مهاجرت به ترکیه

در این مقاله مهاجرت به ترکیه و انواع روش های اخذ اقامت و تابعیت آن مورد بررسی قرار گرفته است. انواع روش ها برای مهاجرت به ترکیه کدامند؟ برای اخذ اقامت ترکیه چه میزان سرمایه مورد نیاز است؟  شرایط اخذ اقامت ترکیه به چه صورت است؟ در این مقاله تمامی این سوالات به صورت کامل پاسخ داده می شود. بررسی شرایط نظام اقتصادی و سیاسی، تحلیل سیستم آموزشی و شرایط کاری کشور مقصد یکی از نکات حائز اهمیت قبل از اقدام به مهاجرت می باشد. همچنین در این نوشتار مباحثی مانند شرایط مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت و اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد، هزینه های زندگی در ترکیه و غیره مورد بررسی قرار می گیرد.

شرایط مهاجرت به ترکیه

ترکیه کشوری با موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد است. زیرا بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. در طول تاریخ این کشور همیشه به عنوان یک پل ارتباطی بین دو قاره اروپا و آسیا عمل کرده است. از نظر قلمرو و مساحت ترکیه در بین کشورهای بزرگ منطقه قرار گرفته است. کشور ترکیه از شمال با دریای سیاه، در شمال شرقی با جورجیا و ارمنستان،‌ از شرق با جمهوری آذربایجان و ایران، از جنوب شرقی با عراق و سوریه،‌ در جنوب غربی و غرب با دریای مدیترانه و در شمال توسط یونان و بلغارستان محدود می شود. پایتخت ترکیه آنکارا و بزرگترین شهر و بندر آن استانبول است.

مهاجرت به ترکیه-الوویزا

در حال حاضر ترکیه میزبان بیشترین جمعیت مهاجر می باشد. اکنون تعداد مهاجران و پناهندگان ساکن ترکیه ۳.۹ میلیون نفر است. بیشتر آن ها از کشور سوریه هستند و به دنبال درگیری های مداوم در سوریه به ترکیه مهاجرت کرده اند. به دلیل وجود دانشگاه های معتبر در ترکیه نرخ متقاضیان مهاجر برای تحصیل به ترکیه بسیار بالا است.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

کار در ترکیه یکی از بهترین روش های دریافت اقامت این کشوراست. با توجه به این که زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی است متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق کار باید بدانند تسلط به زبان ترکی استانبولی از جمله موارد لازم برای استخدام توسط کارفرمایان ترک می باشد. دریافت مجوز کاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی (MLSS) ترکیه برای کلیه متقاضیان کار در این کشور ضروری است. در اولین مرحله متقاضی باید مراحل جستجوی شغل و مصاحبه را با موفقیت گذرانده و با یک کارفرمای ترک به توافق رسیده باشد. مدارک از سوی کارفرما باید همزمان با دریافت مجوز کاری فرد به اداره کار تحویل داده شود. در این حالت ابتدا اقامت یک ساله به فرد اعطا می شود، در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما مدت اقامت تمدید می گردد.

دانشجویان در حال تحصیل با ارائه مجوز کاری می توانند کار پاره وقت در این کشور انجام دهند. نرخ بیکاری در کشور ترکیه حدود ۱۱ درصد است در حالی که این عدد در کشورهایی مانند آلمان و اتریش ۵ درصد بوده که نشان دهنده وضعیت نامساعد اشتغال در این کشور می باشد. به همین دلیل در کشور ترکیه مجوز کاری به دانشجویان مقطع لیسانس داده نمی شود و تنها دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکتری می توانند کار پاره وقت انجام دهند. بررسی شرایط ویزای همراه از دیگر نکات مهم برای متقاضیان کار در ترکیه است. شخص متقاضی درخواست ویزا برای همراهان خود اعم از همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را می تواند پس از یک سال کار و پرداخت بیمه و مالیات به دولت ترکیه بدهد. در حال حاضر برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان و اتریش در مقایسه با ترکیه از بهترین گزینه های مهاجرت کاری هستند. بنابراین با توجه به رزومه شغلی و تحصیلی خود توصیه می شود ویزای کاری این کشورها را نیز بررسی کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از سطح مدارس تا مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ادامه دارد. در مدارس ترکیه تحصیل به زبان ترکی استانبولی است. سن تحصیل در مدارس ترکیه از ۷ سالگی تا ۱۸ سالگی می باشد. تحصیل در مدارس دولتی کشور ترکیه به صورت رایگان است. امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی می باشد. افراد برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور باید به زبان ترکی تحصیل کنند. اما امکان تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی وجود دارد. متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل باید ابتدا از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت کنند.

مهاجرت به ترکیه-الوویزا

افراد برای ورود به دانشگاه های ترک زبان باید مدرکی مبنی بر گذراندن آزمون Yos ارائه دهند. این مدرک برای دانشگاه های فعال با زبان انگلیسی Sat نام دارد. دریافت بورس تحصیلی در ترکیه با توجه به رزومه تحصیلی فرد می باشد. از موارد مهم در اخذ بورس تحصیلی ترکیه میانگین نمرات مقاطع تحصیلی قبلی و تسلط به زبان ترکی است.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری در این کشور است. سیاست های کشور ترکیه در جهت جذب سرمایه گذاران خارجی بنا شده است. سرمایه گذاران علاوه بر اخذ اقامت این کشور می توانند به سود قابل توجهی دست پیدا کنند. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت یکی از راه های مهاجرت به ترکیه می باشد. در این روش فرد متقاضی باید طی استخدام پنج نفر نیروی ترک، بیمه و مالیات آن ها را به دولت بپردازد. از این طریق شخص پس از پنج سال می تواند اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کند. یکی دیگر از روش های اخذ اقامت و تابعیت ترکیه خرید ملک در این کشور است. این روش علاوه بر سود حاصل از سرمایه گذاری شما را به سمت اخذ تابعیت سوق می دهد. برای دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک باید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری کنید. پس از خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار طی ۷۰ روز پاسپورت ترکیه را کسب می کنید. ملک خریداری شده به مدت سه سال نباید فروخته شود. افراد برای خرید ملک در ترکیه می توانند وام دریافت کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق ازدواج قوانینی مشابه سایر کشورها دارد. شخص با داشتن اقامت دائم ترکیه پس از ازدواج همسر او می تواند اقامت دائم را دریافت کند. در ابتدا به فرد اقامت سه تا پنج سال اعطا می شود و در صورت تداوم ازدواج منجر به اقامت دائم می گردد. برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج طرفین باید حقیقی بودن ازدواج خود را ثابت کنند. این که هدف آن ها از ازدواج اخذ اقامت نبوده بلکه ازدواج بر پایه علاقه و تفاهم بنا شده است. ازدواج صوری با هدف اخذ اقامت در ترکیه جرم است و می تواند برای طرفین جریمه های مالی یا زندان به همراه داشته باشد.

مهاجرت به ترکیه-الوویزا

مهاجرت به ترکیه از طریق تولد

در حقوق بین الملل قوانین تولد در کشورها از سیستم خاک و سیستم خون پیروی می کند. تولد فرد در خاک کشورهای پیروی کننده از طریق سیستم خاک برای اخذ پاسپورت کافی است. ولی در کشورهای پیروی کننده از طریق سیستم خون، لازم است پدر یا مادر فرد تابعیت کشور مذکور را داشته باشند. کشور ترکیه در اعطای تابعیت خود از سیستم خون پیروی می کند. متقاضیان مهاجرت به ترکیه برای تولد فرزندشان در این کشور ابتدا باید از طریق روش سرمایه گذاری، خرید ملک و کار در ترکیه پاسپورت این کشور را دریافت نمایند تا فرزندشان تابعیت ترکیه را دریافت کند. والدین با داشتن اقامت موقت یا دائم در ترکیه با تولید فرزند، همان نوع اقامت در ترکیه به فرزندشان اعطا می شود.

مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان

مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان کمی تفاوت دارد. در ترکیه تجار مشهور، ورزشکاران، هنرمندان، دانش آموزان و دانشجویان تیزهوش و افراد موفق با روش های ویژه ای پذیرفته می شوند. افراد با رزومه های قوی و معتبر در سطح فعالیت های جهانی و بین المللی در این گروه جای دارند.  به عنوان مثال ورزشکاران دارای مدال مسابقات جهانی یا هنرمندانی که در فستیوال ها و نمایشگاه های بین المللی جایزه دریافت کرده اند. البته دیگر کشورهای جهان مانند کشورهای برتر اروپایی، آمریکا و کانادا از این سیستم پذیرش مهاجر حمایت می کنند.

هزینه های زندگی در ترکیه

افراد متقاضی برای مهاجرت به ترکیه، باید هزینه های زندگی در این کشور را در نظر بگیرند. بسته به سبک زندگی افراد هزینه زندگی متقاضیان مهاجرت به ترکیه متفاوت است. مانند سایر کشورها اقامت و زندگی در شهرهای بزرگ ترکیه از هزینه های بالاتری برخوردار می باشد. هزینه اجاره منزل در ترکیه از ۱،۰۰۰ لیر شروع و در برخی مناطق به ۳۵،۰۰۰ لیر می رسد. هزینه های زندگی در ترکیه به صورت متوسط برای یک نفر از ۸۰۰ لیر تا ۲،۰۰۰ لیر در ماه متغیر است. با توجه به بالا بودن هزینه سوخت در ترکیه استفاده از وسایل نقلیه شخصی پرهزینه می باشد. با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می توانید هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

۰۲۱-۸۸۶۹۶۵۰۷

سایت قدیم
فارسی
f