همه چیز درباره کشور اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپایی که این روزها افراد زیادی به دنبال مهاجرت به این کشور هستند. اتریش در واقع در ابتدا یک مزرعه بود و خیلی زود به حکومت سلطنتی پادشاهی تبدیل شد. این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی در مرکز قاره اروپا واقع شده است. بیشتر تاریخ کشور اتریش بر اساس قدرت اقتصادی و نظامی این کشور نوشته شده است. اولین افرادی که در اتریش ساکن شدند سلت‌ها بودند و آن‌ها این کشور را تحت عنوان امپراطوری شرق نامیدند. همسایه‌های کشور اتریش، اسلوونی، آلمان، جمهوری چک، ایتالیا، مجارستان و اسلواکی هستند. همچنین اتریش با سوئیس مرز مشترک دارد و حدود ۶۰ درصد از رشته کوه آلپ در این کشور واقع شده است. بیشتر اتریشی‌ها مسیحی بوده و مذهبشان کاتولیک است. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه را که شما نیاز دارید درباره کشور اتریش بدانید در اختیارتان قرار دهیم. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم در کشور اتریش

آگاه بودن از رسم و رسوم یک کشور به مهاجران کمک می‌کند که خیلی زود بتوانند خودشان را با آن کشور وفق بدهند. برای مردم اتریش جشن کریسمس بسیار حائز اهمیت است و اکثریت آن‌ها در این جشن شرکت می‌کنند. روز کریسمس در اتریش تعطیل رسمی است و مردم در این روز برای کودکان کادو تهیه می‌کنند. در آخر این روز کودکان ترانه‌ای در رابطه با سه پادشاه می‌خوانند و هدف این سرود این است که سال جدید با برکت همراه باشد. به طور کلی، مردم اتریش به کودکان بسیار اهمیت می‌دهند و آن‌ها را مقدس می‌دانند. به همین دلیل همواره در مناسب‌های گوناگون برای کودکانشان جشن می‌گیرند.

برای مثال، اتریشی‌ها روز اول مدرسه را برای فرزندانشان جشن می‌گیرند. نکته دیگر در رابطه با اتریشی‌ها این است که خانواده برایشان جایگاه ویژه‌ای دارد. به همین دلیل برخی از آن‌ها که ازدواج می‌کنند نزد عمه، خاله یا مادربزرگ زندگی می‌کنند زیرا آن‌ها معتقدند که این کار برایشان برکت می‌آورد. بیشتر مردم اتریش سعی دارند که به جای تفریح زیاد ابتدا برای خود یک خانه بخرند. اتریش به وعده‌های غذایی خود بسیار اهمیت می‌دهند و کاملا خوش‌پوش هستند. همچنین این مردمان برای سلامتی نیز بسیار توجه می‌کنند. سلامت پوست برای مردم اتریش بسیار مهم است.

یکی دیگر از فرهنگ‌های مردم اتریش که خیلی فرهنگ زیبایی است این می‌باشد که مردمان اتریش برای همه مشاغل احترام قائل‌اند و به افراد در هر شغلی که هستند احترام می‌گذارند. کارگر در اتریش جایگاه بالایی دارد و اتریشی‌ها به کارگران بسیار احترام می‌گذارند. برای همین منظور آن‌ها هرساله جشنی را در اول ماه می‌برگزار می‌کنند که در آن نقش کارگر را جشن می‌گیرند.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور اتریش

مساحت کشور اتریش ۸۳۸۷۹ کیلومتر مربع است. بیشتر مناطق این کشور را جنگل ها، کوهستان و جلگه تشکیل داده اند. همسایگان اتریش شمال مجارستان، آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، ایتالیا و سوئیس است. از نظر مساحت، سوئیس نصف اتریش است. اتریش به آب‌های آزاد دسترسی ندارد. رودخانه‌ها و دریاچه‌ها حدود ۱.۷ درصد از مساحت اتریش را تشکیل می‌دهند. رود دانوب طولانی‌ترین رود کشور اتریش است. دریاچه کنستانس نیز بزرگترین دریاچه اتریش به حساب می‌آید.

زبان اصلی مردم اتریش، زبان آلمانی است. اما از آنجایی که اتریش یا چند کشور از جمله ایتالیا، کرواسی، اسلوونی و جمهوری چک مرز مشترک دارد و این کشورها بسیار به ایتالیا نزدیک هستند، زبان‌های اسلوونیایی، چکی، ایتالیایی و کرواتی نیز در این کشور صحبت می‌شود. اما تعداد آن‌ها در مقایسه با زبان آلمانی بسیار کم است. اتریشی‌ها همچنین به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند و گاهی حتی با این زبان با هم حرف می‌زنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید زبان اصلی اتریشی‌ها زبان آلمانی است اما گویش بیشتر آن‌ها نزدیک به گویش فرانسوی است. بیشتر مردم اتریش مسیحی و پیرو مذهب کاتولیک هستند. این مردم بسیار مذهبی بوده و در مراسم دینی شرکت می‌کنند. به همین دلیل است که صومعه ها، کلیساها و در کل مراکز دینی در اتریش بسیار شلوغ‌اند. اقلیت‌های دینی نیز در اتریش زندگی می‌کنند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

آب و هوا

همان طور که قبلا گفتیم بخش بزرگی از رشته کوه آلپ در اتریش قرار دارد. در اتریش زمستان‌ها بسیار سرد و تابستان‌ها بسیار گرم است. میزان بارش در اتریش متوسط است. از نظر جغرافیایی بین بخش‌های مختلف اتریش تفاوت‌هایی در دما و میزان بارش وجود دارد. برای مثال بخش‌های جنوب شرقی این کشور آب و هوای گرم‌تری دارد و تابستان‌های آن نسبتا طولانی است. آب و هوای این منطقه تقریبه شبیه آب و هوای مدیترانه‌ای است. این در حالی است که بخش‌های غربی این کشور، هوا معتدل‌تر بوده و به نوعی معتدل آتلانتیک است. در ماه ژانویه، اتریش درجه هوا بسیار پایین و سرد است. ماه آگوست گرم‌ترین ماه در اتریش به حساب می‌آید. ماه‌های آوریل و نوامبر نیز جزو پر رطوبت‌ترین ماه‌های اتریش به حساب می‌آیند.

جمعیت

بر اساس آخرین آمار‌هایی که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است، اتریش حدود ۸.۹۵۶ میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت این کشور ۸۳۸۷۹ کیلومتر مربع است و زبان رسمی آن‌ها آلمانی است.

ایالت‌های کشور اتریش

اتریش دارای ۹ ایالت است. ایالت‌های اتریش شامل ایالت بورگن لاند، ایالت کرنتن، ایالت نیدر استرایش، ایالت اوبراسترایش، ایالت زالتسبورگ، ایالت اشتایرمارک، ایالت تیرول، ایالت فورالبرگ و ایالت وین می‌شود. این ایالت‌ها در نقاط جغرافیایی مختلفی از کشور اتریش واقع شده‌اند و به همین دلیل آب و هوای متنوعی دارند.

۱۰ شهر بزرگ کشور اتریش

اتریش حدود ۷۶ شهر دارد که در این میان ده تا از شهرهای آن جزو شهرهای بزرگ و پرجمعیت این کشور به حساب می‌آیند. شهرهای بزرگ اتریش شامل وین (پایتخت آن)، گراتس، لینتس، زالتسبورگ، اینسبروک، کلاگنفورت، فیلاخ، ولس و زانکت پولتن است. جمعیت زیادی در این شهرها زندگی می‌کنند و هزینه زندگی در آن‌ها نسبتا بالا است.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن اتریش

بیشتر ایرانیانی که در اتریش زندگی می‌کنند، ساکن شهرهای وین، زالتسبورگ و اینسبروک هستند. البته درصد بالایی از ایرانیان از میان این سه شهر در وین زندگی می‌کنند. وین پایتخت اتریش است و دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد.

گرانترین و ارزانترین شهرهای کشور اتریش

به طور کلی، مسئله هزینه برای بسیاری از مهاجران حائز اهمیت است. در رابطه با اتریش نیز همین طور است. گرانترین شهرهای اتریش، شامل شهرهای وین و اینسبروک می‌شود. هزینه زندگی در این شهرها بالا است. شهر گراتس ارزان‌ترین شهر در کشور اتریش است. هزینه زندگی در گراتس در مقایسه با سایر شهرهای اتریش پایین‌تر است.

سیستم سیاسی کشور اتریش

اتریش یکم کشور با نظام جمهوری پارلمانی فدرالی است. قوه مجریه را رئیس جمهور، رئیس حکومت و هیئت دولت تشکیل می‌دهد. قوه قضایی شامل سه قاضی ارشد است.

وضعیت اقتصادی کشور اتریش

وضعیت اقتصادی هر کشوری برای مهاجرانی که قصد دارند به آن کشور مهاجرت کنند مسئله بسیار مهمی است. اتریش یک کشور مدرن و پیشرفته است. فعالیت اقتصادی این کشور عمدتا در زمینه‌های مهندسی مکانیک، مواد شیمیایی، کالاهای لوکس، مواد غذایی، ساخت فولاد و تولید خودرو می‌باشد. همچنین صنعت گردشگری و کشاورزی نیز بخش مهمی از اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهند. این کشور ۲۸ سال پیش جزو اتحادیه اروپا شد و واحد پول خود را به یورو تغییر داد. این امر باعث شد که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در کشور اتریش سرمایه‌گذاری کنند و این به نوعی باعث شکوفایی اقتصادی اتریش شد. به طور کلی، اقتصاد اتریش یک اقتصاد قوی و خوب است.  شرکت های مختلف از سراسر دنیا در کشور اتریش سرمایه گذاری کرده اند و در این کشور فعالیت دارند. آمار نشان می دهد که نرخ تورم در این کشور کمتر از ۲ درصد است.

نرخ مالیات در کشور اتریش

اتریشی‌ها مانند مردمان سایر کشورها باید مالیات بپردازند. مالیات شامل تمام کسانی می‌شود که در کشور اتریش درآمد دارند. میزان مالیات در اتریش بین ۰ تا ۵۵ درصد است. در واقع، تین میزان ارتباط مستقیمی با درآمد افراد دارد. افرادی که در سال کمتر از ۱۱ هزار یورو درآمد داشته باشند، مشمول مالیات نمی‌گردند. مالیات‌هایی که در اتریش گرفته می‌شود شامل مالیات بر درآمد بین ۰ تا ۵۵ درصد، مالیات گروهی ۲۵ درصد از کل سود، بیمه تامین اجتماعی بین ۱۶ تا ۲۰ درصد، مالیات بر ارزش افزوده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و مالیات بر شرکت ۲۷.۵ درصد است. این میزان با توجه به کار و میزان درآمد متغیر است.

واقعیت‌های جالب درباره کشور اتریش

واقعیت‌های جالبی در رابطه با کشور اتریش وجود دارد، که شاید دانستن آن‌ها برایتان جالب باشد. بعد از جنگ جهانی دوم تاکنون، اتریش یک کشور بی‌طرف بوده و در همه درگیری‌ها اعلام بی‌طرفی نموده است. بتهوون که یکی از موسیقی‌دان‌های برجسته جهان است، اگر چه که اهل کشور آلمان بود اما بیشتر عمر خود را در اتریش گذراند. نکته‌ای که از همه جالب‌تر است این می‌باشد که هیتلر آلمانی نبود بلکه او یک اتریشی بود. اتریش یکی از قدیمی‌ترین پرچم‌های جهان را دارد. بیشتر خاک اتریش را کوهستان‌ها تشکیل داده اند. اتریش یکی از کشورهایی است که در اروپا دانشمندان زیادی دارد. همچنین آرامگاه مرکزی وین، حود ۲ و نیم میلیون قبر دارد، که این تعداد از تعداد مردمانی که در حال حاضر در وین زندگی می‌کنند بسیار بیشتر است.

روش‌های مهاجرت به اتریش

هرساله افراد زیادی از سراسر دنیا به اتریش مهاجرت می‌کنند. برای مهاجرت به کشور اتریش نیز مانند سایر کشورها، روش‌هایی وجود دارد. به طور کلی، روش‌های مهاجرت به اتریش شامل مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت از طریق پناهندگی می‌باشد.

ویزای کار

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که افراد از طریق آن به کشور اتریش مهاجرت می‌کنند، مهاجرت از طریق اخذ ویزای کاری این کشور است. این روش نسبتا کم هزینه بوده و به همین دلیل گزینه مناسبی برای بسیاری از مهاجران به حساب می‌آید. برای این منظور دو روش وجود دارد. روش اول مهاجرت از طریق جاب آفر است. در جاب آفر، فردی که تخصص خاصی دارد می‌تواند به مدت یکسال ویزای اتریش را گرفته و در آنجا اقامت داشته باشد. برای گرفتن این ویزا باید حداقل فرد دارای مدرک تحصیلی لیسانس باشد و دعوتنامه یا پیشنهادی از سوی یک کارفرما در اتریش داشته باشد. برای این منظور ابتدا کارفرما باید برای این شغل ۳ ماه در اتریش و ۳ ماه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی بزند، اگر کسی پیدا نشد؛ آگاه می‌تواند برای یک فرد خارجی دعوت نامه بدهد. شرایط گرفتن این ویزا دشوار است.

لینک مرتبط: ویزای کار اتریش

ویزای جستجوی کار

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای جست و جوی کار است. اعتبار این ویزا ۶ ماه است و برای رسیدن به این ویزا فرد باید امتیاز مطلوبی کسب کند. متقاضی باید ۷۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کند. در این فرصت ۶ ماهه فرد می‌تواند در اتریش حضور پیدا کند و شغل مناسب برای خود را پیدا کند.

ویزای تحصیلی

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به اتریش از طریق گرفتن ویزای تحصیلی است. هر ساله دانشجویان زیادی موفق به کسب ویزای تحصیلی این کشور می‌شوند. هزینه دانشگاه‌ها در اتریش نسبتا پایین است و حتی می‌توان گفت که مهاجرت از طریق اخذ ویزای دانشجویی یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به اتریش است. دانشگاه‌های عملی سطح بالایی در اتریش قرار دارند. برای این منظور در هر مقطع تحصیلی که هستید می‌توانید ریز نمرات‌تان را ترجمه کرده و به دانشگاه‌های اتریش ارسال کنید. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما را تایید کند و به شما نامه پذیرش دهد، می‌توانید به همراه نامه وقت سفارت اتریش را بگیرید و جهت گرفتن ویزای تحصیلی به سفارت بروید. توجه داشته باشید که برای این منظور باید به زبان انگلیسی و آلمانی در سطح A۲ تسلط داشته باشید.

لینک مرتبط: ویزای تحصیلی اتریش

سرمایه گذاری و استارتاپ

از روش‌های مهاجرت به اتریش، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در استارت آپ‌ها است. برای این منظور نیاز است که یک ایده جدید و خلاقانه‌ای را ارائه دهید. این ایده باید کاملا جدید باشد و قبلا توسط افراد دیگر مطرح نشده باشد. اولین گام بعد از این مرحله ثبت شرکت در اتریش است که برای این کار شما به ۵۰ هزار دلار نیاز دارید. در واقع شما ۵۰ هزار دلار سرمایه اولیه می‌خواهید. همچنین بر اساس آیتم‌های ضروری مانند تسلط بر زبان انگلیسی و آلمانی، تجربه کاری، مدرک دانشگاهی، مدارک تحصیلی حرفه‌ای و غیره نیاز است که امتیاز ۵۰ را کسب کنید. این سه راه جزو رایج‌ترین راه‌های گرفتن ویزای اتریش است.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *