همه چیز درباره کشور سوئد

سوئد یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپایی است. هرساله افراد زیادی به سوئد مهاجرت کرده و در آنجا زندگی می‌کنند. اگر فردی پنج سال در سوئد زندگی کند میتواند ویزای دائم این کشور را بگیرد. سوئد یک کشور توسعه یافته و بسیار پیشرفته است و همین باعث شده که افراد زیادی به فکر مهاجرت به آن باشند. این کشور چهارمین کشور بزرگ اروپایی به حساب می‌آید. از نظر جغرافیایی، سوئد در جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. به همین دلیل آب و هوای سردی دارد. 

همسایگان سوئد شامل فنلاند، نرژ، دانمارک، دریای بالتیک و خلیج بوتنی می‌شوند. مساحت سوئد ۴۵۰۲۹۵ کیلومتر مربع است و بیش از نیمی از آن را جنگل‌ها پوشانده اند. بیشتر مردم سوئد مسیحی هستند. بیش از ده میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه را که نیاز است درباره سوئد بدانید، در اختیارتان قرار دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور سوئد

سوئدی‌ها علاقه‌ای به رقابت ندارند. به همین دلیل افرادی که دارای روحیه رقابت طلبی هستند تشویق نمی‌کنند. سوئدی‌ها تمایل به داشتن زندگی برابر و همسان دارند. به همین دلیل فرزندانشان را جوری تربیت نمی‌کنند که احساس خاص بودن یا برتری نسبت به دیگری را داشته باشند. سوئدی‌ها عاشق طبیعت هستند. به همین دلیل بیشتر سوئدی‌ها زمان استراحت و تعطیلاتشان را در جاهایی مانند دریا یا جنگل یا طبیعت می‌گذرانند. از آنجایی که در سوئد مناطق طبیعی زیبایی وجود دارد، سوئدی‌ها به راحتی به طبیعت دسترسی دارند.

مسئله دیگر که برای سوئدی‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ زمان می‌باشد. برای سوئدی‌ها زمان مسئله بسیار مهمی است. از این رو زمانی که با کسی قرار دارند تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا سر وقت بیایند. آن‌ها نه دیر می‌کنند و نه زود می‌آیند. همچنین صف نیز برایشان مهم است و با کسی که صف را برهم می‌زند برخورد می‌کنند. سوئدی‌ها همواره سعی می‌کنند که در هر کاری اعتدال برقرار کنند. افراط و تفریط نمی‌کنند.  در سوئد از حقوق کودکان به خوبی محافظت می شود. همچنین خانواده برای سوئدی ها بسیار حائز اهمیت است. خانواده های سوئدی حقوق خوبی را دریافت می کنند. علت این امر این است که خانواده به خوبی فرزندان خود را تربیت کرده و از آنان حمایت کنند.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور سوئد

سوئد یک کشور پیشرفته است که از نظر جغرافیایی در شمال قاره اروپا قرار دارد. سوئد از سمت غرب با نروژ، از سمت شرق با فنلاند و از سمت جنوب غربی با کشور دانمارک هم مرز است. در قسمت جنوبی شرقی این دریای بالتیک قرار دارد. سوئد ۲۵ استان دارد که به سه بخش اصلی استان‌های شمالی، استان‌های جنوبی و استان‌های مرکزی تقسیم می‌گردند. دو جزیره بزرگ گوتلند و اولند در کشور سوئد قرار دارند. 

موقعیت جغرافیایی سوئد به گونه‌ای است که این کشور آب و هوای سرد و خشکی دارد. زمستان‌های سوئد بسیار طولانی و سرد است. فصل تابستان و هوا گرم سوئد کوتاه است. در نیمه شمالی کشور سوئد جمعیت نسبتا کمی زندگی می‌کنند. علت این امر مجاورت کشور سوئد با قطب شمال است. در این بخش شش ماه روز و شب ماه شب است. این پدیده جالب باعث شده که هرساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا به این کشور سفر کنند.

آب و هوا

سوئد در واقع در جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. آب و هوای سود بیشتر اوقات سرد و خیلی‌ها تصور می‌کنند که سوئد خیلی سرد و قطبی است. اما همیشه اینگونه نیست و در بخش‌هایی از آن هوا معتدل و مطلوب است. استکهلم که پایتخت سوئد است، آب و هوای معتدل و ملایمی دارد و فصل تابستان، بهترین فصل برای سفر به سوئد است. بیشتر اوقات در این شهر هوا نیمه ابری است و حس و حال خوبی را تجربه خواهید کرد. تراکم جمعیت سوئد کم است. بیشتر جمعیت سوئد در بخش‌های جنوبی این کشور ساکن هستند. زیرا در این مناطق هوا گرمتر است.

جمعیت

بر اساس، آخرین آمارهایی که در سال ۲۰۲۱ اعلام شده است، حدود ۱۰.۴۲ میلیون نفر در سوئد زندگی می‌کنند. مردم سوئد بسیار مردم صلح طلبی هستند. دین بیشتر سوئدی‌ها مسیحیت است. بیشتر مردم سوئیس کار می‌کنند و نرخ بیکاری در آن‌ها بسیار پایین است.

استان‌های سوئد

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی به حساب می‌آید. مساحت این کشور ۴۵۰۲۹۵ کیلومتر است. سوئد ۲۵ استان دارد. استان‌های سوئد شامل استان‌های اسکونه، اسملاند، انگرمانلاند، اوپلاند، اوسترگوتلاند، اولند، بلکینگ، بوهوسلن، دالارنا، دالسلاند، سودرمانلاند، گستریکلاند، گوتلاند، لاپلاند، مدلپاد، نرکه، نوربوتن، ورملاند، وستربوتن، وستریوتلاند، وستمانلاند، هاللاند، هریدالن، هلیسنگلاند و یمتلاند می‌شود.

۱۰ شهر بزرگ سوئد

سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی است. از بزرگترین شهرهای سوئد می‌توان به استکهلم (پایتخت سوئد)، گوتنبرگ، لوند، مالمو، اوپسالا، ویزبه، ماشتراند، ایستد، اسکلیستونا و سیگتونا اشاره کرد. همه شهرهای سوئد هستند و خدمات آموزشی و درمانی سطح بالایی را در اختیار مردم می‌گذارند. استکهلم بزرگترین شهر سوئد و پایتخت آن است. این شهر یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای سوئد به حساب می‌آید. سال‌ها گردشگران بسیار زیادی از این شهر دیدن می‌کنند. دانشگاه‌های پزشکی این شهر در جهان بسیار مشهور و پرطرفدار هستند.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن سوئد

ایرانیان ساکن سوئد بیشتر در شهرهای استکهلم، گوتنبرگ، اوپسالا و مالمو زندگی می‌کنند. البته در حال حاضر شمارزیادی از ایرانی شهر استکهلم را که پایتخت سوئد است به عنوان محل برای زندگی انتخاب کرده اند. حدود ۳۶ درصد از ایرانیان در حال حاضر در استکهلم سوئد زندگی می‌کنند.

گرانترین و ارزانترین شهرهای سوئد

به طور کلی، سوئد یک کشور مرفه است و هزینه زندگی در آن بالا می‌باشد. دو شهر استکهلم و گوتنبرگ از جمله گرانترین شهرهای سوئد به حساب می‌آیند. هزینه زندگی در این شهرها به طور قابل توجهی بیشتر از سایر شهرهای سوئد است.

ارزانترین شهرهای سوئد شامل نوکوپینگ، اوپسالا، گالیواره، اوسترسوند حدود و هلسینگبورگ می‌شود. هزینه زندگی در این شهرها بین ۹۵۰ یورو تا ۱۶۵۰ یورو است. معمولا در این شهرها می‌توان آپارتمان‌های مقرون به صرفه‌ای را اجاره کرد.

سیستم سیاسی کشور سوئد

از سال ۱۹۲۱ در سوئد دموکراسی قطعی به وجود آمده است. در سوئد نخست وزیر از سوی پارلمان انتخاب می‌گردد و نمایندگان در پارلمان به نخست وزیر پیشنهادی رای می‌دهند. نخست وزیر در سوئد اختیار دارد که کابینه دولت را مشخص کند. رئیس پارلمان در سوئد برنامه‌ها را سازمان دهی و مدیریت می‌کند. همچنین او اداره مذاکرات را نیز بر عهده دارد. شخص اول کشور سوئد پادشاه آن است و بیشتر حالت تشریفاتی دارد.

وضعیت اقتصادی کشور سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته اروپایی است، و این موضوع سبب شده که هرساله افراد زیادی از سراسر دنیا به این کشور مهاجرت کنند. از نظر اقتصادی، سوئد در جایگاه خوبی قرار گرفته و مردمان آن مشکلات مالی ندارد. آن‌ها به راحتی می‌توانند زندگی خود را بگذرانند. بیشتر اقتصاد سوئد حول محور چوپ می‌چرخد. سالانه این کشور، در زمینه چوب زیادی را به سراسر دنیا صادر می‌کند. انرژی آبی و سنگ آهن از دیگر منابع اقتصادی سوئد هستند و نقش پر رنگی در تامین مالی آن دارند. همان طور که قبلا گفتیم نیمی از سوئد را جنگل‌ها فرا گرفته‌اند و طبیعت سرسبز و بسیار زیبایی دارد. به همین دلیل چوب در سوئد بسیار پررونق است. کشور سوئد به صنعت و صادرات بسیار وابسته می‌باشد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در سوئد میزان مالیاتی که از مردم گرفته می‌شود بسیار بالا است. در واقع، دولت بیشتر هزینه خود را از طریق مالیات‌هایی که از مردمن می‌گیرد به دست می‌آورد. اقتصاد سوئد آزاد است. امروزه در زمینه معدن، صنایع مهندسی و فولاد و همچنین کاغذ، سوئد در سطح جهانی درخشیده است. واحد پول سوئد کرون است که قیمت آن کمی ارزانتر از دلار میباشد. اما گاهی اوقات نوسان این ارز بسیار بالا است.

نرخ مالیات در کشور سوئد

سوئدی‌ها نیز مانند بسیاری از مردم جهان مالیات می‌پردازند. سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که در آن میزان درآمد افراد بالا بوده و اختلاف زیادی در میزان درآمد افراد وجود ندارد. به همین دلیل، بالاترین نرخ مالیات بر درآمد را مردم سوئد می‌پردازند. با توجه به اینکه سوئد یک کشور مرفه و پیشرفته است، دولت خدمات خوبی را به مردم ارائه می‌دهد. مردم سوئد از امکانات خدماتی، رفاهی و تفریحی‌شان بسیار راضی هستند. دریافت مالیات در سوئد به طور سیستم و کاملا هوشمندانه انجام می‌شود.

هر بچه‌ای که در سوئد به دنیا می‌آید به طور اتوماتیک یک شماره شناسه مالیاتی دارد. اگر والدین مالیات را نپردازند، امکان ثبت نام او وجود ندارد. همچین گواهی‌هایی مانند فوت و ازدواج هم در سامانه مالیاتی سوئد ثبت می‌گردد. از این رو، همه افراد باید مالیات‌هایشان را پرداخت کنند.

در زمان دریافت مالیات، دولت مردم را به سه دسته تقسیم می‌کند که شامل افرادی با درآمد بالای فدرال، افرادی با درآمد میانی و افرادی با درآمد پایین می‌شود. مکان، شغل و میزان درآمد تاثیر مستقیمی بر میزان مالیات تعیین شده توسط دولت دارد. دولت سوئد معمولا تا حدود ۶۰ درصد ازدرآمد را به عنوان مالیات اتخاذ می‌کند. علاوه بر این، در کشور سوئد مالیات بر ارزش افزوده نیز وجود دارد. در این کشور تمامی کالا و حتی حمل و نقل نیز مشمول مالیات می‌گردد. نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سوئد ۲۵ درصد است.

یکی دیگر از مالیات‌هایی که در سوئد گرفته می‌شود مالیات بر سرمایه و دارایی است. این نوع مالیات هر شش سال یکبار بروز شده و بر اساس ارزش مورد نظر تعیین می‌گردد. مالیات‌های دیگری نیز مانند مالیات کارفرما، مالیات مهاجرین و برخی مالیات‌های خاص وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خودشان هستند.

واقعیت‌های جالب درباره کشور سوئد

سوئد دارای یک راه آبی به طول ۱۹۰ کیلومتر است که یک شاهکار مهندسی به حساب می‌آید. هرساله گردشگران زیادی از این راه آبی دیدن می‌کنند. این آبریز در شمال سوئد واقع شده است. افرادی زیادی سوار بر کشتی می‌شوند و از نزدیک آبریز زیبا را می‌بینند. یک جزیره کوچک در نزدیکی استکهلم قرار دارد. نام این جزیره جوگاردن است. در طول شب این جزیره بسیار ترسناک است. یکی دیگر از عجایب سوئد سیگتونا است.

این شهر در واقع یکی از شهرهای قدیمی سوئد به حساب می‌آید. اندازه این شهر کوچک است اما مغازه‌های هنری زیادی دارد. این شهر معماری عجیبی دارد و در شب در سراسر آن موسیقی پخش می‌شود. در مدارس سوئد، به طور کامل تنبیه بدنی دانش آموزان ممنوع بوده و به نوعی جرم به حساب می‌آید. از دیگر واقعیت‌های جالب درباره سوئد زمین گلفی است که نیمی از آن در سوئد و نیم دیگر آن درفنلاند قرار دارد. 

بیشتر از ۸۹ درصد از مردم سوئد تسلط کاملی بر زبان انگلیسی دارند. همچنین پدر یا مادر نباید در سوئد به دلیل ناراضی بودن از جنسیت او، بچه را سقط کنند. سوئدی‌ها جز صلح‌ترین مردم دنیا به حساب می‌آیند. به همین دلیل نرخ جرم و جناب در سوئد به طور قابل توجهی در مقایسه با بسیاری از کشورها پایین‌تر است.

روش‌های مهاجرت به سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای مرفه و پیشرفته اروپایی است. به همین دلیل مهاجرت به آن کمی سخت است و قوانین خاص خود را دارد. از روش‌های مختلف می‌توان به سوئد مهاجرت کرد. مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق پناهندگی و مهاجرت از طریق خویشاوندی از روش‌های مهاجرت به سوئد به حساب می‌آید.

یکی از برترین روش‌های مهاجرت به سوئد از طریق گرفتن ویزای کاری این کشور است. سوئد یک کشور پیشرفته بوده که نرخ بیکار در آن بسیار پایین و حدود ۶.۴ درصد است. اگر می‌خواهید به کار در سوئد بپردازید یا کسب و کارتان را در آنجا راهبیندازید، باید مجوز قانونی داشته باشید. از این رو شما می‌توانید رزومه خود را ارسال کنید، اگر کارفرمایی شما را بپذیرد و به شما پیشنهاد کاری دهد، می‌توانید نامه وی را به سفارت برده و درخواست ویزای کاری کنید.

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به سوئد، مهاجرت از طریق تحصیل است. در این حالت شما باید از دانشگاه یا یک مرکز علمی نامه پذیرش بگیرید، و سپس بعد از گرفتن نامه پذیرش به سفارس سوئد مراجعه کنید. البته باید توجه داشته باشید که شما در سوئد یک خارجی محسوب میشوید و تحصیل برای خارجی‌ها رایگان نیست. هزینه تحصیل در سوئد بین ۹ تا ۱۷ هزار یورود در سال است.

از دیگر راه‌های گرفتن ویزای سوئد، سرمایه‌گذاری و خود اشغالی است. سوئد از اقتصاد قدرتمندی برخوردار است. به همین دلیل می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری در سوئد یک راه مطمئن است. شما می‌توانید از طریق ثبت شرکت و با حداقل ۵۰ هزار کرون در سوئد سرمایه‌گذاری کنید و ویزا آن را بگیرید. همچنین شما می‌توانید از طریق خرید ملک در سوئد ویزای این کشور را بگیرید. نرخ بهره در سوئد پایین است و این به نوعی به صرفه جویی در پول مهاجران کمک می‌کند. از این رو، افراد می‌توانند با خرید ملک ویزای کشور سوئد را بگیرند.

در پایان

 اِلو ویزا با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

2 دیدگاه برای “همه چیز درباره کشور سوئد

    • مدیر گفته:

      با درود و احترام
      حتما می توانید اقدام کنید فقط باید زبان و تخصص مناسب را داشته باشید که با یک برنامه ریزی ۱ تا ۲ ساله امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *