همه چیز درباره کشور لهستان

یکی از کشورهای اروپایی محبوب لهستان است. هرساله افراد زیادی به این کشور سفر می‌کنند. خیلی‌ها نیز به فکر مهاجرت و زندگی دائم در کشور لهستان هستند. این کشور در مرکز قاره اروپا واقع شده است و عضو اتحادیه اروپا است. پایتخت لهستان ورشو است. بسیاری از رویدادهای ورزشی در ورشو برگزار میشود. واحد پول لهستان، زلوتی است، اما از یورو نیز در لهستان استفاده می‌شود. دین اصلی لهستانی‌ها دین مسیحیت است. بیشتر مسیحی‌های لهستانی کاتالوک رومن و درصد کمی از آن‌ها پیرو ارتدکس و پروتستان هستند. برای مردم لهستان، دین مسئله مهمی است. به همین دلیل است که نیمی از مردم لهستان دائما به کلیساها می‌روند و بیشتر لهستانی‌ها در همه مراسم مذهبی شرکت می‌کنند. از این رو لهستان را جزو مذهبی‌ترین کشورهای اروپایی می‌دانند. نژاد لهستانی مربوط به کاشوبیان و سیلیسیان است. بیشتر افرادی که به لهستان مهاجرت می‌کنند، از سه طریق تحصیل، ازدواج و کار اقدام میکنند. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه که نیاز است شما درباره لهستان بدانید در اختیارتان قرار دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم کشور لهستان

هر کشوری دارای فرهنگ و آداب و رسوم مختص خودش است. نخستین گام برای زندگی در یک کشور این است که با فرهنگ و آداب رسوم آن کشور آشنا باشید. لهستان یکی از کشورهای باقدمت و کهن اروپایی است که قدمت تاریخی دارد. قومیت‌های مختلفی در این کشور زندگی می‌کنند که هر کدام از آن‌ها دارای آداب و رسوم خاص خودشان هستند. به همین دلیل است که شما در لهستان شاهد تنوع فرهنگی بسیار زیادی خواهید بود. مهم‌ترین آداب لهستانی‌ها این است که زمانی که همدیگر را می‌بینند سلام و احوال پرسی می‌کنند، به هم دست می‌دهند و تماس چشمی مستقیمی دارند. در لهستان خانواده جایگاه بالایی دارد. از این رو مسائل خانوادگی بسیار حائز اهمیت است. پیاده روی، قایق رانی و دوچرخه سواری جزو تفریحات اصلی جوانان لهستانی به حساب می‌آیند.

در مهمانی ها، در واقع وظیفه میزبان است که معرفی را انجام دهد و عموما از خانم‌ها شروع می‌کند. در صورتی که شما در لهستان به یک مهمانی دعوت شدسد، حتما با خودتان گل و شیرینی ببرید. زیرا اینکار جز فرهنگ لهستانی‌ها به حساب می‌آید. همچنین رک بودن از ویژگی‌های مردم لهستان است. در این کشور مردم آنچه را که در سر دارند خیلی راحت به هم می‌گویند. بسیاری از خانواده‌ها در این کشور با پدربزرگ و مادر بزرگ خود زندگی می‌کنند و از یک سری جهت‌ها شبیه خانواده‌های ایرانی‌ها هستند. برای مثال، خانواده‌ها در بسیاری از مراحل زندگی از فرزندانشان حمایت می‌کنند. همچنین در این کشور زنان و مردان دارای حق و حقوق برابر هستند و نمی‌توان از این جهت بین آن‌ها تبعیض قائل شد.

مذهب و زبان لهستانی‌ها نقش بسزایی در فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها ایفا می‌کند. مردم این کشور در نقاط مختلف آن دارای گویش و لهجه‌های خاص خود هستند که بسیار جذاب است. مردم لهستان به زبان لهستانی حرف می‌زنند. اکثریت مردم لهستان مسیحی هستند. جشن‌های مذهبی در این کشور جزو تعطیلات رسمی به حساب می‌آید و کسب و کارها در این روزها تعطیل هستند.

غذای اصلی در لهستان شامل سیب زمینی، گوشت و نان است. خیلی از لهستانی‌ها شامی را که در آن گوشت به کار نرفته باشد، شام نمی‌دانند. همچنین سیب زمینی به عنوان ماده غذایی اصلی لهستانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین مردم لهستان از نان نیز بسیار زیاد استفاده می‌کنند. برای لهستانی‌ها ناهار بیشتر از شام ارزش دارد و آن را یک وعده غذایی خوب می‌دانند. نکته جالب درباره مردم لهستان این است که چای در آنجا بسیار محبوب است. بسیاری از لهستانی نوشیدنی چای را به قهوه ترجیح می‌دهند و بیشتر آن را سرو می‌کنند. همچنین ماهی نیز در لهستان بسیار محبوب است. آن‌ها همواره در تعطیلات خود از ماهی استفاده می‌کنند.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور لهستان

کشور لهستان در قلب اروپا واقع شده است. لهستان با کشورهای روسیه، اکراین، جمهوری چک و اسلواکی مرز مشترک دارد. همچنین دریای بالتیک در شمال این کشور واقع شده است. به لحاظ وسعت جغرافیایی، لهستان پنجمین کشور بزرگ جهان به حساب می‌آید. لهستان منابع زیادی را در خود جای داده است. مهم‌ترین منابع لهستان سولفور، زغال سنگ، نقره، نک، سرب، مس، محصولات باغی، دانه‌های روغنی، چغندر قند و سیب زمینی است. مساحت لهستان ۳۱۲۶۸۵ کیلومتر است و حدود ۴۰ میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند.

آب و هوا

مسئله آب و هوا یکی از مسائل مهم در هر کشوری است. زیرا بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور را دارند مسائل مختلفی را مد نظر قرار می‌دهند که یکی از آن‌ها آب و هوا است. کشور لهستان در مرکز اروپا واقع شده است و دارای آب و هوای خارق العاده‌ای و بی‌نظیری است. لهستان یک کشور چهار فصل است. در تابستان آب و هوای این کشور بسیار گرم است. لهستان دارای ویژگی اقیانوسی است. از آنجایی که در این کشور تعداد کمی کوه قرار دارد، به همین دلیل در فصل تابستان سایه کمی در لهستان دیده می‌شود. آب و هوای لهستان به گونه‌ای است که حتی در فصل‌های مانند پاییز نیز هوا بسیار گرم است. جزایر کوچک و رودخانه‌های این کشور باعث شده است که تابستان در لهستان یک فصل جذاب و دوست داشتنی باشد.

در بیشتر اوقات، آب و هوای لهستان در فصلپاییز بسیار معتدل و جذاب است. آب و هوای این منطقه اغلب در این فصل نیمه گرمسیری است. لهستان پر از مناطق بکر و دیدنی است که فصل پاییز یک منظر زیبا و به یاد ماندنی را به تصویر می‌کشد. میاگین دمای هوا در فصل پاییز در لهستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. به همین دلیل این فصل یکی از بهترین زمان‌هایی است که می‌تواند به لهستان سفر کرد. می‌توانید در این فصل در طبیعت لهستان قدم بزنید، عکاسی کنید و لذت ببرید.

در فصل بهار آب و هوای لهستان خارق العاده است. آب و هوای لهستان در مناطق کوهستانی در فصل بهار خارق العاده است. در این فصل شما شاهد گل‌ها و شکوفه‌های زیبا و بی‌نظیر هستید و بازدید از آبشارهای روان یکی از بی‌نظیرترین گزینه‌ها برای شما به حساب می‌آید. هوا در بهار مطلوب است و بهترین زمان برای سفر شما خواهد بود.

در زمستان در لهستان مانند بسیاری از جاهای دیگر شاهد کاهش محسوس دما خواهید بود. بادهای سردسیری از سمت سیبری به لهستان می‌آیند و در بسیاری از مواقع شاهد بارش برف شدید خواهید بود. این مسئله باعث شده است که بسیاری از افراد که به زمستان و برق علاقه مندند یا به دنبال انجام ورزش‌هایی نظیر اسکی هستند، فصل زمستان را برای بازدید از لهستان انتخاب کنند.

جمعیت

بر اساس آخرین آماری که در سال ۲۰۲۱ انجام شده است، لهستان ۳۷.۷۸ میلیون جمعیت دارد. مساحت لهستان ۳۱۲۶۸۵ کیلومتر است. دین رسمی لهستان مسیحیت است. مردم لهستان بسیار مذهبی هستند و تقریبا در همه مراسم مذهبی شرکت می‌کنند.

استان‌های کشور لهستان

لهستان دارای ۱۶ استان است. استان‌های کشور لهستان شامل دولنواشلونسکی با مرکزیت وروتسلاو، استان کویافسکو-پومورسکی با مرکزیت بیدگوشچ ترونی، استان ووتسکی با مرکزیت ووج، استان لوبلسکی با مرکزیت لوبلین، استان لوبوسکی (لوبوش) با مرکزیت گورژوف ویلکوپولسکی ژلونا گورا، استان ماووپولسکی با مرکزیت کراکف، استان ماسوویان با مرکزیت ورشو، استان اوپولسکی با مرکزیت اوپوله، استان پودکاروپاسکی (پودکارپاکیه) با مرکزیت ژشوف، استان پودلاسکی با مرکزیت بیاویستوک، استان پومورسکی (پومرانی) با مرکزیت گدانسک، استان اشلونسکی (سیلسیان) با مرکزیت کاتوویتس، استان اشفیتوکشیسکی با مرکزیت کیلتس، استان وارمینسکو مازورسکی (وارمی-ماسوری) با مرکزیت الشتین، استان ویلکوپولسکی (لهستان بزرگ‌تر) با مرکزیت پوزنان و استان زاخودنی پومورسکی (پومرانی غربی) با مرکزیت ششچین است.

شهر‌های بزرگ کشور لهستان

در اینجا قصد داریم چند تا از شهرهای بزرگ لهستان را به شما معرفی کنیم.

ورشو

ورشو که پایتخت لهستان است یکی از بزرگترین شهرهای آن به لحاظ نرخ جمعیتی به حساب می‌آید. مساحت این شهر ۵۱۶.۹ کیلومتر مربع است. حدود یک میلیون ۸۰۰ هزارنفر در ورشو ساکن هستند. به همین دلیل این شهر جزو ده شهر پرجمعیت قاره اروپا قرار دارد. ورشو دارای آب و هوای سردی است و علت این امر این است که ارتفاع این شهر ۱۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است. این شهر از قرن هفدهم به بعد پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. این شهر به لحاظ اقتصادی نیز یکی از شهرهای مهم اروپایی به شمار می‌آید.

گدانسک

این شهر که در گذشته با نام آلمانی‌اش یعنی دانتسیگ معروف بوده یکی از شهرها و بندرهای بزرگ و بسیار مهم لهستان به شمار می‌آید. گدانسک مرکز استان پومرانی است و حدود ۵۰۰ هزار نفر درآن زندگی می‌کنند. مساحت این شهر ۲۶۲ کیلومتر مربع است و جز هفت شهر بزرگ لهستان به حساب می‌آید.

روکلا

بسیاری روکلا را تحت عنوان شهر کوتوله‌ها می‌شناسند. بسیاری از افراد از کودکی آرزو داشتند که کوتوله‌ها را از نزدیک ببینند. داستان کوتوله‌ها در شهر روکلا یک داستان کامل متفاوت است. در این شهر کوتوله‌ها باعث فروپاشی حکومت کمونیستی شدند که در دهه ۸۰ بر لهستان حاکم بود. مجسمه‌هایی از این کوتوله‌ها را به صورت برنزی ساخته‌اند و به نوعی نماد این شهر به حساب می‌آیند.

ترونی

یکی دیگر از شهرهای بزرگ لهستان، ترونی است. این شهر دارای آثار تاریخی زیادی از قرون وسطی است. هر چند ترونی به اندازه شهرهای بزرگ لهستان مشهور نیست، اما جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی آن باعث شده که این شهر به یکی از مقاصد گردشگران و تروریست‌ها تبدیل شود. همچنین ریاضی‌دان مشهور عصر رنسانس یعنی کوپرنیک در این شهر متولد شده است.

کراکوف

دومین شهر قدیمی و بزرگ لهستان کراکف است. این شهر به لحاظ فرهنگی برای اروپا بسیار حائز اهمیت است. به دلیل زیبایی زیاد این شهر، برخی آن را فلورانس لهستان می‌نامند. افرادی که به دنبال خوش گذرانی و شب زنده داری هستند این شهر را برای زندگی یا سفر انتخاب می‌کنند. زیبایی این شهر در کل اروپا بی‌نظیر و تنها با یکبار دیدن از آن عاشق زیبایی‌های آن خواهید شد.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن در لهستان

ایرانیان ساکن لهستان بیشتر در شهرها ورشو، کراکف و گدانسک ساکن هستند. بیشتر ایرانی‌هایی که قصد مهاجرت به لهستان را دارند دو شهر ورشو و کراکف را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

گرانترین و ارزانترین شهرهای کشور لهستان

در اینجا درباره گرانترین و ارزان‌ترین شهرهای لهستان اطلاعاتی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می‌دهیم.

شهرهای ورشو، کراکف، روکلا و گدانسک جزو گرانترین شهرهای لهستان به شمار می‌آیند. هزینه زندگی در این شهرها نسبت به سایر شهرهای لهستان بالاتر است. در یک سری از شهرهای لهستان هزینه زندگی نسبتا پایین‌تر است. این شهرها شامل بیاویستوک، اسلوپیک، تورون، بیدگوشچ، لودز و پوزنان است. به طور میانگین در این شهرها هزینه یک خانواده ۴ نفره بین ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو است.

سیستم سیاسی کشور لهستان

حکومت لهستان یک حکومت چند حزبی است. این کشور دارای دو مجلس قانون‌گذاری است. ساختار سیاسی این کشور بر اساس رئیس جمهور است. در واقع، رئیس مملکت رئیس جمهور است. او وظیفه دارد که نخست وزیر را به پارلمان معرفی کند. در رابطه با صلح و جنگ نیز او تصمیم می‌گیرد.

وضعیت اقتصادی کشور لهستان

طبیعتا، اقتصاد هر کشوری مسئله بسیار مهمی برای آن به حساب می‌آید. لهستان حدود سی سالی است که سیاست آزادسازی اقتصادی دارد. این روش‌ها توانسته که جلوی رکود اقتصادی لهستان را بگیرد. این کشور به لحاظ تولید ناخالص داخلی در رتبه ۲۰ جهانی قرار گرفته است. اقتصاد لهستان خوب است و درآمد این کشور نسبتا بالا است. بیشتر مردم لهستان شغل دارند و آمار بیکاری در این کشور بسیار پایین است.

نرخ مالیات در کشور لهستان

در لهستان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر بحث مالیات در زمینه‌های مختلف وجود دارد. درواقع، دولت‌ها از طریق اخذ مالیات هزینه‌های خود را به دست می‌آورند. در لهستان هر قدری که درآمد فرد بالاتر باشد، باید مالیات بیشتری را به دولت پرداخت کند. کارفرمایان در لهستان باید بین ۱۹.۴۸ تا ۲۲.۱۴ درصد مالیات پرداخت کنند.

واقعیت‌های جالب درباره کشور لهستان

ورشو پایتخت لهستان در جنگ جهانی دوم به دلیل بمباران‌های زیاد به طور کامل از بین رفته بود. این شهر دوباره از نو ساخته شده است. در این کشور می‌توانید بیابان، کوه، جنگل، دریا و همه چیزهای طبیعی را ببنید. لهستان تنها کشور اروپایی است که کویر دارد. به همین دلیل توریست‌های زیادی از آن دیدن می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای پوشیدن کلاه در لهستان باید یک سری قوانین خاص را مد نظر قرار دهید. برای مثال، وقتی وارد خانه فردی می‌شوید باید سریع کلاه خودتان را بردارید.

روش‌های مهاجرت به لهستان

لهستان نیز عضو اتحادیه اروپا و شینگن است. متداول‌ترین راه‌ها برای مهاجرت به لهستان از طریق اخذ ویزای کاری، تحصیلی و ازدواج است. برای گرفتن ویزای کاری باید مدارک و سابقه کار خود را تجربه کرده و به شرکت‌ها و مراکز مرتبط با شغل‌تان ارسال کنید. در صورت تایید کارفرمایان می‌توانید به سفارت مراجعه کرده و در صورت تایید ویزای کاری بگیرند. در رابطه با تحصیل هم با توجه به مقطع و رشته تحصیلی، متقاضیان باید مدارک خود را ترجمه کرده و به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. در صورت تایید دانشگاه افراد می‌توانند برای ادامه تحصیل نسبتا به اخذ ویزای تحصیلی لهستان اقدام کنند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *