هرآنچه نیاز است درباره کمک پرستاری بدانید!

این روزها مراکز زیادی وجود دارند که از افراد کهنسال و ناتوان مراقبت می‌کنند. افرادی که کارهای نگهداری و مراقبت از سالمندان، معلولان و کم‌توانان را انجام می‌دهند، با عنوان شغلی کمک پرستاری شناخته می‌شوند. گفتنی است، این شغل با نام بهیاری نیز شناخته می‌شود. کمک پرستاری شرایط مناسبی دارد که موقعیت مطلوبی برای درآمدزایی ایجاد کرده است.

آموزش و یادگیری شرایط لازم برای کمک پرستاری​ در آلمان​

خانواده بزرگ و بین‌المللی «اِلو ویزا» کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی در ایران و خاورمیانه است که در کنار خدمات مهاجرتی اقدام به آموزش و آماده سازی نیروی کار برای استخدام در کشورهایی مانند آلمان و شرکت‌های بزرگ خارجی می‌نماید. در زیر شرایط کار کمک پرستاری​ در آلمان را به طور خلاصه بیان کرده‌ایم.

شرایط لازم:

 1. مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
 2. داشتن سن بین ۱۸ تا ۴۴
 3. بدون نیاز به سابقه کار
 4. مدرک سطح B1 زبان آلمانی

 برای دریافت آگاهی کامل در این زمینه مقاله ویزای کمک پرستاری آلمان را بخوانید.

با توجه به تغییرات مکرر قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف، پینشهاد ما این است که فرصت را از دست ندهید و همین حالا برای دریافت مشاوره و راهنمایی با ما تماس بگیرید یا اینکه از طریق این فرم اطلاعات تماس خود را برای ما بفرستید تا در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیریم. این فرصت ویژه را از دست ندهید.

فرم مشاوره فوری

فهرست مطالب

درباره کمک پرستاری

چرا کمک پرستاری را انتخاب کنیم؟

کشورهای پیشرفته و توسعه یافته با مشکل مهمی دچار شده‌اند. این کشورها به دلیل رشد منفی تولد، دچار پیری جمعیت شده‌اند. همچنین، بازنشستگی و بالا رفتن میانگین سنی کشورها منجر به کمبود نیروی متخصص شده است. این اتفاق باعث شده کشورهایی مثل آلمان و فرانسه شرایط جذب نیروی خارجی کمک پرستار را ایجاد کنند. به طوری که تسهیلات ویژه‌ای را برای این شغل در نظر گرفته‌اند. در ادامه به معرفی شغل کمک پرستاری می‌پردازیم.

نیروی کمک پرستاری چه کارهایی انجام می‌دهد؟

نیروهای کمک پرستاری وظیفه نگهداری از افراد کم‌توان را دارند. کسانی که در این کار مشغول هستند باید با متدهای پزشکی و پرستاری آشنایی کامل داشته باشند. کمک پرستاران افرادی صبور و با حوصله هستند تا بتوانند کارهای مراقبتی فرد ناتوان یا میانسال را انجام دهند. شرح وظایف یک نیروی کمک پرستاری به شرح زیر است:

 • آشنایی با نحوه برخورد با بیماران مختلف
 • تسلط کامل بر اطلاعات قرص‌های بیمار و داروهای رایج
 • چک کردن علائم حیاتی و کنترل فشار خون بیمار
 • آشنایی با کمک‌های اولیه
 • انجام تزریقات مثل سرم یا آمپول
 • تعویض پانسمان زخم بدن فرد بیمار
 • ارائه گزارش اطلاعات بیمار به پزشکان متخصص
 • ارزیابی مراقبت از بیمار
 • توجه به نیازهای عاطفی و روانی بیمار
 • گزارش شرایط بیمار به اعضای خانواده او
 • آماده کردن شرایط معاینات بیمار
 • آشنایی نسبی با روانشناسی برای برقرار کردن ارتباط با بیمار
 • مراقبت از بیمار پس از جراحی و درمان
 • جلوگیری از بروز عوارض جانبی قرص‌ها

کمک پرستاران باید اطلاعاتی نسبی از علوم پزشکی، پرستاری و روانشناسی داشته باشند. همچنین، آشنایی با داروها و قرص‌های مختلف یک نکته بسیار مهم محسوب می‌شود. به طوری که کمک پرستار بتواند در مواقع ضروری از داروهای مناسب برای بیمار خود استفاده کند.

شرایط دریافت گواهی کمک پرستاری

شغل کمک پرستاری جزو رشته‌های پزشکی محسوب می‌شود. اما این رشته نیازی به مدرک تحصیلی خاصی ندارد. حتی افرادی که در رشته پرستاری آموزش ندیده‌اند هم می‌توانند در این شغل فعالیت کنند. در واقع متقاضیان می‌توانند با گذراندن دوره‌های کمک پرستاری، مجوز فعالیت در این رشته کاری را دریافت کنند.

وزارت بهداشت و درمان، جهاد دانشگاهی و نظام پرستاران دوره‌های مختلفی را برای تربیت نیروی بهیاری در نظر گرفته‌اند. البته مؤسساتی در ایران وجود دارند که دوره‌های کمک پرستاری را برای متقاضیان برگزار می‌کنند. الوویزا یکی از این مؤسسات است که شرایط آموزش بهیاری را برای افراد مختلف فراهم کرده است. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت الوویزا مراجعه کنند.

در دوره‌های کمک پرستاری کلاس‌های زیست‌شناسی، داروشناسی، پرستاری برگزار می‌شوند. در طول این دوره، بهیاران زیرنظر پرستاران به صورت تجربی کارهای کمک پرستاری را آموزش می‌بینند. بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی از جمله مراکز درمانی هستند که امکان آموزش عملی بهیاری را ایجاد کرده‌اند.

لازم به ذکر است، گواهی کمک پرستاری متقاضیان باید مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان قرار بگیرد. زمانی که مهر این دو وزارتخانه پایین گواهی خورده باشد، اعتبار مدرک تضمین می‌شود. پس از دریافت گواهی، کمک پرستار می‌تواند به صورت رسمی فعالیت خود را شروع کند.

کمک پرستاری در چه مراکزی مشغول می‌شوند؟

بهیاری بازار کار مناسبی در تمامی کشورهای پیشرفته دارد. این کشورها به صورت سالانه نیروهای کمک پرستاری را استخدام می‌کنند. متقاضیان معمولا در خانه سالمندان، مراکز توانبخشی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی مشغول به کار می‌شوند. هرکدام از این مشاغل دارای پوشش بیمه و تسهیلات ویژه کاری هستند که شرایط مناسبی را برای بهیاران فراهم می‌کنند.

شایان ذکر است، کمک پرستاران می‌توانند به صورت آزاد فعالیت کنند. با بستن قرارداد با خانواده‌ها، بهیاران از افراد سالمند یا معلول مراقبت می‌کنند. بنابراین، متقاضیان هیچ نگرانی برای بیکاری و پیدا نکردن شغل نخواهند داشت.

کمک پرستاری شغل نسبتا سختی است. به طوری که به صورت شبانه‌روز درگیر نگهداری از بیمار هستند. این موضوع باعث می‌شود آنها چالش‌هایی را تجربه کنند. البته در برخی مراکز، شرایط کار به صورت شیفتی هستند که افراد می‌توانند مدتی را استراحت کنند و به کارهای شخصی خود بپردازند. با این اوصاف، شغل کمک پرستاری می‌تواند مسیر جدیدی در زندگی و کار متقاضیان ایجاد کند.

شرایط دوره‌ های کمک پرستاری در ایران

مراکز آموزشی مختلفی در ایران وجود دارند که دوره‌های کمک پرستاری را برگزار می‌کنند. این دوره‌ها با نظارت وزارت بهداشت و درمان انجام می‌شود. به طوری که کمک پرستاران تحت پوشش سیستم درمانی ایران قرار خواهند گرفت. بنابراین، ایرانیان با دریافت گواهی کمک پرستاری شرایط فعالیت شغلی در ایران و خارج از کشور را خواهند داشت.

دوره‌های آموزشی بهیاری برای متقاضیان ایرانی به صورت سالانه برگزار می‌شوند. جهاد دانشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پرستاری از جمله مراکز آموزشی هستند که دوره‌های کمک پرستاری را برگزار می‌کنند. همچنین، کلاس‌های بهیاری به دو بخش تئوری و عملی و دوره کارآموزی تقسیم می‌شوند.

کل دوره اول به مدت ۳۰۰ ساعت است که تقریبا دو ماه و نیم به طول می‌انجامد. در مدت زمان دوره کمک پرستاری، بهیاران به صورت کارآموزی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول به کار می‌شوند. این دوره حدود ۹ ماه است که آمادگی داوطلبان را افزایش خواهد داد.

پس از اتمام دوره، آزمونی از بهیاران گرفته می‌شود. داوطلبان می‌بایست حداقل نمره ۱۲ را در آزمون نهایی کسب کنند. با دریافت نمره قبولی، گواهینامه کمک پرستاری برای متقاضیان ایرانی صادر خواهد شد.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *