شرایط تحصیل دکتری در مجارستان

در سال‌های اخیر، سیستم آموزشی مجارستان پیشرفت چشمگیر داشته است. از این رو، بسیاری متقاضی تحصیل دکتری در مجارستان هستند. در دانشگاه‌های این کشور تدریس توسط اساتید برجسته و با استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی انجام می‌شود. دولت نیز قصد دارد تعداد دانشجویان خارجی را افزایش دهد. بدین منظور، تعداد رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند را بیشتر کرده و انواع بورسیه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

نکته قابل توجه هزینه مناسب تحصیل در کشور مجارستان است. شما در عین حال که از آموزش باکیفیت بهره‌مند می‌شوید، شهریه نسبتا پایینی را برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور می‌پردازید. به واسطه اعتبار علمی بالای این مراکز آموزشی، مدارک صادر شده از سوی آن‌ها در سطح بین‌المللی معتبر هستند. اگر تصمیم به تحصیل دکتری در مجارستان دارید، در ادامه می‎توانید اطلاعاتی پیرامون شرایط تحصیل، هزینه، مدارک مورد نیاز، بهترین دانشگاه‌ها و رشته‌ها و شرایط کار در این مقطع به دست آورید.

فهرست مطالب

شرایط تحصیل دکتری در مجارستان

تحصیل دکتری در مجارستان در واقع ترکیبی از تحقیقات در کنار آموزش آکادمیک است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند رشته‌های مختلف این مقطع را به زبان انگلیسی بگذرانند. سیستم آموزشی مجارستان طبق پیمان بولونیا عمل می‌کند. به همین دلیل است که دانشجویانی که مدرک دریافت می‌کنند، می‌توانند آن را در بازار بین‌المللی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتقال دهند. وجود برخی مؤسسات آموزشی در کنار دانشگاه‌ها امکان انجام تحقیقات تخصصی در رشته‌هایی چون کشاورزی، هنر و اقتصاد را فراهم کرده است.

دوره دکتری یک دوره ۳-۵ ساله و در مواردی ۶ ساله است. هر سال شامل دو ترم تحصیلی است که بدین گونه زمان‌بندی می‌شوند:

ترم

زمان ارائه

دوره امتحانات

پاییز

سپتامبر- دسامبر

دسامبر- فوریه

بهار

فوریه- مه

مه- جولای

 

همان‌طور که اشاره شد، دکتری مجارستان تنها بر روی پژوهش متمرکز نبوده و طی دو مرحله ارائه می‌شود:

 • مرحله اول: در این مرحله، واحدهای درسی، جلسات آزمایشگاهی و سمینارها طی ۱-۲ سال ارائه می‌شوند. این بخش از آموزش معادل ۱۲۰ واحد است. دانشجویان باید پایان هر ترم و در نهایت پایان دوره در امتحانات شرکت کنند. در صورتی که عملکرد مناسبی داشته و موفق به کسب نمرات بالا شوند، می‌توانند به مرحله دوم راه پیدا کنند.
 • مرحله دوم: در این مرحله از تحصیل دکتری در مجارستان، دانشجو باید موضوعی برای پروژه خود انتخاب کرده و تحقیقات خود را شروع کند. برای این کار، او به یک استاد راهنمای متخصص در زمینه پروژه خود نیاز دارد. مرحله دوم یک دوره ۲-۳ ساله است. در برخی رشته‌ها، برای نوشتن پایان نامه یک سال زمان اضافی در نظر گرفته می‌شود.

در اینجا قصد داریم برخی از مهم‌ترین شرایط لازم برای تحصیل دکتری در مجارستان را بررسی کنیم.

شرط سنی

یکی از مواردی که برای تحصیل دکتری مجارستان مطرح می‌شود، سن است. جالب است بدانید که دانشگاه‌های این کشور محدودیت سنی برای پذیرش در این مقطع مشخص نکرده‌اند. در هر حال، افرادی که سن کمتر از ۴۰ سال دارند، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش خواهند داشت.

سطح زبان مورد نیاز

همان‌طور که گفته شد، تقریبا تمامی رشته‌های مقطع دکتری به زبان انگلیسی نیز ارائه می‎شوند. بنابراین، دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه به مدرک این زبان نیاز دارند. آن‌ها همچنین برای گرفتن بورسیه تحصیلی باید نمره زبان بالایی داشته باشند. داشتن آیلتس با نمره ۷ برای تحصیل دکتری در مجارستان ضروری است.

شرط معدل

با این که معدل بالا شانس تحصیل دکتری مجارستان را بالا می‌برد، اما از شروط اساسی پذیرش محسوب نمی‎شود. شما با داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه معتبر می‌توانید برای مقطع دکتری اقدام کنید.

مراحل دریافت پذیرش دکتری در مجارستان

اگر متقاضی تحصیل دکتری در مجارستان هستید، باید بدانید این کار پس از طی دو مرحله امکان‌پذیر است. مرحله اول شامل دریافت پذیرش از دانشگاه است. حال با داشتن نامه پذیرش می‌توانید برای مرحله دوم یعنی گرفتن ویزا اقدام کنید. در پایین به مراحل مختلف دریافت پذیرش دانشگاهی اشاره می‌کنیم:

 • اولین قدم، جستجوی دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته مورد نظر است. برخی از دانشگاه‌ها موقعیت‌های پژوهشی موجود برای دوره دکتری را در وبسایت خود آگهی می‌کنند. با مراجعه به وبسایت این مؤسسات آموزشی می‌توانید اطلاعات لازم پیرامون رشته مورد نظر را به دست آورید. حال، لازم است برای دانشگاه‌های منتخب از طریق ایمیل درخواست ارسال کنید.
 • ایمیل درخواست باید شامل برخی مدارک و مستندات باشد. به طور کلی، مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دکتری در مجارستان یکسان هستند. با این حال، هر دانشگاه الزامات خاص خود را دارد که در وبسایت رسمی آن قابل بررسی است. برخی دانشگاه‌ها ممکن است برای بررسی درخواست هزینه‌ای دریافت کنند.
 • انجام مصاحبه و دادن آزمون ورودی ممکن است از شرایط اپلای در برخی از دانشگاه‌های مجارستان باشند. این اقدامات به صورت آنلاین و از طریق برنامه‌هایی چون اسکایپ انجام می‌گیرد.
 • در این مرحله لازم است با چندین استاد راهنما از دانشگاه‌های مختلف در ارتباط باشید. شما رزومه، سوابق تحصیلی، مقالات علمی و پروپوزال خود را در اختیار اساتید قرار داده و با آن‌ها مذاکره می‌کنید. استاد راهنما فردی است که شما را در پیشبرد تحقیق‌تان راهنمایی می‌کند. بنابراین، لازم است تخصص کافی در زمینه پژوهش انتخابی شما داشته باشد.
 • در صورتی که پروپوزال تحقیقاتی شما مورد تأیید سوپروایزر (استاد راهنما) قرار گیرد، او نامه تأییدیه‌ای برای دانشگاه ارسال می‌کند. حال، شرایط برای صدور پذیرش دکتری از سوی دانشگاه‌ مهیا است.

توجه داشته باشید که اقدام برای اپلای دانشگاه‌های مجارستان زمان مشخصی ندارد. شما هر زمان می‌توانید با این مراکز مکاتبه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز تحصیل دکتری در مجارستان

متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت و تحصیل در مجارستان به ویزا نیاز دارند. یکی از ضروری‌ترین مدارک جهت دریافت ویزای تحصیلی نامه پذیرش دانشگاه است. بنابراین، پس از دریافت پذیرش دانشگاه قدم بعدی برای تحصیل دکتری در مجارستان گرفتن ویزا خواهد بود. این کار از طریق سفارت این کشور انجام می‌شود. شما لازم است قرار مصاحبه‌ای با سفارت مجارستان در کشور خود تنظیم کنید. بدین منظور، به ۴-۶ هفته زمان نیاز دارید. در روز مصاحبه، مدارک لازم به سفارت تحویل داده می‌شود. حال باید منتظر بررسی و اعلام نتیجه بمانید. به طور کلی، پروسه اپلای دانشگاه و دریافت ویزا طی حدودا ۲ ماه انجام می‌گیرد. بنابراین، بهتر است در این پروسه زمان شروع ترم را نیز در نظر داشته باشید. در ادامه برخی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دکتری مجارستان را نام می‌بریم:

 • مدارک شناسایی ترجمه شده
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • کپی پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • بیمه نامه
 • اثبات محل اقامت در مجارستان
 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

هزینه تحصیل مقطع دکتری در مجارستان

هزینه تحصیل دکتری در مجارستان از موارد مهمی است که مورد توجه متقاضیان قرار می‌گیرد. این هزینه بسته به رشته، دانشگاه انتخابی و ترم تحصیلی متفاوت خواهد بود. رشته‌های بازرگانی و مدیریت از جمله‌ رشته‌های گران دکتری این کشور محسوب می‌شوند. دانشجویانی که مشغول تحصیل در مرحله اول دکتری بوده و واحدهای درسی را می‌گذرانند، هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند. در حالی که هزینه مرحله دوم تحصیل دکتری در مجارستان کاهش می‌یابد؛ چرا که در این فاز دانشجویان بیشتر مشغول به پژوهش و تحقیق هستند. جالب است بدانید که دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را دارند باید شهریه بیشتری در مقایسه با شهروندان مجارستانی بپردازند.

شهریه دکتری در مجارستان سالانه ۵۰۰۰-۱۵,۰۰۰ یورو بوده و برای دانشجویان با ملیت‌های گوناگون، یکسان است.

شما باید مبلغی را برای تأمین هزینه‌های زندگی در مجارستان نیز کنار بگذارید. این مخارج شامل هزینه تهیه کتاب، خورد و خوراک، حمل و نقل، پوشاک و مسکن هستند. برای تأمین این هزینه‌ها به طور میانگین به ماهیانه مبلغ ۷۵۰ یورو نیاز خواهید داشت. برخی از دانشجویان با داشتن شرایط لازم می‌توانند از کمک‌ هزینه‌های تحصیلی مجارستان استفاده کنند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دکتری در مجارستان

زمانی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور می‌گیرید، قطعا شرایط و کیفیت سیستم آموزشی آن را بررسی خواهید کرد. برای تحصیل دکتری در مجارستان نیز لازم است تحقیقاتی پیرامون سطح کیفی دانشگاه‌های کشور انجام دهید. طبق رتبه‌بندی جهانی، تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور رنکینگ بالایی دارند. ارائه دوره‎‌های کمک آموزشی نیز موجب پرورش دانشجویانی متخصص شده که به راحتی به بازار کار راه پیدا می‌کنند. دانشگاه‌های مجارستان همچنین اجازه انتقال دانشجویان به کشورهایی چون اتریش و آلمان را دارند. در ادامه با برخی از بهترین‌ دانشگاه‌های این کشور برای مقطع دکتری آشنا می‌شویم.

 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه اتوش لورند
 • دانشگاه پچ
 • دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست
 • دانشگاه کوروینوس
 • دانشگاه سملویز
 • دانشگاه سنت ایشوان
 • دانشگاه میشکولتس

بهترین رشته‌ها برای تحصیل دکتری در مجارستان

با این که مجارستان وسعت چندانی ندارد، دانشگاه‌های معتبر با تنوع رشته‌ای بالایی را در خود جای داده است. سال‌های بسیاری است که این کشور رشته‎هایی چون مهندسی، علوم پایه و پزشکی را در مقطع دکتری ارائه می‌دهد. در اینجا قصد داریم به برخی از پرطرفدارترین رشته‌ها برای تحصیل دکتری در مجارستان اشاره کنیم.

 • داروسازی
 • بیوتکنولوژی پزشکی و غیر پزشکی
 • بیوشیمی بالینی و غیر بالینی
 • بیوفیزیک
 • ژنتیک و ژنتیک پزشکی
 • فناوری اطلاعات
 • معماری
 • عمران و شهرسازی
 • فیزیک کاربردی
 • موسیقی و تئاتر

شرایط دریافت فاند و بورسیه دکتری در مجارستان

دولت مجارستان همواره به دنبال جذب دانشجویان خارجی جهت تحصیل در این کشور است. از این رو، با ارائه فاند و بورسیه تحصیلی شرایط را برای آن‌ها هموارتر می‌کند. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه می‌شوند، هیچ شهریه‌ای و یا شهریه کمتری پرداخت خواهند کرد. در حالی که فاند کمک هزینه‌ای است که به تأمین مخارج تحصیل و زندگی کمک می‌کند. دانشجویانی که رزومه قوی، نمره زبان خوب و مقالات معتبر دارند و یا آن‌هایی که توانایی پرداخت شهریه دانشگاه‌ را ندارند می‌توانند از کمک هزینه‌ها استفاده کنند. برای تحصیل دکتری در مجارستان، امکان دریافت فول فاند نیز وجود دارد. فول فاند علاوه بر پوشش شهریه دانشگاه، حقوقی نیز در اختیار دانشجویانی که فعالیت تحقیقاتی دارند، قرار می‌دهد. در ادامه دو نوع از رایج‌ترین بورسیه‌های دکتری مجارستان را بررسی خواهیم کرد.

بورسیه Stipendium Hungaricum

یکی از پرطرفدارترین بورسیه‌های مجارستان بورسیه Stipendium Hungaricum است. این برنامه با همکاری چند کشور و با نمایندگی در ۵ قاره خدمات مالی خود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشجویان دکتری که موفق به دریافت این بورسیه می‌شوند، مبلغی برای شهریه پرداخت نخواهند کرد. همچنین کمک هزینه‌ای برای تهیه مسکن و بیمه دریافت می‌کنند.

بورسیه دو جانبه

این بورسیه در واقع مشارکتی میان مجارستان با کشورهای مبدا دانشجویان است. شما با گرفتن بورسیه دو جانبه علاوه بر رایگان شدن شهریه دانشگاه، ماهانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه دریافت می‌کنید. برای اطلاع از شرایط دریافت این بورسیه می‌توانید به وبسایت مربوطه مراجعه کنید.

شرایط کار حین تحصیل در مقطع دکتری

یکی از مزایای تحصیل دکتری در مجارستان، امکان داشتن کار دانشجویی است. دانشجویان خارجی نیز با ۲۰ ساعت کار در هفته می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند. این در حالی است که دانشجویان دکتری با فعالیت به عنوان دستیار آموزش یا دستیار پژوهش در دانشگاه‌ نیز درآمدی به دست می‌آورند.

 • دستیار آموزش در سازماندهی فعالیت‌های آموزشی، برگزاری امتحانات، تصحیح برگه‌های امتحانی، ارزیابی عملکرد دانشجویان و … مشارکت می‌کند.
 • کار دستیار پژوهش کمک به اساتید در انجام پژوهش و تحقیقات است. تسلط به زبان مجاری و داشتن ارتباطات گسترده نقش مهمی در بهبود عملکرد دستیار پژوهش دارند.

شرایط کار پس از پایان تحصیلات دکتری

پایین بودن نرخ بیکاری مجارستان نشان می‌دهد که شمار زیادی از فارغ‌التحصیلان دکتری در مدتی کوتاه وارد بازار کار خواهند شد. اگر قصد اقامت و کار در این کشور را دارید، لازم است تا ۹ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی به دنبال شغل مورد نظر باشید. در صورتی که در این مدت موفق به عقد قرارداد کاری شوید، ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل می‌شود. بعد از ۵ سال کار و زندگی در مجارستان، امکان دریافت اقامت دائم آن وجود دارد. شما با تحصیل دکتری در مجارستان می‌توانید در سایر کشورهای اروپایی و حوزه شینگن نیز کار کنید.

شرایط همراه

اگر متأهل هستید و قصد تحصیل دکتری در مجارستان را دارید، قطعا همراه کردن خانواده در مدت تحصیل برای شما اهمیت دارد. خبر خوب این است که طبق قوانین این کشور می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود همراه کنید. بدین منظور، لازم است ویزای تحصیلی دریافت کرده و در مجارستان اقامت کنید. سپس اقدامات لازم برای دریافت ویزای همراه و دعوت‌نامه را انجام دهید. برای این کار، ارائه مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت مجارستان ضرورت دارد.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *