همه چیز درباره کشور فنلاند

فنلاند یکی از کشورهای اروپایی است. بر اساس پژوهش‌هایی که صورت گرفته است، فنلاند خوشبخت‌ترین مردمان را دارد. زندگی در فنلاند مزیت‌های زیادی دارد. مردمان این کشور از رفاه خوبی برخوردارند. توزیع ثروت در کشور فنلاند به صورت برابر و یکنواخت است. شاید به همین دلیل است که فنلاندی‌ها جزو خوشبخت‌ترین مردم جهان به حساب می‌آیند. دولت در فنلاند دائما در تلاش است که مرزهای اقتصاد و فرهنگ این کشور را در سطح بالا نگه دارد. 

بیشتر تلاش دولت این است که رفاه مردم را بالا ببرد. این کشور از نظر جغرافیایی در بخش شمالی کره زمین قرار دارد. موقعیت جغرافیایی فنلاند به گونه‌ای است که آن را به یک کشور منحصر به فرد تبدیل نموده است. به همین دلیل هرساله گردشگران زیادی از این کشور زیبا دیدن می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم، هر آنچه را که نیاز دارید درباره فنلاند بدانید، در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور فنلاند

مردمان فنلاند رسم و رسوم‌های جالبی دارند. این کشور از طبیعت و جذابیت‌های بکری برخوردار است. به همین دلیل هرساله گردشگران بسیار زیادی به این کشور سفر کرده و از آن دیدن می‌کنند. زمستان‌های این کشور بسیار سرد و پر برف است. خیلی‌ها فنلاند را سرزمین گوزن‌ها و اسکیمو‌ها می‌دانند. دین بیشتر فنلاندی‌ها مسیحیت است و واحد پول فنلاند یورو است. فنلاندی‌ها آداب و رسوم جذابی دارند و زمانی که شما با آداب و رسوم آن‌ها آشنا شوید، در واقع با یک فرهنگ جدید آشنا شده اید.

فنلاندی‌ها مردمان روشن فکر و خون گرمی هستند. آن‌ها انسان‌های متین و توداری می‌باشند. به همین دلیل آن‌ها بدون هیچ گونه تعارفی ممکن است شما را به خانه خود دعوت کنند. زمانی که یک فنلاندی شما را به خانه‌اش دعوت می‌کند باید بدانید که او حس خوبی با شما دارد و کاملا پذیرایتان خواهد بود. سعی کنید که خودتان باشید زیرا آن‌ها به افرادی که خودشان هستند و ادا در نمی‌آورند احساس بهتری دارند. اگر از یک فنلاندی بخواهید که مردمان این کشور را توصیف کند او احتمالا از واژه Sisu استفاده خواهد کرد. این واژه به معنی ایستادگی، مقاومت و شجاعت است. به همین خاطر است که فنلادی‌ها به خودشان افتخار می‌کنند.

علاوه بر این، فنلاندی‌ها به لحاظ اجتماعی لیبرال هستند. در این کشور، زن و مرد باهم برابر هستند. شما در فنلاند متوجه خواهید شد شمار زیادی از زنان پست‌های اجتماعی و سیاسی سطح بالایی دارند. در اجتماع فنلاندی ها، نگرش مردسالانه منفی است و مردم آن را رد می‌کنند. زبه همین دلیل، اکثریت خانم‌ها در این کشور از نظر مالی مستقل‌اند و زمانی که با شما به رستوران یا جاهای این چنینی می‌آیند، دنگ خود را پرداخت می‌کنند. در برخی مواقع آقایان پیشنهاد دنگی پرداخت کردن خانم‌ها را رد می‌کنند. در برخی مواقع دیگر آن را می‌پذیرند که حرکت بی‌ادبانه‌ای به حساب نمی‌آید.

فنلاندی‌ها نسبت به وطنشان بسیار حس قدرت دارند. به همین دلیل جزو مردمان وطن پرست دنیا به حساب می‌آیند. این حس وطن پرسی ریشه در تاریخ این کشور دارد. فنلاند افتخارات جنگی و ورزشی زیادی داشته است. امروزه به دلیل پیشرفت‌های زیادی که این کشور در سطح تکنولوژی داشته به شهرت زیادی رسیده است. مردم فنلاند به اسطوره‌ها و ستاره‌های شهرشان بسیار افتخار می‌کنند.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور فنلاند

فنلاند از نظر موقعیت جغرافیایی در شما کره زمین قرار دارد. این مسئله باعث شده است که این کشور به لحاظ موقعیت جغرافیایی و آب و هوا بسیار منحصر به فرد باشد. کشور فنلاند از نظر بزرگی، هشتمین کشور بزرگ اروپایی به حساب می‌آید. مساحت فنلاند ۳۳۸۰۰۰ متر مربع است. این کشور ۲۲۰۰ کیلومتر تا قطب شمال فاصله دارد.

غرب فنلاند، کشور سوئد و در شرق آن کشور روسیه قرار دارد. همچنین تروژ همسایه شمالی فنلاند به حساب می‌آید. همچنین فنلاند حدود ۱۱۰۰ کیلومتر مرز ساحلی دارد. این کشور در دل خود دریاچه‌های زیادی را جا داده است. بیشتر دریاچه‌های فنلاند در جنوب و مرکز این کشور واقع شده اند. همچنین فنلاند جزایر زیادی نیز دارد. این کشور ۲۰۰۰ جزیره دارد که مساحت آن‌ها بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره فنلاند جزیره الند است. مساحت این جزیره ۶۸۵ کیلومتر مربع است.

آب و هوا

فنلاند به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصش، دارای آب و هوای منحصر به فردی است. برای مثال در بخش شمالی این کشور در لاپلند، خورشید در مدت ۷۳ روز به صورت ۲۴ساعته می‌تابد. این در حالی است که در زمستان‌ها در این منطقه شما خورشید را نمی‌بینید و هوا دائما در این منطقه تاریک است. به طور کلی، آب و هوای فنلاند در فصل زمستان بسیار سرد و این فصل طولانی است و در فصل تابستان گرم و این فصل کوتاه است. میانگین دما در بخش‌های جنوبی فنلاند +۵ درجه سانتی گراد است. در این حالی که میانگین دما در بخش‌های شمالی این کشور -۵ درجه سانتی گراد است. فنلاند سرزمین‌های همواری دارد. ارتفاع بلندترین قله در این کشور ۱۳۲۸ متر است. میزان پوشش جنگلی فنلاند بسیار بالا است و حدود ۸۶ درصد از خاک این کشور را جنگل‌ها پوشانده اند.

جمعیت

بر اساس آخرین آمارهایی که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است کشور فنلاند ۵.۵۴۲ میلیون جمعیت دارد. این کشور یکی از کم تراکم‌ترین کشورهای اروپایی به حساب می‌آید. دین اصلی فنلاندی‌ها مسیحیت است. زبان اصلی مردمان این کشور فنلاندی و سوئدی است.

استان‌های فنلاند

کشور فنلاند یک کشور نسبتا کوچک است و دارای ۶ استان است. هلسینکی مرکز کشور فنلاند است. در اتحادیه اروپا، فنلاند جزو کم جمعیت‌ترین کشورها به حساب می‌آید. کیفیت زندگی در فنلاند بسیار بالا است. استان‌های کشور فنلاند شامل استان فنلاند جنوبی، استان فنلاند غربی، استان فنلاند شرقی، استان اولو، استان لاپلند و استان آلند است.

۱۰ شهر بزرگ فنلاند

فنلاند یکی از کشورهای مرفه و پیشرفته اروپایی به حساب می‌آید. این کشور ۶ استان دارد. ده تا از بزرگترین شهرهای فنلاند شامل شهر هلسینکی، شهر تورکو، شهر اولو، شهر تامپره، شهر ییوسکیلا، شهر روانیمی، شهر کمی، شهر رازبورگ، شهر هائوکیپوداس و شهر اسپو می‌شود. هر کدام از این شهر زیبایی و جاذبه‌های خاص خودشان را دارند. هلسینکی پایتخت فنلاند است و یکی از شهرهای بزرگ و اقتصادی این کشور است. این شهر دارای رنک جهانی است و کیفیت زندگی زندگی در این شهر بسیار بالا است. دسترسی به سایر مناطق اروپا از طریق این شهر امکان‌پذیر است.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن فنلاند

بیشتر ایرانیانی که در فنلاند ساکن هستند در مرکز آن یعنی شهر هلسینکی و سپس در شهرهای رازبورگ، تورکو و اولو زندگی می‌کنند.

گرانترین و ارزانترین شهرهای فنلاند

همواره چیزی که برای مهاجران اهمیت دارد، هزینه زندگی در یک کشور است. به همین دلیل این ضروری است که افراد پیش از مهاجرت درباره کشور مبدا و شهرهای ارزان و گران آن بررسی و تحقیق کنند.

شهرهای بزرگ و گران فنلاند شامل هلسینکی، رووانیمی، اسپو و تورکو می‌شود. این شهرها امکانات خوبی دارند و در این حال هزینه زندگی در این شهرها به طور قابل توجهی بیشتر از سایر شهرهای فنلاند است.

شهرهای ارزان فنلاند شامل اولو و ییواسکیلا می‌شود. در بین این دو شهر، هزینه زندگی در شهر اولو از نسبت به همه شهرهای فنلاند ارزان‌تر است. اما به طور کلی، کیفیت زندگی در همه شهرهای فنلاند بالا است.

سیستم سیاسی کشور فنلاند

نظام سیاسی فنلاند یک نظام جمهوری است. این نظام بر اساس مجلس اداره می‌شود. نخست وزیر توسط رئیس جمهور معرفی می‌شود. نخست وزیر وظیفه دارد که کابینه را اداره کند. اعضای کابینه و نخست وزیر باید بتوانند که از مجلس رای اعتماد بگیرند. مجلس فنلاند دارای ۲۰۰ کرسی است و هر چهار سال یکبار نمایندگان آن انتخاب می‌شوند.

وضعیت اقتصادی کشور فنلاند

اقتصاد فنلاند یک اقتصاد ترکیبی صنعتی است. این کشور از نظر اقتصادی هم سطح کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، سوئد و انگلیس است. بیشتر درآمد فنلاند از صنعت این کشور است و کشاورزی تنها بخش کوچکی از صنعت این کشور را تشکیل داده است. کشور فنلاند عضو اتحادیه اروپا است و واحد پول این کشور یورو است. به طور کلی، فنلاند اقتصاد خوبی دارد و وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم این کشور رو مناسب است.

نرخ مالیات در کشور فنلاند

در فنلاند نیز مردم، مشاغل و کسب و کارها باید مالیات پرداخت کنند. دولت فنلاند مالیات‌هایی را از مردم اخذ میکند. این مالیات‌ها شاکل مالیات بر درآمد، مالیات بر درآمد شرکت، مالیات تامین اجتماعی و مالیات بر ارزش افزوده می‌شود. نرخ مالیات در این کشور متغیر است و بستگی به درآمد فرد دارد. هر قدر که درآمد فرد بیشتر باشد، باید مالیات بیشتری را به دولت پرداخت کند. در رابطه با شرکت‌ها هم بستگی به نوع شرکت و فعالیت‌های آن دارد، و نرخ مالیات برای هر شرکت و کسب و کاری متغیر است.

واقعیت‌های جالب درباره کشور فنلاند

یک سری واقعیت‌های جالب درباره فنلاند وجود دارد که بد نیست درباره آن‌ها بدانید.

  • یکی از بزرگترین مصرف کننده‌های بستنی در دنیا فنلاند است. مردمان این کشور بستنی خورهای قهاری هستند. اگر شما در تابستان به فنلاند سفر کنید متوجه خواهید شد که بیشتر مردم فنلاند در حال خوردن بستنی هستند. مردم این کشور به حدی عاشق بستنی هستند که حتی در روزهای سرد زمستان نیز بستنی می‌خورند. بر اساس آمارهای صورت گرفته در این زمینه هر فنلاندی به طور میانگین ۱۴ لیتر بستنی در سال می‌خورد. این کشور از نظر مصرف بستنی پنجمین رتبه جهان را دارد. همچنین فنلاند بیشتر تنوع را در طعم بستنی‌ها دارد. شاید در این کشور طعم‌هایی را بخورید که هرگز قبلا آن‌ها را تست نکرده اید.
  • واقعیت جالب دیگر در رابطه با فنلاند این است که پایین‌ترین دمایی که تاکنون به ثبت رسیده مربوط به این کشور بوده است. فنلاند به طور کلی دارای آب و هوای سردی است. اما پایین‌ترین دما در داخل یک آزمایشگاه در فنلاند ثبت شده است. این دما با کمک انرژی هسته‌ای صبت شد و اندازه آن -۲۷۳.۱۵ درجه سانتی گراد بود.
  • شاید برایتان جالب باشد که بدانید فنلاندی‌ها اولین کسانی بودند که توانستند در برابر ارتش روسیه مقاومت کنند. تا قبل از فنلاند هیچ کشوری موفق نشده بود که در برابر روس‌ها مقاومت کند. به همین دلیل است که فنلاندی‌ها خودشان را مردم شاجع و وطن پرست می‌دانند.
  • برخلاف تصور عموم که فنلاند را یک کشور سرد می‌دانند، تابستان‌های این کشور بسیار داغ است. اما این گرما بسیار زودگذر بوده و تابستان‌های این کشور کوتاه هستند. گاهی اوقات در تابستان دما به بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد. بیشتر فنلاندی‌ها تابستان‌ها را در سواحل می‌گذرانند و اوقات خوشی دارند.
  • نکته جالب دیگر در رابطه با فنلاند این است که این کشور شادترین مردم دنیا را دارد. مردم فنلاند مردمان شاداب و پر انرژی هستند. در فنلاند آزادی فردی و اجتماعی وجود دارد. همچنین مردم این کشور به لحاظ اقتصادی نیز در وضعیت خوبی قرار دارند.

روش‌های مهاجرت به فنلاند

اگر قصد دارید که به فنلاند مهاجرت کنید، باید به شما بگوییم که روش‌های زیادی برای مهاجرت به این کشور قرار دارد. از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت می‌توان به مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق پناهندگی و مهاجرت هنرمندان به فنلاند اشاره کرد.

یکی روش‌های مهاجرت ارزان و آسان به فنلاند مهاجرت از طریق گرفتن ویزای کاری این کشور است. همان طور که قبلا گفتیم جمعیت فنلاند کم است از این رو این کشور هرساله در زمینه‌های متفاوت از کشورهای دیگر نیرو متخصص جذب می‌کند. ویزای کاری این کشور به دو شکل صادر میشود. شکل اول ویزا مربوط به افرادی است که در این کشور تحصیل نموده اند. در این حالت با توجه به رشته و تجربه فرد ویزای او به مدت ۶ ماه تا یک سال تمدید می‌شود تا فرد بتواند در فنلاند شغل مناسبی برای خود پیدا کند. نوع دیگر ویزای کار مربوط به آن دسته افرادی که رزومه کاری خود را ارسال نموده و اکنون توانسته‌اند که از یکی از کارفرمایان در فنلاند دعوت نامه بگیرند. پس اگر می‌خواهید برای کار به فنلاند بروید باید یکی از دو شرایط گفته شده را داشته باشید.

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به فنلاند از طریق گرفتن ویزای تحصیلی این کشور است. افرادی که تحصیل آن‌ها به بیش از سه ماه زمان نیاز داشته باشد، یک ویزای بلند مدت تحصیلی می‌گیرند. نظام آموزشی این کشور استاندارد بوده و حتی در سطح بالاتری قرار دارد. رنک دانشگاه‌های فنلاند بسیار بالا است. برای قبولی در هر دانشگاهی باید مدرک آیلتس زبان داشته باشید. برای دوره کارشناسی شما به آیلتس ۶، کارشناسی ارشد به آیلتس ۶.۵ و دکتری به آیلتس ۷ و بالاتر نیاز خواهید داشت.

از دیگر راه‌های مهاجرت به فنلاند از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور است. از آنجایی که ریسک مصادره اموال در فنلاند بسیار کم است، یکی از بهترین کشورها برای سرزمایه‌گذاری است. فرصت‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری در این کشور وجود دارد.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *