تحصیل در آلمانتحصیل در آلمان

شاید مهم ترین نکته ای که کشور آلمان را از سایر کشورها برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور جدا می کند، رایگان بودن تحصیل در آلمان باشد.

اما قطعا این تمام ماجرا نیست، تحصیل مزایا و ویژگی های خاص خود را دارد که الوویزا در ادامه این مطلب به آن ها خواهد پرداخت.

تحصیل در این کشور علاوه بر مدارس، در سه مقطع مختلف دانشگاهی نیز به راحتی قابل انجام است. دانشگاه های به دو دسته ی کلی دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. بیشتر دانشگاه ها فدرال یا دولتی هستند. دانشگاه های خصوصی معمولا در شاخه فنی حرفه‌ای هستند و شهریه های مخصوص به خود را دریافت می کنند.

برای تحصیل در این کشور مجبور هستید در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور پذیرفته شوید مگر اینکه قبولی کنکور ایران را داشته باشید تا شرایط برای شما آسان تر شود. برای اکثر رشته های رایگان، ارائه مدرک زبان در حد C1 ضروری است که البته شرکت در دوره‌های زبان می تواند در خاک آلمان صورت بگیرد.

تحصیل در آلمان در مدارس

در کشور آلمان تحصیلات ابتدایی برای همه ی افراد ضروری می باشد. قوانین مرتبط با تحصیل در مقطع ابتدایی برای تمامی اتباع آلمانی می باشد و هیچ کس حق ندارد از آن تخطی کند. کودکان از سن ۶ سالگی وارد دبستان می شوند پس از اتمام دوره ی دبستان بین ۵ مدرسه باید انتخاب کنند که کدام را برای ادامه ی تحصیل میخواهند برگزینند.در نهایت پس از پایان دوره ی دبیرستان دانش آموزان می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

بورسیه تحصیلی- الوویزا

دانش آموزان به شرطی می‌توانند برای تحصیل در آلمان وارد دانشگاه های این کشور بشوند که ابتدا دوران کالج را در این کشور بگذرانند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. در آلمان پذیرش دانش آموزانی که دبیرستان خود را به پایان رسانده اند بدون گذراندن کورس های کالج امکان پذیر نیست. تنها در شرایطی میتوان مستقیم از دانش آموزی وارد دانشگاه شد که ۱۲ سال دوره ی مدرسه را در آلمان گذرانده باشید. در آلمان مدارسی برای مقطع دبیرستان وجود دارند که به صورت حرفه ای به آموزش دروس فنی و حرفه ای می پردازند. این دبیرستان ها در دو سطح قرار دارند، دبیرستان هایی که به صورت نظری و عملی دروس فنی حرفه ای را به دانش آموزان آموزش می دهند.

بیشتر بخوانیم : مهاجرت به آلمان چگونه است ؟

تحصیل در مقطع کارشناسی

در بین دانشجویان علاقه مند به تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های زیر متقاضی بیشتری دارند:

۱. مهندسی مکانیک

۲. کامپیوتر و آی تی

۳. اقتصاد

۴. زیست شناسی

۵. علوم زیست محیطی

دوره کارشناسی در آلمان بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. برای شروع تحصیل در این مقطع نیاز به گواهی نامه پایان دوره ۱۲ ساله تحصیل در ایران و قبولی در یکی از دانشگاه های دولتی و معتبر ایران را خواهید داشت. در غیر اینصورت دو راه شرکت در دوره های آموزش زبان و دوره فاندیشن برای شروع تحصیل در آلمان پیش روی شماست. حتی در این حالت نیز مدرک زبان B1 آلمانی را باید به همراه داشته باشید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس

برای ادامه ی تحصیل در آلمان برای مقطع فوق لیسانس، شما باید مدارک مقطع کارشناسی و دیپلم خود را به دانشگاه ارائه دهید. ریز نمرات و نمره ی زبان و رزومه ی تحصیلی شما برای دریافت پذیرش بسیار دارای اهمیت هستند. برای تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس شما نیازی به داشتن شرایط سنی خاصی نیستید ولی اگر بین دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد شما گپ تحصیلی وجود دارد باید بتوانید این گپ تحصیلی را توجیه کنید و برای وقفه ای که پیش آمده توضیحات قانع کننده ای ارائه کنید تا بتوانید ویزای تحصیلی بگیرید و تحصیل خود را در خاک آلمان ادامه دهید.

این دوره معمولا دو ساله است و برخلاف دوره کارشناسی رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی تعداد بیشتری دارند و دست شما برای تحصیل در آلمان به صورت رایگان در یکی از دانشگاه های معتبر جهانی باز تر است.

مبلغی که دانشگاه ها دریافت می کنند چیزی در حدود ۲۰۰ یورو و برای هزینه های ثبت نام و… است.

تحصیل در این مقطع نیز ممکن است شامل مصاحبه یا آزمون ورودی شود.

ثبت شرکت در آلمان

تحصیل در مقطع دکتری

همانطور که گفته شد تحصیل در آلمان در سه مقطع دانشگاهی امکان پذیر است. به این صورت شما این فرصت را خواهید داشت تا در دوره‌های ۳ تا ۴ ساله ی دکتری در آلمان شرکت کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری:

۱. تاییدیه یک استاد راهنما یا سوپروایزر

۲. توصیه نامه از اساتید معتبر

۳. مدرک کارشناسی ارشد معتبر در آلمان

۴. مدارک زبان آلمانی و انگلیسی

تز دکتری شما و روزمه و مقالات، در جلب نظر اساتید راهنما بسیار کارگشا و کلید مهم تحصیل در این کشور است.

تحصیل در آلمان با بورسیه تحصیلی

برخی بورسیه های تحصیلی که در آلمان ارائه می شوند می توانند بخشی یا کل هزینه‌ های زندگی شما را نیز شامل شوند. این بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان دکتری از اهمیت بیشتری برخوردارند.

 

بورسیه های تحصیلی ارائه شده در آلمان:

 

۱.‌ ‌بورسیه تحصیلی DAAD: مبلغ ۱,۲۰۰ یورو برای دانشجویان دکتری

۲. ‌بورسیه تحصیلی StipendiumPlus: ماهانه مبلغ ۱,۳۵۰ یورو برای دانشجویان بین‌المللی

۳. کمک هزینه سوپروایزر: ‌با منابعی که در اختیار دارد در جهت کمک علمی می تواند ماهیانه مبلغ ۱۲۵۰ یورو به شما بپردازد.

مزایای تحصیل در آلمان

۱. رایگان بودن بسیاری از دانشگاه ها

۲. حضور در فضای آموزشی با کیفیت

۳. امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمان

۴. امکان کار و اخذ اقامت دائم پس از تحصیل

۵. امکان کار دانشجویی در حین تحصیل و اجازه کاریابی پس از تحصیل 

تحصیل در آلمان با معدل پایین

کشور آلمان یکی از کشورهای مقصد تحصیلی در اتحادیه ی اروپا است که سالیانه افراد زیادی را برای تحصیل و کار جذب می‌کند. نیروهای متخصص در سراسر دنیا می‌توانند برای کار و تحصیل به این کشور وارد شوند. معمولا برای گرفتن پذیرش تحصیلی در هر کشوری باید دارای حداقل امتیازات مربوطه باشید تا بتوانید با دیگر افرادی که خواهان این پوزیشن تحصیلی هستند رقابت کنید. معدل یکی از مواردی است که در گرفتن پذیرش تحصیلی بسیار اهمیت دارد. پس اگر شما می‌خواهید با معدل پایین برای دریافت پذیرش تحصیلی آلمان اقدام کنید، باید با موارد دیگری این معدل پایین را جبران کنید. مواردی مانند داشتن رزومه ی تحقیقاتی و پژوهشی، نمره ی زبان بالا و ….. در آلمان نمرات معدل به سه دسته تقسیم می شوند. معدل زیر ۱۵ ، معدل بین ۱۵ تا ۱۷.۵ و معدل بالای ۱۷.۵، که اگر معدل شما زیر ۱۵ باشد، معدل شما به عنوان پایین ترین حد از دسته بندی معدلی به حساب می‌آید. تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان پذیر است اما نیازمند تلاش و زمان بیشتری است تا با فاکتورهایی دیگر سعی کنید معدل خود را جبران کرده و کم بودن معدل شما در پروسه ی اپلای کردنتان خیلی تاثیر نگذارد.

شرایط سنی تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان خوشبختانه شرایط سنی خاصی وجود ندارد اما با توجه به رقابت بالایی که بر سر دریافت پوزیشن های تحصیلی در دانشگاه های این کشور وجود دارد، افرادی که سن کمتر و روزمه ی بهتری دارند قطعا در اولویت قرار می‌گیرند. به طور کلی اقدام برای تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی، نیازمند پکیج کاملی از تمامی قابلیت ها و ویژگی ها می باشد. برای تحصیل در این کشور شما نیازمند داشتن سن خاصی نیستید و می‌توانید از دانشگاه ادمیشن بگیرید ولی در نظر داشته باشید که ممکن است در سفارت به شما ویزای تحصیلی برای ورود به آلمان داده نشود. در واقع شما نتوانسته باشید آفیسر را قانع کنید. پس حواستان به تمامی جوانب تحصیل در این کشور و دریافت ویزا باشد.

‌هزینه تحصیل در آلمان ۲۰۲۱

‌هزینه ی تحصیل در این کشور یا سایر کشورها به دلیل قوانین و شرایط موجود متفاوت است. در کشور آلمان با توجه به اینکه هزینه ی تحصیل رایگان است. و شما نیاز به پرداخت شهریه ندارید، باید به هزینه های دیگری نیز توجه داشته باشید و قبل اقدام به تحصیل در این کشور، به بررسی آن بپردازید. هزینه های زندگی و امورات روزمره در آلمان بالاست. هزینه های شما به یورو حساب می شود و باید بالا و پایین رفتن نرخ ارز را نیز در نظر بگیرید. هزینه ی امورات روزمره برای یک نفر دانشجو در آلمان بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه است. هزینه های جانبی برای تهیه ی کتاب و خرید غذا و رفت و آمد به دانشگاه را نیز به مجموعه ی هزینه های تحصیل اضافه کنید. سپس با توجه به بودجه ای که دارید بهترین تصمیم را بگیرید و درست ترین کار را انجام دهید.

الوویزا با داشتن سابقه ی طولانی در زمینه تحصیل در آلمان و ویزای تحصیلی این کشور، آماده ی ارائه هر گونه خدمات در این زمینه است. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

۰۲۱-۸۸۶۹۶۵۰۷

۰۲۱-۸۸۶۹۶۵۰۷

تحصیل در مدارس آلمان می تواند سالیانه ۱۶,۰۰۰ یورو خرج داشته باشد. این در صورتی است که تحصیل در آلمان در دانشگاه های فدرال این کشور رایگان بوده و تنها مبالغ اندکی در جهت هزینه های ثبت نام و… اخذ می شود.

بله. یک فرصت ۱۸ ماهه در انتظار شما خواهد بود تا کاری متناسب با وضعیت و رشته ی خود پیدا کنید و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری‌ تغییر دهید.

با اینکه دوره های آموزش زبان قبل از شروع تحصیل در آلمان برگزار می شوند اما برای شرکت در این دوره ها نیز باید مدرک زبان B1 آلمانی ارائه دهید و آشنایی اولیه با زبان آلمانی داشته باشید

سایت قدیم
f