همه چیز درباره کشور اسپانیا

کشور اسپانیا در قسمت جنوب غربی اروپا قرار دارد و شهر مادرید به عنوان پایتخت اسپانیا یکی از زیبا‌ترین و چشم نوازترین شهرهای جهان با تاریخی قدیمی در دل اروپا و امن‌ترین کشورهای جهان است با سکونت درآن کشور، نه تنها می‌توانید از امکانات شهرنشینی زیادی بهره‌مند شوید واز مزایای زندگی در یک کشور مدرن و زیبا لذت ببرید، بلکه می‌توانید به سایر کشورهای اروپایی نیز رفت و آمد داشته باشید. اسپانیا زادگاه نقاشان بزرگی چون سالوادور دالی، فرانسیسکو گویا، دیگو ولاسکز و پابلو پیکاسو بوده است.

همچنین معمار بزرگ آنتونی، قهرمانی فرمول یک جهان، فرناندو آلونسو، خوانندگان پاپ، خولیو ایگلیسیاس و انریکه ایگلیسیاس نیز اسپانیایی هستند. از بازیگران نامداراین کشور می‌توان به آتنونیو باندارس و پنه لوپه کروز اشاره کرد. راننده رالی کارلوس ساینز، شاعر نمایشنامه‌نویس فدریکو گارسیا لورکا، نویسنده معروف میگل د سروانتس، گلف بازان جهانی سرجیو گارسیا، میگل ایندوراین دوچرخه سوار و بازیکنان تنیس رافا نادال، کارلوس مویا، داوید فرر، خوان کارلوس فررو و آرانچا سانچز ویکاریو، همگی از این کشور هستند.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور اسپانیا

به طور طبیعی، قبل سفر و مهاجرت به هر کشوری بهتر است که در ابتدا با فرهنگ و آداب و رسوم آن کشور آشنا شوید. کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که تاریخ غنی دارد. در این کشور شما شاهد انواع فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف خواهید بود. خیلی اسپانیا را به دلیل نوع خاص لباس پوشیدن مردم و رقص و فستیوال‌های آن می‌شناسند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این کشور مقام دوم را به لحاظ میراث تاریخ در جهان به خود اختصاص داده است.

مردم اسپانیا در زمان ملاقات به یکدیگر دست می‌دهند و برخی نیز روبوسی می‌کنند. این مورد بین اسپانیایی‌ها بسیار رایج است. زمانی که یک اسپانیایی از شما دعوت می‌کند که به خانه او بروید، حتما یک کادو کوچک تهیه کنید زیرا در اسپانیا رسم است که در زمان رفتن به خانه کسی نباید دست خالی باشید. اسپانیایی‌ها علاقه زیادی به موسیقی و رقص دارند.

یکی از معروف‌ترین سنت‌های اسپانیا، فلامنکو است. اما بسیاری از مردم اطلاعات دقیق درباره این سنت ندارند و تصور می‌کنند که فلامنکو نوعی رقص است. اما بهتر است بدانید که فلامنکو نوعی سنت است و فقط گاهی ممکن است همراه با رقص باشد. فلامنکو نوعی سبک موسیقی به شمار می‌آید که روی ریتم، گیتار و آواز تاکید زیادی می‌شود.

جفرافیای کشور اسپانیا

کشور اسپانیا یک شبه جزیره در جنوب غربی اروپاست که از شمال شرق به کشور فرانسه و کشور آندورا و از غرب با کشور پرتغال همسایه است و در سایر جهات به مرز آبی می‌رسد. این کشور از شرق به دریای بالنار، از جنوب به مدیترانه، از غرب و شمال غربی به اقیانوس اطلس شمالی و از شمال به خلیج باسکای هم مرز است. در جنوب این کشور از طریق تنگه‌ی مهم و استراتژیک جبل الطارق با کشور مراکش مرز آبی مشترک دارد. مساحت اسپانیا ۵۰۵۹۹۰ کیلومتر مربع است در حدود ۵۰ میلیون نفر جمعیت در اسپانیا زندگی می‌کنند و این کشور از ۱۷ بخش مستقل، ۵۰ استان و چند جزیزه‌ی کوچک و بزرگ تشکیل شده است که از معروفترین آن‌ها می‌توان به جزایر بالنار و فناوری اشاره کرد .

چندین رشته کوه مهم در این کشور قرار دارد که از مهم‌ترین آن‌ها رشته کوه پیرنه در مرز کشور اسپانیا و فرانسه است. نصف النهار گرینویچ نیز از این کشور و از نزدیکی شهر والنسیا عبور می‌کند. خورشید در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی زودتر غروب می‌کند که احتمالا دلیل بخشی از فرهنگ پر جنب جوش در اواخر شب اسپانیا است. بزرگترین شهرهای این کشور بر اساس جمعیت شامل مادرید سویل، والنسیا، بارسلونا و ساراگوسا می‌شود.

بر اساس آخرین آماری که در سال ۲۰۲۱ صورت گرفته، حدود ۴۷.۴۲ میلیون نفر در اسپانیا زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم این کشور، زبان اسپانیایی است.

آب و هوا

اسپانیا یکی از کشورهای وسیع اروپایی است، به همین دلیل تنوع آب و هوایی در این کشور بسیار زیاد است. آب و هوای این کشور تحت تاثیر اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است. در زمستان آب و هوای این کشور بسیار مطلوب است و مناطق ساحلی این کشور آب و هوای خوبی دارند. اسپانیا یک کشور چهار فصل است.

کشور اسپانیا، بزرگ‌ترین کشور مستقل در شبه جزیره ایبری است. اسپانیا متنوع‌ترین آب هوا را در سراسر اروپا دارد و این تنوع آب هوایی به دلیل وجود سواحل و رشته کوه‌های بزرگ در این کشور است. این کشور به عنوان دهمین کشور دنیا از نظر تنوع آب و هوایی یکی از کوهستانی‌ترین کشورهای اروپایی است. کشور اسپانیا در مناطق شمالی دارای آب هوای معتدل است در حالی که در بخش‌های مرکزی، جنوبی و شرقی آب و هوای مدیترانه‌ای دارد و در نواحی کوه‌های مرتفع آب هوای کوهستانی مشاهده می‌شود. در حالی که شمال غربی در زمستان می‌تواند ۲۰ روز از هر ماه باران داشته و  ۸۰۰۰ کیلومتر ساحل دارد.

ساحل جنوبی و شرقی اسپانیا برای آفتاب گرفتن بسیار مناسب است، زیباترین سواحل در قسمت شمالی اسپانیا است. بهترین زمان سفر به این کشور فصل بهار و پاییز است، در این زمان آب هوای مطلوبی در کشور اسپانیا وجود دارد.

جمعیت

جمعیت کشور اسپانیا ۴۵ میلیون نفر است. این کشور سی امین کشور پر جمعیت جهان و چهارمین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا پس از اروپا آلمان، فرانسه، ایتالیا است. از لحاظ دین اسپانیا یک کشور سکولار به شمار می‌رود اما اکثراسپانیایی‌ها کاتولیک هستند. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است که اکثریت به این زبان صحبت می‌کنند. در مورد ویژگی‌های فرهنگی این کشور به مواردی اشاره خواهیم کرد:

احساس تعلق شدید به زادگاه: اسپانیای‌ها به شدت به منطقه و زادگاه خود حساس هستند.

اهمیت به خانواده: دو عنصر مهم فرهنگ این کشور خانواده و فروتنی

اهمیت به سنت‌های مسیحی: از ویژگی مهمی برای این کشور است که اهمیت زیادی به سنت‌های مسیح می‌دهند.

استان‌های اسپانیا

کشور اسپانیا دارای ۲۰ استان است. استان‌های شامل مادرید، لاکرونیا، آلابا، آلباسته، آلیکانته، آلمریا، آستوریاس، آبیلا، باداخوس، جزایر بالئاری، بارسلون، بیسکای، آلیکانته، بورگس، کاسرس، کادیس، مالاگا، سالامانکا، والنسیا و ساراگوسا می‌شود.

۱۰ شهر بزرگ اسپانیا

اولین شهر بزرگ اسپانیا، مادرید پایتخت آن است. هرساله گردشگران زیادی از این شهر دیدن می‌کنند. بارسلونا دومین شهر بزرگ این کشور به حساب می‌آید. شما در این شهر می‌توانید چیزهای تاریخی و مدرن را باهم مشاهده کنید. از دیگر شهرهای بزرگ اسپانیا می‌توان به سویل، بیلبائو، والنسیا، گرانادا، سالامانکا، تولدو، مالاگا و کوردوبا اشاره کرد.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن در کشور اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهایی است که ایرانیان زیادی در شهرهای مختلف آن ساکن هستند. ایرانیان ساکن اسپانیا بیشتر در دو شهر مادرید و بارسلونا ساکن اند. با این وجود، ایرانیان در شهرهای دیگر اسپانیا نیز از جمله مالاگا، والنسیا، مورسیا و بنیدورم نیز ساکن هستند.

گرانترین و ارزانترین شهرهای اسپانیا

شهرهای مادرید و بارسلونا از جمله گرانترین شهرهای اسپانیا به حساب می‌آیند. از جمله شهرهای ارزان کشور اسپانیا می‌توان به والنسیا، سویا، گرانادا، آلیکانته و کوردوبا اشاره کرد.

سیستم سیاسی کشور اسپانیا

کشور اسپانیا کشوری سلطنتی و پادشاهی است و نظام سیاسی آن ساختار دموکراتیک و پارلمانی دارد. پادشاه در این کشور بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و نخست وزیر رئیس دولت است. در این کشور دو مجلس وجود دارد که یکی مجلس سنا و دیگری مجلس قانون گذاری می‌باشد. اسپانیا از نظر تقسیم‌بندی سیاسی مانند آلمان، سوئیس و بلژیک دارای ایالت‌های خود مختار با یک مرجع می‌ باشد.

واحد پول کشور اسپانیا یورو است. کشور اسپانیا از نظر کیفیت زندگی در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار گرفته است. شهر مادرید سپس شهر بارسلونا، قلب تجارت و بازرگانی اسپانیا را تشکیل می‌دهند. اقتصاد کشور اسپانیا بر پایه امور خدماتی و صنعت گردشگری استوار است که بعد از آن‌ها صنایع و انرژی، مسکن و بخش کشاورزی نبض حیاتی اقتصاد اسپانیا هستند.

وضعیت اقتصادی اسپانیا

با وجود اینکه اقتصاد کشور اسپانیا از سال ۲۰۰۸ در طی بحران اقتصادی اروپا تحت تاثیر قرار گرفته است، اما در حال حاضر وضعیت خوبی دارد. اسپانیا چهاردهمین اقتصاد بزرگ اتحادیه‌ی اروپا است. طیف وسیعی از مشاغل در این کشور وجود دارد که هر کدام بسته تخصص و شهر محل کار می‌تواند درآمد متفاوتی داشته باشد.

نرخ مالیات در اسپانیا

در اسپانیا نیز مانند سایر کشورها، دولت برای گذراندن امورات خود از شهروندان مالیات می‌گیرد. نرخ مالیات بر درآمد در اسپانیا ۲۱ درصد است. به عبارت دیگر شهروندان ساکن باید ۲۱ درصد از درآمد سالیانه خود را به دولت بپردازند.

نرخ مالیات کشور اسپانیا توسط دولت فدرال، منطقه‌ای و محلی تعیین می‌گردد که طیف وسیعی از مالیات به منابع مختلفی تعلق می‌گیرد.

مهمترین مالیات‌ها کشور اسپانیا

  • مالیات بر درآمد
  • کمک‌های اجتماعی
  • مالیات شرکت
  • مالیات بر ارزش افزوده

سایر مالیات‌های جزئی کشور اسپانیا شامل:

  • مالیات بر انتقال اموال (منطقه ای)
  • مالیات بر املاک و مستغلات (محلی
  • مالیات بر جاده (محلی)

سال مالیاتی در کشور اسپانیا از سال تقویمی پیروی می‌کند. هنگام مهاجرت کاری به اسپانیا نرخ مالیات بر در آمد، مالیات بر فروش و مالیات بر شرکت در این کشور به ترتیب ۴۵ درصد، ۲۱ درصد و ۲۵ درصد است.

واقعیت‌های جالب درباره اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است و هرساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. در غرب اروپا، اسپانیا دومین کشور بزرگ به لحاظ مساحت به حساب می‌آید. با اینکه زبان رسمی این کشور، زبان اسپانیایی است، اما تنها ۷۲ درصد از مردم آن به این زبان صحبت می‌کنند و ۳۰ درصد دیگر به زبان‌های دیگر حرف می‌زنند. حیوان ملی کشور اسپانیا، گاو نر است. این کشور حدود نیمی از روغن زیتون دنیا را تامین می‌کند. در این کشور آسمانخراش ۴۷ طبقه ای وجود دارد که آسانسور ندارد.

روش‌های مهاجرت به کشور اسپانیا

ساده ترین راه برای اخذ شهروندی اسپانیا، اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری است. با این گزینه می توان بعد از ۳ ماه به اسپانیا مهاجرت کرد. یک راه سریع دیگر برای تبدیل شدن به یک شهروند اسپانیایی وجود دارد که ازدواج با یک زن یا مردی که شهروند اسپانیا است. یک سال پس از دریافت گذرنامه، می توان برای دریافت مدرکی که هویت یک شهروند را اثبات می‌کند، درخواست داد. اقامت موقت کشور اسپانیا را می‌توان با تحصیل در موسسات آموزشی این کشور دریافت کرد. اما این روش اخذ اقامت دائم اسپانیا نیست. پس از پایان دوره آموزشی، مجوز اقامت از بین می رود. پس از آن، شما باید کار پیدا کنید تا بتوانید اقامت خود را تمدید کنید. رئیس شرکتی که قرار است در آن مشغول به کار شوید باید دعوتنامه رسمی را به اداره مهاجرت ارسال کند. این اقامت در کشور اسپانیا در زمان خاتمه قرارداد کاری باطل خواهد شد. اگر مجموع مدت تحصیل و کار بیش از ده سال باشد، فرد خارجی حق دارد درخواست تابعیت کند. در این صورت نیازی به جستجوی راه های جدید برای مهاجرت به اسپانیا نخواهد بود.

سخن پایانی در مورد کشور اسپانیا

اسپانیا کشوری زیبا و رتبه سوم از لحاظ منابع طبیعی را دارد. جزایر زیبا و طبیعت شگفت‌انگیز این جزیره گردشگران بسیاری را سالانه به سوی اسپانیا می‌کشاند. اسپانیا کشور ارزان برای زندگی در اروپا است اسپانیا همراه با سواحلی در شمال و جنوب، غذاهای خوشمزه و آب هوای متنوع و جذاب نقش مهمی در این امر داشته است. البته ثبات اقتصادی و فرهنگ پر از شادی و جشن نیز در انتخاب این کشور برای زندگی بسیار مهم بوده است.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *