تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا

   کشور آمریکا، همیشه یکی از مقاصد پرطرفدار برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف است. این کشور از کیفیت تحصیلی بالایی برخوردار است و مدارک تحصیلی آن از اعتبار بسیار بالایی برخوردارند. تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا، مقطعی است که امروز به آن خواهیم پرداخت تا با همه جزئیات آن آشنا شده و اگر میخواهید برای این مقطع اقدام کنید، به سهولت این کار را انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

پیش نیاز تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا

قبل از اینکه بخواهید برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا اقدام کنید، باید با یک سری شرایط عمومی و کلی آشنایی داشته باشید. سپس اگر واجد شرایط بودید، به پیش نیازهای دیگر توجه کنید. برای ورود به این مقطع لازم است که شخص متقاضی بالای ۱۷ سال سن داشته باشد و دارای دیپلم ۱۲ ساله باشد. اگر این شرایط را داشت، آن وقت است که به طور جدی میتواند برای شرایط دیگرِ پیش نیاز اقدامات لازم را صورت دهد.

   نکته مهم دیگری که در پروسه اپلای برای مقطع کارشناسی آمریکا باید به آن دقت کنید، فاکتور “سن” است. هرچه سن بالاتر باشد و یا گپ تحصیلی بیشتر باشد، امکان پذیرش در مقطع کارشناسی برای فرد متقاضی پایین تر است.

مدرک زبان برای تحصیل در مقطع لیسانس آمریکا

مطابق با دانشگاه و رشته انتخابی خود باید مدارک زبان مورد نیاز را برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا در رشته مطلوب تان آماده کنید. این مدارک شامل IELTS، TOEFL، SAT، GRE و غیره … می شوند که رشته به رشته متفاوتند. مثلاً برای تحصیل در رشته های مدیریتی که از جمله رشته های پرطرفدار در این کشور هستند، علاوه بر مدارک آیلتس/ تافل، ارائه مدرک GRE نیز الزامی است. برای تحصیل در مقطع لیسانس، معمولاً اکثر دانشگاه ها از متقاضیان مدرک آیلتس حداقل ۶ یا معادل آن و SAT را می خواهند. بدیهی است هرچه سطح نمرات زبان بالاتر باشد، درصد پذیرش فرد در دانشگاه نیز بالاتر خواهد بود.

 البته بدون ارائه مدرک زبان و به صورت مشروط نیز میتوان برای پذیرش اقدام کرد و برای اینکار باید از طریق ثبت نام در یک کالج زبان اقدام کرد و با ارائه مدرک زبان با نمره مطلوب است که نهایتاً دانشگاه پذیرش شما را قطعی خواهد کرد.  

گام های اساسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا

   برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا، قبل از هر چیز باید رشته مورد علاقه خود را بدانید و ان را از بسیاری جهات بسنجید. مثلاً اینکه آیا واقعا به این رشته علاقه مند هستید و یا از لحاظ شغلی، آینده مطلوبی برای شما دارد یا خیر. سپس می توانید با پرس و جو از متخصصان و وکلای مهاجرتی و همینطور تحقیقات اینترنتی رشته مورد نظر و دانشگاه های معتبری که این رشته را در مقطع لیسانس دارند، جستجو کنید. توجه داشته باشید فرایند مهاجرت تحصیلی، فرایندی وقت گیر است، پس بهتر است از  یک سال تا یک سال و نیم قبل از اپلای تحقیقات خود را آغاز کرده و پروسه آماده سازی مدارک مورد نیاز را آغاز نمایید.

   در هر دانشگاه با جستجو رشته مورد نظرتان، پیش نیازهای مورد نظر آن رشته به صورت جزئی برای شما نمایش داده میشود و میتوانید مدارک خود را با توجه به آن رشته انتخابی آماده نمایید. البته ساختار کلی، تقریباً در اکثر رشته ها مشابه به هم است.

   همانطور که میدانید برای ورود به دانشگاه میتوانید ابتدا از طریق کالج هم اقدام کنید که شرایط برای آن کمی متفاوت است. اما اگر قصد ورود مستقیم به دانشگاه را دارید و جنبه آکادمیک قضیه برایتان اهمیت بیشتری دارد، این روش برای شما مناسب تر است. بسیاری از دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا، یک آزمون استاندارد جهت پذیرش از متقاضی خواهند گرفت تا سطح دانش او را تا حدی محک بزنند.

تاریخ شروع و اتمام ترم های تحصیلی در دوره لیسانس

معمولاً طول دوره لیسانس در آمریکا معادل ۴ سال است. هر سال شامل دو نیم سال تحصیلی است که شامل ترم پاییز و ترم بهار میشود. اکثر دانشگاه های آمریکا معمولاً از ترم پاییز آغاز میشوند. ترم پاییز، به طور معمول از اواخر آگوست آغاز و اواسط دسامبر پایان می یابد. ترم بهار نیز از اواسط ژانویه شروع و تا اواخر می ادامه دارد. هر ترم چیزی حدود ۱۵ هفته طول می کشد و هر دانشجو به راحتی میتواند حداقل ۴ تا ۵ کلاس در هر ترم بردارد.

بهترین زمان برای اپلای تحصیلی برای مقطع لیسانس

 اگر قصد دارید برای ترم پاییز دانشگاه اقدام کنید، معمولاً از ژانویه تا مارس وقت برای پذیرش دارید. اما این بازه، دانشگاه به دانشگاه متفاوت است و حتماً باید سایت دانشگاه را در این رابطه بررسی کنید تا دقیقاً مطابق با آن تاریخ اقدام کنید. متقاضیانی که نیاز به اخذ بورسیه داشته و یا برای ویزا باید اقدام کنند، بازه آنها کمی زودتر آغاز میشود و معمولاً از اکتبر یا نوامبر میتوانند پروسه اپلای برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا را آغاز کنند.

 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی آمریکا

  اگر در دوران تحصیل خود دانش آموز توانایی بودید و نمرات درخشانی داشتید، میتوانید برای بورسیه تحصیلی نیز اقدام کنید تا تمام یا بخشی از هزینه های تحصیلی شما در طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا توسط دانشگاه یا موسساتی که در زمینه اهدا بورسیه فعال هستند، داده شود. برای این هدف، معدل شما باید در دوره دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۸ بوده باشد و مدارک دیگری که توانایی تحصیلی بالای شما را به آن موسسه یا دانشگاه اثبات کند هم ارائه دهید. برای مدرک زبان هم هرچه نمرات بالاتری ارائه دهید، شانس شما برای اخذ بورسیه بالاتر خواهد بود. هر دانشگاه شرایط متفاوتی برای پذیرش و اعطای بورسیه دارد. شخص با مراجعه به سایت دانشگاه و دپارتمانِ رشته تخصصی خود، باید فهرست مدارک مورد نیاز را به دقت مطالعه کرده و مطابق با آن رزومه و سایر مدارک خود را برای اخذ بورسیه ارسال کند. بورسیه های دولت آمریکا، به دو گروه خصوصی و دولتی تقسیم بندی میشوند.

شرایط کار در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا

در طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا، دانشجویان مجازند حداکثر ۲۰ ساعت در طول هفته کار کنند تا هم با بازار کار اخت بگیرند و هم بتوانند هزینه های زندگی و تحصیل خود را در این کشور در بیاورند. علاوه بر آن امکان شرکت در پروژه های تحقیقی و یا تدریس نیز در محیط خود دانشگاه برای دانشجویان توانا و با استعداد فراهم است.

   فارغ التحصیلان رشته لیسانس در آمریکا، معمولاً یا مدارک BA دریافت می کنند یا BS و پس از دوره لیسانس، میتوانند خود را برای دوره ارشد آماده کنند و یا وارد بازار کار شوند. اگر بتوانند قبل از پایان ویزای تحصیلی خود در این کشور کار پیدا کنند، پس از اتمام دوره لیسانس، میتوانند با اقامت کاری در این کشور بمانند و پس از مدتی برای اقامت دائم و سپس پاسپورت این کشور اقدام کنند.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا

   آمریکا از لحاظ تحصیل، کشور گرانی است و فردی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکاست، باید سالانه به طور میانگین چیزی حدود ۲۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار شهریه پرداخت کند. علاوه بر آن، هزینه های زندگی در شهر، اجاره خانه یا خوابگاه، رفت و آمد، خورد و خوراک و هزینه های جانبی دیگر نیز به صورت ماهانه وجود دارند. شهریه دانشگاه، بسته به شهرت دانشگاه، نوع رشته و شهر محل تحصیل متفاوت است و عوامل متفاوتی بر آن تاثیر دارند. این هزینه ها بالطبع برای دانشجویان بین المللی بالاتر از دانشجویان بومی خود آمریکاست. البته تحصیل در کالج تا حدودی هزینه های پایین تری دارد.

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در مقطع لیسانس آمریکا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا، شما باید یکی از دو نوع ویزای M و یا F را داشته باشید. پس از انجام اقدامات لازم و دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان، باید مدارک را طبق سایت سفارت تنظیم و به آنها تحویل دهید. این مدارک عموماً شامل پاسپورت معتبر، عکس پرسنلی جدید، نامه پذیرش، انگیزه نامه یا همان SOP، تمکن مالی و مدارک دیگر می شود که با بررسی آنها، آفیسر مربوطه صلاحیت یا عدم صلاحیت شما را برای ورود به خاک آمریکا مورد بررسی قرار خواهد داد. از آنجایی که برای اینکار باید به یک کشور ثالث سفر کنید، بهتر است فرایند کار را تا حد ممکن زیر نظر یک وکیل یا مشاور امور مهاجرتی انجام دهید تا هیچ مشکلی در روند کار برای شما پیش نیاید.

کلام آخر

   موسسه بین المللی الو ویزا، یکی از معتبرترین موسسات مهاجرتی در ایران است که از صفر تا صد پروسه مهاجرت تحصیلی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا برای شما انجام میدهد و هر گونه مشاوره ای را در این رابطه به شما خواهد داد تا مسیر پیش رو برایتان هموار و آسان شود. پس اگر شرایط لازم را برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا دارید، هرچه زودتر با متخصصان مجرب این مجموعه تماس حاصل کنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *