شرایط و هزینه های زندگی در آلمان

آلمان کشوری مدرن، قانونمند، زیبا و پر از جاذبه‌های گردشگری است. این کشور تاریخچه طولانی و فرهنگی غنی دارد و همه ساله توریست‌ها و مهاجرین بسیاری را به سوی خود می‌خواند. شما نیز ممکن است برای داشتن شغل بهتر یا ادامه تحصیل به فکر مهاجرت و زندگی در آلمان افتاده باشید.

فهرست مطالب

شرایط و هزینه های زندگی در آلمان

معرفی کوتاه کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان در بخش شمالی- مرکزی اروپا قرار گرفته، پرجمعیت‌ترین کشور عضو اتحادیه اروپا بوده و با ۹ کشور دیگر همسایه است. ۱۶ ایالت و ۸۰ شهر آلمان را تشکیل می‌دهند؛ هر یک از این ایالت‌ها خصوصیات و فرهنگ مخصوص به خود را دارند.

آلمان مساحتی معادل ۳۵۷,۵۸۷ کیلومتر مربع دارد و جمعیت آن برابر با ۸۳,۲۰۰,۰۰۰ نفر است. زبان آلمانی زبان غالب کشور است؛ مردم با دو گویش آلمانی معیار و آلمانی پایین با یکدیگر صحبت می‌کنند. اکثر مردم به دین مسیحیت معتقدند؛ اسلام دیگر مذهب غالب در آلمان است. برلین به عنوان پایتخت آلمان شناخته می‌شود.

با توجه به گستردگی آلمان از شرق به غرب و شمال به جنوب، نواحی مختلف این کشور آب و هوای متفاوتی دارند. نواحی غربی زمستان بارانی و تابستان گرم و معتدل، نواحی شمالی تابستان بارانی و زمستان طوفانی و معتدل و قسمت‌های جنوبی مرطوب و نیمه گرمسیری هستند.

اگر تصمیم به زندگی در آلمان داشته باشید، بهتر است با شهرهای مهم و بزرگ این کشور نیز آشنا شوید.

شهرهای مهم آلمان

 • هامبورگ: شهری زیبا و مشهور و دومین شهر بزرگ آلمان است. علاقه زیاد مردم این شهر به ورزش از جمله فوتبال، موجب شده که هامبورگ باشگاه فوتبال خود را داشته باشد.
 • مونیخ: از شهرهای قدیمی آلمان با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیار بوده و سومین شهر پرجمعیت آلمان است. وجود فرصت‌های شغلی فراوان در مونیخ، این شهر را مورد توجه مهاجرین از سراسر دنیا قرار داده است.
 • فرانکفورت: استقرار بانک مرکزی آلمان و بانک مرکزی اتحادیه اروپا در این شهر، موجب اهمیت ویژه اقتصادی و تجاری آن شده است. فرانکفورت پنجمین شهر پرجمعیت آلمان است و فرودگاه آن یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی در اروپا به حساب می‌آید.

شرایط زندگی در آلمان

آلمان کشوری مدرن و مرفه در اروپا است. اقتصاد قوی، امکانات رفاهی و تحصیلی فوق‌العاده، امنیت و قدرت نظامی بالا و سیستم حمل و نقل عمومی مناسب همه از مواردی هستند که زندگی در آلمان را دلپذیرتر می‌کنند. همچنین سیستم آموزشی و خدمات درمانی باکیفیت و نیاز آلمان به نیروی انسانی ماهر موجب جذب سالانه مهاجرین از نقاط مختلف دنیا شده است. اگر به زندگی در آلمان فکر می‌کنید، با مطالعه این مقاله پاسخ بسیاری از سوالات خود را می‌گیرید.

کیفیت و امید به زندگی

آلمان با فراهم آوردن امکانات رفاهی و اجتماعی بالا، فرصت‌های شغلی فراوان و قوانین مدنی و شهری کامل، کیفیت زندگی در این کشور را بالا برده است. میزان شاخص‌های کیفیت زندگی که توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) تعریف شده‌اند، نشان می‌دهد که این کشور شرایط مطلوبی را برای زندگی در آلمان (شهروندان و مهاجرین) فراهم کرده است.

شاخص‌های کیفیت زندگی

میانگین آلمان

میانگینOECD

میزان اشتغال (۱۵-۶۴ سال)

۷۵ درصد

۶۷ درصد

تحصیلات عالیه (۲۵-۶۴ سال)

۸۶/۳

۷۴ درصد

امید به زندگی

۸۱ سال

۸۰ سال

 

فرهنگ مهاجرپذیری

آلمان از سال‌های بسیار دور پذیرای مهاجرین از سراسر جهان بوده است. از این رو تنوع فرهنگی فوق‌‌العاده‌ای در این کشور شکل گرفته که در کنار چالش‌های همراه آن، جلوه‌ای از همبستگی اجتماعی را به نمایش گذاشته است. طبق تجربه ورزشکارانی که در آلمان حضور داشتند، مردم این کشور علاقه زیادی به برقراری روابط دوستانه با افراد خارجی دارند. توجه به خانواده و دوستان و احترام به فرهنگ‌های مختلف نیز از ویژگی‌های بازر آلمان‌ها است.

بازار کار و نرخ بیکاری

آلمان اقتصاد قوی، توسعه یافته و قابل اطمینانی داشته و همواره به نیروی کار متخصص نیاز دارد. بنابراین مقصد مناسب و مطمئن برای مهاجرینی است که قصد کار یا سرمایه‌گذاری دارند. این کشور از نظر تولید ناخالص داخلی چهارمین رتبه را در دنیا دارد و با فراهم کردن موقعیت‌های شغلی بسیار، کیفیت زندگی در آلمان را بالا برده است.

اقتصاد آلمان

نرخ بیکاری

۵ درصد

نرخ اشتغال

۷۶/۷ درصد

نرخ تورم

۷/۹ درصد

واحد پول

یورو

متوسط حقوق سالیانه

۴۵,۷۰۰ یورو

 

مشاغل مختلف و درآمد آن‌ها

برای افرادی که قصد زندگی در آلمان را دارند، میزان دستمزد و حقوق دریافتی موضوع مهمی است. به طور کلی، آلمان اقتصاد قوی و پویایی دارد و افراد می‌توانند از طرق متعدد کسب درآمد کنند. عواملی چون شهر محل کار، میزان تحصیلات، سابقه کاری، جنسیت، رشته تحصیلی و نوع فعالیت شغلی در میزان درآمد موثر هستند. حقوق سالیانه در آلمان به طور میانگین ۴۵,۷۰۰، حداقل حقوق ۱۱,۵۲۰ و حداکثر آن ۲۰۴,۰۰۰ یورو است. مشاغل پزشکی، دندانپزشکی، مدیریتی و رشته‌های مختلف مهندسی از مشاغل پردرآمد این کشور هستند.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

آلمان یکی از پیشرفته‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای اروپایی است. این کشور ارائه دهنده امکانات رفاهی و تحصیلی فوق‌العاده و خدمات درمانی همگانی است و با درصد پایین فساد اقتصادی و نرخ بیکاری، همه ساله مقصد مهاجرتی بسیاری از مهاجرین از سراسر جهان قرار می‌گیرد. با این حال، اگر به مهاجرت و زندگی در آلمان میاندیشید، در کنار برخورداری از مزایای بی‌شمار، احتمالا به مشکلات و چالش‌های زندگی در یک محیط جدید و متفاوت نیز فکر کرده‌اید. 

مزایا

حمل و نقل: سیستم حمل و نقل شهری و جاده‌ای آلمان خصوصا در شهرهای بزرگ بسیار گسترده، سریع و منظم بوده و هزینه آن نیز مقرون به صرفه است. بنابراین دانشجویان و شاغلین در کمترین زمان می‌توانند در دانشگاه یا محل کار خود حاضر شوند.

سیستم آموزشی: آلمان علاوه بر این که سیستم آموزش باکیفیتی دارد، پذیرای دانشجویان خارجی از سراسر جهان است. دانشگاه‌های دولتی امکان تحصیل مقرون به صرفه را فراهم کرده و دانشگاه‌های خصوصی دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

بیمه و خدمات درمانی: برای کسانی که تصمیم به زندگی در آلمان دارند، وضعیت سیستم پزشکی این کشور مهم است. این کشور ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی و درمانی با استانداردهای سطح بالا است. همه شهروندان و ساکنین بسته شرایط‌‌‌ شان تحت پوشش بیمه دولتی یا خصوصی قرار می‌گیرند و هزینه‌های پزشکی خود را تامین می‌کنند.

هزینه: در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی (برای مثال انگلیس و هلند) و با توجه به سطح امکانات رفاهی در آلمان، هزینه‌های رایج زندگی همچون خود و خوراک، اینترنت، برق و بسیاری از کالاهای مورد نیاز پایین است. این مزیت شرایط زندگی در آلمان را برای مهاجرینی که به تازگی اقامت گرفته‌اند، راحت‌تر می‌سازد.

معایب

تنوع غذایی: آلمان‌های از غذاهای متنوعی که اغلب گوشتی هستند، استفاده می‌کنند. مهاجرینی که از کشورهای دیگر به آلمان می‌روند خصوصا آن‌هایی که گیاهخوار هستند، ممکن است در تهیه غذاهای مورد نیاز خود دچار مشکل شوند.

تعطیلات: در روز یکشنبه به عنوان روز تعطیلی آخر هفته آلمان، بیشتر مکان‌های عمومی از جمله مراکز خرید و رستوران‌ها بسته بوده و تنها جایگاه‌های سوخت و برخی از کیوسک‌ها باز هستند. اگر زندگی در آلمان را تجربه می‌کنید، احتمالا این موضوع شما را دچار مشکلاتی کرده است.  

زبان: با اینکه برخی از جوانان و دانشجویان آلمانی به زبان انگلیسی نیز صحبت می‌کنند، اما زبان آلمانی زبان غالب این کشور است و شما برای برقراری ارتباط با دیگران در محیط دوستانه، کار یا تحصیل بهتر است به این زبان تسلط داشته باشید. یادگیری زبان آلمانی در مقایسه با انگلیسی اندکی دشوار است.

مالیات: زمانی که زندگی در آلمان را برمی‌گزینید، مالیات بالای آن را نیز در نظر بگیرید. در این کشور گاها تا ۴۰ درصد از درآمد به عنوان مالیات پرداخت شده و صرف هزینه‌های درمان و آموزش عمومی می‌شود.

هزینه های زندگی در آلمان

هزینه‌های زندگی در آلمان

با توجه به شرایط اقتصادی، تحصیلی و رفاهی، در سال‌های اخیر بسیاری به فکر زندگی در آلمان افتاده‌اند. یکی از مهم‌ترین مواردی که پیش از مهاجرت در نظر گرفته می‌شود، هزینه‌های زندگی در کشور مقصد است. اگر قصد اقامت در آلمان را دارید، باید برآوردی دقیقی از هزینه‌های این کشور داشته باشید.

سبک زندگی، شهر محل سکونت و عادات غذایی موثزترین عوامل در میزان هزینه زندگی در کشورهای مختلف است. مخارج زندگی در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است اما به طور کلی، مناطق جنوبی گران‌ترین و مناطق شرقی ارزان‌ترین بخش‌های آلمان برای زندگی هستند. زندگی در آلمان در مقایسه با انگلیس، فرانسه یا هلند ارزان‌‍تر و در مقایسه با لهستان و رومانی گران‌تر است. نکته مهم این است که اگر شغل و درآمد مناسبی در آلمان داشته باشید، می‌توانید مخارج خود را تامین کنید. در ادامه با مقدار هزینه‌های ضروری در این کشور آشنا می‌شویم.

هزینه مسکن

در آلمان نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر، هزینه خرید یا اجاره خانه عمده‌ترین هزینه زندگی است. بدین معنی که شما به عنوان یک مهاجر خارجی برای زندگی در آلمان باید بیشتر درآمد خود را به تهیه مسکن اختصاص دهید. عواملی چون شهر محل سکونت، محله، متراژ و وضعیت خانه بر روی قیمت خرید یا اجاره آن تاثیرگذار هستند.

نوع ملک

میانگین هزینه (ماهیانه/ یورو)

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

۸۷۹

آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر

۶۲۷

آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر

۱,۵۹۱

آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر

۱,۱۹۳

خرید آپارتمان در مرکز شهر (هر متر مربع)

۶,۸۶۱

خرید آپارتمان در خارج از شهر

۴,۸۷۶

هزینه خورد و خوراک

یکی از هزینه‌هایی که برای زندگی در آلمان به آن توجه ویژه می‌شود، هزینه مواد غذایی است. آلمان یکی از تولید کننده‌های قوی انواع مواد غذایی در دنیا است و با تامین نیاز خود به این مواد، هزینه تهیه آن‌ها را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید با خرید از فروشگاه‌های قیمت مناسب، هزینه خورد و خوراک خود را پایین بیاورید.

وعده غذایی در رستوران

هزینه (یورو)

وعده غذایی برای یک نفر (رستوران ارزان)

۱۱

وعده غذایی برای دو نفر (رستوران متوسط)

۵۰

مک دونالد (یک عدد)

۸

آب (۳۳۰ میلی لیتر)

۲/۱۸

اقلام خوراکی

هزینه (یورو)

شیر (یک لیتر)

۰/۹۳

نان سفید (یک قرص)

۱/۶۶

برنج (یک کیلوگرم)

۱/۹۵

تخم مرغ (۱۲ عدد)

۲/۴۶

هزینه خدمات درمانی

اگر می‌‍خواهید زندگی در آلمان را تجربه کنید، بهتر است بدانید که بخش عمده‌ای از خدمات بهداشتی و درمانی توسط بیمه تامین می‌شود. صرف نظر از وضعیت اقامت و میزان درآمد شما، در مدت زندگی‌تان در آلمان می‌‍توانید تحت پوشش بیمه سلامت عمومی باشید. در این صورت باید حدود ۱۵ درصد از حقوق خود را به عنوان حق بیمه پرداخت کنید.

افرادی که از تمکن مالی بیشتری برخوردار هستند، می‌توانند برای دریافت بیمه خصوصی اقدام کنند. در این صورت مبلغ بیشتری به عنوان حق بیمه پرداخت شده و خدمات درمانی بیشتری تحت پوشش قرار می‌گیرند.

هزینه حمل و نقل

کشور آلمان سیستم حمل و نقل متنوع و گسترده‌ای دارد که زندگی در این کشور را راحت‌تر کرده‌ است. شما می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی چون تاکسی، مترو، اتوبوس و تراموا برای رفتن به دانشگاه یا محل کار خود استفاده کنید. استفاده از کارت بلیط ماهیانه هزینه حمل و نقل را کاهش می‌دهد. همچنین دوچرخه وسیله نقلیه بسیاری از افرادی است که زندگی در آلمان را تجربه می‌کنند.

نوع حمل و نقل

هزینه (یورو)

بلیط یک طرفه

۲/۸۰

بلیط ماهیانه

۷۰

تاکسی یک کیلومتری

۲

تاکسی یک ساعت انتظار

۳۰

بنزین (یک لیتر)

۲/۲۰

هزینه تحصیل

آلمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی معتبر و عالی رتبه‌ای را در خود جای داده است. بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان این کشور را برای تحصیل و زندگی انتخاب می‌کنند. نکته مهم این است که این افراد باید علاوه بر هزینه‌های رایج زندگی در آلمان، مخارج تحصیل خود را نیز در نظر بگیرند. دانشجویانی که به زبان آلمانی مسلط هستند، می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی و با هزینه بسیار اندک مشغول به تحصیل شوند.

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی و به زبانی به غیر آلمانی، باید هزینه بیشتری را به عنوان شهریه بپردازند. البته هزینه پرداختی به رشته مورد نظر و مقطع تحصیلی نیز بستگی دارد.

 • هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی (یک ترم): ۱۰۰-۳۵۰ یورو
 • هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی (سالانه):
 • مقطع کارشناسی: ۲۶ هزار یورو
 • مقطع کارشناسی ارشد: ۴۰ هزار یورو

هزینه پوشاک

آلمان تولید کننده پوشاک باکیفیت و متنوع است. شما بسته به سلیقه و بودجه خود می‌توانید برند و فروشگاه مناسب را انتخاب کرده و با قیمت مناسب خرید خود را انجام دهید.

نوع پوشش

هزینه (یورو)

شلوار جین (یک عدد برند لیوایز یا مشابه آن)

۷۷/۱۳

لباس تابستانی (یک عدد از فروشگاه زنجیره‌ای برند زارا، اچ ند ام،…)

۳۶/۲۹

کفش پیاده روی نایک (یک جفت)

۸۱/۳۴

کفش مردانه چرم (یک جفت)

۱۰۵/۶۹

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای آلمان برای زندگی

ارزان یا گران بودن یک شهر براساس میزان هزینه‌های زندگی در آن ارزیابی می‌شود. به طور کلی، زندگی در شهرهای بزرگ با امکانات بهتر، پرهزینه‌تر از زندگی در شهرهای کوچک با امکانات محدودتر است. اگر به فکر زندگی در آلمان هستید و می‌خواهید شهرهای ارزان و گران این کشور را بشناسید، عامل تعیین کننده قیمت اجاره یا خرید مسکن است.

مونیخ سومین شهر بزرگ و البته گران‌ترین شهر آلمان است. فرانکفورت، اشتوتگارت و هایدلبرگ نیز بعد از مونیخ گران‌ترین شهرهای این کشور به حساب می‌آیند.

شهرهای ارزان آلمان که امکان زندگی آرام‌تر و کم‌هزینه‌تر در آن‌ها وجود دارد، بوخوم، لایپزیگ، کیل و سیگن هستند. 

بهترین شهرهای آلمان برای زندگی ایرانیان

امکانات رفاهی و اجتماعی بالا، فرصت‌های شغلی مناسب، دانشگاه‌‌های معتبر، امنیت بالا و سیستم درمانی باکیفیت همه از مواردی هستند که شاخص‌های کیفیت زندگی در آلمان را بالا می‌برند و مهاجرین را به سوی آن جذب می‌کنند. افراد ممکن است با اهداف مختلف تصمیم به مهاجرت به این کشور بگیرند اما پیش از آن باید اطلاعات دقیقی از شرایط زندگی در شهرهای مختلف آلمان داشته باشند. هدف از مهاجرت نقش مهمی در انتخاب شهر مناسب برای سکونت دارد؛ بهترین شهر آلمان برای افرادی که به دنبال یافتن شغل مناسب هستند با بهترین شهر برای کسانی که می‌خواهند تحصیلات خود را ادامه دهند یا از جاذبه‌های گردشگری لذت ببرند، متفاوت است.

بهترین شهرهای آلمان برای کار

 برلین: این شهر به عنوان پایتخت آلمان دارای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و جهانی است، بستر خوبی برای استارتاپ‌ها فراهم می‌کند و بدین ترتیب فرصت‌های شغلی بسیاری در برلین وجود دارند. به همین دلیل است که تعداد زیادی از مهاجرین این شهر را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند.

فرانکفورت: این شهر با داشتن مراکز مالی ملی و جهانی، به مرکز تجارت و پایتخت مالی آلمان تبدیل شده است. بنابراین گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که می‌توانند در مشاغل مالی فعالیت کنند یا قصد سرمایه‌گذاری دارند. فرودگاه‌های بزرگ و پر رفت و آمد فرانکفورت موجب شده که بسیاری نیز در این زمینه مشغول به فعالیت باشند.

هامبورگ: این شهر دومین شهر بزرگ آلمان بوده و امکانات رفاهی با استانداردهای جهانی را برای شهروندان فراهم کرده است. هامبورگ بندرهایی دارد که از طریق آن‌ها فعالیت‌های بازرگانی متعددی انجام می‌شوند. همین موجب شده که هامبورگ به عنوان مرکز ملی بازرگانی شناخته شده و مقصد بسیاری از مهاجرین برای تجارت قرار گیرد.

📌 برای دریافت آگاهی کامل در این زمینه به مقاله شرایط کار در آلمان ویژه ایرانیان مراجعه کنید.

بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل

مونیخ: این شهر به عنوان سومین شهر بزرگ آلمان، دانشگاه‌های بین‌المللی و عالی رتبه‌ای را در خود جای داده است و همه ساله دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. همچنین فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه فناوری، هنر، تجارت، گردشگری و ارتباطات دارد و بدین طریق، موقعیت‌های شغلی فراوانی را برای داشنجویان فراهم می‌کند.

فرانکفورت: اگر تصمیم به زندگی در آلمان و تحصیل در آن را دارید، باید این شهر را به عنوان شهر دانشجویی بشناسید. علاوه بر داشتن دانشگاه‌های معتبر و متعدد، بعد از تحصیل شرایط مساعدی به منظور یافتن شغل مناسب نیز برای دانشجویان فراهم می‌کند. 

هامبورگ: این شهر زیبا پر از جاذبه‌های توریستی و فرهنگی است و دانشگاه‌های بزرگ و ممتاز آن پذیرای دانشجویان خارجی هستند. اگر به زبان آلمانی تسلط دارید می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی و در غیر این صورت، در دانشگاه‌های خصوصی هامبورگ مشغول به تحصیل شوید.

📌 برای دریافت آگاهی کامل در این زمینه به مقاله شرایط تحصیل در آلمان ویژه ایرانیان مراجعه کنید.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

2 دیدگاه برای “شرایط و هزینه های زندگی در آلمان

 1. لطیفه شبرنگ خطبه سرا گفته:

  سلام وقت بخیر میخاستم بدونم که منتظر تماس از کارشناسان شما بودم چرا زنگ نزدن

  • مدیر گفته:

   با درود و احترام
   از تاخیر در تماس با شما عذرخواهی می کنیم. تعداد تماس ها بالاست به همین دلیل تاخیر بوجود آمده است اما ما تمام تلاشمان را می کنیم که در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما متقاضیان عزیز باشیم. برای افزایش ظرفیت پاسخگویی در حال گسترش تیم مشاوره هستیم. آرزوی ما جلب رضایت شما متقاضیان گرامی موسسه بین المللی اِلو ویزا است.
   پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *