکل گرفته است. مارسی به لحاظ موقعیت جغرافیایی در جوار دریای مدیترانه واقع شده و این امر باعث اهمیت ویژه مارسی از گذشته تا به امروز گردیده است. مارسی یکی از قطب‌های اصلی تجاری فرانسه به شمار می‌آید و کشتی‌ها در آن تردد می‌کنند. هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

بوردو

بوردو یکی از شهرهای مهم فرانسه به شمار می‌آید. این شهر در منطقه آکیتن واقع شده است. این شهر به خاطر تاکستان‌های انگورش بسیار شهرت دارد. در این شهر مراسم انگورچینی برگزار می‌شود و با استفاده از این محصول نوشیدنی‌های مختلفی ساخته و سرو می‌شود. بوردو ششمین شهر بزرگ فرانسه به شمار می‌آید.

تولوز

بسیاری شهر تولوز را تحت عنوان شهر صورتی می‌شناسند. این بدین دلیل ساختمان‌های نمادین این شهر است. ساختمان در این شهر عمدتا با آجرهای قرمز روشن و صورتی ساخته می‌شوند. این شهر در قرن ۱۵ یکی از تولیدگنندگان اصلی رنگ نیلی بود. همچنین شهر تولوز یکی از شهرهای ثروتمند فرانسه به حساب می‌آید.

استراسبورگ

یکی از شهرهای جذاب و محبوب در فرانسه شهر استراسبورگ است. هرساله گردشگران زیادی از این شهر بازدید می‌کنند. استراسبورگ در نزدیک مرز آلمان واقع شده است. از این رو تجارت گسترده‌ای با آلمان دارد و مردمان این شهر لهجه آلمانی دارند. بازار کریسمس استراسبورگ یکی از جاذبه‌های اصلی این شهر به حساب می‌آید.

مون پلیه

یکی دیگر از شهرهای بزرگ فرانسه مون پلیه است. این شهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب فرانسه قرار دارد. در این شهر دانشگاه‌های معتبری وجود دارد و دانشجویان زیادی از سراسر دنیا در این شهر درس می‌خوانند. بیش از یک سوم جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند.

نانت

نانت یکی دیگر از شهرهای معروف فرانسه است. در طول تاریخ، این شهر فراز و نشیب‌های زیادی را سپری کرده است. نانت یکی از بزرگترین شهرهای‌بندی فرانسه به حساب می‌آید. در حال حاضر ۳۰۰ هزار نفر در این شهر زندگی می‌کنند.

دیژون

دیژون یکی از شهرهای فرانسه است. این شهر به لحاظ جغرافیایی در شرق کشور فرانسه قرار دارد. این شهر را به دلیل خردل‌هایی که تولید می‌کند می‌شناسند. همچنین در شهر دیژون نمایشگاه‌های بین المللی غذا برگزار می‌شود. هرساله گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن در فرانسه

آمار نشان می‌دهد که ایرانیان ساکن فرانسه بیشتر در شهرهای مون پلیه، پاریس، ایکس آن پروونس، گرنوبل و فرنچ ریورا ساکن هستند. اما به طور کلی، نیمی از ایرانی‌های ساکن در فرانسه در پاریس زندگی می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت که پاریس بهترین شهر برای ایرانیان به حساب می‌آید.

گرانترین و ارزانترین شهرهای فرانسه

همواره مسئله گران و ارزان بودن شهرهای یک کشور برای مهاجران و افرادی که در آن ساکن هستند مسئله مهمی بوده است. ارزان‌ترین شهرهای فرانسه شامل شهر مون پلیه، شهر سن کانتن، شهر مارسی، شهر کان، شهر متز، شهر پواتیه، شهر برست، شهر گرنوبل، شهر لیموژ، شهر لیل و شهر نات می‌شود. در این شهرها هزینه زندگی پایین‌تر و نسبتا معقول است.

گرانترین شهرهای فرانسه شامل پاریس و لیون هستند. در این دو شهر هزینه زندگی در مقایسه با شهرهای دیگر بالاتر است.

سیستم سیاسی کشور فرانسه

سیستم سیاسی کشور فرانسه یک حکومت متمرکز نظام نیمه‌ریاستی جمهوری است. در حال حاضر مکرون رئیس جمهور فرانسه است. قانون اساسی فعلی فرانسه بر اساس بر اساس همه پرسی است که در سال ۱۹۵۸ صورت گرفته است.

وضعیت اقتصادی فرانسه

فرانسه توتستان و تاکستان‌های زیادی دارد. همچنین این کشور باغ زیتون، مرکبات و گل نیز دارد. به همین دلیل است که عطرهای فرانسوی در سراسر دنیا بسیار معروف هستند. رود گارون در جنوب غربی فرانسه واقع شده استو به آن سرزمین شراب و ذرت می‌گویند. در شمال فرانسه گندم به طور فراوانی یافت می‌شود. در جنوب آن نیز صنعت دامدارای پررونق است. به طور کلی اقتصاد فرانسه یکی از اقتصادهای خوب دنیا به حساب می‌آید.

نرخ مالیات در فرانسه

در کشور فرانسه نیز مانند سایر کشورها دولت از مردم مالیات می‌گیرد و هزینه‌های دولت از این طریق تامین می‌شود. در فرانسه مالیات‌ها به سه دسته مالیات بر کالا و خدمات، مالیات بر درآمد و مالیات‌های تامین اجتماعی تقسیم می‌شوند. در صورتی که افراد بخواهند ملک خود را بفروشند باید مالیات بر ملک پرداخت کنند. هر قدری که درآمد فرد بیشتر باشد باید مالیات بیشتری را بپردازد. برای درآمدهای زیر ۹۹۴۶ یورو دولت مالیات نمی‌گیرد. برای درآمدهای بالاتر با توجه به میزان آن نرخ مالیات از ۱۴ تا ۴۵ درصد متغیر است.

واقعیت‌های جالب درباره فرانسه

یک سری واقعیت جالب در رابطه با فرانسه وجود دارد که شاید بسیاری از شما آن را نمی‌دانید. نان‌های باگتی که بسیاری از شما مصرف می‌کنید ریشه فرانسوی دارند و در حال حاضر این نان در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرانسوی‌ها زمان زیادی را به صرف ناهار اختصاص می‌دهند. همچنین فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. بسیاری از توریست‌ها فرانسه را به عنوان محبوب‌ترین مقصدشان معرفی کرده اند. به همین دلیل هرساله حدود ۹۰ میلیون گردشگر از فرانسه دیدن می‌کنند. برای ۳۰۰ سال زبان رسمی این کشور انگلیسی بوده است.

روش‌های مهاجرت به فرانسه

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به فرانسه وجود دارد که شامل مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری روی ملک، مهاجرت از طریق تمکن مالی، مهاجرت از طریق برنامه تجاری و مهاجرت از طریق ازدواج می‌شود. از میان این راه بیشتر افراد مهاجرت از طریق تحصیل و کار را انتخاب می‌کنند. البته افرادی که قصد دارند که با خانواده به فرانسه مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری روی ملک را انتخاب می‌کنند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *