تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا

  آمریکا، یکی از مقاصد برتر برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در جهان محسوب میشود و سالانه هزاران نفر دانشجوی بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا با هم رقابت می کنند تا بتوانند با تحصیل در یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان، آینده تحصیلی و شغلی خود را به بهترین شکل تضمین کنند.

شرایط عمومی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا، یکی از پیش شرط های لازم و اساسی، داشتن مدرک لیسانس و مدرک بین المللی زبان تافل/ آیلتس و یا معادل آن است. در این صورت است که فرد میتواند برای این مقطع کاندید شود. سپس باید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کند و شرایط پذیرش هر کدام از آنها را با دقت مطالعه کند تا ببیند آیا با شرایط و اهداف شخص او همخوانی دارد و یا به چه مدارکی برای آن رشته و دانشگاه نیاز است تا برای تهیه آنها بکوشد. فرایند تحقیق، جستجو، مشاوره و همچنین تهیه مدارک مورد نظر یک رشته و دانشگاه، فرآیندی زمان گیر است و بهتر است فرد متقاضی حداقل از یک سال و نیم قبل از اپلای، فرایند کار خود را به صورت جدی آغاز کرده و در صورت امکان حتماً با متخصصان امور مهاجرت تحصیلی آمریکا مشاورات لازم را انجام دهد تا از اتلاف احتمالی زمان، هزینه و انرژی در آینده بکاهد.

   معمولاً دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا ۲ ساله می باشد، اما دوره های یکساله هم در برخی رشته ها و دانشگاه ها وجود دارند. ارائه پایان نامه نیز در هر رشته الزامی است.

مدرک زبان برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا

   بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا از آنها مدرک آیلتس ۶.۵ به بالا و یا معادل تافل آن را از متقاضی می خواهند. برخی از دانشگاه ها، مدارک زبان معادل را نیز می پذیرند که برای اطلاع از این موضوع حتماً باید وب سایت خود دانشگاه به دقت بررسی شده و جزئیات مدارک مورد نیاز زبان مطالعه شود.

   برخی از رشته ها، به خصوص رشته های مدیریتی که در آمریکا جزو پرطرفدارترین رشته های موجود با بازار کار فوق العاده هستند، علاوه بر مدارک زبان آیلتس/ تافل (یا معادل آنها)، از متقاضی مدرک GRE و یا GMAT نیز می خواهند. همچنین، برای رشته حقوق، شرکت در آزمون LSAT نیز از شرایط پیش نیاز محسوب میشود. نمره مطلوب زبان در هر رشته متفاوت است و باید اطلاعات لازم برای هر رشته را مجزا در وب سایت دانشگاه بررسی کنید. 

   اگر متقاضی تحصیلات تکمیلی در آمریکا هستید، اما هنوز مهارت های زبانی لازم را در زبان انگلیسی ندارید، میتوانید از برنامه های Pre-Master در آمریکا استفاده کنید تا دانش و اعتماد به نفس لازم را در این مسیر بدست آورید و اعتبارات دانشگاهی لازم را برای رشته و مدرک مورد نظر خود کسب کنید. این برنامه بیش از همه، برای دانشجویان بین المللی که صلاحیت آکادمیک لازم را از لحاظ سطح زبانی ندارند و یا نیاز به آشنا شدن با فرهنگ کشور آمریکا را دارند، مناسب می باشد.

شهریه و بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس آمریکا

   هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا، از دانشگاه به دانشگاه و رشته به رشته متفاوت است و برای تحصیل در یک دانشگاه دولتیِ متوسط، سالانه حداقل چیزی بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار باید پرداخت شود. دانشجویی که قصد تحصیل در این کشور را دارد، علاوه بر شهریه و هزینه های مرتبط تحصیلی، هزینه های زندگی و روزمره خود را نیز در این کشور باید محاسبه کند.

   برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد، شخص باید رزومه قوی ای داشته باشد، از سطح علمی و نمرات بالایی برخوردار باشد، سطح زبان خوبی داشته باشد و هر گونه کار تحقیقی یا پژوهشی در سطح بین المللی نیز امتیازی مثبت برای او محسوب میشود. در این صورت احتمالاً حتی امکان دریافت بورسیه کامل را هم دارد. به این ترتیب، تمام هزینه های تحصیل و زندگی او به طور کامل پرداخته میشود و شخص دغدغه ای جز تحصیل نخواهد داشت. به طور کلی، موسسات و دانشگاه های زیادی در آمریکا وجود دارند که بورسیه مقطعی و یا کامل و کمک هزینه های متنوعی را برای دانشجویان ارشد در نظر گرفته اند که از آن میان میتوان به Fully-Funded Rotary Peace Fellowships اشاره کرد.

مدارک لازم و کلی جهت پذیرش در مقطع فوق لیسانس آمریکا

  برای اینکه مدارک مورد نیاز رشته مورد نظرتان را بدانید، باید سایت دانشگاه و رشته مورد نظرتان در آن دانشگاه را به طور دقیق بررسی کنید و اطلاعات لازم، از جمله نمره مورد نیاز زبان برای رشته تان را در آنجا ببینید. اما یک سری مدارک کلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا که تقریباً در تمامی رشته ها مشابه اند، شامل:

  • مدارک تحصیلی مقاطع پیشین همراه با ریز نمرات مربوطه (ترجمه رسمی همراه با مهرهای معتبر)

  • مدرک آیلتس/ تافل (با توجه به نمره مطلوبی که رشته تحصیلی شما می طلبد)

  • توصیه نامه از اساتید دانشگاهی خود

  • انگیزه نامه

  • CV

   این مدارک، مدارک اصلی هستند که تقریباً برای تمامی رشته مورد نیاز است. اما برخی رشته ها، با توجه به ماهیتشان پیش نیازهای دیگری از جمله GRE، GMAT، مقاله یا موارد دیگری را نیز از فرد متقاضی میخواهند که باید به طور مجزا به صورت رشته به رشته بررسی شود.

همچنین، در بسیاری موارد، فردی که قصد انجام پایان نامه ای با موضوع انتخابی خود را دارد، باید از قبل پروپوزال خود را برای رشته مطلوب اش به دانشگاه ارائه دهد.

چه زمانی برای ارسال درخواست پذیرش در مقطع ارشد آمریکا اقدام کنیم؟

   به طور کلی زمان ارسال درخواست ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا از ماه نوامبر آغاز و تا اوایل یا اواسط ژانویه ادامه دارد. اما این بازه زمانی از دانشگاه به دانشگاه متفاوت است و اطلاعات دقیق بازه های زمانی را حتماً باید از سایت خود دانشگاه بررسی کنید و برنامه ریزی خود را دقیقاً مطابق با دانشگاه مطلوبتان انجام دهید. دقت داشته باشید، افرادی که متقاضی دریافت بورسیه های تحصیلی هستند، موعد ارسال درخواست شان زودتر از سایرین به پایان میرسد و باید در بازه های ذکر شده اقدام نمایند.

   معمولاً نتایج پذیرش متقاضیان در بازه زمانی ماه مارس تا آوریل مشخص میشود و ترم های تحصیلی نیز اکثراً از سپتامبر یا اوایل پاییز اغاز میشود. هرچند استثنا هم در برخی دانشگاه ها ممکن است وجود داشته باشد.

ویزا تحصیلی آمریکا برای مقطع کارشناسی ارشد

   برای تحصیل در مقطع لیسانس آمریکا، دانشجو باید یکی از ویزاهای F، M و یا J را داشته باشد. برخی از مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا شامل:

  • پاسپورت معتبر

  • عکس پرسنلی

  • فرم های اپلیکیشن پر شده سفارت

  • برگه پذیرش از دانشگاه

  • تمکن مالی

و سایر مدارک مورد نظر سفارت که لیست کامل آن را در سایت سفارت میتوانید پیدا کنید و مدارک خود را به همان ترتیب تهیه کنید. دقت داشته باشید، پس از دریافت پذیرش دانشگاه، بهتر است هرچه زودتر برای ویزا اقدام کنید، زیرا ممکن است تا ۶ ماه و یا حتی بیشتر نیز زمان بگیرد. البته بیشتر از ۱۲۰ روز قبل از تاریخ شروع پذیرش تان مجاز به اقدام نیستید. از آنجایی که سفارت آمریکا در ایران وجود ندارد، متقاضیان ایرانی باید به یکی از کشورهای ثالث از جمله دبی مراجعه کنند.

   برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا، نظر آفیسر سفارت در مورد شخص متقاضی و مدارک او اهمیت دارد و فاکتور سن نیز گاهاً ممکن است مد نظر قرار داده شود.

شرایط کار در مقطع ارشد آمریکا

   دانشجویانی که به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا مشغول هستند، در زمان تحصیل مجازند به صورت ۲۰ ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشند و در داخل یا خارج از دانشگاه کار کرده و هزینه زندگی و تحصیل خود را تا حدودی تامین کنند. البته در دوران تعطیلات دانشجویی، میتوانند ساعات بیشتری را کار کرده و به صورت تمام وقت مشغول باشند. پس از سال اول تحصیل نیز میتوانند در رشته ای مرتبط با رشته تحصیلی اصلی خود مشغول به کار شوند.

   پس از اتمام دوره ارشد، دانشجویان میتوانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام کرده و یا وارد دنیا کار شوند. برخی از رشته ها نیاز به کارورزی در حین یا پس از تحصیل دارند که دانشجویان به راحتی میتوانند دوره های کارورزی خود را گذرانده و در عین حال حقوق نیز دریافت کنند.

کلام آخر

   اگر تصمیم دارید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا اقدام کنید و از شرایط لازم و مرتبط برخوردار هستید، هرچه زودتر اقدام کرده و رویای خود را محقق کنید. متخصصان مجرب موسسه بین المللی الو ویزا از ابتدای مسیر شما را راهنمایی کرده و شما را در رسیدن به هدفتان یاری خواهند کرد. پس از پیچیدگی ها و ابهامات مسیر نهراسید و فرآیند کار خود را به آنها بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *