شرایط مهاجرت برنامه نویسان به آلمان

آلمان از جمله کشورهای اروپایی مرفه و پیشرفته است. امکانات تحصیلی و درمانی باکیفیت، امنیت بالا و سیستم حمل و نقل عالی از ویژگی‌های برجسته این کشور محسوب می‌شوند. قوانین شهری و مدنی آلمان به گونه‌ای است که افراد بومی کشور و مهاجرین یکسان در نظر گرفته می‌شوند. از این رو، این کشور به یکی از مهاجرپذیرترین نقاط در اروپا تبدیل شده است. مهاجرت کاری از جمله روش‎های ورود به سرزمین ژرمن‌ها محسوب می‌شود. مهاجرت برنامه نویسان به آلمان یکی از بهترین پیشنهادات موسسه کاریابی بین‌المللی اِلوویزا است.

اقتصاد بزرگ و باثبات آلمان آن را در زمره کشورهای بسیار صنعتی و فعال در عرصه فناوری قرار داده است. بدین ترتیب، فرصت‌های شغلی متعددی در زمینه‌های گوناگون شکل گرفته که نرخ بیکاری را پایین نگه داشته‌اند. دور از انتظار نیست که کشور همواره با کمبود نیروی کار متخصص روبه‌رو باشد. همه ساله مهاجرین بسیاری این کشور را برای مهاجرت و اشتغال به کار انتخاب می‌کنند. برنامه نویسی از جمله مشاغل مورد نیاز و مورد توجه در آلمان و سایر کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور شرایط مساعدی را برای مهندسین برنامه نویس و نرم افزار فراهم کرده است. بازار کار پررونق و حقوق بالای این موقعیت شغلی آمار مهاجرت برنامه نویس به آلمان را افزایش می‌دهد. بسیاری از برنامه نویسان ممکن است با توجه به وجود تعادل میان کار و زندگی، قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

فهرست مطالب

مهاجرت برنامه نویسان به آلمان

بازار کار برنامه نویسی در آلمان

اگر قصد مهاجرت و کار در آلمان را دارید، لازم است ابتدا بازار کار شغل مورد نظر را بررسی کنید. به طور کلی، اقتصاد قدرتمند، نرخ بیکاری پایین و رشد کم جمعیت موقعیت‌های شغلی بسیاری را در آلمان شکل داده است. برنامه نویسی یکی از برجسته‌ترین زمینه‌های شغلی این کشور محسوب می‌شود.

با توجه به نیاز روزافزون مشاغل مختلف به تکنولوژی، عرصه وسیعی برای مشاغل مرتبط با IT و برنامه نویسی شکل گرفته است. در آلمان نیز بازار کار پررونقی برای برنامه نویسان وجود دارد. شهرهای بزرگی چون مونیخ و برلین فعالیت گسترده‌ای در فناوری دیجیتال دارند. شرکت‌های بین‌المللی و بزرگ در این زمینه همچون اچ پی، مایکروسافت و هیتاچی در شهرهای مختلف آلمان مستقر هستند. از این رو، کشور همواره به دنبال جذب نیروی کار ماهر در رشته مهندسی برنامه نویسی از نقاط مختلف جهان است. این موضوع مهم‌ترین دلیل افزایش آمار مهاجرت برنامه نویس به آلمان محسوب می‌شود. نکته قابل توجه این است که در بازار کار قوی برنامه نویسی، آقایان درصد بالایی از نیروی کار این شغل را تشکیل می‌دهند.

شرایط مهاجرت برنامه نویسان به آلمان

شرایط مساعد کاری و برخورد مناسب آلمان با نیروی کار مهاجر موجب شده که افراد بسیاری تصمیم به مهاجرت بگیرند. در این صورت لازم است متقاضیان شرایط ضروری برای دریافت ویزا و کار در این کشور را داشته باشند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و سرعت بالا در دیجیتالی شدن بسیاری از شرکت‌ها، نیاز به نیروی برنامه نویس در حال افزایش است. بدین ترتیب، رشته‌های مرتبط با برنامه نویسی به مشاغل برتر و پرتقاضا در کشورهایی چون آلمان تبدیل شده‌اند.

سرزمین ژرمن‌ها یکی از پنج کشور اروپایی است که فرصت‌های شغلی متعددی برای مهندسین برنامه نویس فراهم کرده است. بنابراین، به منظور بهره‌مندی از درآمد بالا و زندگی مطلوب، میزان مهاجرت برنامه نویس به آلمان به طور مداوم افزایش می‌یابد. افراد با تسلط بر زبان‌های مختلف این رشته می‌توانند موقعیت شغلی مناسب خود را پیدا کنند. برای موفقیت در این مسیر، لازم است با شرایط مورد نیاز برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان آشنا شوند.

سطح تحصیلات

میزان تحصیلات مورد نیاز برای مهاجرت کاری به آلمان بسته به زمینه شغلی متفاوت خواهد بود. برای مهاجرت به سرزمین ژرمن‌ها، متقاضی باید حداقل مدرک کارشناسی مرتبط داشته باشد.

سطح زبان

یکی از شرایط ضروری برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان، داشتن مدرک زبان آلمانی است. فرد در اولین اقدامات خود برای برقراری ارتباط با کارفرما به زبان آلمانی نیاز دارد. همچنین در آینده برای کار و ارتباط با همکاران خود لازم است به این زبان تسلط داشته باشد. بنابراین، مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت، حداقل سطح B2 است.

سابقه کاری

یکی از مواردی که یافتن شغل مورد نظر در بازار کار آلمان را برای شما آسان می‌کند، داشتن سابقه کاری است. اگر به عنوان یک برنامه نویس قصد مهاجرت به این کشور را دارید، داشتن حداقل ۲ سال سابقه کار شانس شما را افزایش می‌دهد.

شرایط سنی

برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان، محدوده سنی نیز در نظر گرفته می‌شود. در این مورد لازم است بدانید که محدودیت سنی برای پذیرش وجود ندارد. با این حال، افرادی که سن کمتر از ۴۰ سال دارند شانس بیشتری برای مهاجرت و استخدام خواهند داشت.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار برنامه نویسان آلمان

افرادی که خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند و قصد مهاجرت به آلمان را دارند، باید ویزا و اجازه اقامت دریافت کنند. بنابراین، یکی از مراحل ضروری در مهاجرت برنامه نویس به آلمان، آماده کردن مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزا است. بسته به مسیری که برای مهاجرت خود انتخاب می‌کنید، این مدارک متفاوت خواهند بود. بهتر است پیش از اقدام، از یک مؤسسه مهاجرتی معتبر مشاوره بگیرید. چرا که گردآوری مدارک کامل نقش مهمی در موفقیت شما خواهد داشت. در پایین به برخی از مهم‌ترین مدارک برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان اشاره می‌کنیم:

 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • مدارک شناسایی ترجمه شده به زبان آلمانی
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات ترجمه شده
 • گواهی سابقه کاری
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B2
 • بیمه نامه درمانی

افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری می‌شوند، برای شروع کار در آلمان به مجوز اقامت موقت نیاز دارند. با دریافت این مجوز و اشتغال ۵ ساله در این کشور، متقاضیان می‌توانند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنند.

حقوق و درآمد برنامه نویسان در آلمان

شما ممکن است با هدف داشتن زندگی مطلوب و موقعیت شغلی بهتر، قصد مهاجرت به آلمان را داشته باشید. اگر رشته شما برنامه نویسی است و به مهاجرت می‌اندیشید، قطعا میزان درآمد برایتان اهمیت دارد. این رشته در آلمان بازار کار پردرآمد و در حال رشدی دارد. برنامه نویسان بسته به تخصص خود می‌توانند در طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی مشغول به کار شوند. عواملی چون میزان تجربه کاری، محل کار، مدرک تحصیلی و نوع زبان برنامه نویسی که به آن مسلط هستید در میزان درآمد شما تأثیرگذار هستند.

با توجه به گزارشات اعلام شده در سال ۲۰۲۲، مهندسین برنامه نویس به طور میانگین سالانه ۴۱,۷۰۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند. حداقل و حداکثر میزان درآمد این افراد به ترتیب ۱۹,۲۰۰ و ۶۶,۴۰۰ یورو است. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در مهاجرت برنامه نویس به آلمان مطرح بوده، کار با تیم خود است. در مواردی که فرد یک تیم متخصص را با مدیریت خود دورهم جمع می‌کند، سطح درآمد به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

بهترین گرایش‌های برنامه نویسی در آلمان

مهندسین ممکن است به زبان‌های مختلف برنامه نویسی تسلط داشته باشند. با توجه به فعالیت گسترده آلمان در صنعت و دیجیتال، تقاضای بالایی برای متخصصین در تمامی زبان‌های برنامه نویسی وجود دارد. در ادامه با برخی از پرکاربردترین آن‌ها آشنا می‌شویم:

جاوا (Java): اگر در زبان برنامه نویسی جاوا تخصص دارید، بهتر است بدانید که در سرزمین ژرمن‌ها موقعیت‌های شغلی بسیاری برای آن فراهم است. این زبان از جمله پرتقاضاترین زبان‌های برنامه نویسی در آلمان و سراسر جهان به حساب می‌آید. مونیخ با داشتن شرکت‌های بزرگ، بستر مناسبی را برای کار در زمینه جاوا فراهم کرده است.

روبی (Ruby): یکی دیگر از زبان‌های برنامه نویسی مطرح در آلمان، روبی است. افرادی که در این زبان حرفه‌ای هستند، می‌توانند در شهرهای بزرگ این کشور به دنبال شغل مناسب باشند. برلین از جمله شهرهای آلمان است که برنامه نویسان روبی می‌توانند به دنبال موقعیت کاری مناسب خود باشند.

پایتون (Python): شما به عنوان یک برنامه نویس ممکن است به زبان پایتون تسلط داشته باشید و برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید. در این صورت می‌توانید در مشاغل مرتبط مشغول به کار شده و سطح درآمد بالایی داشته باشید.

جاوا اسکریپت (JavaScript): جاوا اسکریپت از جمله زبان‌های برنامه نویسی معروف و پرکاربرد در آلمان است. میزان درآمد بالا، آن را به زبانی محبوب در میان برنامه نویسان تبدیل کرده است.

از دیگر زبان‌های پرتقاضای این رشته می‌توان به C و ++C اشاره کرد. برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان، تسلط به این زبان‌ها فرصت‌های شغلی خوبی را در اختیار فرد قرار می‌دهد. تعداد متقاضیانی که در این گرایش تحصیل کرده و به دنبال مهاجرت و کار در آلمان هستند، بسیار است.

مهارت‌های لازم برای مهاجرت برنامه نویسان به آلمان

افرادی که به عنوان برنامه نویس در شرکت‌های مختلف مشغول به کار می‌‎شوند، لازم است دانش و مهارت‌های ویژه‌ای داشته باشند. در اینجا قصد داریم برخی از مهم‌ترین این مهارت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

برنامه نویسان توانایی عیب یابی و برنامه نویسی مجدد تجهیزات تکنولوژی را دارند. این افراد اطلاعات را آنالیز کرده و با انجام تحقیق و جستجوی لازم، برنامه ریزی انجام می‌دهند. نظارت و مدیریت نیز از جمله مهارت‌های این رشته محسوب می‌شود. یک برنامه نویس باید دانش لازم برای طراحی نرم افزارهای کامپیوتری و سیستم‌های اطلاعاتی را داشته باشد.

وظایف یک برنامه نویس در آلمان

برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان، آگاهی از وظایف شغلی اهمیت دارد. یک مهندس مهارت‌های خود را در قالب وظایف کاری به ظهور می‌رساند. بسته به زمینه تخصصی فرد در زبان برنامه نویسی، می‌تواند در بازار کار پررونق شهرهای مختلف آلمان مشغول به کار شود. داشتن مدرک تحصیلی و مهارت بالاتر، شانس او برای یافتن موقعیت شغلی مناسب را بیشتر می‌کند. در پایین به برخی از مهم‌ترین وظایف برنامه نویس اشاره می‌کنیم.

 • داشتن ارتباط کلامی و هماهنگی لازم با سایر اعضای تیم
 • نوشتن گزارش و ارتباط نوشتاری با سایر شرکت‌ها
 • توانایی تحقیق و جستجوی اطلاعات مورد نیاز
 • مدیریت زمان در انجام پروژه‌های جاری
 • داشتن اطلاعات کافی پیرامون فناوری اطلاعات در برنامه‌های مختلف
 • به کارگیری خلاقیت در انجام کار
 • مدیریت پروژه و حل مسائل موجود
 • در نظر داشتن جزئیات

شرایط استخدام و کاریابی برنامه نویسان در آلمان

همانند سایر کشورها، یکی از راه‌های مهاجرت به سرزمین ژرمن‌ها دریافت ویزای کار است. مهاجرت برنامه نویس به آلمان نیز از جمله مهاجرت‌های کاری است که به دریافت ویزا و مجوز کار نیاز دارد. در این مسیر، شما ابتدا به یک پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای آلمانی نیاز دارید. بدون داشتن این پیشنهاد امکان اقدام برای ویزا وجود ندارد. شما ممکن است به صورت حضوری یا اینترنتی برای پیدا کردن موقعیت شغلی و گرفتن دعوت‌نامه اقدام کنید. در این مرحله از مهاجرت برنامه نویس به آلمان، لازم است رزومه مورد تأیید کارفرما قرار گیرد. بعد از انجام مصاحبه با کارفرما و دریافت تأییدیه، نوبت به مصاحبه با سفارت آلمان و ارائه مدارک مورد نیاز می‌رسد. اگر این مرحله نیز با موفقیت طی شود، شما می‌توانید درخواست خود برای دریافت ویزا را ارائه دهید.

در نظر داشته باشید، مدارک مربوط به دریافت مجوز کار توسط کارفرما به اداره مربوطه در آلمان ارائه می‌شود.

به طور کلی، شما به کمک دو نوع ویزا می‌توانید برای مهاجرت و کار در آلمان اقدام کنید:

ویزای جاب آفر (Job Offer): در این نوع ویزا برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان، متقاضی از کشور خود به صورت آنلاین با مؤسسات کاریابی و کارفرمایان ارتباط می‌گیرد. در این روش داشتن پیشنهاد کاری مهم‌ترین مدرک مورد نیاز است. در صورتی که فرد موفق به دریافت دعوت‌نامه شغلی شود، امکان گرفتن ویزای کار آلمان وجود دارد.

ویزای جاب سیکر (Job Seeker): این ویزا در واقع ویزای جستجوی کار آلمان است. کشور آلمان با صدور ویزای جاب سیکر این امکان را به افراد متخصص می‌دهد که به مدت ۶ ماه در کشور حضور داشته باشند. در این مدت متقاضیان می‌توانند به صورت حضوری به دنبال شغل مورد نظر خود بگردند. داشتن مدرک دانشگاهی، سابقه کاری مرتبط و تسلط به زبان آلمانی شانس متقاضی برای دریافت ویزا را افزایش می‌دهد.

بهترین شهرها برای مهاجرت برنامه نویس به آلمان

آلمان به عنوان یک کشور صنعتی شناخته می‌شود و پیشرفت چشمگیری در تکنولوژی داشته است. از این رو، همواره به نیروی برنامه نویس نیاز داشته و مهاجرت برنامه نویس به آلمان انجام می‌گیرد. همه ساله متخصصین بسیاری برای بهره‌مندی از بازار کار مناسب به شهرهای مختلف همچون باواریا، برمن، زارالند، برلین و هامبورگ مهاجرت می‌کنند.

شهر مونیخ نیز فعالیت گسترده‌ای در زمینه تکنولوژی و فناوری دارد. وجود شرکت‌های بزرگ موقعیت‌های شغلی متعددی را در این شهر شکل داده است. اگر به زبان برنامه نویسی جاوا تسلط دارید، می‌توانید در مونیخ به دنبال شغل مناسب خود باشید. با این حال، شما به عنوان یک مهندس برنامه نویس در جای جای آلمان شغل خوب و سطح درآمد بالایی خواهید داشت.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق وب سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *