شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

در سال‌های اخیر دانشجویان بسیاری از جمله ایرانیان این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنند. سالانه بیش از ۳۰۰,۰۰۰ دانشجو از نقاط مختلف دنیا به فرانسه مهاجرت می‌کنند. دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا، هزینه مقرون به‌صرفه و امکانات آموزشی باکیفیت از مواردی هستند که موجب محبوبیت این کشور شده‌اند. شمار زیادی از دانشگاه‌های فرانسه در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. این در حالی است که فرانسه در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته شهریه اندکی از دانشجویان دریافت می‌کند. این کشور همواره از نیروی کار متخصص استقبال می‌کند. از این رو، شما با تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه فرصت‌های شغلی متعددی پیش‌رو خواهید داشت. همچنین در مدتی کوتاه به بازار کار راه خواهید یافت. برای اطلاع از شرایط تحصیل و پذیرش، مدارک مورد نیاز، شرایط بورسیه و وضعیت کار بعد از تحصیل پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را مطالعه کنید.

فهرست مطالب

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

فرانسه تعداد زیادی از دانشگاه‌های ممتاز با شهریه مناسب را در خود جای داده است. در سال‌های اخیر امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این کشور وجود دارد. از این رو، شمار متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه به طور مداوم در حال افزایش است. در دانشگاه‌های این کشور رشته‌های مختلف توسط اساتید برجسته و با بکارگیری به‌روزترین روش‌های آموزشی ارائه می‌شوند. دانشجویان امکان تحصیل در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی را دارند. دانشگاه‌های دولتی فرانسوی زبان و دانشگاه‌های خصوصی انگلیسی زبان هستند.

نکته قابل توجه این است که مدرک دانشگاهی ایران مورد قبول دانشگاه‌های فرانسه است. از این رو، متقاضی با داشتن مدرک کارشناسی از ایران می‌تواند تحصیلات خود را در فرانسه ادامه دهد. تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه شامل گذراندن ۱۲۰ واحد درسی در دوره ۱-۲ ساله طی ۴ ترم تحصیلی است. در نهایت دانشجو باید پایان نامه خود را ارائه داده و از آن دفاع کند. به طور کلی، مقطع کارشناسی ارشد این کشور در دو سطح ارائه می‌شود:

 • سطح M1 سال اول فوق لیسانس را دربرمی‌گیرد. این دوره شامل دو ترم ۵ ماهه است. در طول این مدت واحدهای درسی ارائه می‌شوند. در نهایت، دانشجویان دوره حدودا ۲ ماهه را به عنوان کارآموزی می‌گذرانند. آن‌ها در دوره کارآموزی ماهانه ۵۵۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند.
 • افراد در صورت تمایل می‌توانند تحصیلات خود را در سطح M2 ادامه دهند. این دوره نیز دو ترم ۵ ماهه است که یک ترم به واحدهای درسی و ترم دیگر به کارآموزی اختصاص دارد. در اینجا نیز دوره کارآموزی دارای حقوق ماهانه ۵۵۰ یورو خواهد بود.

در ادامه برخی از ضروری‌ترین شرایط لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه را بررسی خواهیم کرد.

شرط سنی

اگر برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه دغدغه سن را دارید، بهتر است بدانید که دانشگاه‌ها محدودیت سنی مشخص نکرده‌اند. این موضوع حین دریافت ویزای تحصیلی اهمیت خواهد داشت. افراد کمتر از ۲۷ سال با گپ تحصیلی کمتر از ۶ سال موقعیت مناسبی برای گرفتن ویزا خواهند داشت. در غیر این صورت، شانس آن‌ها برای موفقیت در این مسیر پایین می‌آید.

سطح زبان مورد نیاز

بسته به رشته و دانشگاه انتخابی، مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه متفاوت خواهد بود. لازم است پیش از ثبت نام از مدرک و نمره مورد نظر دانشگاه مطلع شوید. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را دارند، باید مدرک آیلتس ۶-۵/۶ را ارائه دهند. برای تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی زبان نیز ارائه مدرک سطح B2 فرانسه ضروری است. اگر متقاضی این مدرک را نداشته باشد، پیش از پذیرش می‌تواند در دوره‌های زبان فرانسوی شرکت کند.

شرط معدل

یکی از اساسی‌ترین شروط لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه، داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالا است. میزان معدل مورد نیاز بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی تعیین می‌شود. به طور کلی، متقاضیان با معدل ۳-۵/۳ شانس بالایی برای پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه دارند. همچنین یکسان یا مرتبط بودن مدرک لیسانس با رشته انتخابی در فوق لیسانس شانس پذیرش را بالا می‌برد.

مراحل دریافت پذیرش دکترا در فرانسه

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بسیاری در فرانسه پذیرای دانشجویان بین‌المللی در مقطع فوق لیسانس هستند. اولین مرحله در دریافت پذیرش، انتخاب رشته مورد نظر و دانشگاه‌های ارائه‌دهنده آن است. مراحل بعدی بدین صورت پیگیری می‌شوند:

 • پیش از ثبت نام لازم است به وبسایت دانشگاه‌های منتخب مراجعه کنید. در آنجا می‌توانید با شرایط و لیست مدارک مورد نیاز هریک آشنا شوید. این موارد ممکن است در طول سال دچار تغییراتی شوند. بنابراین، مراجعه به وبسایت ضروری است.
 • حال باید فرم درخواست را دریافت کرده و شرایط و مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. مدارک عموما شامل مدارک تحصیلی، رزومه، مقالات منتشر شده، نمره زبان، نمره آزمون‌ها و انگیزه نامه هستند. فرم تکمیل شده باید مجددا در وبسایت قرار گیرد.
 • در این مرحله، باید منتظر بررسی درخواست و اعلام نتیجه از سوی دانشگاه بمانید. این پروسه ۱-۲ ماه زمان می‌برد. در صورتی که موفق به دریافت پذیرش دانشگاهی شوید، می‌توانید برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

نکته‌ای که در دریافت پذیرش برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه اهمیت دارد، نوع دانشگاه انتخابی است. متقاضیانی که داوطلب دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی هستند، باید مدرک زبان فرانسه را ارائه کنند. همچنین از پرداخت شهریه معاف هستند. در حالی که پذیرش در دانشگاه‎های خصوصی با مدرک زبان انگلیسی و پرداخت شهریه امکان‌پذیر است.

مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

متقاضیانی که در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ساکن هستند، برای تحصیل در فرانسه به ویزا نیاز دارند. بدین ترتیب، بعد از دریافت پذیرش دانشگاهی، نوبت به گرفتن ویزای تحصیلی می‌رسد. در این مرحله، شما به عنوان متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه باید قرار مصاحبه‌ای با سفارت این کشور تنظیم کنید. این مصاحبه اغلب ۱۰-۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد. در این قرار علاوه بر سؤال و جواب، مدارک ترجمه شده به همراه اصل آن‌ها به آفیسر تحویل داده می‌شوند. کامل و بدون نقص بودن مدارک نقش مهمی در پیشروی پرونده شما دارد. بعد از انجام بررسی‌های لازم، نتیجه مصاحبه از طریق ایمیل اعلام می‌شود. در پایین برخی از ضروری‌تری مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی فرانسه را نام می‌بریم:

 • پاسپورت معتبر و سایر مدارک شناسایی
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریز نمرات
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • رزومه و سوابق شغلی
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • مقالات علمی (در صورت وجود)
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

اگر داوطلب تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه هستید، قطعا به هزینه آن فکر می‌کنید. دولت فرانسه امکان تحصیل با هزینه مناسب را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم کرده است. این به معنی رایگان بودن مخارج تحصیل در این کشور نیست. دانشجویان با هزینه بسیار کمتر از سایر کشورهای پیشرفته می‌توانند از آموزش باکیفیت در فرانسه بهره‌مند شوند. به همین دلیل، افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا مشتاق تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند. هزینه تحصیل فوق لیسانس بسته به رشته و دانشگاه انتخابی و مدت زمان تحصیل متفاوت خواهد بود. به طور کلی، مخارج تحصیل در این مقطع به شرح ذیل است:

 

دانشجویان با سابقه تحصیلی در فرانسه (سالانه)

دانشجویان بدون سابقه تحصیلی در فرانسه (سالانه)

دانشگاه دولتی

۲۵۰-۶۰۰ یورو

۳۷۰۰ یورو

دانشگاه خصوصی

۱۰-۲۰ هزار یورو

۱۰-۲۰ هزار یورو

مخارج زندگی نیز بخش از هزینه‌های زندگی دانشجویی در فرانسه به حساب می‌آیند. میزان این مخارج بسته به شهر محل زندگی و سبک آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، زندگی در شهرهای بزرگ هزینه بیشتری در مقایسه با شهرهای کوچک‌تر دارد. دولت فرانسه کمک هزینه‌هایی را برای اسکان، حمل و نقل و بیمه سلامت دانشجویان در نظر گرفته است.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

یکی از مواردی که جهت تحصیل در خارج از کشور در هر مقطعی مورد توجه قرار می‌گیرد، انتخاب دانشگاه مناسب است. چرا که با تحصیل در دانشگاه عالی رتبه است که فرد می‌تواند آینده شغلی خود را تضمین کند. داوطلبان تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه نیز باید سطح علمی خود را ارتقا داده و شرایط لازم برای پذیرش را کسب کنند. در این صورت، موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های برتر این کشور خواهند شد. طبق رتبه‌بندی جهانی، ۱۴ دانشگاه فرانسوی در میان برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. در ادامه ۱۰ دانشگاه برتر فرانسه در سطح ملی را نام می‌بریم:

 • دانشگاه پی اس ال (علوم و ادبیات)
 • دانشگاه پلی تکنیک
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه سانترال سوپلک
 • مدرسه عالی عادی لیون
 • دانشگاهاکول دس پونتس پاریس تک
 • دانشگاه ساینس پو
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه پانتئون- سوربن
 • دانشگاه پاریس ساکلی

بهترین رشته‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

شمار زیادی از دانشگاه‌های فرانسه ارائه‌دهنده رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد هستند. افراد بسته به علایق خود می‌توانند رشته‌ مورد نظر را از میان طیف وسیعی از رشته‌ها انتخاب کنند. برخی از مؤسسات آموزشی به طور خاص بر روی برخی تخصص‌ها متمرکز هستند. دانشجویان با تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه، تخصص کافی را برای جلب اعتماد شرکت‌های فرانسوی به دست می‌آورند. رشته‌های مختلف مهندسی و علوم انسانی (هنر، فلسفه و روانشناسی و …) از بهترین رشته‌ها در این مقطع تحصیلی محسوب می‌شوند.

 • یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین رشته‌های علوم انسانی در فرانسه حقوق است. دانشجویان ایرانی دارای لیسانس حقوق می‌توانند مدرک خود را معادل‌سازی کرده و به تحصیلات خود ادامه دهند. این رشته بازار کار خوبی دارد و آینده شغلی فارغ‌التحصیلان را تضمین می‌کند.
 • فرانسه فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های متعددی برای مد و فشن دارد. همچنین جشنواره‌های زیادی در این عرصه برگزار می‌کند. بنابراین، افرادی که در زمینه مد و فشن تحصیل می‌کنند موقعیت‌های شغلی متنوعی را پیش‌رو خواهند داشت.

شرایط دریافت فاند و بورسیه کارشناسی ارشد در فرانسه

همان‌طور که اشاره شد، هزینه تحصیل در فرانسه ارزان است. با این حال، ارائه بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی به کاهش هزینه تحصیل و زندگی کمک می‌کند. شما می‌توانید همزمان با درخواست پذیرش دانشگاه، درخواست دریافت بورسیه را نیز ارائه دهید. کمک هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه از سوی دولت و دانشگاه‌ها اعطا می‌شود. شرایط دریافت و میزان آن بسته به سطح علمی خودتان و دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، متفاوت است. در ادامه با برخی از انواع بورسیه برای مقطع فوق لیسانس آشنا می‌شویم:

 • بورسیه اراسموس: این بورسیه هزینه تحصیل دانشجویان ممتاز را پوشش می‌دهد. شما صرف نظر از رشته تحصیلی خود، ۱-۲ سال می‌توانید از بورسیه اراسموس استفاده کنید.
 • بورسیه ایفل: این بورسیه به دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. مبلغ بورسیه ایفل ۱۱۸۰ یورو است.
 • بورسیه امیلی بوتمی: یکی دیگر از انواع بورسیه‌های فوق لیسانس، امیلی بوتمی است. این بورسیه مبلع ۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ یورو را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

شرایط کار حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه، امکان کار حین تحصیل است. کار دانشجویی فرصتی برای کسب تجربه فراهم کرده و بخشی از هزینه‌های دانشجو را نیز تأمین می‌کند. امکان بهره‌مندی از این فرصت برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد. آن‌ها همزمان با تحصیل می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند. میانگین دستمزد دانشجویان در مشاغل ساده هر ساعت ۱۰,۱۵-۱۰,۸۵ یورو است. این میزان با اشتغال به مشاغل تخصصی‌تر افزایش می‌یابد.

شرایط کار پس از پایان تحصیلات کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجویان با هدف داشتن آینده شغلی مناسب تصمیم به تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه می‌گیرند. آن‌ها با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به نیروی متخصص تبدیل شده‌اند. طبق قوانین کشور، فارغ‌التحصیلان می‌توانند به مدت ۱۲ ماه در فرانسه حضور داشته و به دنبال کار مورد نظر باشند. در صورت عقد قرارداد کاری، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری وجود دارد. افرادی که به مدت ۵ سال مشغول به کار هستند و مالیات پرداخت می‌کنند، شرایط دریافت اقامت دائم را خواهند داشت.

شرایط همراه

یکی از دغدغه‌های دانشجویان متأهل برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه، همراهی خانواده است. خبر خوب این است که آن‌ها می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود همراه کنند. شرایط دریافت ویزای همراه در این کشور اندکی دشوار است. بنابراین، توصیه می‌شود که ابتدا دانشجو ویزای تحصیلی دریافت کرده و وارد کشور شود. بعد از شروع ترم تحصیلی می‌تواند برای ویزای همراه اقدام کند.   

در پایان

 اِلو ویزا با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *