همه چیز درباره کشور نیوزلند

نیوزلند یکی از کشورهای اروپایی است که اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور در واقع یک جزیره کوهستانی به حساب می‌آید. از نظر زیبایی‌های طبیعی، نیوزلند حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در این کشور شما می‌توانید تماشاگر یخچال‌های طبیعی، دشت‌های زیبا و وسیع، سواحل بی‌نظیر، جنگل‌های استوایی و تپه‌های زیبا باشید. نیوزلند در واقع از دو جزیره اصلی و شماری از جزایر کوچکتر تشکیل شده است. هرساله گردشگران زیادی به نیوزلند سفر می‌کنند. به طور کلی، در مقایسه با کشور آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، درآمد نیوزلند کمتر است، اما در این کشور کیفیت زندگی بالا است. ولینگتون پایتخت نیوزیلند است. این کشور حدود ۹ میلیون نفر جمعیت دارد. اکثریت مردم نیوزلند مسیحی هستند، با این حال اقلیت‌های مذهبی نیز در این کشور زندگی می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه را که درباره نیوزلند نیاز دارید بدانید، در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور نیوزلند

فرهنگ اصلی مردم نیوزلند یک فرهنگ غربی است. در این کشور هم بومیان و هم مهاجران زیادی زندگی می‌کنند. به همین دلیل فرهنگ نیوزلند تا حد زیادی تحت تاثیر مهاجران بوده است. زبان انگلیسی و زبان مائوری در این کشور رایج است. با این حال زبان‌های دیگری هم نیز در نیوزلند صحبت می‌شود. به طور کلی، با اینکه نیوزلند کشور کوچکی است اما از تمدن بزرگی برخوردار است و ساختار فرهنگی منحصر به فردی دارد.

معروف‌ترین نوع پخت و پز در نیوزلندهنگ نام دارد. هنگی نوعی گودال بزرگ است که داخل آن با سنگ پر میشود. زیر این گودال را از طریق آتش گرمی می‌کنند. زمانی که میزان آتش کم شود و سنگ‌ها به دمایی می‌رسند که می‌توانند بسوزانند، سپس می‌توان ریشه سبزیجات و ماهی را به راحتی در اجاق قرار داد. سپس زمین را برای پخت غذا آماده می‌کنند. آتش درست می‌کنند و زمانی که غذا در حال پخته شدن است، افراد برای نوشیدن دور هم جمع می‌شوند. گاهی اوقات هم کریکت ساحلی بازی می‌کنند. از این طریق، آن‌ها می‌توانند یک روز فوق العاده را کنار دوستانشان بگذرانند.

در کل، مردم نیوزلند مردمان مثبت اندیشی هستند. آن‌ها به ندرت درخواست افراد را رد می‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است که به شما پاسخی دهند که کمی گیج‌تان کند. آن‌ها می‌گویند، آره، نه، هر دو. برای مثال شما ممکن است به یک دوست نیوزلندی‌تان پیشنهاد غذا بدهید. او به شما می‌گوید. آره، نه، متشکرم. این بدان معنی است که او بابت پیشنهادی که به او داده‌اید از شما تشکر می‌کند اما میلی به غذا ندارد. در برخی موارد دیگر که او به سخن شما شک دارد اما تمایل ندارد که به طور مستقیم به آن اشاره کند، از این ساختار استفاده می‌کند.

مردم نیوزلند بسیار خوشرو هستند و از خارجی به خوبی استقبال می‌کنند. اما حریم خصوصی برای آن‌ها حائز اهمیت است و همان طور که حریم خصوصی شما را رعایت می‌کنند، انتظار دارند که شما نیز حریم خصوصی آن‌ها را رعایت کنید. این مسئله برای بسیاری از گردشگران بسیار اهمیت دارد. آن‌ها می‌توانند با نیوزلندی‌ها گپ بزنند، درباره شرایط آب و هوا از آن‌ها سوال کنند و در کل با هم هم کلام شوند. اما با این وجود نباید از آن‌ها سوالات شخصی بپرسید. مثلا از آن‌ها نپرسید که آیا متاهلی یا مجرد. فرزند داری یا خیر. این سوالات خیلی برای نیوزلندی‌ها خوشایند نیست و نوعی لغزش اجتماعی به حساب می‌آید.

بسیاری از مردم نیوزلند از طریق نانوایی‌ها خودشان را سیر می‌کنند. شیرینی ها، خوراکی ها، ساندویچ‌ها و کیک‌ها غذاهای اصلی هستند که مردم در نیوزلند برای ناهار از آن‌ها استفاده می‌کنند. از این رو اگر به نیوزلند سفر می‌کنید، حتما برای یکبارم که شده کیک خانگی آن‌ها را تست کنید. این کیک و شیرینی‌ها برای مردم نیوزلند بسیار حائز اهمیت اند، اما مشخص نیست که این کیک و شیرینی‌ها چرا برای آن‌ها مهم است و ریشه آن به چه چیزی برمی‌گردد.

برخی اوقات نیوزلندی‌ها را به عنوان مردمان تبل توصیف می‌کنند. لهجه آن‌ها به گونه‌ای است که گاهی یک انگلیسی زبان هم متوجه مکالمه بین دو نیوزلندی نمی‌شود. در تابستان ها، می‌توانید جمعیت زیادی را مشاهده کنید که پابرهنه بیرون می‌آیند. حتی در شهرهای بزرگی مانند ولینگتون شما چنین افرادی را مشاهده خواهید کرد.

زمانی که نیوزلندی‌ها به دور هم جمع می‌شوند، معمولا غذایشان را به اشتراک می‌گذارند. برایشان فرقی ندارد که غذایشان کباب باشد یا هنگی. همچنین زمانی که در نیوزلند به مهمانی دعوت می‌شوید، بهتر است که یک چیز کوچک مانند دسر را با خودتان ببرید. در صورتی که میزبان از شما می‌خواهد که یک بشقاب بیاورید به این معناست که قرار است برای ناهار دور هم جمع شوید و باید مقدار غذا با خودتان ببرید.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور نیوزلند

نیوزلند در واقع یک جزیره است. این کشور کوچک در قسمت جنوب غرب اقیانوس آرام قرار دارد. در حقیقت، نیوزلند در نزدیکی نیمکره آب واقع شده است. تعداد زیادی از جزیره ها، این کشور را به وجود آورده اند. بر اساس تخمین ها، نیوزلند از ۶۰۰ جزیره تشکیل شده است. اما دو جزیره اصلی و بزرگ وجود دارد که آن‌ها را جزیره شمالی و جزیره جنوبی می‌نامند. تنگه کوک این دو جزیره را از هم جدا کرده است. جزیره استورت سومین جزیره بزرگ این کشور به حساب می‌آید. مساحت نیوزلند ۲۶۷۷۱۰ کیلومتر مربع است و از این نظر به عنوان یک کشور جزیره‌ای در جهان رتبه ششم را دارد.

اراضی نیوزلند بسیار متنوع هستند. در جزیره جنوبی این کشور کوه‌های آلپ جنوبی قرار دارند. در بخش مرکزی آن یک فلات آتشفشانی بزرگ واقع شده است. به ندرت پیش می‌آید که دما در نیوزلند به کمتر از ۰ درجه سانتی گراد برسد یا از ۳۰ درجه سانتی گراد بالاتر برود. از نظر اقتصادی حدود دو سوم از خاک نیوزلند مفید است و یک سوم آن را کوه‌ها تشکیل داده اند. بیشتر مردم نیوزلند در دو جزیره اصلی آن یعنی جزیره بزرگ شمالی و جنوبی زندگی می‌کنند.

بیشتر از نیمی از جمعیت نیوزلند در بخش جزیره شمالی آن ساکن هستند. منطقه اوکند بیشترین جمعیت را در خود جای داده است. در حقیقت حدود ۴۶ درصد از مردم نیوزلند در این منطقه زندگی می‌کنند. همان طور که قبلا گفتیم زبان رایج مردم نیوزلند زبان انگلیسی است. البته گویش و لهجه‌های مختلفی در نیوزلند وجود دارد. برخی از مردم نیوزلند به زبان مائوری صحبت می‌کنند.

آب و هوا

به طور کلی، بیشتر بادهای غالب به دلیل عرض جغرافیایی از سمت غرب می‌وزند. آب و هوای نیوزلند در کل آب و هوای معتدلی است. متوسط دما در این کشور ۸ درجه سانتی گراد در جزیره جنوبی آن و ۱۶ درجه سانتی گراد در جزیره شمالی آن است. گرم‌ترین ماه‌های سال، فوریه و ژانویه است و سردترین ماه در سال ماه ژوئیه است. به غیر از اوتاگوی مرکزی، اختلاف دمای زیادی در نیوزلند وجود ندارد. اما این امکان وجود دارد که هوا به طور غیر قابل انتظاری تغییر کند. برای مثال، الان ممکن است هوا گرم و آفتابی باشد، اما ناگهان در عرض چند دقیقه هوا ابری شده و باران شدید می‌آید. به طور میانگین، بخش مسکونی و پست نیوزلند بین ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ میلی متر بارش دارد که بیشترین میزان بارش مربوط به سواحل غربی در جزیره جنوبی نیوزیلند است.

جمعیت

نیوزلند یک شور جزیره‌ای کوچک است و حدود ۹ میلیون نفر جمعیت دارد. در این کشور مهاجران زیادی نیز زندگی می‌کنند. این کشور کوچک دارای فرهنگ نسبتا بالایی است. زبان اصلی مردم این کشور زبان انگلیسی است.

استان‌های نیوزلند

نیوزلند دارای ۱۴ استان است. استان‌های نیوزلند شامل استان اوکلند، استان کنتربری، استان ولینگتون، استان وایکاتو، استان اتاگو، استان، بای آف پلنتی، استان ماسی، استان هاوکس بای، استان نلسون، استان، سوت لند، استان تاراناکی، استان هوک بای، استان مارلبورو و استان وستلند می‌شود.

شهرهای بزرگ کشور نیوزلند

در اینجا با چند تا از شهرهای بزرگ نیوزلند آشنا شوید. شهرهای اوکلند، ولینگتون، کرایست چرچ، دنیدن، همیلتون، تائورانگا، نیپیر و پالمرستون شمالی از جمله شهرهای بزرگ نیوزلند به حساب می‌آیند. در برخی از این شهرها مانند اوکلند و ولینگتون دانشگاه‌های مطرحی قرار دارند.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن نیوزلند

بر اساس آخرین آمار‌هایی که صورت گرفته، حدود ۸۰۰۰ ایرانی در نیوزلند زندگی می‌کنند. بیشتر ایرانی‌های ساکن نیوزلند در شهر اوکلند که بزرگترین شهر نیوزیلند است زندگی می‌کنند. ایرانی‌ها همچنین در شهرهایی مانند دنیدن، همیلتون و ولینگتون نیز ساکن اند.

گرانترین و ارزان‌ترین شهرهای نیوزلند

گرانترین شهرهای نیوزلند شامل اوکلند، ولینگتون، دنیدن، و همیلتون می‌شود. در این شهرها هزینه زندگی نسبت به سایر شهرهای نیوزلند بالاتر است.

هزینه زندگی در شهرهایی مانند ناپیر، پالمرستون شمالی، روتوروا و کرایست چرچ نسبت به سایر شهرها پایین‌تر است.

سیستم سیاسی کشور نیوزلند

در حال حاضر نیوزلند، یک حکومت مشروطه سلطنتی و یک دموکراسی پارلمانی دارد. چارلز سوم بالاترین مقام را در نیوزلند دارد و او را پادشاه و رئیس نیوزلند می‌نامند. فرماندار توسط نخست وزیر تعیین می‌شود. فرماندار کل حکم سفیران و وزیران را امضا می‌کند. با این حال اختیاراتی که در دست فرماندار کل است تشریفاتی است. نیوزلند قانون اساسی مدونی ندارد. هر سه سال یکبار انتخابات سراسری برگزار می‌شود و حدود ۱۲۰ نماینده برای پارلمان انتخاب می‌شوند.

وضعیت اقتصادی کشور نیوزلند

نیوزلند با اینکه یک کشور نسبتا کوچکی است اما اقتصاد پیشرفته‌ای دارد. نیوزلند جز کشورهای توسعه یافته است و به لحاظ توسعه انسانی در سال ۲۰۱۳ رتبه هفتم جهانی را به دست آورد. نرخ بیکاری در این کشور پایین و حدود ۵ درصد است. دامداری و کشاورزی بخش اصلی اقتصاد نیوزلند است. همچنین نیوزلند بخشی از درآمد خود را از طریق صنعت توریسم به دست می‌آورد. خانواده‌های نیوزلندی درآمد خوبی دارند و می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی بر بیایند.

نرخ مالیات در کشور نیوزلند

در نیوزلند نیز مانند سایر کشورها، مردم و کسب و کارها باید به دولت مالیات بپردازند. دولت نیوزلند در یک سری موارد از مردم مالیات می‌گیرد که شامل مالیات بر درآمد، مالیات شرکت، مالیات بر فروش، نرخ تامین اجتماعی، نرخ امنیت اجتماعی برای شرکت و نرخ تامین اجتماعی برای کارکنان است. میزان مالیات‌ها در این کشور از ۳ تا ۳۹ درصد متغیر است و بستگی به این دارد که میزان درآمد فرد یا یک کسب و کار در طول سال چقدر باشد.

واقعیت‌های جالب درباره کشور نیوزلند

یک سری حقایق جالب درباره نیوزلند وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. اولین کشوری که خورشید در آن طلوع می‌کند، کشور نیوزلند است. نیوزلندی‌ها سرود ملی مستقلی ندارند و سرود ملی‌شان همان سرود بریتانیا است. نیوزلند جزو نخستین کشورهایی بود که حق زنان را به رسمیت شناخت. اولین بار نیوزلندی‌ها بودند که اورست را فتح کرده و پروتون را کشف نمودند. در این کشور آتشفشان‌های زیادی قرار دارد و به همین دلیل نیوزلند را کشور آتشفشان‌ها می‌نامند. همچنین حشرات و پرندگان در این کشور بسیار بزرگ هستند. صنعت کشاورزی در این کشور بسیار غنی است. نیوزلندی‌ها عاشق ماشین هستند.

روش‌های مهاجرت به نیوزلند

افراد زیادی بنا به دلایل مختلف از جمله کار، تحصیل یا حتی علاقه تمایل دارند که به نیوزلند مهاجرت کنند. راهای مختلفی برای مهاجرت به نیوزلند وجود دارد. این راه‌ها شامل مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق پناهندگی و مهاجرت برای هنرمندان و افراد موفق است. هرساله نیوزلند در زمینه‌های مختلف کاری مهاجران را جذب می‌کند. این کشور در زمینه‌های مختلف به افراد متخصص نیاز دارد. برای اینکار می‌توانید رزومه خود را آماده کرده و به شرکت‌های کاریابی در انگلستان بفرستید. در صورتی که کارفرمایی به تخصص یا کار شما نیاز داشته باشد، به شما دعوت نامه یا نامه پذیرش در کار می‌دهد. در کل معمولا ویزاهای کاری برای مدت زمان مشخصی صادر می‌شوند.

راه دیگر برای مهاجرت کاری به نیوزلند از طریق قرار گرفتن در سیستم امتیازدهی این کشور است. در این سیستم به مهارت‌های فرد نیز امتیاز می‌دهند. مواردی نظیر سن، پیشنهاد کاری، مدرک زبان، سابقه کار و مدرک دانشگاهی حائز اهمیت است. به طور کلی افرادی که متقاضی کار در نیوزلند هستند باید سنشان کمتر از ۵۵ سال باشد.

راه دیگر مهاجرت به نیوزلند از طریق گرفتن ویزای تحصیلی این کشور است. این راه یکی از راه‌های رایج به این کشور به حساب می‌آید. در ابتدا باید اعتبار و ارزش دانشگاه مورد نظرتان در نیوزلند را مورد بررسی قرار دهید. اکثر دانشگاه‌هایی که در نیوزلند قرار دارند از رنک علمی بالایی برخوردارند. برای تحصیل در نیوزلند باید مدرک زبان داشته باشید. برای مقطع کارشناسی آیلتس ۶، برای کارشناسی ارشد آیلتس ۶.۵  و برای دکتری به آیلتس ۷ نیاز دارید. دانشگاه‌های نیوزلند رایگان نیست و باید بابت آن‌ها با توجه به مقطع و رشته تحصیلی‌تان هزینه دهید. با این حال در برخی موارد این دانشگاه‌ها برخی دانشجویان را بورسیه کرده و از آن‌ها شهریه نمی‌گیرند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *