تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

در سال‌های اخیر، مؤسسات آموزشی مجارستان در تلاشند تا با ارتقاء سطح کیفی آموزش خود، همچنان دانشجویان خارجی را به سوی خود جذب کنند. هزینه مقرون به‌صرفه و ارائه کمک هزینه‌های تحصیلی از دیگر مزایای تحصیل در مجارستان محسوب می‌شوند. با وجود ارائه آموزش باکیفیت، هزینه تحصیل در این کشور بسیار پایین‌تر از کشورهایی چون آمریکا، کانادا و سایر کشورهای اروپایی است. شما بعد از کسب مدرک فوق لیسانس مجارستان، می‌توانید به بازار کار بین‌المللی آن راه پیدا کنید. در این مقاله می‌توانید اطلاعات جامعی پیرامون شرایط تحصیل و پذیرش، مدارک مورد نیاز، هزینه تحصیل و شرایط کار در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان به دست آورید.

فهرست مطالب

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد مجارستان در سطح بین‌المللی چندان مطرح نیست. با این حال، شما با تحصیل در این کشور از امکانات علمی و پژوهشی فوق‌العاده‌ای بهره‌منده خواهید شد. مجارستان قدمت طولانی در ارائه تحصیلات تکمیلی داشته و در دهه‌های اخیر در این مقاطع رشد قابل توجهی کرده است. شما می‌توانید در رشته‌های مختلف مقطع کارشناسی ارشد همچون پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی و … مشغول به تحصیل شوید.

تقریبا در تمامی این رشته‌ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی فراهم شده است. مدارک اعطا شده از سوی دانشگاه‌های مجارستان معتبر و مطابق با استانداردهای بین‌المللی است. از این رو، افراد پس از تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان می‌توانند در کشورهای مختلف مشغول به کار یا ادامه تحصیل شوند. طول دوره فوق لیسانس بسته به نوع رشته و دانشگاه متفاوت خواهد بود. این برنامه تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی طی ۲ سال و در دانشگاه‌های خصوصی طی ۱ سال برگزار می‌شوند. در این مدت دانشجویان ۱۲۰ واحد ECTS را می‌گذرانند. سمینارها، فعالیت در آزمایشگاه‌ها، تحقیق و پژوهش و دروس عملی و تئوری مواد درسی کارشناسی ارشد را تشکیل می‌دهند. در نهایت، دانشجویان باید در امتحانات شرکت کرده و تکالیف و پایان نامه خود را ارائه دهند. با توجه به شروع ترم از سپتامبر و فوریه، ثبت نام در ۱۵ فوریه برای ترم پاییز و ۱۵ نوامبر برای ترم بهار انجام می‎شود.

در اینجا قصد داریم برخی از اساسی‌ترین شرایط لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان را بررسی کنیم.

شرط سنی

دانشگاه‌های مجارستان محدوده سنی خاصی برای پذیرش دانشجویان در این مقطع مشخص نکرده‌اند. با این حال، افرادی که سن کمتر از ۳۵ سال دارند، شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی خواهند داشت. هر چه گپ تحصیلی نیز کمتر باشد احتمال پذیرش فوق لیسانس در مجارستان بالا می‌رود.

سطح زبان مورد نیاز

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قصد تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان به زبان انگلیسی را دارند. بنابراین، لازم است تسلط کافی به این زبان داشته باشند. در این شرایط، ارائه مدرک آیلتس ۶-۵/۶ و یا تافل IBT 89 ضروری است. اگر نمره متقاضی پایین‌تر از این میزان باشد، بهتر است پیش از پذیرش در دوره‌های زبان شرکت کند. فرد برای ارتباط با دیگران و انجام کارهای روزمره باید اندکی به زبان مجاری نیز تسلط داشته باشد.

شرط معدل

برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان، میزان معدل چندان مطرح نیست. با این حال، افراد با ریز نمرات بالاتر شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه دارند. داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های مورد تأیید این کشور یکی از شروط اصلی پذیرش است. متقاضیانی که قصد ورود به دوره‌های ۲ ساله فوق لیسانس را دارند، باید دوره لیسانس را طی ۳ سال گذرانده باشند.

مراحل دریافت پذیرش کارشناسی ارشد در مجارستان

همه ساله شمار زیادی از دانشجویان تصمیم به مهاجرت و تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان می‌گیرند. خبر خوب این است که دریافت پذیرش برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان کار دشواری نیست. اولین قدم گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر است. دریافت ویزای تحصیلی قدم بعدی محسوب می‌شود. قدم اول خود شامل مراحل ذیل خواهد بود:

 • شما به عنوان متقاضی ابتدا باید به لیست دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته مورد نظر دسترسی پیدا کنید. برای انتخاب دانشگاه مناسب، بهتر است رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را در سطح جهانی بررسی کنید.
 • در صورت انتخاب دانشگاه، باید از مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در آن مطلع شوید. این کار با مراجعه به وبسایت دانشگاه منتخب امکان‌پذیر است.
 • در این مرحله، لازم است مدارک مورد نیاز را آماده و ارسال کنید. رزومه کاری و تحصیلی، دوره‌های آموزشی گذرانده شده، مدرک زبان، مدرک دیپلم و کارشناسی، مقالات چاپ شده و فرم درخواست پذیرش از جمله این مدارک هستند.
 • شما به ۲ روش می‌توانید مدارک خود را اسکن و برای دانشگاه ارسال کنید. سیستم FEVLI سامانه مختص دانشگاه‌های مجارستان است که برای استفاده از آن باید به زبان مجاری مسلط باشید. در روش دوم، می‌توانید مدارک را به طور مستقیم برای دانشگاه ایمیل کنید.
 • برخی از دانشگاه‌ها ممکن است با متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان مصاحبه کنند. برخی از متقاضیان نیز ملزم به دادن آزمون هستند.

توجه داشته باشید که میزان معدل از موارد لازم جهت دریافت پذیرش محسوب نمی‌شود. اما داوطلبانی که معدل بالایی دارند شانس بیشتری برای راه یافتن به دانشگاه‌های کشور خواهند داشت. از دیگر عوامل مؤثر در دریافت پذیرش می‌توان به نمره مدرک زبان، ریز نمرات و تعداد واحدهای دوره کارشناسی، رشته انتخابی، ظرفیت پذیرش رشته و سابقه کاری اشاره کرد. 

مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

افرادی که متقاضی تحصیل در مجارستان بوده و خارج از اتحادیه اروپا ساکن هستند، باید ویزای تحصیلی بلند مدت دریافت کنند. آن‌ها تنها با داشتن نامه پذیرش دانشگاهی می‌توانند به دنبال دریافت ویزا باشند. بدین منظور، لازم است مدارکی را جهت ارائه به سفارت مجارستان جمع‌آوری و آماده کنند. در این مرحله، علاوه بر مدارک لازم برای دریافت پذیرش دانشگاه، باید موارد دیگری نیز جمع‌آوری شوند. متقاضیان طی قرار مصاحبه با سفارت کشور، این مدارک را تحویل می‌دهند. بررسی و اعلام نتیجه اغلب به ۱ ماه زمان نیاز دارد. بنابراین، بهتر است اقدامات لازم برای دریافت ویزا پیش از شروع ترم تحصیلی انجام شوند. در پایین با برخی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان آشنا می‌شویم. 

 • مدارک شناسایی ترجمه شده
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • یک نسخه کپی پاسپورت
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریز نمرات (دیپلم و کارشناسی)
 • رزومه
 • مدرک زبان
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه درمانی
 • اثبات آدرس محل اقامت در مجارستان
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

اگر متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان هستید، قطعا به هزینه آن نیز فکر می‌کنید. به طور کلی، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملا مقرون به‌صرفه است. به همین دلیل است که دانشجویان بسیاری از نقاط مختلف دنیا خواهان تحصیل در مجارستان هستند. این در حالی است که با پرداخت شهریه مناسب، می‌توانند از امکانات علمی و آموزشی باکیفیت بهره‌مند شوند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان بسته به رشته انتخابی متفاوت است. حسابداری، روابط بین‌الملل و مدیریت از جمله رشته‌های ارزان و پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از رشته‌های پرهزینه محسوب می‌شوند. نوع دانشگاه محل تحصیل نیز در هزینه آن نقش دارد. طبیعتا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی کمتر است. علاوه بر شهریه، مبلغی در حدود ۱۰۰-۱۵۰ یورو نیز برای هزینه درخواست، امتحان و ثبت نام دریافت می‌شود.

به طور میانگین، شهریه دانشگاه‌های مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد سالانه ۱۰۰۰-۱۰,۰۰۰ یورو است.

دانشجویان باید مبلغی را نیز برای مخارج زندگی درنظر بگیرند. این مخارج شامل هزینه غذا، مسکن، پوشاک و … هستند. به طور میانگین، افراد با ۷۵۰ یورو در ماه می‌توانند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند. اقامت در خوابگاه دانشجویی و یا اجاره آپارتمان به همراه یک هم‌خانه تا حدی مخارج زندگی دانشجویی را کاهش می‌دهد.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

یکی از اقدامات مهم پیش از تحصیل در خارج از کشور، آشنایی با دانشگاه‌های موجود و سطح کیفی آن‌ها است. مجارستان دارای ۶۹ دانشگاه معتبر دولتی و خصوصی است که ارائه‌دهنده مقطع فوق لیسانس هستند. این دانشگاه‌ها رنکینگ جهانی بالایی خصوصا برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی دارند. در حال حاضر، ۴ دانشگاه مجارستان در میان ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند. در ادامه برخی از برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان را نام می‌بریم.

 • دانشگاه فنی، مهندسی و اقتصاد بوداپست
 • دانشگاه اتووس لوراند بوداپست
 • دانشگاه سملوایز مجارستان
 • دانشگاه زست استوان
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه علمی کاربردی
 • دانشگاه کاپوسوار
 • دانشگاه میشکولک
 • دانشگاه پچ

بهترین رشته‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

اگر متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان هستید، باید بدانید دانشگاه‌های کشور تنوع رشته‌ای بالایی دارند. شما بسته به علاقه و مدرک کارشناسی خود می‌توانید بهترین رشته برای ادامه تحصیل را انتخاب کنید. رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، مدیریت، فناوری اطلاعات، تجارت و بهداشت از پرطرفدارترین رشته‌های مجارستان به حساب می‌آیند. برخی دیگر از رشته‌های محبوب فوق لیسانس در این کشور شامل موارد ذیل هستند:

 • معماری
 • شهرسازی
 • بیوتکنولوژی (پزشکی و غیر پزشکی)
 • بیوشیمی (بالینی و غیر بالینی)
 • بیولوژی سلولی مولکولی
 • موسیقی و تئاتر

شرایط دریافت فاند و بورسیه کارشناسی ارشد در مجارستان

همان‌طور که اشاره شد، هزینه تحصیل در مجارستان مناسب است. با این حال، دولت و دانشگاه‌ها با ارائه بورسیه شرایط درس خواندن را برای دانشجویان بومی و خارجی هموارتر می‌کنند. دانشجویانی که موفق به دریافت این کمک هزینه‌ها می‌شوند، هزینه تحصیل و زندگی خود را به حداقل می‌رسانند. بورسیه‌های مقطع کارشناسی ارشد بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل شرایط متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها تمام و برخی بخشی از هزینه‌های دانشجویان را پوشش می‌دهند. در پایین دو نمونه از رایج‌ترین بورسیه‌های تحصیلی این کشور را بررسی می‌کنیم.

بورسیه STIPENDIUM HUNGARICUM

این بورسیه هزینه‌های بیش از ۷۰۰۰ دانشجو در مجارستان را پوشش می‌دهد. این برنامه در واقع یک توافق نامه میان کشورهای اعزام‌کننده دانشجو و مجارستان به حساب می‌آید. بورسیه STIPENDIUM HUNGARICUM در ۵ قاره فعالیت دارد و هزینه‌های بیش از ۶۰۰ رشته تحصیلی را تأمین می‌کند.

بورسیه CEEPUS

این بورسیه به دانشجویان بومی و خارجی برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان، تعلق می‌گیرد. برای دریافت آن لازم است حداقل دو ترم از تحصیل این دانشجویان گذشته باشد. بهتر است بدانید که این کمک هزینه تحصیلی به مدت ۱۰ ماه به دانشجویان اعطا می‌شود. بورسیه CEEPUS در کشورهای دیگر نیز فعالیت دارد.

شرایط کار حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

اجازه کار حین درس خواندن یکی از مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان است. دانشجویان داخل و خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند از این مزیت استفاده کنند. آن‌ها اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. دفاتر شغلی فعال در دانشگاه‌های کشور، دانشجویان را در یافتن کار دانشجویی مناسب یاری می‌کنند. تسلط به زبان مجاری نیز شانس افراد برای کاریابی را افزایش می‌دهد. آن‌ها با کار حین تحصیل علاوه بر کسب تجربه، درآمدی را برای تأمین بخشی از مخارج زندگی کسب می‌کنند.

شرایط کار پس از پایان تحصیلات کارشناسی ارشد

اقتصاد پررونق، نرخ پایین بیکاری و نیاز مجارستان به نیروی کار ماهر موجب شده که فارغ‌التحصیلان در مدتی کوتاه به بازار کار راه پیدا کنند. طبق قوانین این کشور، دانشجویان بین‌المللی نیز پس از تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان اجازه کار خواهند داشت. ‌آن‌ها بعد از اتمام تحصیلات می‌توانند به مدت ۹ ماه در مجارستان بوده و شغل مورد نظر خود را جستجو کنند. در صورت عقد قرارداد کاری، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری وجود دارد. افرادی که قصد اقامت در مجارستان را دارند، پس از ۵ سال کار و زندگی می‌توانند برای اقامت دائم اقدام کنند. برخی دیگر نیز ممکن است تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان را سکوی پرتاپی برای مهاجرت به کشورهای اتریش و آلمان استفاده بدانند.

شرایط همراه

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان متأهل، امکان همراه کردن خانواده در دوره تحصیل است. کشور مجارستان اجازه دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به این افراد می‌دهد. بدین منظور، دانشجو باید تمکن مالی خود برای تأمین هزینه زندگی خانواده را اثبات کند. همراهان نیز باید شرایط لازم برای دریافت مجوز اقامت در مجارستان را داشته باشند. در صورتی که همسر دانشجو مایل به داشتن شغل در این کشور باشد، باید برای گرفتن مجوز به اداره کار مراجعه کند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *