آموزش نوشتن کاورلتر برای پذیرش تحصیلی+نمونه

موقعی که برای پذیرش در دانشگاه های معتبر اقدام می کنید، یکی از مدارکی که باید در کنار فرم درخواست ارائه دهید، «کاورلتر» (Cover Letter) است. داشتن یک کاورلتر )یا نامه پوششی و یا معرفی نامه( قوی و به سامان می تواند عامل برتری شما بر بقیه متقاضیان شود.

برای نوشتن کاورلتر می توانید از کارشناسان الوویزا کمک بگیرید. ابتدا با مشاوران ما تماس بگیرید.

آموزش نوشتن کاورلتر

کاورلتر و انگیزه نامه

کاورلتر با انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه فرق دارد. هر کدام از این ها، کارکرد متفاوتی دارند و برای پذیرش در دانشگاه یا گرفتن یک شغل خاص، داشتن چند تا از این ها -بنا به درخواست دانشگاه یا کارفرما- لازم است. اما تهیه هر کدام، روش خاص خودش را دارد.

کاورلتر برای دانشگاه چیست؟

کاورلتری که در کنار فرم درخواست ثبت نام به دانشگاه ارائه می دهید، باید نشان دهنده هدف، برنامه و علاقه شما برای تحصیل در آن رشته خاص باشد. به این ترتیب، به اندازه یک صفحه فرصت دارید تا شور و شوق خود را برای حضور در آنجا نشان دهید و همزمان، مسوولان پذیرش دانشگاه نیز با خواندن این کاورلتر، شما را بیشتر می شناسند.

البته همچنان اپلیکیشن (فرم درخواست ثبت نام) است که پیش و بیش از هر چیزی برای مسوولان پذیرش اهمیت دارد، اما داشتن یک کاورلتر قوی که با دقت نوشته شده، شانس پذیرفته شدن را بالا می برد.

چگونه برای دانشگاه کاورلتر بنویسیم؟

احتمال دارد دانشجویان زیادی برای رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید، درخواست داده باشند. برای همین مهم است که با نوشتن یک کاورلتر خوب، یک سر و گردن بالاتر از بقیه باشید و دل تیم پذیرش را به دست بیاورید. البته هیچ روش خاص و قطعی برای نوشتن کاورلتر وجود ندارد، اما با برداشتن چند قدم کلیدی و دقیق، می توانید به یک قالب درست و استاندارد دست پیدا کنید.

نوشتن کاورلتر برای گرفتن پذیرش از دانشگاه

 1. بالای کاورلتر، نام و نام خانوادگی تان را بنویسید. در خطوط بعدی، آدرس شامل اسم خیابان، شهر، استان و کشور را بیاورید.
 2. زیر اطلاعات تماس، تاریخ ارسال کاورلتر را درج کنید. باید اول ماه، سپس روز و در نهایت سال را بنویسید؛ مثل این: «November 20, 2022».
 3. زیر تاریخ، نام رییس بخش پذیرش و در خط بعد، اسم دانشگاه و در نهایت آدرس دانشگاه را بنویسید.
 4. متن کاورلتر را با یک صفت رسمی محترمانه مثل «گرامی» شروع کنید، سپس آقا یا خانم را بیاورید، بعد نام خانوادگی مسوول پذیرش؛ و دنبالش یک ویرگول بگذارید. برای نمونه به این شکل: «Dear Mr. Morrison, ».
 5. حالا نوبت این است که هدف تان از اپلای کردن برای این رشته خاص در این دانشگاه خاص را توضیح دهید. به طور کلی، بهتر است جمله اول کاورلتر شغلی یا تحصیلی در این باره باشد که اصلا چرا کاورلتر می نویسید. در این جا، هدف از نوشتن آن، درخواست پذیرش در دانشگاه است؛ پس همین را در جمله اول بیاورید. حواس تان باشد که اسم دانشگاه را بیاورید، به رشته ای که برای آن اپلای کرده اید، ابراز علاقه شدید کنید و روی این تاکید کنید که دانشگاه آنها چه چیزهایی دارد که بقیه ندارند.
 6. بعد از مقدمه یا اینتروداکشن، توضیح دهید چرا می خواهید در دانشگاه آنها درس بخوانید. برای این کار، در یک یا دو پاراگراف، جزییات اهداف تحصیلی و حرفه ای خود را شرح دهید و توضیح دهید که این دانشگاه چطور می تواند به شما در رسیدن به اهداف شغلی تان کمک کند. توضیح دهید که چرا حضور در این دانشگاه، بهترین مسیر شغلی و فرصت پیشرفت و موفقیت در حرفه مورد نظرتان را پیش پای شما می گذارد.
 7. کاورلتر برای دانشگاه را با یک نتیجه گیری قوی به پایان ببرید. به مسوولان پذیرش یادآور شوید که بقیه مدارک درخواستی را ضمیمه اپلیکیشن کرده اید. هم چنین به آن ها یادآوری کنید که اگر سوالی داشتند یا به پر کردن فرم های دیگری نیاز بود، در دسترس هستید، ضمن این که برای شنیدن جواب شان لحظه شماری می کنید. علاوه بر این، مهم است که از آنها برای زمانی که می گذارند و در نظر گرفتن فرم درخواست شما، تشکر کنید.
 8. زیر نتیجه گیری امضا کنید. ابتدا از کلمه ای مثل «ارادتمند» (Sincerely) استفاده کنید و سپس نام و نام خانوادگی تان را بنویسید.

چند نکته برای بهتر شدن کاورلتر

 1. قبل از ثبت کاورلتر، در مورد دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، حسابی تحقیق کنید. می توانید این کار را با سایت خود دانشگاه شروع کنید. سپس می توانید از آنچه متوجه شده اید، هنرمندانه برای ساختن یک کاورلتر بی عیب و نقص بهره ببرید.

بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده اید، این نکته را برجسته کنید که چقدر مناسب این دانشگاه هستید. برای نمونه، شاید شعار دانشگاه یا هدفی که برای خودش تعریف کرده، با باورهای شما همراستا است یا شاید رشته ای که دوست دارید، در این اواخر پیشرفت ها و تغییراتی داشته که با اهداف شغلی شما یکی است.

 1. کاورلتر را موجز و مفید نگه دارید، سراغ اصل مطلب بروید، حاشیه پردازی نکنید و کار را حداکثر در یک صفحه جمع کنید. اگر برای کم کردن حجم کاورلتر به مشکل خوردید، دنبال اطلاعاتی بگردید که شاید در جاهای دیگر کاورلتر یا اپلیکیشن آورده اید و آن ها را حذف کنید.
 2. واضح و دقیق حرف بزنید. موقع نوشتن کاورلتر برای گرفتن پذیرش در دانشگاه، از این اطمینان حاصل کنید که دلیل محکمی در جواب این سوال می آورید: چرا دانشگاه ما را انتخاب کردی، نه بقیه دانشگاه ها را؟

باید یک دلیل خاص و روشن بیاورید که چرا این دانشگاه را برگزیدید. به این ترتیب، متوجه واقعی بودن علاقه شما برای تحصیل در آنجا می شوند.

 1. روی توانایی ها و مهارت های خاص و یگانه خودتان تاکید کنید تا در بین بقیه متقاضیان به چشم بیایید و یک سر و گردن بالاتر بایستید. حواس تان باشد که خودتان هم به توانایی های تان ایمان داشته باشید و اعتماد به نفس تان معلوم باشد.
 2. قبل از ثبت نهایی کاورلتر، یک بار دیگر آن را بخوانید و اشتباهات املایی، گرامری و نشانه گذاری آن را اصلاح کنید تا نامه تان بدون غلط به دست مسوول پذیرش برسد. این مساله نشان می دهد که چقدر به جزییات توجه دارید و خوانا بودن کاورلتر شما را تضمین می کند.

قالب کاورلتر برای گرفتن پذیرش تحصیلی

 1. نام و نام خانوادگی
 2. آدرس خیابان
 3. شهر، استان، کشور و کدپستی
 4. تاریخ
 5. نام و نام خانوادگی رییس بخش پذیرش
 6. نام دانشگاه
 7. آدرس دانشگاه
 8. شهر، استان یا ایالت، کدپستی

نمونه کاورلتر برای گرفتن پذیرش تحصیلی

نمونه یک

Dear [Mr. or Ms.] [last name of the head of admissions],

This letter is a formal request for admission to [name of college or university]. Over the past few years, I’ve researched many colleges that offer [type of degree]’s in [field of study], but have ultimately chosen [name of college] because of its commitment to [school’s or program’s goals, objective or mission]. Unlike other colleges, your program [state what the program is about and how it differs from other college’s offering a similar program].

Currently, I’m looking to begin my undergraduate studies. My goal is to complete the [college program] program at [name of college]. Upon graduation, I hope to gain employment as a [job title] where I can [career goals]. I believe [name of college] gives me the best option in preparing for my future endeavors thanks to its [the program or college’s unique offerings].

My application form and the requested documents are enclosed. I’m available for additional questions and look forward to hearing from you soon. Thank you for your time and consideration regarding my application.

Sincerely,

[Your first name] [your last name]

نمونه دو

Monroe Carter

۵۵۵۵ Cherry Blossom Way

San Clemente, CA 55555

November 18, 2022

Joan Harvey

University of Santa Ana

۵۵۵۵ Maple Drive

Santa Ana, CA 55555

Dear Ms. Harvey,

I would like to express my interest in the Journalism program at University of Santa Ana. Over the past few years, I’ve researched many colleges that offer a bachelor of science degree in journalism, but have ultimately chosen the University of Santa Ana because of its commitment to educating students with a digital-first mindset. Unlike other colleges, your program focuses on the growth of each individual student with a “learn by doing” mentality. Not only that, but the program’s efforts have proven successful based on the impressive number of alumni currently in the news media. I would be honored to receive the quality education your institution offers its students, both in the journalism program and beyond.

I’m currently looking to begin my undergraduate studies, with a goal of completing the Journalism program at the University of Santa Ana. Upon graduation, I hope to gain employment as a news reporter where I can share breaking news stories while giving a voice to the voiceless in my community. I believe the University of Santa Ana can provide me with the best opportunity to pursue these endeavors.

My application form and the requested documents are enclosed. I’m available for additional questions and I look forward to hearing from you soon. Thank you for your time and consideration regarding my application.

Sincerely,

Monroe Carter

منبع: indeed.com

برای نوشتن کاورلتر می توانید از کارشناسان الوویزا کمک بگیرید. ابتدا با مشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *