تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد به چه صورت است؟

کشور ترکیه یکی از بهترین و زیبا ترین کشور های اروپایی است که در همسایگی کشور ایران قرار دارد و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی برای گذراندن دوره های مختلف تحصیلی، به این کشور اروپایی مهاجرت تحصیلی داشته و مدرک دانشگاهی مورد نظر خود را از دانشگاه های این کشور اخذ می کنند.‌ یکی از دوره های تحصیلی بسیار مهم که به نحوی می توان آن را شروع تخصصی شدن درس ها و رشته های مختلف درسی دانست، دوره ی تحصیلی کارشناسی ارشد می باشد. برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان باید شرایط خاصی داشته باشند تا بتوانند از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد آشنا کرده و در ارتباط با شرایط تحصیل در این کشور، توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. با ما همراه باشید.

شرایط کشور ترکیه برای تحصیل چگونه است؟

همانطوری که در مقدمه ی این مقاله خدمت شما عزیزان عرض شد، کشور ترکیه یکی از بهترین و خوش آب و هوا ترین کشور های اروپایی می باشد که در زمینه ی آموزشی نیز به عنوان یکی از بهترین کشور ها در سطح اروپا شناخته می شود و دانشگاه های این کشور در بین کشور های مختلف اروپایی، حائز رتبه های برتر می باشند و سطح آموزشی در دانشگاه های این کشور بسیار بالا می باشد. این موضوع باعث شده است تا تعداد دانشجویانی که به این کشور اروپایی مهاجرت تحصیلی می کنند، روز به روز در حال افزایش باشد. بعلاوه این کشور به واسطه ی همسایگی که با دریا های سیاه و مدیترانه دارد، آب و هوایی کاملا مرطوب دارد و میزان بارش برف و باران در شهر های مختلف این کشور بسیار بالا می باشد. این موضوع باعث شده است تا این  کشور از طبیعت بسیار زیبایی نیز برخوردار باشد. طبیعت زیبا و جاذبه های گردشگری زیادی که در این کشور وجود دارند، باعث شده است تا دانشجویان رشته های مختلف از سراسر کشور های دنیا، به تحصیل در دانشگاه های این کشور ترغیب شوند و روز به روز بر تعداد آن ها افزوده شود. همچنین هزینه ی تحصیلی پایین و بورسیه های تحصیلی، باعث افزایش روز افزون دانشجو های خارجی در این کشور شده است.

برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد چه شرایطی لازم است؟

برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو باید یکسری شرایط داشته باشد. با توجه به این که در بیشتر دانشگاه های کشور ترکیه، تدریس علوم مختلف به زبان ترکی انجام می شود، لذا دانشجویانی که قصد دارند تا در کشور ترکیه تحصیلات خود را ادامه دهند، بایستی به زبان ترکی مسلط باشند. به این منظور این دانشجویان باید آزمون زبان ترکی بدهند و سطح زبان ترکی آن ها مشخص شود. در صورتی که در این آزمون که به نام آزمون تومر معروف است، پذیرفته شوند و نمره ی قبولی را بگیرند، می توانند وارد دانشگاه های ترکیه شده و در این دانشگاه ها تحصیل کنند.بعلاوه تعدادی از دانشگاه های کشور ترکیه، به زبان های دیگر از جمله زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی هم تدریس می کنند که برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه ها نیز بایستی آزمون زبان مورد نظر داده شود و نمره ی قبولی مد نظر دانشگاه مقصد اخذ شود. به عنوان مثال برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، بایستی مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را ارئه داد.

یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد، این است که دانشجو باید مدرک تحصیلی کارشناسی خود را به صورت ترجمه شده در اختیار سفارت این کشور و همچنین دانشگاه مورد نظر خود در کشور ترکیه قرار دهد. بدیهی است در صورتی که این مدارک به درستی به دست سفارت و دانشگاه مقصد نرسند، دانشجو نمی تواند از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش کردن دانشجویان خارجی از کشور های مختلف دنیا، معمولا آزمون های ورودی را برگزار می کنند‌. این آزمون ها، معمولا و در بیشتر موارد در ارتباط با رشته ی مورد نظر دانشجو گرفته می شوند و اگر دانشجو بتواند از این آزمون سر بلند بیرون بیاید، می تواند در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شود. بدیهی است در صورت عدم قبولی دانشجو در این امتحان، ورود دانشجو به دانشگاه های ترکیه امکان پذیر نخواهد بود.

در این مقاله سعی شد تا شما را با تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد آشنا کرده و درباره ی آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. درباره ی شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ترکیه نیز صحبت کردیم. امیدوارم این مقاله که در ارتباط با تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد بود، مورد تایید شما عزیزان واقع شود و از مطالب آن بهره ی لازم را برده باشید.

 

دریافت اطلاعات شما

به شما دوستان پیشنهاد میشه برای بررسی دقیق و هوشمندانه شرایط شما در بحث کاریابی بین المللی توسط مشاوران تخصیصی ما در قسمت مشاوره فرم پر کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *