همه چیز درباره کشور کانادا

بعد از روسیه، کشور کانادا دومین کشور بزرگ جهان به لحاظ وسعت جغرافیایی است. شمال کانادا به قطب شمال می‌رسد. همچنین دو اقیانوس اطلس و آرام به ترتیب در شرق و غرب کانادا غرب دارند. برخی کانادا را سرزمین سفید شمالی می‌نامند. به این دلیل که کانادا نزدیک قطب شمال است پوشش برفی آن گسترده بوده و آن را سفید می‌نامند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از آنجایی که کانادا در نزدیکی قطب شمال قرار گرفته است، دارای آب و هوای بسیار سردی است و در ۸۰ درصد از کانادا امکان زندگی وجود ندارد و در حال حاضر خالی از سکنه است. 

بیشترین جمعیت این کشور در شهرهای هم مرز آمریکا ساکن هستند و در برخی از ایالت‌های آن جمعیت بسیار کمی زندگی می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم درباره کانادا و هر آنچه که نیاز است شما درباره این کشور بدانید اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

درباره کشور کانادا

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور کانادا

فرهنگ نقش پررنگی در هر منطقه و کشور ایفا می‌کند. رسم و رسوم‌ها در کانادا کمی متنوع است و بستگی دارد که در کدام ایالت و بخش جغرافیایی آن قرار دارید. دین رسمی کانادا مسیحیت است. به عبارت دیگر، اکثریت کانادایی‌ها مسیحی هستند. با این وجود در این کشور آزادی دینی وجود دارد. چیزی حدود یک میلیون نفر از ساکنین کانادا را مسلمانان تشکیل می‌دهند. ایرانی‌ها در کانادا قشر قابل توجهی هستند و در آنجا به کار و زندگی مشغول اند. فرهنگ زندگی در کانادا بالاست و جز کشورهای متمدن غربی به حساب می‌آید. مردم کانادا به شدت از قانون پیروی می‌کنند و این بخشی از فرهنگ‌شان شده است.

در کانادا تا زمانی که دونفر رابطه رسمی دارند و از حالت رسمی خارج نشده اند، یکدیگر را با فامیلی صدا می‌کنند. از این رو، تا زمانی که با کسی رابطه غیر رسمی ندارید، او را با نام کوچک صدا نکنید و از کلمه خانم و آقا حتما استفاده کنید. همچنین کانادایی‌ها در زمان دست دادن به چشم هم دیگر نگاه کرده و به هم احترام می‌گذارند. در مناطق انگلیسی زبان کانادا، زمانی که یک فرد در حال صحبت در کانادا است نباید حرف او را قطع کنید، اما در مناطق فرانسوی زبان آن ممکن است این اتفاق رخ دهد. 

کانادایی‌ها تمایل دارند از زبان گفتاری بیشتری از زبان بدن برای برقراری ارتباط استفاده کنند. مردم کانادا درباره زندگی شخصی‌شان به راحتی با دوستان و اطرافیانشان حرف می‌زنندو خیلی راحت آن‌ها را در جریان زندگی‌شان قرار می‌دهند. صداقت برای کانادایی‌ها بسیار حائز اهمیت است. آن‌ها انتظار دارند که تحت هر شرایطی صادق باشید.

در کانادا، مردم برای جشن‌های مهمی مانند کریسمس به یکدیگر کادو می‌دهند. در صورتی که کسی شما را به خانه‌اش دعوت می‌کند، حتما یک دسته گل، یک جعبه شکلات یا یک کادوی کوچک با خودتان ببرید. در شهرهایی مانند کبک، مرسوم است که مهمان هدیه‌اش را پیش از شام بفرستد. همچنین میزبان بالافاصله بعد از گرفتن کادو، آن را باز می‌کند و به نوعی آن را احترام به مهمان می‌دانند. به خاطر داشته باشید که در این کشور نباید از پول نقد به جای کادو دادن استفاده کنید. این حرکت ممکن است نوعی بی‌ادبی به حساب بیاید. زبان اصلی کانادا انگلیسی و فرانسوی است. در واقع، انگلیسی‌ها و بعد از آن‌ها فرانسوی‌ها قشر اصلی مردمانی بودند که در کانادا ساکن شدند. به همین دلیل این دو زبان در این کشور قالب شد.

می‌توان گفت که آداب و رسوم غذا خوردن در کانادا تا حد زیادی غیر رسمی است. در زمان صرف غذا حتما چاقو را در دست راست و چنگال را در دست چپ بگیرید و نباید آرنج خود را روی میز قرار دهید. همچنین روی هر صندلی ننشینید و بگذارید تا جایتان مشخص شود و تا وقتی مهمانی شروع نشده غذا خوردن را آغاز نکنید زیرا رفتار ایده آلی به حساب نمی‌آید. در ضمن پیش از ورود به مهمانی و منزل کسی کفش خود را درآوردید. در غیر این صورت آن‌ها ممکن است که از شما بخواهند اینکار را انجام دهید. این یک رسم است. از اینکار ناراحت نشوید.

جغرافیای طبیعی و انسانی کشور کانادا

اتوا پایتخت سیاسی کشور کانادا است. حدود ۳۶ میلیون نفر در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند. حدود ۱۶ درصد از جمعیت کانادا را نوجوانان تشکیل می‌دهند. کانادایی‌ها با سواد هستند و بر اساس آمار تنها ۱ درصد از کانادایی‌ها سواد ندارند. مردم کانادا ریشه فرانسوی یا انگلیسی دارند. به همین دلیل است که دو زبان انگلیسی و فرانسوی در آن غالب است. افراد دیگری از کشورها و نژاد‌های دیگر وارد خاک کانادا شده اند. مهاجران ایرانی نیز در کانادا جمعیت قابل توجهی هستند.

به لحاظ جغرافیایی، چیزی حدود ۸۵ درصد از طبیعت کانادا را جنگل تشکیل داده است. این کشور دارای مناطق کوهستانی و کوه‌های بلند است. در این کشور پستی و بلندی‌های زیادی وجود دارد. گردشگرانی به طبیعت علاقه‌مند هستند، کانادا را به عنوان یک مقصد محبوب انتخاب می‌کنند. در زمستان این منطقه آب و هوای بسیار سردی داردو در تابستان هم از آنجایی که به اقیانوس اطلس نزدیک است، آب و هوای آن لطیف و معتدل می‌باشد.

آب و هوا

همواره برای افرادی که می‌خواهند به عنوان استشگر وارد یک کشور شوند و حتی افرادی که قصد گرفتن اقامت دائم را دارند، مسئله آب و هوا بسیار حائز اهمیت است. همان طور که قبلا گفتیم، به لحاظ وسعت جغرافیایی، کانادا دومین کشور بزرگ جهان به حساب می‌آید. به همین دلیل این کشور دارای آب و هوای متنوعی است. ممکن است آب و هوای یک استان یا یک شهر با آب و هوای استان دیگر کاملا متفاوت باشد. 

در قسمت‌های شمالی کانادا به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال، آب و هوا کاملا سرد است و در برخی از نقاط دما به زیر صفر می‌رسد. در قسمت‌های جنوبی و سواحل غربی و شرقی آن، کانادا دارای هوای معتدلی استو به طور میانگین درجه دما در استان‌هایی مانند بریتیش کلمبیا به ۲۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. پس این تصور را که همه بخش‌های کانادا دارای آب و هوای بسیار سرد است از سرتان بیرون کنید. حتی جالب است بدانید که در بخش‌هایی از کانادا ممکن است که دما به ۴۰ درجه سانتی گراد نیز برسد.

جمعیت

بومیان کانادا در واقع از دو کشور انگلستان و فرانسه به آن مهاجرت کرده اند. به همین دلیل است که این دو زبان در کانادا زبان غالب آنجا به حساب می‌آید. با توجه به اینکه میانگین هرم جمعیتی کامادا رو به پیری است، این کشور نیروی کار مورد نیاز خود را از سایر کشورها می‌گیرد. به همین دلیل می‌توان گفت که کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها به حساب می‌آید. این کشور به لحاظ جمعیتی رتبه ۳۸ را به خود اختصاص داده است.

 بر اساس آخرین سرشماری که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت، ۳۵۱۵۱۷۲۸ در کانادا زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود که این جمعیت در حال حاضر به ۳۷ میلیون نفر رسیده باشد. با این وجود به دلیل وسعت جغرافیایی زیاد کانادا، بسیاری از شهرها و بخش‌های کانادا بسیار کم جمعیتی یا خالی از سکنه هستند.

ایالت‌های کشور کانادا

کانادا به لحاظ جغرافیایی دومین کشور بزرگ جهان به حساب می‌آید. این کشور دارای ده ایالت یا استان و سه قلمرو است. ایالت‌های کانادا شامل آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، جزیره پرنس ادوارد، کبک، ساسکاچوان، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و نیوفاندلند و لابرادور است. ادمونتون، تورنتو، ویکتوریا، وینیپگ، فردریکتون، سنت جانز، هالیفاکس، شارلوت‌تاون، کبک و رجاینا به ترتیب مراکز این ایالت‌ها هستند. همچنین کانادا دارای سه قلمرو است که شامل نوناووت، نورت‌وست تریتوریز و یوکان می‌شود. ایکالویت، یلونایف و وایت هورس مراکز این بخش‌ها هستند.

ده شهر بزرگ کشور کانادا

در اینجا، چند تا از شهرهای بزرگ و مهم کانادا را معرفی می‌کنیم.

اتاوا

یکی از شهرهای مهم کانادا اتاوا است. اتاوا پایتخت سیاسی کانادا می‌باشد و جز چهار شهر بزرگ این کشور به حساب می‌آید. رودخانه سن‌لوران در کنار این شهر واقع شده است. این شهر در کنار گاتینو پایتخت ملی کانادا را تشکیل می‌دهند. اتاوا جز اولین شهرهای مهاجرپذیر کانادا است.

هالیفاکس

یکی دیگر از شهرهای مهم کانادا هالیفاکس است. از آنجایی که این شهر در کناراقیانوس اطلس واقع شده است، طبیعت بسیار زیبایی دارد. هالیفاکس یک شهر بندری و جز شلوغ‌ترین شهرهای بندری جهان است. به دلیل انفجاری که در سال ۱۹۱۷ رخ داد که یکی از بزرگترین انفجارها بود، این شهر به کلی نابود شد و آن را دوباره ساختند.

سنت جان

از دیگر شهرهای مهم و برجسته کانادا سنت جان است که در ایالت نیوبرانزویک بزرگترین شهر به حساب می‌آید. حدود ۱۳۰ هزارنفر در این شهر زندگی می‌کنند و زبان غالب آن‌هاانگلیسی و فرانسفوی است. مردمان این شهر به هویت محلی‌شان افتخار می‌کنند.

کبک

یکی از دیگر از شهرهای استراتژیک و مهم کانادا شهر کبک است. این شهر در مرکز ایالت کبک کانادا واقع شده است و جز شهرهای قدیمی کانادا به حساب می‌آید. این شهر جز شهرهای قدیمی کانادا است و تاریخ ۴۰۰ساله دارد. زبان عمده مردم این شهر فرانسوی است. با این وجود مردمان این شهر به زبان انگلیسی تسلط دارند. این شهر یکی از شهرهایی است که هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

تورنتو

یکی از شهرهای بزرگ و مهم کانادا تورنتو مرکز استان انتاریو است. این شهر دارای ساختار و بافت نسبتا مدرنی است. برخی آن را پایتخت جدید کانادا می‌دانند. ایرانیان زیادی در این شهر ساکن هستند.

مونترال

یکی دیگر از شهرهای مهم کانادا شهر منوترال است. این شهر بزرگترین شهر ایالت کبک به حساب می‌آید.

ونکوور

ونکوور یک شهر ساحلی وبندی است که در استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. . ونکوور هشتمین شهر بزرگ کانادا است. حدود ۲.۳ میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند که به لحاظ جمعیتی نیز رتبه سوم را در غرب کانادا دارد.

رجینا

شهر رجینا مرکز استان ساسکاچوان است. این شهر همچنین بزرگترین شهر این ایالت و مرکز فرهنگی و تجاری آن است. اداره رجینا به عهده شورای شهر آن است. رجینا در سال ۲۰۱۲ جز بهترین شهرهای کانادا معرفی شد.

کلگری

شهر کلگری در ایالت آلبرتای واقع شده است. این شهر از طبیعت سرسبزی برخوردار است. هرساله شمار زیادی از گردشگران از این شهر بازدید می‌کنند. بیش از یک میلیون نفر در این شهر زیبا زندگی می‌کنند.

ساسکاتون

ساسکاتون در ساسکاچوان مرکزی واقع شده است. ساسکتون جمعیت زیادی را در خود جای داده است و پر جمعیت‌ترین شهر ایالت است. رودخانه ساسکاچوان از مرکز این شهر می‌گذرد و آن را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است

.

شهرهایی با بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن کانادا

آمار نشان می‌دهد که ۹۰ درصد ایرانی‌ها مقیم کبک، اونتاریو و بریتیش کلمبیا هستند. تعداد زیادی از ایرانیان در مناطقی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال و اتاوو ساکن هستند که از میان آن‌ها تورنتو بیشتر تعداد ایرانی را دارد.

گرانترین و ارزان‌ترین شهرهای کشور کانادا

شهر شربروک در استان کبک، مونکتون، ثاندربی و سنت کاترینز جز شهرهای ارزان قیمت کانادا هستند. در این شهر هزینه زندگی نسبتا پایین‌تر است. برای مثال هزینه اجاره یک واحد مسکونی در سنت کاترینز بسیار پایینتر از هزینه اجاره یک واحد مسکونی در ونکوور است.

شهرهای ونکوور، تورنتو، مونترال، کلگری و اتاوا جز شهرهای گران کانادا به حساب می‌آیند. هزینه زندگی در این شهرها بسیار بالا است و باید برای گذراندن زندگی اعضای خانواده همگی کار کنند.

سیستم سیاسی کشور کانادا

سیستم سیاسی غالب در کشور کانادا یک سیستم دموکراسی پارلمانی است. کانادا در واقع نوعی سلطنت مشروط به حساب می‌آید. این کشور دارای چند نظام حزبی است.

وضعیت اقتصادی کشور کانادا

کشور کانادا به لحاظ اقتصادی وابستگی مستقیمی به تجارت بین الملل دارد. به طور کلی، کانادا حجز اقتصادهای قدرتمند جهان به شمار می‌آید. تولید ناخالص این کشور بر اساس آمار ۱.۶۴ تریلیون دلار است و این موضوع کانادا را جز ۹ کشور برتر جهان به لحاظ اقتصادی قرار داده است. واردات و صادرات کالا یک سوم از تولید ناخالص کانادا را تشکیل می‌دهند. تولید، املاک و معدن سه عنصر اصلی و مهم در کانادا به حساب می‌آیند.

نرخ مالیات در کشور کانادا

کانادا نیز مانند سایر کشورها چیزی به نام مالیات بر درآمد دارد. در این کشور به ازای مقدار درآمد سالیانه‌تان باید به دولت هزینه پرداخت کنید. هر قدری که درآمد شما بیشتر باشد، میزان مالیات بیشتری را باید پرداخت کنید. برای افرادی که تا ۵۰ هزار دلار درآمد در سال دارد ۱۵ درصد مالیات درنظر گرفته شده است. نرخ میزان مالیات از ۱۵ تا ۳۳ درصد متغیر است و بستگی به میزان درآمد فرد دارد. برای مثال فردی که بیش از ۲۲۰ هزار دلار کانادا در سال درآمد دارد باید ۳۳ درصد مالیات بپردازد.

واقعیت‌های جالب درباره کانادا

خیلی از ایرانی‌ها آرزو دارند که به کشوری مانند کانادا سفر کنند و یا ویزای آن را داشته باشند. اما حقایق جالبی درباره کانادا وجود دارد که بد نیست درباره آن بدانید. کانادا به لحاظ جغرافیایی بزرگترین کشور در جهان است. با وجود اینکه این کشور به لحاظ جغرافیایی بزرگ است اما تراکم جمعیت آن پایین میباشد. بیشتر از نیمی از جمعیت کانادا در خاک این کشور متولد نشده اند. مونترال کانادا بعد از پاریس دومین شهر فرانسوی زبان کانادا به حساب می‌آید. بزرگراه ترانس که بزرگترین بزرگراه جهان در کانادا قرار دارد.

روش‌های مهاجرت به کشور کانادا

هرساله افراد زیادی تصمیم می‌گیرند که به کانادا مهاجرت کنند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. یکی از رایج‌ترین راه‌ها مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است. در این روش فرد یا افراد می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف یا راه اندازی یک کسب و کار یال شرکت ویزای کانادا را دریافت کنند. مهاجرت از طریق تحصیل و کار نیز امکان‌پذیر است. افراد می‌توانند از طریق گرفتن ویزای کاری یا تحصیلی وارد خاک کانادا شده و درآنجا زندگی کنند. امیدواریم که مطالب ما برایتان مفید بوده باشد.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *