مهاجرت به کانادا روش Express Entry بخش اول

اکسپرس اینتری یعنی ورود سریع. دولت کانادا در سال ۲۰۱۵ سیستم اکسپرس اینتری را راه انداخت تا فرآیند مهاجرت را برای نیروهای متخصص راحت و سریع کند. به این ترتیب، کسانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا اقدام می کنند، می توانند در فرصتی کوتاه که شاید کمتر از ۶ ماه طول بکشد، نه تنها ویزای کانادا بلکه همزمان اقامت دایم این کشور را هم دریافت کنند. اما چگونه می توان از طریق اکسپرس اینتری کانادا عمل کرد؟

فهرست مطالب

اصطلاحات مهم در اکسپرس اینتری کانادا

 • فرق دولت فدرال و استانی

در ادامه ممکن است اصطلاحاتی را ببینید که در آن ها از کلمات استانی و فدرال استفاده شده است. در کانادا هم مثل آمریکا، هر استان یا ایالت می تواند به طور خودمختار تصمیماتی اتخاذ کند، اما همه استان ها در نهایت زیرمجموعه دولت اصلی کانادا یا همان دولت فدرال هستند.

 • ناک (NOC) چیست؟

ناک مخفف «طبقه بندی ملی مشاغل» است و شامل این ها می شود:

 1. مهارت نوع صفر (۰) که شامل مدیریت بخش های مختلف می شود، مثلا مدیریت رستوران، مدیریت در معدن، ناخدا در بخش ماهیگیری و…
 2. مهارت سطح A که شامل مشاغلی می شود که نیازمند مدرک دانشگاهی هستند، مثل پزشکان، دندانپزشکان و معمارها.
 3. مهارت سطح B که نیروی فنی ماهر را در بر می گیرد، مثل آشپز، لوله کش و برقکار.
 4. مهارت سطح C که نیروی شاغل در آن با مدرک دیپلم یا گذراندن یک دوره خاص می تواند مشغول به کار شود، مثل قصاب، راننده کامیون های سنگین و پیشخدمت رستوران.
 5. مهارت سطح D که نیروی کار ساده است، مثل میوه چین، نظافتچی یا کارگران استخراج نفت.
 • نکته مهم: برای استفاده از اکسپرس اینتری باید شغل شما جزء نوع ۰، سطح A یا سطح B باشد. 

شرایط مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری کانادا

سیستم اکسپرس اینتری کانادا ۳ برنامه مهاجرتی دارد که می توانید از طریق یکی از آن ها درخواست بدهید. اگر درخواست شما قبول شد، علاوه بر ویزا (اگر در کانادا نباشید)، اقامت دایم هم می گیرید. بنابراین اگر قصد دارید از طریق اکسپرس اینتری وارد کانادا شوید، باید یکی از این سه راه را انتخاب کنید که معمولا راه اول مناسب ترین روش برای ایرانیان است:

۱. برنامه اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker Program)

رایج ترین روش مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دایم این کشور است که در ادامه آن را به طور مفصل تر بررسی خواهیم کرد.

۲. برنامه اسکیل ترید فدرال (Federal Skilled Trades Program)

کسانی که در مشاغل سطح B فعال هستند و می خواهند ویزای کانادا را بگیرند و اقامت دایم این کشور را به دست بیاورند، می توانند از این طریق اقدام کنند. این افراد باید واجد این شرایط باشند:

 1. تسلط به زبان
 2. دارای دست کم ۲ سال سابقه کار در ۵ سال گذشته
 3. استانداردهای لازم برای شغل مورد نظر را که در «ناک» مشخص شده، داشته باشند.
 4. پیشنهاد شغلی داشته باشند یا یک گواهی صلاحیت شغلی داشته باشند که توسط مسوولان دولتی یا استانی در کانادا صادر شده باشد.

۳. اکسپرینس کلاس کانادا (Canadian Experience Class)

برنامه «کلاس تجربه کانادا» مناسب کسانی است که تجربه کار در کانادا را دارند و می خواهند اقامت دایم بگیرند. متقاضیان این برنامه باید در ۳ سال گذشته دست کم یک سال سابقه کار در کانادا را داشته باشند.

هزینه های زندگی بر اساس استان در کانادا

در این بخش از مقاله چند استان از کانادا به صورت کلی هزینه ها را بخش بندی کردیم تا با آگاهی بیشتر بتونید انتخاب کنید.

برای اطلاعات بیشتر می تونید از مشاوره های موسسه بین المللی الو ویزا استفاده کنید.

دستمزد و درآمد

نرخ بیکاری در کانادا ۲۰۲۱

در سال میلادی جدید هم با وجود همه گیری ویروس کرونا در سطح کشور، دولت همه تلاش خود را می کند تا نرخ بیکاری را کاهش دهد. نرخ بیکاری در کانادا در سال ۲۰۲۱، به جهت ایجاد شرایط اقتصادی مناسب و داشتن بازار کار مطلوب، از شرایط ایده آلی برخوردار است به گونه ای که این میزان در حال حال حاضر در حدود ۷.۵% می باشد.

در چند سال گذشته تا سال ۲۰۰۷، میزان حقوق و در آمد افراد شاغل در کشور کانادا، بسیار محدود و مبلغ ناچیزی بوده، اما از سال ۲۰۰۷ و در حال حاضر این میزان تا حدود ۲۴ درصد افزایش یافته است.

البته افزایش این میزان به عواملی چون نوع شغل، سابقه کار و عوامل دیگری همچون مدرک تحصیلی، جنسیت و تمام وقت یا نیمه وقت بودن کار نیز بستگی دارد. از این بین تجربه کاری تا ۳۶%، مدرک تحصیلی تا ۲۹% و جنسیت افراد تا ۵% بر روی میزان حقوق دریافتی در ماه موثر است.

میانگین درآمد ساعتی در سال های متخلف

میانگین درآمد در مشاغل مختلف

شغل

میانگین حقوق سالیانه (دلار کانادا)

پزشک متخصص

۱۱۱,۳۶۰ دلار

دندان پزشک

۱۴۲,۸۰۰ دلار

مدیر اجرائی

۱۳۰,۸۰۰ دلار

وکیل

۱۰۷,۴۰۰ دلار

قضات فدرال

۱۱۲,۴۴۰ دلار

جنگلداری (قطع درختان و بخش حمایت)

۶۱,۸۲۴ دلار

معدنچی (حفاری معدن، نفت و…)

۱۰۵,۸۴۰ دلار

مدیر خدمات (خدمات آب، برق، گاز و…)

۹۷,۲۰۰ دلار

مدیر ساخت و ساز

۸۳,۰۰۰ دلار

تجارت عمده فروشی

۸۵,۰۰۰ دلار

مدیر اداره دولتی

۱۱۰,۰۰۰ دلار

کارمند بانک

۳۶,۱۲۳ دلار

حسابدار

۵۷,۵۰۰ دلار

رزرو شن

۳۱,۳۰۴ دلار

مشاور مالی

۵۷,۴۱۰ دلار

برنامه نویس وب

۵۲,۲۶۲ دلار

ناظر لوله کش

۸۱,۰۰۰ دلار

جوشکار

۴۰,۹۲۷ دلار

افسر پلیس

۸۸,۰۰۰ دلار

راننده ماشین های سنگین

۴۴,۸۳۶ دلار

اپراتور دستگاه کف شور

۲۲,۵۱۴ دلار

آشپز فست فود

۲۰,۹۹۴ دلار

ظرف شور

۲۱,۲۸۶ دلار

گارسون رستوران

۲۵,۵۴۵ دلار

پرستار کودک

۲۰,۸۸۰ دلار

مشاغل مورد نیاز

طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)

عمدتا مشاغل مورد نیاز کانادا طبق یک دسته بندی با عنوان NOC، بر اساس معیارهایی چون مهارت، علاقه، میزان آموزش و… در ۵ سطح Zero ، A، B، C و O طبقه‌بندی می‌شوند.

 • سطح A

این دسته، بیشتر شامل مشاغل نیازمند حرفه و یا تحصیلات دانشگاهی می‌باشد؛ مشاغلی چون مهندسی معماری، پزشکی، دندان پزشکی و… .

 • سطح B

مشاغل نیازمند به تخصص خاص و یا مدرک دیپلم و فنی همچون برق‌کاران، لوله کشی، سر آشپز و… شامل این طبقه بندی مشاغل می‌شوند.

 • سطح C

مشاغلی که نیاز به مدرک تحصیلی متوسطه و یا آموزش‌های مخصوص شغلی دارند در سطح C از مشاغل مورد نیاز کانادا قرار می‌گیرند. مشاغلی مانند رانندگان کامیون، قصابان و … .

 • سطح D

این دسته از مشاغل نیز نیازمند آموزش‌هایی مرتبط با شغل انتخابی هستند که معمولا افراد، تخصص‌های لازم را در حین کار فرا می‌گیرند؛ همانند کارکنان خدماتی و کارمندان نفتی.

 • سطح O

انواع شغل‌های مدیریتی (مدیریت معادن، رستوران و …) جز این دسته از مشاغل قرار می‌گیرند.

با توجه به نیاز بازار کار در کانادا، این کشور هر ساله لیست جدیدی از مشاغل مورد نیاز خود را اعلام می‌کند تا افراد متقاضی این مشاغل، جهت کار به این کشور مهاجرت نمایند. بر این اساس، با توجه به افزایش جمعیت سالخورده و شرایط ناشی از بحران ویروس کرونا، کانادا در سال ۲۰۲۱ مشاغل زیر را به عنوان مشاغل مورد نیاز معرفی کرده است:

 • مشاغل فنی

 • مشاغل غیرتخصصی

 • مشاور و روانشناس

 • مشاور مالی

 • راننده

 • نماینده خدمات مشتریان

 • حسابدار

 • تکنسین و دستیار پزشک

 • پرستار رسمی

 • مدیر منابع انسانی

 • مهندس برق

 • مهندس نرم افزار

علاوه بر این وجود مشاغلی چون مهندسی (کامپیوتر، نفت، معدن، هوا فضا، متالوژی، زمین‌شناسی، معماری، نقشه برداری، عمران، مکانیک و…) مشاغل اداری (بانک، بیمه و..) مدیریت بازرگانی و… برای دولت کانادا لازم است. 

اکسپرس اینتری (Express Entry) چیست؟

اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی کانادا می باشد که امکان مهاجرت و اخذ ویزا را از طریق ۴ برنامه تجربه کانادایی، نیروی متخصص فدرال، نیروی کار ماهر و برنامه های مهاجرت استانی برای متقاضیان فراهم می کند.

چگونگی انتخاب و گزینش متقاضیان این سیستم، به این شکل می‌باشد که آنها با توجه به رزومه کاری، میزان تسلط به زبان، وضعیت تاهل، مدارک کسب شده بین المللی و دریافت پیشنهاد شغلی ارزیابی می شوند. رزومه افراد بر اساس معیارهای گفته شده امتیازدهی می‌شوند و در لیست انتظار قرار می‌گیرند. سپس در بازه‌های زمانی مشخص، افرادی که امتیاز بالاتری دارند، از لیست خارج شده و برای دریافت ویزای کانادا دعوت می‌شوند.

در این سیستم متقاضیانی که واجد شرایط می‌باشند با ایجاد یک پروفایل شخصی (Express Entry Pool) و ارسال مدارک و مشخصات خود، همزمان با ثبت نام، امتیاز بندی شده و پس از بررسی و محاسبه امتیازات در صورت داشتن نمره حد نصاب قبولی، با دریافت دعوتنامه دریافت ویزای کانادا (ITA)، اقامت دائم این کشور را در کمترین زمان ممکن دریافت می‌کنند.

 

مراحل برنامه اکسپرس اینتری کانادا

استفاده از سیستم اکسپرس اینتری، همانند دیگر برنامه های مهاجرت کانادا، نیازمند طی کردن مراحل خاصی است که در زیر به شرح آن می پردازیم:

 • ثبت نام
 • ارائه رزومه
 • دریافت دعوتنامه
 • اقدام جهت اخذ اقامت

این بخش اول از مقاله Express Entry هست بخش دوم مربوط مزایا و معیاب کشور کانادا و نحوه محاسبه امتیاز ها در این روش پرداختیم امیدوارم اطلاعات مفیدی باشه برای شما دوستان باشئ هر گونه سوال در مورد روش های مهاجرتی دارید مشاوران متخصص ما در خدمت شما هستند.

در پایان

 خانواده بزرگ و بین‌المللی اِلو ویزا کارگزار و مجری قدرتمند روش‌های مهاجرتی از ایران و خاورمیانه همراه شماست. برای دریافت مشاوره و آگاهی از شرایط ویژه مهاجرتی می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۶۹۵۴۱۱ و ۰۲۱۸۸۶۹۶۵۰۷ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق منوی سایت وقت مشاوره بگیرید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *