تحصیل در مقطع دکتری فرانسه

بسیاری فرانسه را کشوری با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوان می‌شناسند. وجود مکان‌های تفریحی و فرهنگ غنی این کشور را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد توریسی تبدیل کرده است. فرانسه با داشتن سیستم آموزشی باکیفیت، یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی جهان نیز به حساب می‌آید. دانشگاه‌های برجسته، هزینه مقرون به‌صرفه، رفاه اجتماعی بالا و اقتصاد قوی همه از مواردی هستند که دانشجویان را به این کشور جذب می‌کنند. متقاضیان بسیاری از نقاط مختلف دنیا تصمیم به تحصیل دکترا در فرانسه می‌گیرند. امکان دریافت ویزای دانشجویی در زمانی کوتاه از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به این کشور محسوب می‌شود.

فرانسه با داشتن ۶۸ جایزه نوبل در جایگاه چهارم برندگان نوبل در جهان قرار دارد. این کشور دانشگاه‌هایی با شهرت جهانی را در خود جای داده است. همچنین با فراهم کردن امکانات علمی و تحقیقاتی پیشرفته، دانشجویان بین‌المللی را به تحصیل دکترا در فرانسه جذب می‌کند. وجود شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ موجب شده که دانشجویان علاوه بر پرورش دانش و مهارت خود، عرصه کافی برای بکارگیری آن‌ها را داشته باشند. برای اطلاع از شرایط تحصیل و پذیرش، مدارک مورد نیاز، هزینه تحصیل و وضعیت بازار کار در مقطع دکترا پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

فهرست مطالب

شرایط تحصیل دکتری در فرانسه

شمار زیادی از دانشگاه‌های فرانسه ارائه‌دهنده رشته‌های مختلف در مقطع دکتری هستند. تحصیل دکتری در فرانسه با تحصیل در مقاطع دیگر متفاوت است. در این دوره، دانشجویان در کنار واحدهای درسی بیشتر وقت خود را صرف پژوهش حول موضوع انتخابی می‌کنند. دانشگاه‌ها با ۱۲۰۰ آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی همکاری دارند. این مراکز در واقع بخشی از یک دانشگاه محسوب می‌شوند و فضایی را برای انجام تحقیقات دانشجویان فراهم می‌کنند. تحقیقات رشته‌های علوم طبیعی و تکنولوژی به صورت حضوری و در کنار سایر اعضای تیم انجام می‌شوند. در حالی که دانشجویان هنر و علوم انسانی به صورت انفرادی و تحت نظارت استاد راهنما فعالیت می‌کنند. تحصیل دکتری در فرانسه همچنین شامل کلاس‌های اضافی برای آموزش روش نگارش مقاله، روش‌شناسی، ویژگی‌های ذهنی و تکنیک‌ها است. این کلاس‌ها در قالب جلسات درسی و سمینارها طی ۱۵۰ ساعت برگزار می‌شوند.

طول دوره دکتری بسته به رشته انتخابی ۳-۴ سال خواهد بود. طی این مدت دانشجویان ۱۲۰ واحد درسی را پاس می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی و یا در دانشگاه‌های دولتی به فرانسوی تحصیل کنند. این مقطع تحصیلی در ترم‌های پاییز (اواخر سپتامبر تا ژانویه) و بهار (اواخر فوریه تا ژوئن) ارائه می‌شود. دانشجویان تا قبل از سپتامبر مهلت ثبت نام دارند. در اینجا قصد داریم با برخی از مهم‌ترین شرایط تحصیل دکتریی فرانسه آشنا شویم.

شرط سن

دانشگاه‌های فرانسه محدودیت سنی خاصی برای مقطع دکتری مشخص نکرده‌اند. شرط سنی حین دریافت ویزای تحصیلی مطرح می‌شود. آفیسر سفارت فرانسه سن زیر ۳۵ را برای تحصیل دکتری مشخص کرده است. با این حال، اگر افراد سن‌شان بیشتر از ۳۵ بوده و سایر شرایط لازم برای تحصیل در فرانسه دارند، می‌توانند برای ویزا اقدام کنند.

سطح زبان مورد نیاز

همان‌طور که اشاره شد، دروس دکتری بسته به نوع دانشگاه ممکن است به انگلیسی یا فرانسوی ارائه شوند. بنابراین، برای تحصیل دکتری در فرانسه داشتن مدرک زبان متناسب ضروری است. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، متقاضیان باید مدرک آیلتس با نمره ۷ داشته باشند. دانشجویان دانشگاه‌های دولتی نیز به مدرک سطح B1 یا B2 فرانسه نیاز دارند. اگر مدرک زبان مورد نیاز را ندارید، بهتر است پیش از دریافت پذیرش برای کسب آن اقدام کنید.  

شرط معدل

یکی از شروط اصلی تحصیل دکتری در فرانسه، داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا است. شما ممکن است مدرک خود را از خارج از فرانسه گرفته باشید. در این کشور امکان معادل‌سازی آن وجود دارد. متقاضیان دکتری باید معدلی معادل Upper Second Class در مقیاس انگلیس را داشته باشند. داشتن نمرات کمتر از ۵/۴ در مقیاس اروپایی شانس پذیرش را پایین می‌آورد.

مراحل دریافت پذیرش دکتری در فرانسه

بهتر است بدانید شما نیز به عنوان دانشجوی بین‌المللی شانس تحصیل در دانشگاه‌های برجسته فرانسه را دارید. فقط کافی است از شرایط اولیه دریافت پذیرش مطلع باشید. این فرآیند شامل مراحلی است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 • دسترسی به فهرستی از مؤسسات آموزش عالی اولین مرحله جهت تحصیل دکتری در فرانسه است. در مقطع دکتری در واقع شما براساس موضوع انتخابی برای تز، تحصیل خود را در یک لاین مشخص آغاز می‌کنید. لازم است از لیست دانشگاه‌ها آن‌هایی که ارائه‌دهنده رشته مورد نظر هستند را انتخاب کنید.
 • در این مرحله باید برای یافتن استاد راهنما اقدام کنید. بدین منظور می‌توانید با چندین استاد در دانشگاه‌های مختلف ارتباط بگیرید. بهتر است این کار را از سال آخر تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شروع کنید. استاد راهنمای مناسب فردی است که در زمینه پژوهش شما متخصص باشد.
 • در صورت دریافت تأییدیه از سوی استاد راهنما نوبت به اقدامات لازم جهت گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر می‌رسد. مدرک کارشناسی ارشد، پروپوزال، رزومه کاری و تحصیلی، مقالات بین‌المللی و مدرک زبان از مدارک ضروری جهت ارائه به دانشگاه هستند.
 • با ارسال تأییدیه سوپروایزر و مدارک ذکر شده، باید منتظر بررسی آن‌ها توسط هیئت علمی دانشگاه و اعلام نتیجه بمانید.

نکته قابل توجه این است که داشتن رزومه قوی، مقالات پژوهشی مرتبط با موضوع انتخابی و مدرک زبان با نمره بالا شانس شما برای تحصیل دکتری در فرانسه را افزایش می‌دهد.

مدارک مورد نیاز تحصیل دکتری در فرانسه

هنگامی که موفق به دریافت پذیرش دانشگاهی می‌شوید، نوبت به گرفتن ویزا برای تحصیل دکتری در فرانسه می‌رسد. در این مرحله، آگاهی از مدارک مورد نیاز و روند درخواست ویزا بسیار مهم است. نقص در مدارک ممکن است موجب رد درخواست شما شود. از این رو، پیشنهاد ما این است که در این مسیر از یک مؤسسه مهاجرتی کمک بگیرید. برای ارائه درخواست و مدارک ابتدا لازم است قرار مصاحبه‌ای با سفارت فرانسه تنظیم کنید. در روز مصاحبه، نامه پذیرش دانشگاه را نیز به همراه سایر موارد تحویل خواهید داد. سفارت بررسی‌های لازم را انجام داده و بعد از مدت زمان مشخصی، نتیجه را اعلام می‌کند. در پایین به ضروری ترین مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دکتری فرانسه اشاره می‌کنیم:

 • مدارک شناسایی ترجمه شده
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسوی)
 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • توصیه نامه از حداقل دو استاد
 • مقالات بین‌المللی (در صورت وجود)

هزینه تحصیل مقطع دکتری در فرانسه

افراد بسیاری در سراسر جهان متقاضی تحصیل دکتری در فرانسه هستند. یکی از دغدغه‌های مهم این افراد هزینه تحصیل است. شاید جدی‌ترین هزینه پرداخت شهریه دانشگاه باشد. تحصیل در این کشور رایگان نیست اما در مجموع مقرون به‌صرفه است. دانشجویان بومی و بین‌المللی با دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی مبلغ بسیار اندکی را به عنوان شهریه پرداخت خواهند کرد.

متقاضیانی که موفق به ثبت نام در مؤسسات آموزشی دولتی می‌شوند، هر ترم بین ۲۰۰-۶۰۰ یورو شهریه می‌پردازند. دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی باید مبلغ بالاتری را بدین منظور درنظر بگیرند. مبلغ شهریه در این مؤسسات حدود ۵۰۰۰-۹۰۰۰ یورو در سال است که گاها به ۱۰,۰۰۰ یورو نیز می‌رسد. برخی از دانشجویان با ارائه درخواست بورسیه، هزینه تحصیل دکتری در فرانسه را کاهش می‌دهند. مخارج زندگی نیز بخش دیگری از هزینه زندگی دانشجویی را تشکیل می‌دهند.

به طور میانگین، هزینه لازم برای مخارج زندگی در فرانسه ۱۰,۰۰۰-۱۲,۰۰۰ یورو در سال است.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دکتری در فرانسه

فرانسه از اولین کشورها در سطح اروپا بوده که امکان تحصیلات آکادمیک را فراهم کرده است. این کشور دانشگاه‌های متعدد با سطح علمی بالا و رشته‌های متنوع را در خود جای داده است. از این رو، دانشجویان با علایق و استعدادهای مختلف می‌توانند تحصیلات خود را ادامه دهند. یکی از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب دانشگاه برای تحصیل دکتری در فرانسه مطرح می‌شود، رنگینگ آن در سطح جهانی است. طبق رتبه‌بندی جهانی، ۱۴ دانشگاه این کشور در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. همچنین مدارک ارائه شده توسط این مراکز آموزشی در نقاط مختلف دنیا معتبر هستند. مدرک آکادمیک فرانسه مورد تأیید وزارت علوم ایران نیز قرار دارد. در ادامه ۱۰ دانشگاه برتر ملی فرانسه در مقطع دکتری را نام می‌بریم:

 • دانشگاه پی اس ال
 • دانشگاه پلی تکنیک
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه سوبلک مرکزی
 • مدرسه نرمال عالی لیون
 • دانشگاه علوم و فناوری پاریس
 • دانشگاه ساینس پو
 • دانشگاه پاریس پانتئون- سوربن پاریس ۱
 • دانشگاه ساکلی پاریس

بهترین رشته‌ها برای تحصیل دکتری در فرانسه

یکی از مزایای تحصیل دکتری در فرانسه ارائه رشته‌های متنوع در این مقطع است. دکتری در واقع یک دوره تحقیقاتی است که در رشته‌هایی چون علوم انسانی، مهندسی، زیست شناسی، علوم طبیعی و فناوری، ریاضیات، علوم اجتماعی و … ارائه می‌شود. این رشته‌ها از جمله رشته‌های پرطرفدار و در مواردی پردرآمد فرانسه به حساب می‌آیند. در ادامه با برخی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل دکتری در فرانسه آشنا می‌شویم.

 • پزشکی: با توجه به اهمیت خدمات درمانی، رشته‌های پزشکی همواره مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرند. آن‌ها با دریافت مدرک دکتری در هریک از شاخه‌های پزشکی می‌توانند در مراکز درمانی فعالیت کنند.
 • حقوق: حقوق و سایر رشته‌های قضایی نیز از پردرآمدترین رشته‌های دکتری در فرانسه محسوب می‌شوند. وکلا و قضات از اعتبار ویژه‌ای در این کشور برخوردار هستند.
 • مهندسی: شما می‌توانید رشته‌های مختلف مهندسی را برای تحصیل دکتری در فرانسه انتخاب کنید. با تحصیل در این حوزه، موقعیت‌های شغلی متعددی پیش‌رو خواهید داشت.

شرایط دریافت فاند و بورسیه دکتری در فرانسه

امکان دریافت بورسیه از دیگر مزایای تحصیل دکتری در فرانسه محسوب می‎شود. این کشور بورسیه‌های متنوع و مناسبی را در اختیار دانشجویان بومی و خارجی قرار می‌دهد. بدین ترتیب دانشجویان بیشتری داوطلب تحصیل در این مقطع خواهند بود. آن‌ها با استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند بخش زیادی از مخارج تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند. داشتن رزومه قوی، مقالات علمی و معدل بالا از عواملی هستند که شانس دریافت بورسیه را بالا می‌برند. در پایین برخی از مهم‌ترین انواع بورسیه دکتری در فرانسه را بررسی می‌کنیم.

 • یکی از مهم‌ترین بورسیه‌های دولتی فرانسه بورسیه‌ای است که از سوی سازمان وزارت علوم کشور اعطا می‌شود. این بورسیه در واقع مبلغی است که به پژوهش‌های دانشجویی اختصاص دارد. دانشجویان طی قراردادی با دانشگاه مشغول به تحقیق می‌شوند و از بورسیه وزارت علوم استفاده می‌کنند. این کمک هزینه به دانشجویان بومی و خارجی تعلق می‌گیرد.
 • وزارت امور خارجه نیز به عنوان یک ارگان دولتی کمک هزینه‌هایی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این بورسیه در واقع به پروژه‌های تحقیقاتی که دانشجویان در دانشگاه‌ها انجام می‌دهند، تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه عالی ایفل نیز یکی از دیگر بورسیه‌های دولتی برای تحصیل دکتری در فرانسه است. دانشجویان دکتری ماهیانه مبلغ ۱۴۰۰ یورو به عنوان کمک هزینه دریافت می‌کنند. این بورسیه هزینه‌های درمانی، سفر و اقامت را نیز پوشش می‌دهد.
 • شما برای تحصیل دکتری در فرانسه می‌توانید از بورسیه اکول نرمال سوپریور استفاده کنید. این کمک هزینه از سوی دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دانشجویان با گرفتن این بورسیه ماهیانه ۱۰۰۰ یورو به مدت ۲-۳ سال دریافت خواهند کرد. بورسیه اکول نرمال سوپریور بخش از مخارج زندگی و اجاره منزل را پوشش می‌دهد.

شرایط کار حین تحصیل در مقطع دکتری

بهتر است بدانید که شما به عنوان یک دانشجو حین تحصیل نیز اجازه کار دارید. دانشجویان مقطع دکتری در فرانسه می‌توانند ۳۰-۴۰ ساعت در هفته کار کنند. در این صورت با درآمد ۶۰۰-۷۰۰ یورو در ماه، بخشی از مخارج زندگی و تحصیل را تأمین خواهند کرد. دانشجویان همچنین به عنوان یک محقق در دانشگاه استخدام می‌شوند. بنابراین، به ازای انجام پروژه‌های تحقیقاتی حقوق دریافت می‌کنند. درآمد آن‌ها بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل ماهیانه ۱۲۰۰-۲۵۰۰ یورو خواهد بود.

شرایط کار پس از پایان تحصیلات

کشور فرانسه اقتصاد قوی داشته و همواره نرخ بیکاری خود را پایین نگه داشته است. از این رو، فارغ‌التحصیلان دکتری موقعیت‌های شغلی فراوانی پیش‌رو خواهند داشت. آن‌ها بعد از پایان تحصیلات می‌توانند به مدت ۱۲ ماه در این کشور اقامت داشته و به دنبال شغل مناسب خود باشند. افراد متخصص با ملیت‎های گوناگون فرصت راه یافتن به بازار کار فرانسه را دارند. دانشجویان دکتری در واقع از ابتدای تحصیل مشغول به کار هستند. این کشور برای افرادی که ۳ سال مشغول به کار بوده و بیمه و مالیات پرداخت کرده‌اند، امکان دریافت ویزای کاری و اقامت دائم را فراهم می‌کند.

شرایط همراه

امکان همراه کردن خانواده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان متأهل محسوب می‌شود. این افراد برای تحصیل دکتری در فرانسه می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود همراه کنند. بدین منظور لازم است تمکن مالی خود را برای تأمین هزینه زندگی خانواده اثبات کنند. در مواردی که دانشجویان موفق به دریافت اقامت دائم می‌شوند، امکان دریافت اقامت برای همراهان آن‌ها نیز وجود دارد.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *